Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

mihai_mura wrote:
armeanu wrote:
Un raspuns Dl. din Iasi pot sa-i dau ...personal, pe 21 dec.89', am fost la sala Dalles....OK si sunt ce va inchipuiti dumneavoastra.

Ce este acum in piata a fost si in 90', dar distanta dintre orasele noastre este destul de mare , normal sa nu fi stiut la timp ce a fost....OK
Cu respect, va informez, ca in Iasi nu exista Piata Operei. E mai la vest!
Si daca imi spuneti "ce este acum in piata a fost si in 90'", sa stiti ca imi dau lacrimile!
Nu prea mai exista nici Opera, ce sa mai vorbim de Piata Operei ! ;)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Adar Marian »

Avem asa:
- Revolutionari care protesteaza impotriva suspendarii indemnizatiilor - nemeritate si imorale, in opinia mea.
- Galeriile Stelei, Rapidului si aia de la Dinamo, nemultumiti ca li s-au interzis petardele, tortele si banerele cu caracter rasist sau injurios - intru totul corect, in opinia mea.
- Sindicatul lui Mircea Dogaru. In privinta astuia atat va cer: dati un search pe google, vedeti cum si-a obtinut ipochimenul gradele de ofiter, cititi-i articolele publicate in '90, minciunile sfruntate despre Revolutie si nu in ultimul rand studiile istorice.
- Betivii obisnuiti care se lipesc de orice protest ca mucii de gheata.
- Pensionarii lipsiti de ocupatie. Astia gasesc in Piata Universitatii un mod inedit de socializare in lipsa cozilor la carne, lapte ulei si oua.
- Activisti USL, PP, UNPR, PDL, PNT-CD. Nu va faceti iluzii, nu exista diferente doctrinare intre ei, e doar ciolaniada damboviteana. Ar putea fi, la fel de bine, mureseana, de pe Bega sau de oriunde, numai intamplarea face sa treaca raul asta prin Capitala (sau invers, ca-i tot aia).
- Indivizi de la Noua Dreapta, autoproclamati urmasi ideologici ai Legiunii Sfantului Mihail. Adevarul e ca sunt tot atat de legionari, pe cat sunt eu de abstinent.

Iata, pe scurt, componenta protestatarilor.
Sa fie o jignire caracterizarea drept ciumpalaci, inepti, inculti?
La fel de bine as putea sa va jignesc si eu spunandu-va ca azi e miercuri.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Claudiu »

Uite si-un basist ! :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Claudiu wrote:Uite si-un basist ! :lol:
Sper că a citit bine regulamentul forumului, pentru ca prezenţa lui să nu fie prea efemeră. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Adar Marian »

...pai in noul regulament n-am vazut sa fie incriminata desteptaciunea, spre deosebire de cel vechi. :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

@ Adar Marian

Oho, bine ati revenit !
Nu va dau dreptate nici in privinta componentei protestatarilor, nici in privinta caracterizarilor.
In Piata pe langa categoriile sus mentionate sunt la fel de bine si profesori, studenti etc. Nu cred ca sunt multi "activisti", una ca cei de acolo ii miros de la o posta si doi, nu-i vad stand in picioare in frig, ei apar doar la platourile cu cascaval.
Cat despre caracterizari, pancardele oamenilor au mesaje istete, spirituale ce nu par a veni din partea unor inepti...si pana la urma acolo este o miscare de protest, foamea roade la fel si pe destept si pe prost.
Daca e atacabil prin ceva, protestul din Piata nu poate fi reprezentativ prin cele cateva sute, uneori mii de participanti. Dar la fel de bine stiu, avand contact cu multi oameni, ca lumea rezoneaza cu cei de acolo dar fie ca le e teama (filmari, amenzi, provocari), fie nu sunt facuti pentru asa ceva, fie vad ce se intampla ca un demers inutil.
Si daca Claudiu v-a facut "basist" ar fi interesant de aflat parerea dvs. despre personajul pomenit, despre alternativa si in general despre viitorul "politic". :D
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

Adar Marian wrote:...pai in noul regulament n-am vazut sa fie incriminata desteptaciunea, spre deosebire de cel vechi. :lol:
Pai s-ar putea, acum ca ati reaparut, sa-l modifice putin si anume in partile esentiale... :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Adar Marian wrote:...pai in noul regulament n-am vazut sa fie incriminata desteptaciunea, spre deosebire de cel vechi. :lol:
La capitolul asta nu risti nimic, stai linistit ! :lol: :lol: :lol:

Oricum, iti admir curajul "basescian" !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by modigliani »

Adar Marian wrote:Avem asa:
Alea-alea, alea-alea ...... Una-alta ...
(nu stau acum sa te citez integral . Am inteles unde "bati" )

Adar , ...... e prima oara cand iti spun : TE IUBESC !!!( sa mor io daca fac misto ! :o )
..........................................................................

Parerea mea ?

Ei bine , poporul asta a avut o sansa . Si-a irosit-o cu inconstienta in ultimii 21 de ani . Manifestarile de astazi sunt deja de toata jena si-s total inutile , tardive si patetice ( ca sa nu mai vorbesc si despre faptul ca-s absolut anemice ) . Se manifesta impotriva cuiva anume ? Ei bine , se manifesta , de fapt , impotriva a ceea ce s-a tolerat !!! Nu avem pe cine da jos , nu avem pe cine pune-n loc . Problema-i alta : trebuie schimbat poporu' !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
zgubea
Posts: 232
Joined: 10 Mar 2010, 08:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by zgubea »

vezi Claudiu daca n-avem diacritice....poate ''basisti'' sunt din cei de laudat, gen Steve Harris (basist Iron Maiden), Jason Newsted (Metallica)..... ;)
Dragos Bradatan
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by PETREMAN »

Claudiu wrote:Mi-e rau... :roll:
Fratilor, ce zi e azi, cumva ziua basistilor ?
Ma duc sa dorm. :arrow:
Nu se poate sa fie toata lumea de aceasi parere , si mie personal mi se pare ca in mare parte e corect ce spune Adar (de data asta)pt ca asa se vede din exterior iar spre final pune o intrebare care de fapt a mai fost pusa in topicul asta .....PE CINE SA PUNEM IN LOC?....Stiu ....tu ai raspuns ca pe oricine dar numai pe asta nu .....dar fa o nominalizare sa vad si eu daca ai pe cine ;) (una pe bune , nu la misto ca sa intelegem ceva ;) ) pt ca tara asta trebuie condusa de cineva ...zi tu acum ..pe cine?
P.S Sa nu spui Mazare ca ma duc eu sa dorm ;) :lol: :lol:
User avatar
Doc
Posts: 40
Joined: 20 Jan 2012, 17:30

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Doc »

modigliani wrote:
Adar Marian wrote:Avem asa:
Alea-alea, alea-alea ...... Una-alta ...
(nu stau acum sa te citez integral . Am inteles unde "bati" )

Adar , ...... e prima oara cand iti spun : TE IUBESC !!!( sa mor io daca fac misto ! :o )
..........................................................................

Vezi sa nu-l ratezi cu martisorul de 1 Martie si mai ales cu buchetul de flori pe 14 Februarie... :D
Last edited by Doc on 25 Jan 2012, 15:27, edited 1 time in total.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Claudiu wrote:
Doc wrote:Basistii sunt aia de canta la ghitara-bas ...?
Nu, Doc, sunt aia care-l pupa-n dos pe bashescu. ;)
Problema băsiştilor este ca nu au înţeles la timp că ... au o problemă. Adică faptul că şi cei numiţi ciumpalaci sunt cetăţeni romani.
Poţi să fii de acord cu ei, poţi să nu fii, dar nu poţi să-i ignori.
Iar problema celor 21 de ani este că la noi s-a mimat democraţia, cu mai mult sau mai puţin talent, fără a o respecta, sau macar a o înţelege.
Iar socoteala Băsescului a fost că poate conta la nesfarşit pe asta.
Dar a înţeles brusc (sau a fost făcut să înţeleagă...) că revolta ciumpalacilor este doar detonatorul.
Avea o singură şansă : sa invite cativa ciumpalaci si sa discute cu ei, chiar daca le-ar fi raspuns ca nu poate satisfacerea cererilor.
Acum, TREBUIE SA POATA !
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by ioanrv »

Claudiu wrote:Mi-e rau... :roll:
Fratilor, ce zi e azi, cumva ziua basistilor ?
Ma duc sa dorm. :arrow:
Ce-ai Claudiu, cosmaruri ?? Ca de la sinuzita nu cred... ;) Unde vezi tu basisti ? Poate ma vezi si pe mine care spun ca nenea Chioru nu tre' sa plece nicaieri, demisia e de neacceptat, intai sa fie anchetat clanul lui de hoti ordinari, cu el in frunte... :!:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Adar , ...... e prima oara cand iti spun : TE IUBESC !!!( sa mor io daca fac misto ! :o )
..........................................................................

Vezi sa nu-l ratezi cu martisorul de 1 Martie si mai ales cu un buchet de flori pe 14 Februarie... :D
Doc, tu respiri de mult timp aerul democratiei reale. Asa ca stii faptul ca daca doi oameni se iubesc, nu conteaza sexul.
Iar aluziile cu Martisorul, cu 14 februarie, cu florile...stii mai mult decat noi ? :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by modigliani »

Claudiu wrote:
Doc wrote:Basistii sunt aia de canta la ghitara-bas ...?
Nu, Doc, sunt aia care-l pupa-n dos pe bashescu. ;)
Claudiu, iti raspund direct dupa multa vreme.......

Nimeni nu pupa-n kur pe nimeni. Asta-i realitatea! Poporul asta, impreuna cu intreg bagajul sau de mentalitati si de obiceuri, de rutine si de delasare, de toleranta "a prost", de "lasa-ma sa te las" ..... nu se va mai putea vreodata ridica din mocirla in care s-a scufundat cu buna stiinta. Podiumul politic din acest moment nu poate veni inspre revigorarea modului de viata al acestui popor cu ..... nimeni ! Nu exista partid sau individ care sa poata duce acest popor mai departe inspre bine ! Daca te gandesti mai adanc vei vedea ca nu Basescu e de vina ( nu l-am agreat niciodata . De la inceput mi-a fost teama de capacitatea lui de-a manipula multimea ) . De vina este ( si nu doar in cazul lui ) poporul care-a tolerat atata fara sa cracneasca .

Acum .... ? Acum ne confruntam cu "metastaza" . ..... Tardiv . nu se mai pot face decat "citostatice" care , mai devreme sau mai tarziu tot in acelasi punct fatidic vor ajunge .....

...........................................................

Cum numesti un popor care :

- Lunar accepta tacit supus si inconstient scumpirea painii si-a carburantilor ?
- La inundatiile din 2006 , vin studenti voluntari din "State" sa-i scoata pe Dabuleneni din kkt. Dabulenenii ...... le cer chirie zilnica pe carute si alte atelaje ?
- La fiecare schimbare pe plaja politica se asteapta minuni de la alesi .... dar se sta la 7 dimineata la crasma la "una mica" ?
- La impropietarirea de catre primarii ..... nu-si muncesc pamanturile obtinute . Le vand pe ..... "un morman de bani" irositi , la fel , prin crasme , masini scumpe si vile cu camere pe care n-are cine sa le locuiasca . Doar din fala !

..........................................

Toate astea ( si alte cateva "milioane" de criterii ..... ) tin de presedintie ? Nu nene ! Tin de mentalitatea poporului !!!

..........................................

Nu are cine sa apara pe scena politica sa poata conduce inspre "inalte culmi ale gloriei" acest popor ..... NU ARE CINE !!! Nu conteaza ce-i scrie-n buletin sau in CV .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Doc
Posts: 40
Joined: 20 Jan 2012, 17:30

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by Doc »

Traditiile vechi nu se uita niciodata ! Sau ti s-a parut vre-odata ca mi-am iesit din "pielea" de roman... ? :D
Normal ca urmaresc si eu Realitatea TV si nu imi e tot-una sa vad ce-i in tara...Dar sper din tot sufletul sa fie bine la sfarsit !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Cum numesti un popor care :

- Lunar accepta tacit supus si inconstient scumpirea painii si-a carburantilor ?
- La inundatiile din 2006 , vin studenti voluntari din "State" sa-i scoata pe Dabuleneni din kkt. Dabulenenii ...... le cer chirie zilnica pe carute si alte atelaje ?
- La fiecare schimbare pe plaja politica se asteapta minuni de la alesi .... dar se sta la 7 dimineata la crasma la "una mica" ?
- La impropietarirea de catre primarii ..... nu-si muncesc pamanturile obtinute . Le vand pe ..... "un morman de bani" irositi , la fel , prin crasme , masini scumpe si vile cu camere pe care n-are cine sa le locuiasca . Doar din fala !

Toate astea ( si alte cateva "milioane" de criterii ..... ) tin de presedintie ? Nu nene ! Tin de mentalitatea poporului !!!

Nu are cine sa apara pe scena politica sa poata conduce inspre "inalte culmi ale gloriei" acest popor ..... NU ARE CINE !!! Nu conteaza ce-i scrie-n buletin sau in CV .
Modi, poporul, în ansamblul lui, nu este niciodată vinovat.
Politicienii da, sunt vinovati, pentru că toţi au mimat democraţia, timp de 21 de ani. Încă din ianuarie 1990, foştii comunişti s-au convertit în politicieni adepţi ai multipartidismului, marii vinovaţi au vorbit de prezumţia de nevinovăţie, securiştii, activiştii comunişti şi copiii lor au devenit mari politicieni sau oameni de afaceri de succes, iar acum, toate s-au spart în capul unuia, care-i întruchipează pe toţi cei de mai sus la un loc.
Iar meritul ciumpalacilor este că au înţeles asta şi (în marele lor idealism) au aprins lumina.

Nu ştiu cum se va termina chestia asta, dar sunt sigur că 2012 nu va fi la fel ca anii anteriori. Poate va fi mai bine, poate mai rău.
Dar am sentimentul că vor trebui să dea mulţi socoteală. Să avem puţintică răbdare.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Eu nu am dorit sa te jignesc, dar se pare ca nu detii acel simt al umorului...Era o glumitza, nicidecum un afront, jignire sau altceva.Normal ca ce ai scris a generat o gluma...eu ce sa-ti fac ? Mai glumim si noi pe Forum, ca doar n-o fi interzis.
Doc, lui Modigliani nu-i plac decat glumele lui. Mai ştiu eu pe unul ! Hă, hă.... :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Revolta din Piata Universitatii - pareri de pescari

Post by cezar »

Doc wrote:Traditiile vechi nu se uita niciodata ! Sau ti s-a parut vre-odata ca mi-am iesit din "pielea" de roman... ? :D
Normal ca urmaresc si eu Realitatea TV si nu imi e tot-una sa vad ce-i in tara...Dar sper din tot sufletul sa fie bine la sfarsit !
Da, Doc, dar la romani se cheamă Dragobete şi nu este pe 14 februarie. Ăla este Sfantul Valentin, al yankeilor ! :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”