Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by cezar »

Daca ai avut macar o secunda senzatia ca ai putea sa ma convingi de ceva, de orice, numindu-ma ridicol sau catalogandu-ma drept trompeta lu Basescu, inregimentandu-ma intr-o turma, oricare ar fi ea, afla ca te inseli.

Nu mi-am propus asta, am si precizat de cateva ori. Nu se punea problema "inregimentarii" intr-o turma, ci evantual a "schimbarii" turmei.

Acelasi schimb de idei l-am avut cu un prieten cand se vorbea de includerea personajului EBA pe lista, la "europarlamentare". Ca sa vezi, ca nu se poate, ca vremea "beizadelelor" a trecut...Iata ca s-a putut !

Cat despre 16 %, daca ti-am dat sursa primara : Codul fiscal 2010. Ti-am indicat si pozitia MIn.Finantelor, in declaratia de presa de ieri. Ambele pot fi citite !

Matale semeni cu nepoata mea, pe care l-am dus la Gradina Zoologica (avea vreo 4 ani). Cand a vazut girafa, a zis "animalul asta nu se poate".

Iar invocarea unor Petre Tutea, Corneliu Coposu in postarile despre "pigmeii" de care discutam la momentul respectiv era mai mult decat ridicola. Era de-a dreptul comica !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Adar Marian »

cezar wrote:Nu mi-am propus asta, am si precizat de cateva ori. Nu se punea problema "inregimentarii" intr-o turma, ci evantual a "schimbarii" turmei.

Pai cam de fiecare data ai avut grija sa precizezi "nu te supara", insa asta nu te-a facut mai circumspect in a folosi termeni... suparatori - asta-i un eufemism, cat sa nu le zic jignitori de-a dreptul.
cezar wrote:Acelasi schimb de idei l-am avut cu un prieten cand se vorbea de includerea personajului EBA pe lista, la "europarlamentare". Ca sa vezi, ca nu se poate, ca vremea "beizadelelor" a trecut...Iata ca s-a putut !
Singura ei vina fiind ca numele de familie e Basescu.
Dom'le, stau si ma-ntreb: cum dracu se face ca nimeni nu se opreste asupra Oanei Mizil?!... Sau macar a modului in care a fost aleasa? E de antologia umorului faza in care Vanghelie oferea telefoane la schimb cu voturi si totusi se vede treaba ca n-a deranjat in egala masura.
cezar wrote:Cat despre 16 %, daca ti-am dat sursa primara : Codul fiscal 2010. Ti-am indicat si pozitia MIn.Finantelor, in declaratia de presa de ieri. Ambele pot fi citite !
Le-am citit si spun precum Eminescu:
"Bucurosi le-om duce toate, de-o fi pace, de-i razboi" sau 16% impozit pe profit, adaug eu.
cezar wrote:Iar invocarea unor Petre Tutea, Corneliu Coposu in postarile despre "pigmeii" de care discutam la momentul respectiv era mai mult decat ridicola. Era de-a dreptul comica !
Ce chestie, dom'le! Cate stiluri de exprimare ingaduie preaelastica limba romana si cate schimbari de sens! Mira-m-as si n-am cui...
Intre a fi ridicol autorul sau ridicol contextul, e ca d-aici la Mizil, ba pot zice ca mai mananci o paine pana-n Dorohoi.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by laloi »

[quote="Adar Marian"]
Le-am citit si spun precum Eminescu:
"Bucurosi le-om duce toate, de-o fi pace, de-i razboi" sau 16% impozit pe profit, adaug eu.

Nea Marian, cu toata consideratia, asta deja e masochism... adica putand alege intre masuri de incurajare a intreprinzatorilor si masuri de sufocare a lor, dumneata alegi ultima.... pur si simplu o optica pe care nu o inteleg, no offense.. adica o sa revina per total 32% impozit, odata 16 plus 16 cand scoti dividende (asta pt cine o sa mai aiba)...
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Adar Marian »

Mon cher, pe mine cand ma bagi in cifre si-n treburi contabile, deja m-ai pierdut pe drum, tocmai asta-i motivul pentru care platesc un om sa-mi faca munca asta.
Spilu-i ca nu-i dracu chiar atat de negru cum ar pare la prima vedere... Cat ma duce pe mine mintea, ala e un proiect, mai trebuie discutat, aprobat, tine si de orientarea guvernului care va sa vina, plus ca, in general, masurile venite dinspre politica de dreapta au redus fiscalitatea, au incurajat investitiile.
Repet: aici nu ma pricep, nu-mi vine sa intru-n discutii.
... da poci sa-ti zic altfel: incepand cu '94, an in care am facut firma, doar 2005 a fost cam tot atat de pagubos pentru mine precum 2009.
Multumesc lui Dumnezeu c-am fost sanatos si cum s-o descurca restul, am s-o fac si eu, intr-un fel sau altul, de foame n-o sa mor.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by cezar »

@ adar marian

1. Codul fiscal este de mult in vigoare, nu -i vorba de proiect; eu sper ca prevederea aia sa fie modificata, ca prea este absurda.

2. Oana Mizil este nepoata de unchi, nu fiica, dar asta nu schimba nimic, nefiind eu nici suporter (sau macar votant) al culorii respective. Nu este nici macar in colegiul unde votez eu. Iar cand te duci la vot, votezi ori pentru cineva, ori impotriva altcuiva !
Iar faptul ca EBA poarta un anumit nume este un avantaj, nu un ghinion. Parerea mea !

3. Astea sunt ultimele precizari privind problematica alegeri 2009; de fapt, cam de la a treia postare mi-am propus sa te "descifrez", nu cum votezi ci asupra motivatiei. Nu puteam sa te anunt, pentru ca stricam totul. Oricum, iti cer scuze pentru experimentul la care te-am supus fara sa-ti cer voie. Ti-am dat unele indicatii voalate, la un moment dat am crezut ca m-ai prins (ai bagat cateva "intox-uri). Pana aseara imi lipsea un singur element ; treaba cu "salamul de soia" mi l-a clarificat.
De asemenea, iti cer umil iertare pentru unele cuvinte "mai tari", dar erau necesare ca "sa-ti scot spiritul din vizuina". Stiu ca vei privi "filozofic" problema, deci sunt convins ca nu-ti voi pierde prietenia.
Am tras concluziile necesare, ca "mostra" iti ofer doua :
- modelul care ti se potriveste, in interactiunea umana (pe toate straturile de comunitate sociala) este acela al autoritarismului de gen barbatesc, purtat cu orgoliu de "singur purtator de pantaloni". Altfel spus - mana de fier, infasurata in catifea de matase.
- dintre tipurile de mesaje politice receptate, cel pe termen lung (tip anticomunist, justitiar, moral religios) nu-ti spune nimic, el exista deja in spiritul "dumitale" si nu mai trebuie plantat. Mesajul pe termen scurt(tip "salam de soia", "moguli", chiar "criza economica") il receptezi din plin si-l suprapui corect peste primul tip. A treia categorie de mesaje, cele subliminale, de dezorienteaza, dar le raportezi la celelalte doua.

Concluziile de mai sus le-am pus ca esantion, ele sunt mai multe, daca vrei ti le dau direct si nu pe forum.

Inca o data, scuze daca te-am deranjat ! Pot insa sa-ti garantez ca inteligenta, orgoliul si spiritul dumitale analitic mi-au oferit un subiect "gras". ;)
zeus
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 19:53

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by zeus »

laloi wrote:
Adar Marian wrote: Le-am citit si spun precum Eminescu:
"Bucurosi le-om duce toate, de-o fi pace, de-i razboi" sau 16% impozit pe profit, adaug eu.

Nea Marian, cu toata consideratia, asta deja e masochism... adica putand alege intre masuri de incurajare a intreprinzatorilor si masuri de sufocare a lor, dumneata alegi ultima.... pur si simplu o optica pe care nu o inteleg, no offense.. adica o sa revina per total 32% impozit, odata 16 plus 16 cand scoti dividende (asta pt cine o sa mai aiba)...
De ce masochism :shock: ...adica se dorea incurajarea intreprinzatorilor...si cumva Boc a infranat chestia asta? :?: De ce incurajare am avut parte pana acum? DA...sunt intrutotul de acord cu Marian...si la bine si la rau(pace sau razboi)! :evil:
Nu pe timpul guvernarii PDL s-a vandut tot...acum vrem o crestere economica, de unde???
Nu am putut raspunde la topicul inchis....dar decat doi presedinti, mai bine unul! :mrgreen:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by laloi »

zeus wrote:...si cumva Boc a infranat chestia asta?
Ei, acu nu stiu daca el personal, sau tatucu Basescu, sau Pogea, dar ca urmare a impozitului forfetar introdus de guvernul Boc eu am pierdut (scos din buzunar) aprox 1000 RON (dar ma consolez ca poate de banii astia au reusit Berceanu et comp sa ia o gustare mica la sediul Min de Interne deunazi...), fiind taxat ca microintreprindere in functie de veniturile realizate anul anterior... dar asa cum vara nu-i ca iarna, nici un an nu este la fel ca altu...dar am mai explicat treaba asta, risc sa plictisesc... oricum nea Marian e f diplomatic, evitand contraargumente concise la niste chestii concrete semnalate... plus sa mai amintesc ca urmare a acestei masuri s-au inchis zeci sau suta de mii de companii... care vrand nevrand, erau obligate sa aiba cel putin un salariat... deci automat 100.000 de someri posibila... f inteligenta masura, si de un real sprijin :twisted:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by valic »

Fratilor,

Dupa cum a spus si el "Marian" daca vorbiti despre cifre ......... l-ati bagat in ceata ......... asta spune totul....... parerea ea .......
Marian este bun in ceea ce stie si face fara indoiala, insa la cifre (contabilitate/finante) este ZERO, asa a zis el.......

In rest, vorbe si iar vorbe, va bateti gura de pomana ..............

Eu zic sa-l lasati in treaba lui ... nu au rost contrele .............

Cele bune.

PS. Mariane, te rog eu fumos, lasa-ne cu ecuatiile ..... tine-te de ale tale...... e mai bine si pt tine si pt ceilalti, mie unul mi se brehane ..............
Valic
0744 644 368
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Adar Marian »

Vali, io ce sa-ti mai spun decat ca paloshu-mi belenghe-n cui, sus in dealu' Clujului?
... insa rog adminul sau corpul de moderatori sa stabileasca din capu' locului o regula clara: cine poate inchide un anume topic, dupa ce criterii si in cazul unui poll ce voturi se iau in considerare, respectiv cele publice sau alea trimise prin mesageria privata?
Dom'le, io cred ca-i bine sa stim inca de cand intram in ring pe ce picior dansam, dreptu-i 'au ba?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Albatrin »

Adar Marian wrote:Vali, io ce sa-ti mai spun decat ca paloshu-mi belenghe-n cui, sus in dealu' Clujului?
... insa rog adminul sau corpul de moderatori sa stabileasca din capu' locului o regula clara: cine poate inchide un anume topic, dupa ce criterii si in cazul unui poll ce voturi se iau in considerare, respectiv cele publice sau alea trimise prin mesageria privata?
Dom'le, io cred ca-i bine sa stim inca de cand intram in ring pe ce picior dansam, dreptu-i 'au ba?
Dreptu-i!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Adar Marian »

Daca ne mai pricopsim cu vreo doi, trei useri ca Bull_Terrier77, s-alege prafu' de forum, manca-v-as gura!....
Chiar nu-i niciun moderator sa-l traga de maneca, sa-i spuna:
- Gata, ba, ajunge!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by rebeu »

Probabil că nu va mai avea curajul să iasă vreodată cu noi la pescuit. Oare merită?

LE: L-am trecut pe lista de ignore până se iau alte măsuri legale. Din câte ştiu eu pentru aşa ceva există şi articol de lege.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Adar Marian »

Enfin, apreciez ca cineva de la stapanire i-a sters contu, insa ar putea face asta si cu mesajele de azi...
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by nexu »

Nici nu stiu daca am scris unde tre`, da` va muta cineva subiectu` unde tre`...
Sunt furios nevoie mare...deunazi, intre doo sprituri, citeam cum ca Iancu si nu mai stiu cine, nu mai pot intra pe forumurile aps si parca vrand sa verific, daca io pot(nu mai accesasem demultisor site`ul), dau sa vad noutatile si, surprize-surprize:


Informaţii primejdioase

Accesul dumneavoastră în acest forum este blocat
Vă rugăm să contactaţi webmaster-ul sau administratorul pentru mai multe informaţii



Adicatelea mi`am loat ban pe IP...
Parca`mi vine sa mor de oftica, ca nu mai am net de la dolce, unde aveam IP restartabil...
Poi mah fratie, chiar daca cineva nu e cu voi, chiar daca cineva este impotriva voastra, iar tu/voi, nu sunteti in stare sa vorbiti discutii verbale, cu acel cineva care combate nobilele idei apesiste, asta nu inseamna ca tre` sa`i bagati pumnu` in gura...
Am citit undeva, nu mai stiu unde, ceea ce zicea adminu` lor, armand parca, ca nu ne da el ban, ca nu blocheaza el accesu` userilor...inclin sa`l cred, mai ales ca nu am mai vazut nimic scris de catre Ionut Silivestru aici, Marinel se fereste sa raspunda chiar si la topicul in care este felicitat...e jale mare fratie, pana la urma nu suntem decat niste internauti, care in lipsa de orice alta activitate, isi pierd vremea la o barfa...

Cu siguranta ca Marinel si Ionut au primit amenintari, cum ca sa nu mai intre aci :?
0762 747 895...0732 085 740
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Dumitrescu Iancu »

Nexule,Marinel a fost "bagat in sedinta" pentru ca si-a permis sa scrie aici ca APS incearca sa obtina vize PG de Tulcea si TR pentru membrii lor!De atunci omul sufla si-n iaurt!Pe Ionut Silivestru eu il stiu un caracter puternic si nu cred ca va reusi cineva sa-i bage pumnul in gura,cand are de spus ceva,spune indiferent de urmari!Lui Armand i s-au luat ,incet-incet,multe din atributiuni,care au fost redistribuite...presedintelui,care are acum si puterea...ban-ului!
Cat despre masura de a bana diversi useri cosiderati "dusmani ai poporului" este,probabil, urmare a hotararii vestitului CD-APS,luata in stilu-i caracteristic,adica fara logica!Nici acum, dupa atata timp de cand m-am retras,nu-mi pot da seama cum niste oameni care,luati individual,sunt in regula,poti sta de vorba cu ei,au idei,au bunavointa,atunci cand se aduna si formeaza acel CD isi dau cu stangul in dreptul la mai toate hotararile pe care le iau!Dar,ma rog,este treaba lor,eu le urez numai bine "pe persoana fizica"(ce vreti,stau in sect 5 :lol: ) si succesuri marete pe Asociatie!Paste Fericit,domnilor!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Albatrin »

Dacă vin nişte "neica nimeni" şi vă iau 50-60% din plăcintă, poate chiar mai mult, cum aţi reacţiona?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Valentin Petrovici

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Valentin Petrovici »

Albatrin wrote:Dacă vin nişte "neica nimeni" şi vă iau 50-60% din plăcintă, poate chiar mai mult, cum aţi reacţiona?
Hai să vă spun o întîmplare de rîsul curcilor. În una din zilele expoziţiei căscam ochii cu fratele meu pe la standuri. De odată, la un stand îmi sare în ochi ditamai preşedintele de asociaţie( APS) care stătea cu mîna întinsă cerşind mila trecătorilor pentru a deveni membrii la ei. De, aveau nevoie de bani la visterie. Se golise. Sau se evaporase pe......ştiţi voi ce. Îl iau pe fratele şi îl trimit la onor preşedinte să vedem oferta. 70 lei înscrierea cu carnet în care intra şi permisul ANPA. Vize de frontieră gratuite pentru TL, TR, GR. CL. Era în stare să zică că procură vize de P.G. şi pentru Suceava, Baia Mare şi Satu Mare numai să se înscrie. Promisiuni cîte şi mai cîte: seriozitate, mare număr de membri, de program acţiuni etc. Cărţi de vizită. Rugăciuni, implor, plecăciuni etc. De delapidare şi alte chestii nimic. I-am făcut semn fratelui meu şi am plecat cu o porţie de rîs de pomină. I-am explicat cam cum stă treaba cu această asociaţie.
Cum să nu fie supăraţi acei.......domni cînd nu mai au bani de concedii pentru familii? Acum vro doi ani se punea problema ca din cauza numărului mare de membri să se facă o triere la înscriere şi erau bani căcălău măria ta de CDR -UL devenise un fel de Banca Agricolă. Acum se roagă de oameni. Zilele trecute căutînd un subiect de-al meu mai vechi am încercat să intru la ei .
Stupoare.

Informaţii primejdioase
Accesul dumneavoastră în acest forum este blocat.
Vă rugăm să contactaţi webmaster-ul sau administratorul pentru mai multe informaţii.

Au uitat că acum vro 4 luni EU ÎN PERSOANĂ am solicitat blocarea accesului la EI. Au vrut să demonstreze că sunt duri sau corecţi sau cinstiţi.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by cezar »

Vali, asta-i treaba, n-ai ce face !
Atat ii duce mintea !
Pe mine ma suna diversi cunoscuti care ma avertizeaza ca "spun niste chestii oribile despre Asociatia noastra".
Treaba lor, pana la urma !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by Adar Marian »

Valentin Petrovici wrote: să vedem oferta. 70 lei înscrierea cu carnet în care intra şi permisul ANPA. Vize de frontieră gratuite pentru TL, TR, GR. CL.
Acuma io nu-sh' ce sa zic, insa la ultima strigare cei 70 de lei reprezentau doar cotizatia, fara ANPA. Sa fi fost vorba de vro oferta doar pe durata expozitiei? Spun asta pentru ca si saitul APS da aceleasi preturi...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce nu-mi pica mie bine sau topicul defularii

Post by valic »

cezar wrote:Vali, asta-i treaba, n-ai ce face !
Atat ii duce mintea !
Pe mine ma suna diversi cunoscuti care ma avertizeaza ca "spun niste chestii oribile despre Asociatia noastra".
Treaba lor, pana la urma !
Cezarica,
Hai sa nu ne luam dupa vorbele altora, eu nu am vazut nimic urat la adresa noastra, hai sa-i lasam cu ale lor, parerea mea ...........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Cafenea”