Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Progresul nu se face cu idei de genul: lasa-l p'asta, ca ce, altu-i mai bun... sau, ce, aia dinainte au fost mai breji...
Astea-s babisme cu batic si albeata in coltu' gurii ! :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

Ce naiba sa mai lasi din Base, ca-i tremura capul ca piftia :!: :lol: :lol: :lol: Intr-un minim stat de drept nu ar trebui sa plece ci sa fie la parnaie el si clica lui si asta nu ptr. c-au taiat salarii si pensii (deh astia nu plateau comisioane), au inchis spitale etc ci ptr. c-au facut jaf mare. E nevoie doar de 2 procurori si vointa pentru asta.
Acum despre plagiator si repetent. Crin Antonescu are consiler pe Petre Roman - groparul industriei romanesti; Ponta - fost sef de tineret PSD, teza de doctorat plagiata cu indrumator de lucrare Adrian Nastase. Oamenii noi :!: :lol: :lol: :lol: Actiuni iresponsabile care au daramat in cateva zile moneda nationala (echivalent cu reducerea puterii de cumparare a tuturor), acum tinuta la plutire cu pompaj masiv de euro din vistieria nationala. Astia risca sa piarda alegerile viitoare fara a avea contracandidat :lol: :lol: :lol: si nu-i de mirare ca-s mai prosti decat orice cunostinta a mea.
Despre politica pot sa spun ca-i sublima dar lipseste cu desavarsire. Exista doar niste gasti de hoti ce-si zic partide care sunt precupate de un singur lucru: accesul la cea mai buna afacere, bugetul de stat. Doctrine, programe de guvernare bla-bla-bla bune pentru gura-casca.
@ Claudiu
Progresul de care vorbesti ar fi de asteptat dac-am trai 1000 ani si c-un noroc ar aparea cineva care sa sparga blocada mafiei la cascavalul suprem. Astia par niste caricaturi si pe langa Nicolae Ceausescu...Babismele-s bune caci vara nu dorm si cine n-are batrani sa-si cumpere... :idea: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Sa-si cumpere si sa le faca cado' la dusmani. :lol: Nu mi-as dori vreo baba in jurul meu, mai ales de cand m-am intors de la socrii. :twisted:
Coane, tu ai dreptate in ce zici, dar n-avem incotro, fratica. P'astia-i avem, cu astia defilam, deocamdata, pana scapam de necurat.
Prefer niste invatacei d'alu' Nastase si Roman, decat clica imputita, capusistica si tupeista a' lu' Chiortex. ;)
Ce, tu daca ai avut, sa zicem, profesor poponar, inseamna ca si tu ai devenit la fel ? Nu cred, din cate stiu eu. Asa si ei, nu tre' sa-i judecam dupa ce au facut altii. Fiecare cu a ma-sii, nu tre' sa faci ce face popa, ci doar ce zice... Cica. :?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Ono »

Claudiu wrote: Ce, tu daca ai avut, sa zicem, profesor poponar, inseamna ca si tu ai devenit la fel ?
Nu neaparat, dar ti-a largit orizontul.
Vorba lu ma-mare Ti-a placut shaorma!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

Ono wrote:
Claudiu wrote: Ce, tu daca ai avut, sa zicem, profesor poponar, inseamna ca si tu ai devenit la fel ?
Nu neaparat, dar ti-a largit orizontul.
Vorba lu ma-mare Ti-a placut shaorma!
:lol: :lol: :lol: Pai sa dea bibi, de ce-as alege de profesor un poponar :o :?: :lol: Nu cumva, vorba lu' Ono, pentru un orizont mai vast :?: :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

@ Claudiu
Stai linistit, Chioru e fix 0 si daca se intoarce...se agata de el ca nu au altceva de facut...ia sa cada intr-un canal din lipsa de vizibilitate si sa-i vezi p-ai USL-ului cum dau cap in cap din lipsa de orientare... :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

"Parlamentul are o singură opţiune, aceea de a respecta şi aplica decizia Curţii Constituţionale, care indiferent de rezultatul ei, în mod evident, va nemulţumi una dintre părţi. Dar nu există alte cale de urmat, decât respectarea deciziei Curţii Constituţionale, Un nou referendum nici nu este posibil, întrucât Constituţia este foarte clară: referendumul se organizează în 30 de zile de la suspendare. Deci e un termen de decădere, un nou referendum nu poate fi organizat. Singurul lucru care este posibil în cazul, Doamne fereşte şi nedorit de noi, pe care eu personal, nu mi-l pot imagina în acest moment, juridic vorbind, nu-mi pot imagina şi constituţional, întoarcerea domnului Băsescu, dar dacă ea se va întâmpla şi domnia sa va înţelege în continuare să încalce Constituţia, singura posibilitate este reluarea unei proceduri de suspendare", afirmă senatorul Dan Şova, într-un interviu pentru RFI.

Am nevoie de ajutor: A tras ceva pe nas sau e direct de Balaceanca :?: :!: :lol: :lol: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Traian Basescu a fost demis de popor cu o majoritate uluitoare desi, ccr-ul, imbacsit pana la refuz de oamenii lui basescu, va invalida referendumul, ignorand – sfidator – faptul ca, la numarul real de locuitori ai Romaniei, CONFORM CELUI MAI RECENT RECENSAMANT, cei care s-au prezentat la vot reprezinta cu mult peste 65 % din totalul populatiei aceste tari. Vestea buna este ca 48% din populatia Romaniei este formata din cetateni model care, pe canicula, in contextul unor intoxicari masive si a boicotului basit, au votat. Indiferent daca au votat “da” sau “nu”, acesti oameni merita toata lauda si tot respectul. EI SUNT ADEVARATII CETATENI AI ROMANIE!

Sunt mandru ca am votat alaturi de 48% din concetatenii mei. Restul …

Referendumul i-a scos la vedere pe cei care il mai sustin pe basescu, direct sau indirect, in acest moment. Desi, mai putin de un milion de romani au pus stampila pe “nu”, basescul ramane presedinte ajutat de inconstientii din ccr si de cei care nu au votat. Acestia, fie ca l-au sustinut sau nu, l-au girat prin neprezentarea la vot.

Putem spune, in urma statisticilor si a rezultatelor, ca basescu este presedintele:

-maghiarilor

Acestia, prin absenteismul masiv, au demonstrat ca asculta de ordinul lui victor orban, premierul dictator al Ungariei si bun prieten cu tradatorul national. Cei doi sunt liderii nefrecventabili ai Europei iar acest fapt spune totul despre ei! Intre un milion jumatate si doua milioane de maghiari au decis sa nu mearga la vot desi, era DATORIA LOR DE CETATENI AI ROMANIEI. Pensiile, salariile, ajutoarele sociale din Romania vin, nu din Ungaria, romani de etnie maghiara care ati refuzat sa va faceti datoria de cetateni ai statului. INDIFERENT CA VA PLACE SAU NU SUNTETI LOCUITORI AI ROMANIEI SI NU AI Ungariei – si asa va fi si de acum incolo, onorabili romani de etnie maghiara!

-ignorantilor

basescu a profitat de absenteismul masiv al ignorantilor din acest stat. Ii cunoastem extrem de bine, se identifica la tot pasul. Sunt acei oameni, plini de sine, laudarosi, razatori, mistocari, zeflemitori si bagatori in seama. Ignorantii sunt cei care trec nepasatori pe langa cei carora li se face rau in plina strada fara sa ii ajute, care arunca gunoie pe jos – desi cosul de gunoi este la doi metri distanta de ei, care ii acuza pe profesori de esecul progeniturilor lor – desi in anii de scoala ei nu s-au interesat niciodata de situatia scolara a acestora, care au preferat sa asculte manele si sa se ghiftuiasca cu mici atunci cand tara le-a cerut parerea, care latra ca o duc rau desi nu fac nimic sa schimbe starea de fapt din tara, care au uitat cum bucurestenii erau jumuliti – la propriu – de jandarmii lui basescu, etc. Ignorantii nu dau doi bani pe simt civic, responsabilitate, bun simt, exemplu personal, datorie, etc. Ei baltesc in mocirla asemeni porcilor si nu vor sa iasa de acolo desi mai au un pic si se ineaca sau mor de foame.

Ignorantii adora limbajul si comportamentul iresponsabil de “ultras” al prezidentului – pentur-ca ii reprezinta -, mai mult, se mandresc cu faptul ca distinsul este “barbat adevarat” ce adopta decizii dure, rapid. Acestia refuza sa gandeasca in viitor, sa prevada impactul unor decizii si comportamente nechibzuite, indiferent de nivelul la care acestea isi fac simtita prezenta, incapabili sa priceapa ca intr-o democratie presedintele nu este dictator ci reprezentant al poporului.

Numarul ignorantilor este urias, spre marele nostru regret. Ignoranta se datoreaza educatiei primita in familiei, si incapacitatii de a intelege ce este democratia si ce presupune ea. Ignorantilor nu le place efortul… EI REPREZINTA blestemul acestui popor!

-tradatorilor

Tradatorii, reprezinta acea specie care si-ar vinde parintii pentru un capat de ata, fara sa le pese de nimeni si de nimic. Sunt falsi, oportunisti, lingai, lipsiti de caracter si principii morale, periculosi, ratati si pupincuristi, iar scopul lor este sa distruga pe altul prin orice mijloc care nu le cere efort, sa se afle mereu in tabara puterii, sa se foloseasca cat mai mult de bunele intentii ale celorlalti, etc. In esenta, ei calca pe cadavre pentru a urca pe scara sociala sau pentru bani, faima si avere desi nu valoreaza nici cat negrul de sub unghii. SUNT MULTI SI ASTIA, MULT PREA MULTI!

-Inconstientilor

Aici ii includem pe toti care nu au votat si l-au girat pe odios. Inconstientii sunt cei care nu au inteles, sau nu au dorit sa inteleaga, ca timp de 4 ani basescu, a umilit, jumulit si calcat in picioare un stat si un popor, inclusiv pe ei. Acestia, indiferent de scuza cu care se apara, au ingnorat ca presedintele premier si ministru a CONDUS EFECTIV Romania si ca dezastrul din aceasta tara, LUI BASESCU I SE DATOREAZA! Comportamentul acestora A NASCUT UN MONSTRU.

- celor ce se dau scarbiti

Sunt multi, foarte multi, care se ascund in spatele scuzei penibile ca sunt scarbiti de clasa politica, de tot si de toate. Ei sunt cei care sanctioneaza prin neprezentare. In fapt, isi ascund lenea, lipsa initiativei, inconstienta, falsitatea si ignoranta in spatele unei masti. Nu au depus nici cel mai mic efort, nu s-au dat clintiti din pat, fotoliu, sau de pe plaja, ca prin votul lor sa schimbe clasa politica pe care o blameaza. Desigur argumentul lor principal este ca “nu ai pe cine pune in loc” sau ca “toti sunt la fel”.

Ei nu mai spuneti! Dar atunci de ce nu incercati sa schimbam realitatea sa ne mobilizam si sa face clasa politica mai buna si responsabila. Dumnezeu iti da dar nu iti pune in traista. In fond cum este poporul asa este si clasa politica.

Scarbitii, insa, se simt bine in actuala stare de fapt, si nu vor sa schimbe nimic, ei doar cauta scuze pentru asi masca neimplicarea si duplicitatea. De multe ori este mai usor sa acuzi decat sa faci ceva care sa schimbe o anumita situatie, iar voi, scarbitilor, stiti foarte bine acest lucru….

- celor ce nu stiu ce vor

Sunt cei ce habar nu au pe ce lume traiesc, nepasatori, asemeni unor plante, sau cu dorinta de a incurca totul. Ei se simt bine si in rolul lui “Gica Contra” si in oricare alt rol deoarece lor nu le pasa de nimeni si de nimic, nu isi cunosc rolul si nu dau doi bani pe cunoastere.

-Credulilor

Acestia, sunt acea specie mai deosebita de romani care inca mai cred in bunele indentii ale marinarului, in faptul ca bietul basescu a vrut sa faca ceva dar nu a fost lasat – chiar daca parlamentarii puterii si institutiile statului au fost in subordinea lui – in povesti de adormit copii si altele de acest gen. L-au votat cu bune intentii pe marinar, chiar daca el, cu rea intentie, le-a marcat viata intr-un mod total neplacut.

Acestia sunt cei care, daca sunt rapiti, vor dezvolta afectiune fata de rapitor, se vor atasa de el

O mai existand si alte specii pentru care basescu este presedinte. Nu am pretentia sa le descoper pe toate acum. Daca voi mai cunoasteti va rog sa scrieti la sectiunea comentarii.

CONCLUZIE valabila pentru categoriile de mai sus!

ATI AVUT POSIBILITATEA SA VA DEPASITI SITUATIA DAR NU ATI MISCAT UN DEGET. SA NU VA AUD CA INCEPETI SA VA PLANGETI CA O DUCETI RAU!

PS: I-am omis pe prosti. Am intlees ca au fost destui care au vrut sa il “sanctioneze” pe basescu punand stampila pe “nu”.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

E creatia ta sau ai plagiat :?: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Nu e creatia mea, dar reflecta foarte fidel ceea ce cred despre toata tarasenia asta. ;)
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

Eu cred ca a incerca sa ucizi un mort e sinteza cea mai fidela. Dar sa nu atingi naibii un centru mistic si sa-l intorci din drumul fara intoarcere...deja multe cunostinte care vorbeau ca tine s-au cam sucit si au uitat...
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Ono »

Cred ca cel mai rau lucru pe care l-au facut politicienii e ca au radicalizat foarte tare populatia, dupa interesul lor, exact ca la inceputul anilor '90 cand se certau intre ei prieteni si rude pentru pareri politice... Nu vad de ce ai tine partea unuia sau altuia daca nu esti implicat in politica.
E o diferenta intre ce se vede la tv si ce fac politicienii.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

Ono wrote:Cred ca cel mai rau lucru pe care l-au facut politicienii e ca au radicalizat foarte tare populatia, dupa interesul lor, exact ca la inceputul anilor '90 cand se certau intre ei prieteni si rude pentru pareri politice... Nu vad de ce ai tine partea unuia sau altuia daca nu esti implicat in politica.
E o diferenta intre ce se vede la tv si ce fac politicienii.
Bineinteles, daca conducta de bani nu trece si pe la tine e lipsit de sens sa te agiti pentru imbogatirea altora.
In ziua referendumului eram la Chilia Veche. Gazda pensiunii ne anunta ca seara, dupa ce venim din balta, ne duce la referendum :!: I-am spus ca nu ne intereseaza, venim obositi si vrem sa ne relaxam...Dar te pui cu activistu' :?: :lol: Seara ca nu-si-nu, ne duce el cu masina lui etc. pana i-am aplicat o corectie si s-a asezat linistit pe scaun :lol: :lol: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

A nu-l mai dori pe basoiu presedinte, nu-i tot una cu a tine partea altcuiva. Mi se rupe si de base si de altcineva.
Ideea e ca lumea nu-l mai vrea p'asta, nu ca-i vrea pe ceilalti. Greu...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by evergreen »

Dupa cum am mai spus, sper sa ajunga in situatii limita - provocate de reformele marinarului - toti cei care prin indiferenta se fac ca nu vad cel mai mare rau care exista pentru noi in ziua de azi, iar atunci sa se gandeasca si sa-si dea cu pumnii in cap pentru atitudinea pe care au avut-o! In rest, dupa cum a zis este o vorba, dupa mine, potopul(sunt de acord doar in privinta aceasta cu "scursura")!! Potop merita majoritatea "romanilor", daca ii adaugam si pe cei care l-au sustinut la referendum pe omul cu o carte(Levantul, oare a terminat de citit?)! A trecut timpul cand era de condamnat ce facea papagalul, acum ar trebui sa se intample ceva cu cine-l lasa in pace!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

...
Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by evergreen »

Nu mai comentez de-acum incolo cand primesc provocari de genul asta, pe care nu vreau sa le calific, datorita faptului indiferent ce kkt-uri apar, un singur lucru este cert; PRES mai bun de sters talpile europene sau americane decat betivul psihotic nu am prea auzit, iar in sprijinul acestei afirmatii dau doua repere: 1. Reprezentantii principalelor state si institutii europene il sprijina neconditionat pe acest "caz patologic", indiferent de minciunile si de modul cum se schimba de la o zi la alta; 2. SUA prin reprezentantii mai mult sau mai putin semiti isi doresc sa se stearga in continuare la spate cu noi prin intermediul curteanului; In rest, numai de bine, numai pentru unii!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by laloi »

Ei, eu cred ca era doar un mod de a-i intoarce multumirile primite de la garajist pt ca a stat acasa ;) , vorba vine, macar daca a mers bine pestele, si tot era multumitor...
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

@ Evergreen
Caricatura nu iti era adresata asa ca stai relax :lol: ...si dealtfel eu sunt tot timpul de acord cu postarile tale, mai ales in partea finala.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Ioane, tu pan' la urma esti neutru sau care-i pozitia ta... preferata ? :? :lol:
Ba il bagi pe base la puscarie, ba ii faci p'astialalti de kko... Da' tu, ce ai vrea, cam ce ti-ai dori, pan' la urma? Sa fii nepasator ca si cum n-ai trai in tara asta si n-ai vedea ce se intampla sau nu te-ar afecta deloc, n-as prea crede, decat daca o duci prea bine, frate, mult prea bine. :mrgreen:
Post Reply

Return to “Cafenea”