Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Lorelai »

Eu nu sunt nici "republican", nici "monarhist".
Sunt doar adeptul " bunului simt." !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by ioanrv »

Claudiu wrote:Am vazut la televizor discursul Regelui. A fost emotionant pentru mine, chiar daca n-am fost niciodata un "fan" al Lui. Istoria vie ramane totusi o sursa datatoare de emotii puternice si mult respect.
Rusine lui Basescu si gashtii lui, ca n-au fost in stare sa arate respect pentru istorie si popor, nici de data asta, fiind absenti si insensibili, asa cum sunt la tot ce se intampla in tara asta de cand o guverneaza !
Un discurs plin de adevaruri banale...fraze bune pentru gura-casca...ma asteptam sa vorbeasca despre ce era indreptatit adica perioada cand a avut puterea, ce contineau vagoanele cu care a plecat din tara, din ce a trait in pribegie, la cat se ridica valoarea bunurilor restituite de statul roman...Altfel LA MULTI ANI pentru un om ajuns la o varsta venerabila. Ar fi culmea ca dupa Chiorul - presedinte sa-l avem pe Duda - rege, asta ar consacra acest tinut care cu greu mai seamana a tara, intr-o comicarie...
murphy7
Posts: 75
Joined: 31 May 2010, 18:55

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by murphy7 »

Din stiri, relatari, impresii, etc. despre eveniment mi-a placut cel mai mult asta:

Dupa ce a rostit discursul in plenul reunit al celor doua Camere, Regele Mihai a dezvelit, pe holul principal al Parlamentului, bustul de bronz al Regelui Carol I, relateaza Mediafax.
El a fost invitat apoi sa semneze in Cartile de onoare ale Senatului si Camerei Deputatilor, deschise pe un pupitru adus special si montat pe holul salii de plen a Camerei.
Regele a scris in ambele Carti de onoare un singur cuvant: "Mihai".
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Miyagi »

ioanrv wrote:
Claudiu wrote:Am vazut la televizor discursul Regelui. A fost emotionant pentru mine, chiar daca n-am fost niciodata un "fan" al Lui. Istoria vie ramane totusi o sursa datatoare de emotii puternice si mult respect.
Rusine lui Basescu si gashtii lui, ca n-au fost in stare sa arate respect pentru istorie si popor, nici de data asta, fiind absenti si insensibili, asa cum sunt la tot ce se intampla in tara asta de cand o guverneaza !
Un discurs plin de adevaruri banale...fraze bune pentru gura-casca...ma asteptam sa vorbeasca despre ce era indreptatit adica perioada cand a avut puterea, ce contineau vagoanele cu care a plecat din tara, din ce a trait in pribegie, la cat se ridica valoarea bunurilor restituite de statul roman...Altfel LA MULTI ANI pentru un om ajuns la o varsta venerabila. Ar fi culmea ca dupa Chiorul - presedinte sa-l avem pe Duda - rege, asta ar consacra acest tinut care cu greu mai seamana a tara, intr-o comicarie...
Doar atata poti vericule?!!!!!!!!!!!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Albatrin »

Miyagi wrote:
ioanrv wrote:Un discurs plin de adevaruri banale...fraze bune pentru gura-casca...ma asteptam sa vorbeasca despre ce era indreptatit adica perioada cand a avut puterea, ce contineau vagoanele cu care a plecat din tara, din ce a trait in pribegie, la cat se ridica valoarea bunurilor restituite de statul roman...Altfel LA MULTI ANI pentru un om ajuns la o varsta venerabila. Ar fi culmea ca dupa Chiorul - presedinte sa-l avem pe Duda - rege, asta ar consacra acest tinut care cu greu mai seamana a tara, intr-o comicarie...
Doar atata poti vericule?!!!!!!!!!!!
Iartă-l tăticule...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Miyagi »

Doar atata poti vericule?!!!!!!!!!!![/quote]Iartă-l tăticule...[/quote]

Il iert taticule ca stiu ca-i caterincos.
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by fish bone »

La ce se intampla in tara asta monarhia era o solutie.
Am vazut franturi din discurs, dar mi-a ramas pe retina fata lui Iliescu si cateva din vorbele lui".... a venit (nr in parlament) la momentul potrivit...."
ca pe timpul mandatelor lui si al lui Constantinescu nu s-a putut.
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
david
Posts: 103
Joined: 27 Feb 2011, 19:19

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by david »

ioanrv wrote:
Claudiu wrote:Am vazut la televizor discursul Regelui. A fost emotionant pentru mine, chiar daca n-am fost niciodata un "fan" al Lui. Istoria vie ramane totusi o sursa datatoare de emotii puternice si mult respect.
Rusine lui Basescu si gashtii lui, ca n-au fost in stare sa arate respect pentru istorie si popor, nici de data asta, fiind absenti si insensibili, asa cum sunt la tot ce se intampla in tara asta de cand o guverneaza !
Un discurs plin de adevaruri banale...fraze bune pentru gura-casca...ma asteptam sa vorbeasca despre ce era indreptatit adica perioada cand a avut puterea, ce contineau vagoanele cu care a plecat din tara, din ce a trait in pribegie, la cat se ridica valoarea bunurilor restituite de statul roman...Altfel LA MULTI ANI pentru un om ajuns la o varsta venerabila. Ar fi culmea ca dupa Chiorul - presedinte sa-l avem pe Duda - rege, asta ar consacra acest tinut care cu greu mai seamana a tara, intr-o comicarie...
CEAUSESCU P.C.R. URAAAAA URAAAAA CEAUSESCU P.C.R URAAAAA URAAAAA.... :twisted:
Cristinel David cristineld67@yahoo.com 0723131135
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by arlan »

ioanrv wrote:
Claudiu wrote:Am vazut la televizor discursul Regelui. A fost emotionant pentru mine, chiar daca n-am fost niciodata un "fan" al Lui. Istoria vie ramane totusi o sursa datatoare de emotii puternice si mult respect.
Rusine lui Basescu si gashtii lui, ca n-au fost in stare sa arate respect pentru istorie si popor, nici de data asta, fiind absenti si insensibili, asa cum sunt la tot ce se intampla in tara asta de cand o guverneaza !
Un discurs plin de adevaruri banale...fraze bune pentru gura-casca...ma asteptam sa vorbeasca despre ce era indreptatit adica perioada cand a avut puterea, ce contineau vagoanele cu care a plecat din tara, din ce a trait in pribegie, la cat se ridica valoarea bunurilor restituite de statul roman...Altfel LA MULTI ANI pentru un om ajuns la o varsta venerabila. Ar fi culmea ca dupa Chiorul - presedinte sa-l avem pe Duda - rege, asta ar consacra acest tinut care cu greu mai seamana a tara, intr-o comicarie...
..... citez din memorie " ..la asa popor avem conducatorii pe care-i meritam .."
... nu mai retrocedam nimic, nu mai platim despagubiri, .. pai ei ce mai fura sau vand pe nimic .... nu-i mai demascam pe neocomunisti ( fostele structuri ... a'le' destepte si patriotarde ) ... eu unu' raman pe metereze!!!! :cry:
monarhia salveaza romania
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Albatrin »

arlan wrote:... eu unu' raman pe metereze!!!! :cry:
monarhia salveaza romania
Aferim, coane Sorine !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by ioanrv »

Daca voi spuneti ca Duda e solutia... :roll: Ar fi primul rege care a incercat si presedentia :lol:
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Albatrin »

ioanrv wrote:Daca voi spuneti ca Duda e solutia... :roll: Ar fi primul rege care a incercat si presedentia :lol:
De unde până unde Duda?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by ioanrv »

Albatrin wrote:
ioanrv wrote:Daca voi spuneti ca Duda e solutia... :roll: Ar fi primul rege care a incercat si presedentia :lol:
De unde până unde Duda?
Pai cine urmeaza la succesiune dupa Mihai ?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by cezar »

ioanrv wrote:
Albatrin wrote:
ioanrv wrote:Daca voi spuneti ca Duda e solutia... :roll: Ar fi primul rege care a incercat si presedentia :lol:
De unde până unde Duda?
Pai cine urmeaza la succesiune dupa Mihai ?
Principesa Margareta !
Radu Duda poate fi cel mult "print consort"? Dar nu are niciun drept dinastic ! O insoteste pe sotie (daca va fi vreodata regina, ceea ce nu cred) in situatii protocolare.
Iar Simeon al Bulgariei a fost chiar premier, iar acum e lider de partid. Care-i de fapt problema ?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Albatrin »

cezar wrote:... Care-i de fapt problema ?
Smintiţii ani ai comunismului tăticule, astai singura problemă. După douăzeci de ani continuăm să luăm de bune toate bazaconiile din cărţile de istorie de atunci, nu că astea de acum ar fi mai breze..
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Albatrin »

Un alt exemplu de neghiobie, titlul din Junalul Naţional:
http://www.jurnalul.ro/stiri/observator ... 94650.html
"...exprimăm simţămintele noastre de recunoştinţă către glorioasa armată sovietică şi către eroii ei, căzuţi pe pământul ţării noastre, pentru eliberarea poporuli nostru şi a Ardealului de Nord şi pentru libertatea tuturor popoarelor."
şi

"O preocupare a noastră de căpetenie, o va forma, ca şi până acum păstrarea şi dezvoltarea relaţiilor de desăvărşită prietenie şi strânsa colaborare cu Uniunea Sovietică.
"

în rest, discursul regelui pare a fi de actualitate, dar slugile lui FELIX au găsit ceva să-i păteze obrazul Majestăţii sale.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Miyagi »

Asa s-a scris intreaga istorie taticule. Mai mereu, plecand de dupa "cei mai intelepti si mai drepti dintre daci" s-a gasit cate un vanzator de tara si de mama. Chiar si atunci a existat un Bastos. Asta ne-a adus cultura romana.
Poate ca de-asta se nasc conducatori bravi si de temut atat de rar ca le e teama de vanzatori.
Cand ii venereza "prostimea" se scoala unu` sau altu` sa-si faca reclama pe seama lor ca asa e obiceiu, la placinte inainte.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by ioanrv »

cezar wrote:Principesa Margareta !
Radu Duda poate fi cel mult "print consort"? Dar nu are niciun drept dinastic ! O insoteste pe sotie (daca va fi vreodata regina, ceea ce nu cred) in situatii protocolare.
Iar Simeon al Bulgariei a fost chiar premier, iar acum e lider de partid. Care-i de fapt problema ?
Pai si pe Margareta cine-o conduce, nu barba-su Duda ?! :lol: Problema e ca sa vrei sa fi si rege, sa te cauti si pe la presedentie e tare ridicol...e o mica foame la mijloc ;) :roll:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by ioanrv »

Albatrin wrote:
cezar wrote:... Care-i de fapt problema ?
Smintiţii ani ai comunismului tăticule, astai singura problemă. După douăzeci de ani continuăm să luăm de bune toate bazaconiile din cărţile de istorie de atunci, nu că astea de acum ar fi mai breze..
Smintitii ani ai comunismului, e aproape unanim acceptat ca au adus si bune si rele...si au fost 40...astia 20 de democratie ce au adus ? Sa nu ma catalogati de comunist ca gresiti...si cum as putea fi cand, ca sa dau numai un exemplu, la unul din cele mai bune licee din Bucuresti in 1989, 25% din locurile de repartitie erau la mina !!! Dar sa nu exageram nici in alta privinta: lui Mihai, ex-regele, i se pot imputa multe, dar asa ca si comparatie, cand Coposu si alti lideri politici au ales sa sufere pentru un ideal el pleca bine-mersi cu o garnitura de tren...
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Regele Mihai I se adreseaza romanilor sai !

Post by Ono »

cezar wrote:
ioanrv wrote:Pai cine urmeaza la succesiune dupa Mihai ?
Principesa Margareta !
Gresit! Dupa legislatia romana de dinainte de 1948 ar fi trebuit sa urmeze fiul cel mai mare al regelui, sau un frate, si tot asa, dar numai barbat! (nefiind cazul, ar fi trebuit adus alt print, principe, arhiduce din alta tara, recunoscut de ceilalti, si incoronat rege al Romaniei).
In Anglia si Olanda mostenitor e cel mai mare fiu, daca nu exista fiu, cea mai mare fiica. De saptamana asta in Anglia mostenitor este cel mai mare copil indiferent de sex.
Ca sa fie Margareta mostenitor de drept, intai ar trebui schimbata legislatia, ca in Anglia.
Post Reply

Return to “Cafenea”