Scrumbie???

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Scrumbie???

Post by George Saftoiu »

Astazi am trecut prin piata de peste din Hala Obor si am fost surprins ca pe tarabe sa vad la vanzare "Scrumbie proaspata" de la Jurilovca!(cica este cald si a inceput sa intre in Razelm?) Nu cumva este HERING???? ca doar fac parte din aceeasi famile de pesti?
Rog cunoscatorii sa se pronunte!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Scrumbie???

Post by costin stefanescu »

si eu am vazut,dar mai mult ca sigur e vorba de scrumbie pescuita in mare, nu in Razelm,dupa cu sti scrumbia de dunare e peste marin si intra pe fluviu doar sa depuna in rest traieste in mare ,acum nu are un gust deosebit pt ca savoarea ei consta in grasimea acumulata in perioada de rut pt a a face fata efortului urcarii spre izvoare,am testat si...cam de cacat :lol: ,exagerez,dar rimeaza !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Scrumbie???

Post by Claudiu »

costin stefanescu wrote:am testat si...cam de cacat :lol: ,exagerez,dar rimeaza !
M-am cracanat de ras ! :lol: :lol: :lol:
Frate, da si tu mai des p'aici ! :D
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scrumbie???

Post by George Saftoiu »

Multumesc Costine! Cam aceeasi parere aveam si eu ,dar fiind Toma Necredinciosul ,am intrebat ....sa nu mor chiar atat de prost....... :D :D :D :D
P.S . Pentru ca si in piata suntem grosolan inselati,(mintiti ),hai sa mergem cu totii la Km 0 si sa strigam "Jos Guvernul"...... ca este la zi si se poarta....... :shock: :shock: :shock: :shock:
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Srumbie???

Post by Ono »

George Saftoiu wrote: Nu cumva este HERING????
Eu stiam ca scrumbia si heringul sunt acelasi drac (foarte gustos).
User avatar
zgubea
Posts: 232
Joined: 10 Mar 2010, 08:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scrumbie???

Post by zgubea »

nu ma pricep, just info : saptamana trecuta am fost la murighiol, (nu stiu de ce.. :lol: ), am cautat un barcagiu vechi si vestit, despre care am aflat ca e plecat pe mare ca " a inceput scrumbia'' ...n-am intrat in detalii, e tot ce-am auzit
Dragos Bradatan
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Scrumbie???

Post by Claudiu »

Ono wrote:
George Saftoiu wrote: Nu cumva este HERING????
Eu stiam ca scrumbia si heringul sunt acelasi drac (foarte gustos).
Sunt gustosi dar nu sunt acelasi drac.
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scrumbie???

Post by George Saftoiu »

Ono, scuza-ma te rog,dar gustul "Scrumbiei" nu se va confunda niciodata cu cel al "Heringului" .....
Cum "Palinca lui Dutu", nu poate fi egala cu "Tuica" lunga din Muntenia....cum un vin de calitate , nu se aseamana cu "molanul" de la tara.....,cum berea "Budweiser" nu se compara cu "Noroc" cum "Crapul din Dunare" nu are comparatie cu cel din crescatorie.....despre asta era vorba.....
-Zgubea,ai dreptate.
-ESTE SCRUMBIE!!!!!! Astazi ,(ce daca este miercuri si viscol afara),am pus pus cateva bucati pe gratar si este superrrrr!Asa ca daca trece-ti prin Hala Obor si va este dor de Scrumbie,cumparati cu incredere.(nu este foarte grasa,dar are destula grasime).
Pofta Buna!
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Scrumbie???

Post by PETREMAN »

George Saftoiu wrote:Ono, scuza-ma te rog,dar gustul "Scrumbiei" nu se va confunda niciodata cu cel al "Heringului" .....
Cum "Palinca lui Dutu", nu poate fi egala cu "Tuica" lunga din Muntenia....cum un vin de calitate , nu se aseamana cu "molanul" de la tara.....,cum berea "Budweiser" nu se compara cu "Noroc" cum "Crapul din Dunare" nu are comparatie cu cel din crescatorie.....despre asta era vorba.....
-Zgubea,ai dreptate.
-ESTE SCRUMBIE!!!!!! Astazi ,(ce daca este miercuri si viscol afara),am pus pus cateva bucati pe gratar si este superrrrr!Asa ca daca trece-ti prin Hala Obor si va este dor de Scrumbie,cumparati cu incredere.(nu este foarte grasa,dar are destula grasime).
Pofta Buna!
Clar nu are gustul aleia din dimpul depunerii dar iti faci pofta ........ce pofta mi-ai facut George!!!........ :roll: :lol:
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Scrumbie???

Post by paulletta »

Si sa nu ai decat 6-7 bucati dalea babane pe care sa le crestezi maruntel si sa le arungi pe un gratar cu carbuni aprinsi sa le rumenesti pana se fac aurii-aramii, sa pui lamaie pe ele sa le papi repede, deh regi sunt gretoase....
Si sa stropesti toata treaba asta dupaia cu vin dala boieresc.... :lol:
Paulletta
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Scrumbie???

Post by dutustoica »

paulletta wrote:Si sa nu ai decat 6-7 bucati dalea babane pe care sa le crestezi maruntel si sa le arungi pe un gratar cu carbuni aprinsi sa le rumenesti pana se fac aurii-aramii, sa pui lamaie pe ele sa le papi repede, deh regi sunt gretoase....
Si sa stropesti toata treaba asta dupaia cu vin dala boieresc.... :lol:
Mai frate, tu nu ai despre ce sa scrii?
Treci pe topicul de concurs, la cel despre bal.....sau la oricare altul, dar nu ne mai face sa ne ploua-n gura.
Maine trec pe la Obor. Daca nu gasesc scrumbie, te-ai ars. Nu veni la Cafenea. :twisted: :twisted: :twisted:
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Scrumbie???

Post by paulletta »

Dutule, daca gasesti scrumbie, dupa ce o crestezi cum sti tu (ca pe fasiutele de slana) musai sa bagi in interiorul burtii ceva ierburi aromate pentru a face carnea sa fie mai delicioasa, si vezi ca vinul trebuie sa fie musai alb, sec si servit fix la 10 grade celsius.
Nu uita de lamaie, musai coapta bine si zemoasa. :mrgreen:
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Scrumbie???

Post by paulletta »

Daca gasesti scrumbie de Dunare, proaspata, la pescarie, nu ezita sa cumperi cat poti duce cu tine, in sacosa. Si ce daca miroase in metrou si cucoanele simandicoase din jurul tau, stramba din nas.
Scrumbia se pastreaza foarte bine, curatata si usor sarata la interior, in punga de plastic, tinuta in congelator, cel mult 3 luni. Pestele congelat se lasa in frigider sa se decongeleze singur. Nu-l baga la microunde, nici nu-l lasa pe masa din bucatarie pentru decongelare, pierde din gust. Daca scrumbia are si icre considera-te un tip cu adevarat norocos.
Fiind un peste gras, scrumbia de Dunare se prepara de minune pe gratar.

Cureti pestele de solzi si in interior. Il speli cu apa rece si-l lasi la scurs. Faci un amestec de sare, piper, ulei de masline, zeama de lamaie, cateva firisoare de ardei iute. Ungi bine pestele cu dresul, pe ambele parti si in interior. Lasi pestele pe un platou, sa se patrunda miasmele, vreo ora, la rece, in frigider.

Uite cum trebuie sa faci daca nu ai acces la un gratar cu carbuni.
Daca nu ai gratar, se gaseste la market, ieftin si deosebit de practic. Ia un gratar cu capac, care se pune direct pe flacara aragazului. Nu scoate fum si nici miros, desi fara miros care sa atate vecinii, parca nici nu merita sa gatesti peste.


Intinzi o folie de aluminiu si o ungi cu ulei de masline. Asezi pestele, pui zeama deasupra pestelui si impaturesti folia de aluminiu, strans, sa nu curga zeama. Asezi pestele pe gratar, direct pe flacara si potrivesti focul sa palpaie, dar sa fiarba usor apa din tigaia gratarului.
Pestele este gata in 40 de minute. Nu-l intorci, nu dai capacul la o parte. Daca nu ai potrivit bine focul este indicat sa mai te uiti ce este sub capac, sa nu se faca pestele scrum. Oricum, cand pestele este gata, miasmele o sa te anunte.
Se serveste cu mamaliga rece si mujdei de usturoi, in care ai pus niste smantana. Merge cu o bere rece sau un vin alb rece.
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Scrumbie???

Post by paulletta »

Cica asa trebuie sa arate si sa iasa...
Attachments
scrumbie.jpg
scrumbie.jpg (90.61 KiB) Viewed 24906 times
Scrumbie cu lamaie.jpg
Scrumbie cu lamaie.jpg (81.06 KiB) Viewed 24906 times
Paulletta
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Scrumbie???

Post by dutustoica »

Paul, tu nu esti sanatos?
O fi vreo pescarita gravida, care mai intra pe forum........
Ramai acasa, nu veni la Cafenea. Altfel, va trebui sa te cinstesc cu un Banisor........mic........miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic :lol: :lol: :lol:
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Scrumbie???

Post by dutustoica »

Apropo de scrumbie, postarea ta mi-a adus aminte de expeditia de la Perivolovca, organizata de Eugen. Scrumbiile alea, facute de Sile pe gratar au fost atat de gustoase ca am mancat toti pana li s-a facut rau la unii.
Dupa aia, vin...............si stat la povesti la foc de tabara cu busteni adusi de Ghinozo. Super iesirea, amintirile, pe masura.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Scrumbie???

Post by paulletta »

Deci?, Merit un banisor???? mic....
Paulletta
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Scrumbie???

Post by Mihai Vinturache »

Meriti pe dracu !!!
Faci exercitii de sadism pe spinarea noastra si mai vrei si de baut. Nu te spala toata palinca lui Dutu.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scrumbie???

Post by George Saftoiu »

Mai bine il "imbalsamam" pe Paul,cu palinca de Banisor!....sa-l vada si altii peste mii de ani.....
Post Reply

Return to “Cafenea”