Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

O sa ne coste pe toti ! Atat de mult incat o sa "lasam ceasu' la ospatar" . PE TOTI !!! Asta o spun fara sa aiba vreo legatura cu vreun politician sau partid anume . Cert este ..... c-o sa coste !
Vom vedea ! Greu de facut predicţii. pentru mine, şansele sunt fifty-fifty.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by modigliani »

Doc wrote:...Eu ma refeream la faptul ca i-ai zis lui ADAR, Te iubesc ! Lui Adar am zis sa-i trimiti martisor si flori !
Mai baiatule , ..... am zis GATA ! Tu nu stii unde sa te opresti :?: :?: :?: :?: :?:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

PETREMAN wrote: Nu se poate sa fie toata lumea de aceasi parere , si mie personal mi se pare ca in mare parte e corect ce spune Adar (de data asta)pt ca asa se vede din exterior iar spre final pune o intrebare care de fapt a mai fost pusa in topicul asta .....PE CINE SA PUNEM IN LOC?....Stiu ....tu ai raspuns ca pe oricine dar numai pe asta nu .....dar fa o nominalizare sa vad si eu daca ai pe cine ;) (una pe bune , nu la misto ca sa intelegem ceva ;) ) pt ca tara asta trebuie condusa de cineva ...zi tu acum ..pe cine?
P.S Sa nu spui Mazare ca ma duc eu sa dorm ;) :lol: :lol:
N-am stat sa-i analizez pe fiecare in parte si nici n-as vrea sa fac nominalizari, pentru ca n-as vrea sa fiu acuzat ca sunt cu unu' sau cu altu', fiindca chiar nu sunt, dar sunt convins ca se gaseste cineva sa conduca tara si chiar mult mai bine, pentru ca mai rau de atat n-are cum sa fie.
Nu cred ca Base e de neinlocuit.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by modigliani »

Claudiu wrote:Nu cred ca Base e de neinlocuit.
Frate , cu siguranta se va putea gasi cineva mai bun ca el .

Problema este : Poti pastori lejer 2000 de mioare . Dar poti pastori 20 000 000 de purici ?
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

N-am stat sa-i analizez pe fiecare in parte si nici n-as vrea sa fac nominalizari, pentru ca n-as vrea sa fiu acuzat ca sunt cu unu' sau cu altu', fiindca chiar nu sunt, dar sunt convins ca se gaseste cineva sa conduca tara si chiar mult mai bine, pentru ca mai rau de atat n-are cum sa fie.
Nu cred ca Base e de neinlocuit.
Ce aţi zice de un guvern cu E. Udrea premier şi EBA ministru de externe ? :lol: :lol: :lol:
Ar fi mai bine sau mai rau ? :shock:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

modigliani wrote:
Claudiu wrote:Nu cred ca Base e de neinlocuit.
Frate , cu siguranta se va putea gasi cineva mai bun ca el .

Problema este : Poti pastori lejer 2000 de mioare . Dar poti pastori 20 000 000 de purici ?
Nu stiu, frate, in ceea ce ma priveste, ce-am avut si ce-am pierdut. ;) :)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

cezar wrote:
Claudiu wrote:
Ce aţi zice de un guvern cu E. Udrea premier şi EBA ministru de externe ? :lol: :lol: :lol:
Ar fi mai bine sau mai rau ? :shock:
Probabil ar fi la fel. :lol:
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by modigliani »

Claudiu wrote:Nu stiu, frate, in ceea ce ma priveste, ce-am avut si ce-am pierdut. ;) :)
:lol: :lol: :lol: Vezi ??? Aia e ! Si tu gandesti asa , ..... si eu gandesc asa , ..... si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , .................................................
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
zgubea
Posts: 232
Joined: 10 Mar 2010, 08:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by zgubea »

Claudiu wrote:
modigliani wrote:
Claudiu wrote:Nu cred ca Base e de neinlocuit.
Frate , cu siguranta se va putea gasi cineva mai bun ca el .

Problema este : Poti pastori lejer 2000 de mioare . Dar poti pastori 20 000 000 de purici ?
Nu stiu, frate, in ceea ce ma priveste, ce-am avut si ce-am pierdut. ;) :)

Nu stiu,nu vreau sa vorbesc despre politica, dar daca totu-i inghetat.....o opinie vreau si eu sa-mi exprim: cu siguranta nu cred ca Base e de neinlocuit, insa despre ''ce-am avut''....cred ca nu putem insira aici parerile tuturor care am trait sub regimul iliescu, (da, am scris cu I mic), iar despre ''ce-am pierdut''....vom mai scrie aici intre prieteni...sunt total de acord cu parerea lui Mihai Chirtu: nu intrevad pe nimeni care sa ne poata conduce ''altfel'' pe plan, viitor..cel putin mediu
Dragos Bradatan
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

modigliani wrote:
Claudiu wrote:Nu stiu, frate, in ceea ce ma priveste, ce-am avut si ce-am pierdut. ;) :)
:lol: :lol: :lol: Vezi ??? Aia e ! Si tu gandesti asa , ..... si eu gandesc asa , ..... si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , si ala , .................................................
....si pentru ca ai facut comparatia cu "metastaza", eu, in cazul ala as prefera sa fac un tratament soc: ori ma vindec, ori ma duc dreaq ! Dar sa raman in faza aia, n-as accepta.
User avatar
Doc
Posts: 40
Joined: 20 Jan 2012, 17:30

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Doc »

Problema este : Poti pastori lejer 2000 de mioare . Dar poti pastori 20 000 000 de purici ?
M-am tot gandit la aia 20.000.000 de pureci...normal ca nu-i poti pastori.Dar am o intrebare, daca tot ti-ai luat numele asta de utilizator, nu ai putea cumva sa-i pictezi tu pe un tablou, pe acei 20.000.000 de pureci ?
Nu e la misto, tabloul il cumpar eu !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by modigliani »

Claudiu wrote:....si pentru ca ai facut comparatia cu "metastaza", eu, in cazul ala as prefera sa fac un tratament soc: ori ma vindec, ori ma duc dreaq ! Dar sa raman in faza aia, n-as accepta.
Corect !!!
Claudiu wrote:M-am tot gandit la aia 20.000.000 de pureci...normal ca nu-i poti pastori.Dar am o intrebare, daca tot ti-ai luat numele asta de utilizator, nu ai putea cumva sa-i pictezi tu pe un tablou, pe acei 20.000.000 de pureci ?
Nu e la misto, tabloul il cumpar eu !
N-as avea cum , Claudiu ! Vor sari continuu , fiecare-n ce directie are chef . Nu-mi vor putea poza , ca atare nu-i voi putea imortaliza din pensula sau carbune ...... sau din scrise , asa cum incercam noi acum sa facem . ( O pot face cel mult din imaginatie . Dar imaginatia nu-i decat ..... imaginatie , ideal sau fantasmagorie . Nu-i REALITATE ! Aia 20 000 000 de purici sar ca "toti dracii" in toate directiile posibile , fara nicio legatura cu saltul vecinilor ......... )

Dar ......., insist , ..... daca eu nu-i pot pune pe-o panza impreuna , crezi ca s-a nascut vre-un presedinte sa-i poata pune impreuna sa traga la un tel comun ?

In continuare eu tind sa cred ca nu .........
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Dar ......., insist , ..... daca eu nu-i pot pune pe-o panza impreuna , crezi ca s-a nascut vre-un presedinte sa-i poata pune impreuna sa traga la un tel comun ?

In continuare eu tind sa cred ca nu .........
Nu, dar poate încerca...
Sau altfel spus, poate să se abtină să-i trateze pe unii cu flit, iar pe alţii să-i pună la îngrăşat, transformandu-i în căpuşe...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Cand scazi din salarii si pensii, cand lasi oameni fara servici, cand pui "N" taxe pe orice si cheltui banii pe tot felul de lucruri inutile, ce fel de presedinte si guvern esti ? Unul prost !
Nimeni si nimic nu ma poate convinge ca astia merita sa mai conduca tara asta. Vorba lui ioanrv: "nu doar sa n-o mai conduca, ci chiar sa fie judecati si trimisi la parnaie.
Last edited by Claudiu on 25 Jan 2012, 16:50, edited 1 time in total.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

Sper sa aiba dreptate Cezar si sa plateasca cei de la putere nu pentru "politica" aplicata :lol: ci pentru furt: eu stiu, voi stiti, toti stiu ca au furat de au rupt, stiu si astia de la USL...Daca ei vor doar sa-i inlocuiasca si pomenesc de furt doar tangential, printre altele, inseamna ca si ei vin la aceeasi placinta. Nu exista schimbare fara astia de acum bagati la zdup...ce naiba, ca stim toti asta :!: Dar iarasi stim ca si USL sunt hotii de odinioara...gata incerc sa intervin mai rar in topicul asta pentru ca nu fac decat sa ma repet...este vorba de niste mafii, capuse care-au instituit o blocada la bugetul de stat si nu vad iesire...
Claudiu, la metastaze poti face terapii-soc tot la fel ca si la un decapitat.
Modigliani, eu insist sa nu se mai poata modifica postarile, tu esti cel mai bun exemplu, aproape de fiecare data cand aduci acuze sau jignesti apoi stergi, e lipsa de verticalitate ca sa nu mai zic ca devin topicurile de neanteles...traieste cu ce ai scris iar atentia (in cazul greselilor) e tot o forma de politete...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

ioanrv wrote:Sper sa aiba dreptate Cezar si sa plateasca cei de la putere nu pentru "politica" aplicata :lol: ci pentru furt: eu stiu, voi stiti, toti stiu ca au furat de au rupt, stiu si astia de la USL...Daca ei vor doar sa-i inlocuiasca si pomenesc de furt doar tangential, printre altele, inseamna ca si ei vin la aceeasi placinta. Nu exista schimbare fara astia de acum bagati la zdup...ce naiba, ca stim toti asta :!: Dar iarasi stim ca si USL sunt hotii de odinioara...gata incerc sa intervin mai rar in topicul asta pentru ca nu fac decat sa ma repet...este vorba de niste mafii, capuse care-au instituit o blocada la bugetul de stat si nu vad iesire...
Claudiu, la metastaze poti face terapii-soc tot la fel ca si la un decapitat.
Modigliani, eu insist sa nu se mai poata modifica postarile, tu esti cel mai bun exemplu, aproape de fiecare data cand aduci acuze sau jignesti apoi stergi, e lipsa de verticalitate ca sa nu mai zic ca devin topicurile de neanteles...traieste cu ce ai scris iar atentia (in cazul greselilor) e tot o forma de politete...
Ieri l-am auzit pe unul la televizor zicand ca dacă ăştia ar fi furat 50 % din cat au furat, poporul roman nu ar fi avut nevoie de nici un sacrificiu !

Cred ca a avea dreptate !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Ssst ! Ne abureste Base la TV ! :twisted:
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by paulletta »

Frate, nu este bine deloc.
Iar se incepe mistocareala.
In alta ordine de ideei, prea multe "citate" din ce spune interlocutorul "fix o postare mai sus in aceiasi pagina", si din citat in citat ajungem sa facem pe o pagina doar 2 posturi normale, ca de in rest e mai usor sa dai "citat".
Sa aburit de tot topicul de la pagina 6 pana la prezenta si nu se mai intelege aproape nimic decat daca sari peste citate si vezi cine discuta cu cine si despre ce.
TOPICUL este destinat fix pentru ce este trecut in titlul lui.
Cred ca alte discutii trebuiesc mutate in cafenea, In topic nou care sa se numeasca"pareri pro sau contra".
Personal nu as fii de acord ca forumul sa ajunga iar un amalgam de subiecte unde sa se discute aiurea, si fara a fi pe subiect.
Pentru a reveni la normalitatea topicului va aduc in atentie acest post de pe un forum.
Pun si adresa de unde este copiat, pentru a nu fi acuzat de plagiat.




Occupy sau mic ghid de manipulare


http://trenduri.blogspot.com/2012/01/oc ... ulare.html



Miercuri, 18 ianuarie 2012
Occupy sau mic ghid de manipulare
”Atunci când nu mai ai soluții fă o revoluție!” Asta spunea unul dintre cei mai puternici oameni pe care i-am cunoscut. Și, trebuie să recunosc, abia acum am înțeles cu adevărat la ce se referea. De ce să faci o revoluție? Simplu, pentru că altfel o fac alții în locul tău.

De la bun început m-am ținut departe de mișcările având un spate doctrinar dubios, situat pe undeva prin zona serviciilor secrete. Occupy Wall Street a fost un exemplu magistral. Ce puteau face marile interese din spatele sistemului în condițiile în care societatea era sub presiune? Toată lumea știa că oamenii trec prin tensiuni extreme, că ajung la gesturi nebunești și că sunt capabili de orice. După atâția ani de studii, laboratoarele serviciilor secrete au învățat cum să beneficieze de mecanica socială. Ce puteai face cu o societate încărcată, gata de explozie? Un lucru pe cât de vechi, pe atât de eficient: eliberarea unei supape. Inventezi o mișcare, dai impresia că lucrurile scapă de sub control și dozezi porții generoase de revoluție la televizor. Monitorizezi totul strict, iar când lucrurile tind să o ia razna, băieții tăi aflați la fața locului deturnează în timp util mișcarea către alte false ținte.

Poate vă întrebați cum poți mișca o groază de oameni, cum poți manipula în direcția dorită o adunătură eterogenă. Ei bine, cu cât e vorba de mai mulți, cu atât e mai simplu, iar cei care au habar de psihologia maselor știu bine la ce mă refer: gloata e imbecilă și poate fi manipulată mai simplu decât un bou care trage la plug. Principiile generale ale mișcării Occupy au fost dubioase din start: toți trebuie să dispară, toți sunt o apă și-un pământ; omorâți băncile, omorâți politicienii, înlăturați tot sistemul. Iată o metodă genială de a lăsa lucrurile exact așa cum sunt, de a nu face nicio schimbare, dar, în același timp, de a reduce tensiunea acumulată în animalul social. Lasă-i să mugească în număr controlat dându-le impresia că sunt liberi. Filmează-i și multiplică nebun imaginea libertății lor pentru ca restul boilor să se elibereze în fața televizorului, într-o mega-masturbare psihologică. Multiplică mesajele astfel încât fiecare să se regăsească într-unul din ele. Ajută-i să fie imbecili și, mai mult, încurajează-i să rămâna așa cum sunt. După ceva timp, răpuși de oboseală(sau de câteva bâte ale poliției) se vor întoarce în bârlogurile lor infecte bucuroși că au făcut revoluție. O revoluție în care nu s-a întâmplat nimic, dar care i-a eliberat de stress. Sunt numai buni, proaspeți, având conștiința resetată și creierul curățat. Asta e arta revoluțiilor controlate! Este extrem de interesant de observat cum Occupy a fost preluată de toate țările aflate în criză exact la fel cum sunt preluate formulele TV de succes(oare s-or plăti și drepturi de difuzare?).

Mă uit în Piața Universității și la celelalte manifestări din țară. Este exact aceeași doză de haos, genial dozată de arhitecții din umbră. Mișcarea se desfășoară după un pattern similar: toți sunt o apă și-un pământ, niciunul nu e bun. De la ”Jos Băsescu” la deja celebrul ”N-ai pe cine să pui în locul ăstora” sau, mai noul slogan ”USL=PDL=MIZERIE”. Într-adevăr, aceeași mizerie de manipulare genial instrumentată.

Nu în ultimul rând voi mai spune că, inițial, am căzut și eu în capcană. Toată tevatura cu demisia lui Arafat și cu retragerea Legii Sănătății a fost doar un episod genial instrumentat. Nu-l acuz pe Arafat deoarece probabil el a fost doar pionul mișcat la sacrificiu. Mișcarea asta l-a ajutat însă pe băsescu să-și conserve regimul: o supapă trebuia eliberată pentru a preveni explozia sistemului. Și, cum lucrurile păreau inevitabile, a făcut ceea ce știe mai bine: a furat startul. Pseudo-teama prezidențială, începerea manifestațiilor imediat după terminarea discursului de retragere a legii, multiplicarea lor controlată în toată țara, toate acestea sunt elemente care ar trebui să le dea de gândit celor care s-au lăsat prinși în mirajul revoluționar. Dacă ați observat, în realitate în stradă se află un număr foarte mic de oameni. Exact atâția cât să dai impresia de mare tevatură, după un algoritm experimentat de televiziuni în show-urile cu public. Restul populimii își trăiește la TV mirajul rezolvării magice a frustrărilor, revoluția sedentară, poate cea mai mare invenție a secolului.

E timpul să facem o ultimă constatare: lucrurile se împut mai rău decât puteam crede. Peste tot în lume dezastrul se multiplică după un pattern identic. E îngrijorător, iar adevăratele motive de îngrijorare vi le voi spune în următorul articol(unul în care îmi propun să vă aduc în atenție o mostră de dezastru social absolut). În final vă recomand să fiți moderați și să încercați să vă debarasați de gloată. Fugiți de hipnoza socială experimentată live în aceste zile. E cea mai periculoasă capcană în care puteți cădea!
Paulletta
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

18:38 Basescu e in timpul discursului. Linia e clara si rezultatul: va arunca tara in aer :!:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Paulleta,
topicul este in sectiunea "cafenea" si cred ca putem discuta lejer despre subiect, cat si pe langa.
Nu este un subiect cu informatii despre pescuit, ca sa zici ca isi pierde cineva timpul cautand o informatie printre off-topice si arde ca nu mai da de ea.
Parerea mea este ca la "cafenea" se poate devia de la subiect fara a fi taxat sau avertizat.
Cata vreme se discuta civilizat si nimeni nu injura pe nimeni, e mai mult decat ok.
Putina libertate nu strica, macar pe forum. ;)
Post Reply

Return to “Cafenea”