Discutii despre Off Topic

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Discutii despre Off Topic

Post by Petru Burian »

cezar wrote:....forumul asta nu poate fi utilizat pentru reglari de conturi. Si nu este nici chat !
In sfarsit, prietene Cezar, iata idea (interventia) pe care o asteptam de la tine inca din primele 8-9 luni de la infiintarea forumului :!: :!: :!:
Replicile de genul "Nu stergem nimic" si "spiritele de gluma" fara rost si postate aiurea in orice topic de anumiti colegi, si-au atins efectul maxim. A trebuit sa intervina "dezastrul" ca sa fie inteles ca orice topic are un subiect si orice postare Off topic trebuie semnalata sau stearsa din start, fara prea multe discutii.
Toate scandalurile de pe forum au avut ca punct de plecare o postare Off topic, care daca era stearsa din start nu se ajungea la zeci de pagini rusinoase pt. forum, total destructive pt. topicuri interesante la origine, nemaivorbind de "teroristii de profesie" care-si permit cam multe in ultima vreme.
Ar mai fi si decaderea sub orice limita a limbajului, uneori cu vulgaritati si amenintari de neacceptat.
Mai ganditi-va si la acei "vizitatori" nelogati, care poate ar dori sa fie membrii ai APC 21 dar carora li se face parul maciuca, citind unele postari. :idea:
Aceasta este parerea mea si nu voi raspunde la nicio "samanta de polemica" :twisted:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Ce doresti dumneata se numeste "pumn in gura". Unii si-au dat viata in '89 pentru a scapa printre altele si de acest lucru.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Petru Burian wrote:
cezar wrote:....forumul asta nu poate fi utilizat pentru reglari de conturi. Si nu este nici chat !
In sfarsit, prietene Cezar, iata idea (interventia) pe care o asteptam de la tine inca din primele 8-9 luni de la infiintarea forumului :!: :!: :!:
Replicile de genul "Nu stergem nimic" si "spiritele de gluma" fara rost si postate aiurea in orice topic de anumiti colegi, si-au atins efectul maxim. A trebuit sa intervina "dezastrul" ca sa fie inteles ca orice topic are un subiect si orice postare Off topic trebuie semnalata sau stearsa din start, fara prea multe discutii.
Toate scandalurile de pe forum au avut ca punct de plecare o postare Off topic, care daca era stearsa din start nu se ajungea la zeci de pagini rusinoase pt. forum, total destructive pt. topicuri interesante la origine, nemaivorbind de "teroristii de profesie" care-si permit cam multe in ultima vreme.
Ar mai fi si decaderea sub orice limita a limbajului, uneori cu vulgaritati si amenintari de neacceptat.
Mai ganditi-va si la acei "vizitatori" nelogati, care poate ar dori sa fie membrii ai APC 21 dar carora li se face parul maciuca, citind unele postari. :idea:
Aceasta este parerea mea si nu voi raspunde la nicio "samanta de polemica" :twisted:
Prietene Petru, ai perfectă dreptate !
Deşi subsemnatul (...pe persoană fizică ;) :D ) este adeptul unor discuţii libere, cel puţin la Cafenea, încep să cred că trebuie să fim mult mai stricţi cu tonul şi stilul unor postări. Ai dreptate cand spui că majoritatea derapajelor provin de la postările off-topic, cu atacuri, replici, contra-replici, toate degenerand în scandaluri.
Pană la urmă, împricinaţii se întalnesc şi-şi dau mana pe la cafenele sau la baltă, cu ocazia diverselor pescuieli, dar imaginea forumului rămane.
Voi propune trei măsuri, în următorul CD.
1. Adoptarea unui regulament al forumului, care să fie respectat întrutotul. Am şi cerut sprijinul userilor, avand ca suport al discuţiilor regulamentul afişat în chiar prima secţiune a forumului.
2. Revizuirea listei de moderatori, inclusiv prin includerea unor useri activi şi ...moderaţi.
3. Înfiinţarea unui chat, unde să se desfăşoare permanent schimbul de replici.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Claudiu wrote:Ce doresti dumneata se numeste "pumn in gura". Unii si-au dat viata in '89 pentru a scapa printre altele si de acest lucru.
Claudiu, idealurile pentru care s-a murit în decembrie 1989 vor fi păstrate. Adică libertatea şi democraţia, libera manifestare a ideilor şi sentimentelor.
Cu o singură limită, drepturile şi libertăţile unora să nu le încalce pe ale altora.
Adică să nu reducem totul la dreptul unora de a face scandal, înjura şi jigni, iar obligaţia celorlalţi de a suporta abuzurile primilor. Cei mai sensibili, mai timizi, mai reţinuţi, mai pudici nu au şi ei drepturi ? Şi pentru astea s-a murit cu 22 de ani în urmă.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Discutii despre Off Topic

Post by Claudiu »

Nu m-am referit la jigniri sau bascalii de doi lei, ci doar la unele off-topice care, poate ne fac viata mai placuta pe forum atunci cand le postam.
Din ce a scris dl. Burian am inteles ca toate off-topicele trebuiesc sterse, lucru care mi se pare total lipsit de farmec pe un forum de pescari.
Nici nu stiu ce sa mai zic, chiar mi se pare ca fiecare vine cu cate o idee si daca ai sta sa faci fiecaruia pe plac...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Discutii despre Off Topic

Post by Claudiu »

@Modigliani:

"printre multe alte sute de forumuri de profil , a avut ceva aparte , ceva special , a avut acea atmosfera intalnita-n jurul focului."

Tocmai asta m-a tinut aici !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

modigliani wrote:
modigliani wrote: Prefer sa spun : "Bai , in PLM , lasa cearta , hai sa bem o bere ! "
Iancule , Claudiu , ..... in PLM , cand bem o bere ?
La vara, cand e timpul ei. :lol:
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Dan T »

Claudiu wrote:Ce doresti dumneata se numeste "pumn in gura". Unii si-au dat viata in '89 pentru a scapa printre altele si de acest lucru.
Ce doreste dumnealui se numeste civilizatie si bun simt. Ca sa nu mai vorbim de un regulament foarte clar acceptat in momentul inscrierii ca user.
User avatar
administrator
Posts: 66
Joined: 26 Sep 2009, 13:11

Re: Discutii despre Off Topic

Post by administrator »

Domnilor, nu va pune nimeni cenzura pe ceea ce spuneti sau ce scrieti. Nici nu va pune nimeni cuvintele in gura cand va exprimati. Puteti scapa cate o ,,pula mea,, sau eu stiu ce alte cuvinte va vin in minte, fara teama ca adminul sau moderatorii va pun pumnul in gura. Adminul este si el om la fel ca si ceilalti, si intelege folosirea tuturor cuvintelor atat timp cat sunt adresate in mod ,,civilizat,, , si nu ca unelte de lupta in diversele conflicte aparute. Sunt cuvinte pe care le auzim si cu, care traim de la nastere si pana la moarte. Cand cuvintele respective sunt plesnite peste ochi ca jigniri, insulte sau amenintari , atunci nu mai este ok. Accept expresiile de genul il bag in ,,pizda masii,, pe BocPoc, dar nu accept atunci cand adresati fraze de genul,, te bag in pizda matii,, daca mai postezi ceva. Fiti liberi in exprimari , si nimeni nu baga pumnul in gura nimanui atat timp , cat se pastreaza atmosfera de fairplay. Disputele si parerile contra sunt acceptate , insa fara a fi folosite nici un fel de expresii asemanatoare celor exemplificate.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Discutii despre Off Topic

Post by Claudiu »

Pai, tocmai, ca nimeni n-a bagat pe cineva in p-zda ma-sii, asa ca nu vad de ce p-la calului s-au sters off-topicele din topicul cu Universitatii. :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Claudiu wrote:
modigliani wrote:
modigliani wrote: Prefer sa spun : "Bai , in PLM , lasa cearta , hai sa bem o bere ! "
Iancule , Claudiu , ..... in PLM , cand bem o bere ?
La vara, cand e timpul ei. :lol:
Nici prietenul Petru Burian, nici subsemnatul, nu am susţinut că trebuie ca moderatorii şi adminul să se transforme în dascăli cu nuieluşa în mană
Eu am scris pudici, nu pudibonzi. Şi nu ne referim la postări mai alerte, ci la cele licenţioase, provocatoare de scandal etc., care nu au nimic, dar absolut nimic cu topicul respectiv.
Cine vrea să deraieze, să deschidă topic pentru asta şi să se abţină de la atacurile la persoană. Dar să nu strice un topic care începe interesant, cu informaţii şi opinii interesante, prin exprimări care-l golesc de cpnţinut şi-i fac pe mulţi să-l ocolească.
Una este exprimarea liberă, alta umplerea forumului cu jigniri şi cu măscări de tot felul.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Discutii despre Off Topic

Post by cezar »

Claudiu wrote:Pai, tocmai, ca nimeni n-a bagat pe cineva in pizda ma-sii, asa ca nu vad de ce pula calului s-au sters off-topicele din topicul cu Universitatii. :lol: :lol: :lol:
Claudiu, cred că ar fi mai sănătos dacă în locul afimtirii sfintelor scule de ale ambelor sexe, ai pune beep.
User avatar
administrator
Posts: 66
Joined: 26 Sep 2009, 13:11

Re: Discutii despre Off Topic

Post by administrator »

Claudiu wrote:Pai, tocmai, ca nimeni n-a bagat pe cineva in p-zda ma-sii, asa ca nu vad de ce p-la calului s-au sters off-topicele din topicul cu Universitatii. :lol: :lol: :lol:

Pentru ca s-a solicitat acest lucru, din partea celor ce au postat off topic, si s-a deschis acest topic unde puteti face off topice pana la epuizare. :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Discutii despre Off Topic

Post by Claudiu »

Pai puneam beep, dar parca administratorul a spus ca-i ok si asa. :oops:
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Discutii despre Off Topic

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote:Din ce a scris dl. Burian am inteles ca toate off-topicele trebuiesc sterse, lucru care mi se pare total lipsit de farmec pe un forum de pescari....
D-le Claudiu, poate nu am reusit sa fiu destul de clar in exprimare :(
-- Off topic inseamna ca in topicul despre "elefanti" initiat de "ionel", X posteaza la un moment dat ceva despre soacre (chiar si o gluma reusita), Z se simte lezat si ia apararea soacrelor, Y se enerveaza si-i porcaieste pe amandoi. Rezulta rapid cateva pagini in care numai despre "elefanti" nu se mai discuta, iar cei interesati de "elefanti" pleaca dezamagiti, in cel mai bun caz, nemai vorbind de "ionel" care si-a vazut postarea făcuta praf.
-- Eu propun ca X sa deschida un topic separat despre soacre, care va avea "istoria sa aparte" iar cand subiectul este epuizat (ne-am distrat copios, s-au ne-am certat ca dracii), acest topic poate fi trecut la arhiva fara a "dilua" fondul de baza al forumului.
-- Nicidecum nu doresc "pumnul in gura" nimanui, dar doresc topice pe obiect, cu subiect si predicat, care vor imbogatii baza de informatii a forumului sau dupa "epuizare" pot fi trecute la arhiva.
Doar asa vom evita ca forumul sa devina prea stufos, diluat, iar regasirea unei informatii sa devina practic imposibila.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Discutii despre Off Topic

Post by Claudiu »

Multumesc pentru explicatia ce clarifica lucrurile. ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Discutii despre Off Topic

Post by cezar »

Claudiu wrote:Pai puneam beep, dar parca administratorul a spus ca-i ok si asa. :oops:
Păi da, însă numai dacă-i vorba despre soacre şi despre PocBoc ! :lol: :lol: :lol:
Dacă este vorba de altceva, pui beep. Verstanden ?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Discutii despre Off Topic

Post by Claudiu »

Si, certo. :lol:
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by modigliani »

Dan T wrote:Ce doreste dumnealui se numeste civilizatie si bun simt.
http://www.rapitori.ro/forum/about18310.html

What else ???

Si aduc aici prima postare din acest topic :

...........................................................................................

"Cu toate ca ar fi fost marfa un sondaj, sunt curios ce deranjeaza mai mult: cuvintele obscene sau atitudinea? Vorbesc aici de interactiunile din viata reala, nu interactiunile de pe forumuri.

Spre exemplu, dupa cum s-au autosesizat unii colegi, n-am nicio problema cu obscenitatile si mi se pare mai mult decat in regula ca intre baieti sa se poata vorbi colorat.

De exemplu **** , ****, ***, **** etc.

Pe de alta parte, la fel ca toata lumea, ma fac sa ridic dintr-o spranceana limbajul si gesturile agresive.

De exemplu claxonul. Sau "prietene..." , "sefule..." etc. spuse pe un ton pe care si-l poate imagina oricine are sanse mai mari sa rezulte intr-o atitudine ostila din partea mea. Very Happy

La voi cum sta treaba?
"
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Discutii despre Off Topic

Post by Claudiu »

Fii atent ce ma enerveaza mai mult:
"Draga domnule Oarecare,
Binevoiti, rugu-va sa ne impartasiti din vasta dumneavoastra experienta....etc, bla, bla...
Cu multe multumiri in numele intregii comunitati, al dumneavoastra,

Par In Nas Facut Codite."

Mai bine ma injuri. :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”