Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci vara

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by Lorelai »

Si eu 5 buc, Valica !
Daca faci reducere, iti dau inapoi si cloncul ! :lol: :lol: :lol:
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by Florin Munteanu »

Valica, vreau si eu 5 bucati (fara reducere)

Florin Munteanu
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by Dan T »

Daca asta este cifra....

5 sa fie si pentru mine.
Multumesc
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by Mihai Vinturache »

Baieti, nu va faceti griji! Valica a zis ca are "fara numar!"
As lua si eu dar la 30x25 ma tem ca sunt cam mari pentru izoterma pe care o am eu (si care e cam de rahat, nu tine mai mult de 1 zi...).
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by fish bone »

Valic,

Vreau sa-mi transport si eu ficatul la rece asa ca merg tot pe ......5.

Tks,
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by adiniculae »

sunt si eu interesat...se pot folosi de mai multe ori nu (la fel ca acumulatorii de lazi izoterme care se gasesc in comert). Daca da...sunt si eu interesat de 7-8 bucati...cum se procedeaza?
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by adiniculae »

inca o intrebare...cam cat tin in conditiile in care nu se umbla la lada decat de 2-3 ori pe zi? Pastilele din comert pe mine ma tin cam o zi si jumatate...pinguinii astia tin mai mult sau cam la fel?
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by Lorelai »

Dupa parerea mea , vara nu te tine, prin asemenea mijloace, nimic mai mult de 2 zile.
In rest, numai tactici ,strategii, generator electric pentru figider unde umblii mai des. Frigul costa, mai ales vara !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by ionpescarul »

Cu ani in urma , foloseam recipiente cu gel ,le bagam in congelator ,apoi in lada frigorifica ,printre mincare ,acum le-am inlocuit cu peturi pline cu apa (tinute la congelator ,3,4 zile ) folosesc 2 lazi frigorifice mari ,dar mai indicat ar fi 3 lazi frigorifice pentru o familie ( pentru o iesire de 3 zile) (pentru o racire buna pentru 3 zile , spatiul in lada trebuie sa fie ocupat cam jumatate cu peturi congelate ,nu e problema ,apa rece se va bea (puteti folosi si peturi pline cu bere sau suc ) peturile de 5 litri ,se dezgheata mai greu . Dupa 3 zile (daca nu ai umblat la lada respectiva ) inca sint beton.E o mare chestie ca dupa 3 zile de arsita sa pui petul cu apa sau bere , la dezghetat (pentru ca nu poti bea ) Lazile tinute la umbra ,invelite cu craci , sau cel mai bine la groapa acoperita. Cel mai bine , ziua si lada (continutul unei lazi consumat intr-o zi ) ,asa nu le veti deschide pe toate 3 zi de zi..
Asa veti pastra aerul rece mai mult timp in lada.
In felul asta recuperati spatiul ocupat de recipientele cu gel (sau alte recipiente )
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by ionpescarul »

ionpescarul wrote:Cu ani in urma , foloseam recipiente cu gel ,le bagam in congelator ,apoi in lada frigorifica ,printre mincare ,acum le-am inlocuit cu peturi pline cu apa (tinute la congelator ,3,4 zile ) folosesc 2 lazi frigorifice mari ,dar mai indicat ar fi 3 lazi frigorifice pentru o familie ( pentru o iesire de 3 zile) (pentru o racire buna pentru 3 zile , spatiul in lada trebuie sa fie ocupat cam jumatate cu peturi congelate ,nu e problema ,apa rece se va bea (puteti folosi si peturi pline cu bere sau suc ) peturile de 5 litri ,se dezgheata mai greu . Dupa 3 zile (daca nu ai umblat la lada respectiva ) inca sint beton.E o mare chestie ca dupa 3 zile de arsita sa pui petul cu apa sau bere , la dezghetat (pentru ca nu poti bea ) Lazile tinute la umbra ,invelite cu craci , sau cel mai bine la groapa acoperita. Cel mai bine , ziua si lada (continutul unei lazi consumat intr-o zi ) ,asa nu le veti deschide pe toate 3 zi de zi..
Asa veti pastra aerul rece mai mult timp in lada.
In felul asta recuperati spatiul ocupat de recipientele cu gel (sau alte recipiente )
.....................................................
Pentru o mai buna eficienta,cealalta jumatate a lazi , care contine alimente (e indicat sa contina alimente , tot congelate )
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by Cristian Candeori »

ionpescarul wrote:Cu ani in urma , foloseam recipiente cu gel ,le bagam in congelator ,apoi in lada frigorifica ,printre mincare ,acum le-am inlocuit cu peturi pline cu apa (tinute la congelator ,3,4 zile ) folosesc 2 lazi frigorifice mari ,dar mai indicat ar fi 3 lazi frigorifice pentru o familie ( pentru o iesire de 3 zile) (pentru o racire buna pentru 3 zile , spatiul in lada trebuie sa fie ocupat cam jumatate cu peturi congelate ,nu e problema ,apa rece se va bea (puteti folosi si peturi pline cu bere sau suc ) peturile de 5 litri ,se dezgheata mai greu . Dupa 3 zile (daca nu ai umblat la lada respectiva ) inca sint beton.E o mare chestie ca dupa 3 zile de arsita sa pui petul cu apa sau bere , la dezghetat (pentru ca nu poti bea ) Lazile tinute la umbra ,invelite cu craci , sau cel mai bine la groapa acoperita. Cel mai bine , ziua si lada (continutul unei lazi consumat intr-o zi ) ,asa nu le veti deschide pe toate 3 zi de zi..
Asa veti pastra aerul rece mai mult timp in lada.
In felul asta recuperati spatiul ocupat de recipientele cu gel (sau alte recipiente )
O lada se tine pe post de congelator, in ea tin numai sticlele ingetate si carnea/mancarea inghetata iar in alta pe post de frigider (cateva inghetate + mancarea mai dezghetata). In timp se dezgheata sticlele din frigider si pot fi consumate, astfel in locul lor se pun altele din congelator. Cine a mers cu mine stie !
Pentru timp mai indelungat se pot folosi frigiderele ce functioneaza cu gaz (ca la rulote, ex. http://www.motorhome.ro/frigo/514222M.jpg).
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by ionpescarul »

Bucurestiul e fruntea, m-am intilnit intr-o vara (sint mai mult de 10 ani ) cu niste bucuresteni pe o insula mica linga Minasoaia (nu e vorba de insula mica a Brailei , e o insula care se formeaza chiar unde incepe Minasoaia ,pe partea stinga a canalului Minasoaia este insula despre care vorbesc ,pe partea dreapta fiind Insula Mica a Brailei ) Dar sa revin la discutie , acolo am intilnit cel mai dotat echipaj cu care m-am intilnit vreodata pe Dunare Oameni aveau afaceri in Voluntari ,angrosisti de legume ,veneau cu 3 dubite Ford vechi, Sa va zic ce echipament aveau : aragaz de bucatarie clasic cu 4 ochiuri si cuptor si butelie ,2 generatoare, dus racordat la pompa de apa si ghiuveta pentru spalat vase , cuptor cu microunde ,congelator (inalt de ,cam 1,2m) si o lada frigorifica construita artizanal ,exterior tabla zincata cu izolatie la interior , cam de 1,5m x 1m x 1m ,cu capac ,ingropata la rasul solului .Lada era asa de mare ca puteai tine un botez cu ce era inauntru ,vinuri ,bere ,suc si calupuri de gheata..Dupa vreo 3 zile am baut la ei un pahar de vin de la gheata..In lada gheata nu era topita.Nebuni rau (adica ultra dotati) uneori i-mi place si asa ,toti avem toane ,uneori nu ,uneori vreau sa am doar minimul necesar,sa fiu doar eu si natura ,fara sa car dupa mine decit sculele si cortul.
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
fanelulu
Posts: 22
Joined: 27 Jan 2011, 10:54

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by fanelulu »

si eu prefer iesirile scurte de 4-5 zile, cu bagaj minim. In a 3-a zi insa, un sprit sau o bere aburita ar fi nepretuite. Pt toate celelalte exista Mastercard
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by Lorelai »

fanelulu wrote:si eu prefer iesirile scurte de 4-5 zile, cu bagaj minim. In a 3-a zi insa, un sprit sau o bere aburita ar fi nepretuite. Pt toate celelalte exista Mastercard
Raspuns corect !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
fanelulu
Posts: 22
Joined: 27 Jan 2011, 10:54

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by fanelulu »

... si cu atat mai abitir pretuiesc lichidele bine racite la intoarcerea in "civilizatie"...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by valic »

Dragii mei,
am in portbagaj fo 15 pinguini cu gel pt utilizare farma, daga vreti ma sunati si veniti sa le luati, zota Tineretului - Timpuri Noi ... se dau MOCA .... deocamdata ...

Seara buna ...
Valic
0744 644 368
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ne pastram alimentele si bauturile cat mai reci v

Post by johnnie »

metoda 100% ecologica si fara costuri:
alegeti un loc sub o salcie, de preferat la nord, sapati o groapa nu foarte mare (cca 50x50cm), adancime cat mai mare (minim 70 cm). puneti alimente, apa si acoperiti cu cateva straturi de stuf verde. alimentele sa fie in cutii sau pungi inchise bine, sa nu va treziti ca le gusta musafiri nepoftiti.
testata de mine, prin iulie, caldura maxima, sticlele de apa se "brumau" cand le scoteam pe timp de zi.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
Post Reply

Return to “Cafenea”