Petiţie antibraconaj.

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Petiţie antibraconaj.

Post by rebeu »

De pe alt site am cules asta. Poate ne-alăturăm şi noi...

Fir întins!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by AlinTeodor »

Nu stiam unde sa pun o poveste stupefianta despre braconaj electric si cu grenada pe Vilciu...
http://www.tatanitu.ro/forum/modules/AM ... ?storyid=5

Pe de alta parte ar trebui sa facem petitii pentru interzicerea totala a pescuitului industrial, comercial, traditional cum se va fi numind, pe Dunare si apele interioare. Exact cum au facut englezii, spaniolii, italienii etc. acum 20-30 de ani si li s-au umplut apele de peste. Sistemul actual de concesionare este ruinator. Stiu ca e nevoie de acord cu Ungaria, Serbia, Bulgaria, Moldova si Ucraina, dar Externele pot face asa ceva. Mai bine dai subventii la actualii "pescari" comerciali, industriali etc. decit sa-i lasi liberi pe ape si sa-i alergi pe pescarii sportivi. Acum doua saptamini un coleg ne-a povestit mindru despre cumpararea a 10 kg. de cega cit pixul la un pret urias de la "electricieni". L-am facut de risul lumii, dar... daca e cerere, e si oferta....
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Deceneu »

Offtopic : dar pana la urma petitiile astea sunt luate in considerare de cineva? :?:
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Lorelai »

In tara asta, ca in oricare tara asa zis cu regim democratic, legile sunt facute si urmarite in aplicare de cei pe care ii alegem sa faca acest lucru.
Democratia s-a obtinut de jure. Ramane sa ne convingem de acest lucru .
Daca nu ne prezentam la vot, sau il dam pe o galeata cu un mop, nu putem emite niciodata pretentii visavis de ce se intampla.
Vom carcoti pe forumuri.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by cezar »

Eu cred ca o astfel de petitie ar avea efect numai daca fiecare semnatar ar pune si cativa euroi langa semnatura.
In functie de suma stransa, petitia va avea sanse sau nu.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Miyagi »

cezar wrote:Eu cred ca o astfel de petitie ar avea efect numai daca fiecare semnatar ar pune si cativa euroi langa semnatura.
In functie de suma stransa, petitia va avea sanse sau nu.
Corect. Cativa euroi la mine si trece petitia si de mine.
Frate astia ne-au furat revolutia si voi vreti sa ne dea pestele inapoi. O singura solutie - alta revolutie. Francezii au iesit in strada cu temele facute si si-au insanatosit regimul silvic, de vanatoare si de pescuit. Si asta dupa ce si-au clarificat situatia agricola de cadastru.
Greu frate de pus problema pe fond!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Claudiu »

Inca o revolutie, cu cine, frate, cu transfomersi d'astia mici, cu cap de monitor ? :shock: :lol:
P'astia nu-i misti din loc decat daca le iei monitoru` din fatza...sau fatza din monitor..whatever. ;)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Lorelai »

Miyagi wrote:Frate astia ne-au furat revolutia si voi vreti sa ne dea pestele inapoi. O singura solutie - alta revolutie. Francezii au iesit in strada cu temele facute si si-au insanatosit regimul silvic, de vanatoare si de pescuit. Si asta dupa ce si-au clarificat situatia agricola de cadastru. Greu frate de pus problema pe fond!
Si cine sa fie pe post de Iliescu ?
Sau de Petre Roman (Petrica, esti cel mai bun !)
Sau Dan Iosif ? {Domnul sa-l ierte)
Sau copilul acela cu steagul revolutiei gaurit ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Miyagi »

Claudiu wrote:Inca o revolutie, cu cine, frate, cu transfomersi d'astia mici, cu cap de monitor ? :shock: :lol:
P'astia nu-i misti din loc decat daca le iei monitoru` din fatza...sau fatza din monitor..whatever. ;)
Oricum Mah la modul personal nu se va face nimic. N-ai vazut ca-si da lumea foc, s-arunca de la balconul parlamentului si tot nu se misca ceva? Io de cand am vazut-o pe hoashk de Albright la Some am stiut ca ne ducem pa bendix. Vorba lu` Cezar. Nu-i bine sa vorbesti. D-aia zice jegu acu` de doamna de fier.
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Deceneu »

Bine-bins, da... Care e treaba cu Petitiile? Care e mersul lor? Sau traseul
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Claudiu »

Deceneu wrote:Bine-bins, da... Care e treaba cu Petitiile? Care e mersul lor? Sau traseul
Sunt ceva de genul: baga-ti p.la. ;)
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Deceneu »

Si io chair credeam ca votul meu o sa conteze :cry:
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Claudiu »

Deceneu wrote:Si io chair credeam ca votul meu o sa conteze :cry:
De ce, a contat vreodata ? :?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Miyagi »

Se semneaza tzidula si `op cu ia la ministeru` de resort. Sau si/la agentii. Apoi se inregistreaza cu un nr de ordine si gata. Konetz. Daca te duci s-o susti te ia direct. Solutii! Te intorci inapoi de unde ai plecat si te intorci la ei si le prezinti. Te intreaba la fel de detasati cum le susti? s.a.m.d. Au un sir interminabil de intrebari supramotivate care se termina intr-un domeniu singular. Nu se poate realiza. Argumente foarte multe si contraargumente limitate.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Miyagi »

Lorelai wrote:
Miyagi wrote:Frate astia ne-au furat revolutia si voi vreti sa ne dea pestele inapoi. O singura solutie - alta revolutie. Francezii au iesit in strada cu temele facute si si-au insanatosit regimul silvic, de vanatoare si de pescuit. Si asta dupa ce si-au clarificat situatia agricola de cadastru. Greu frate de pus problema pe fond!
Si cine sa fie pe post de Iliescu ?
Sau de Petre Roman (Petrica, esti cel mai bun !)
Sau Dan Iosif ? {Domnul sa-l ierte)
Sau copilul acela cu steagul revolutiei gaurit ?
In locul lu` Ilici, Fane Federalu`
Petrica = Vasile M. :roll:
Ca Dan Iosif poa` sa faca Rada
...si daca n-are cin` sa bage capu-n steag il trimetem pa Deceneu ca-i ultimu` venit :D .
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Deceneu »

DA SA TRAITI !!!!!!! Domn General! Da... Daca prind vre-un inamic pot sa-I dAu o zmetie-n gura?
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Miyagi »

`Ai Mah ca macar te da astia la ziar sau la tv-u :D .
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Miyagi »

Deci! Vise pierdute deocamdata. Atata timp cat si societatea civila e reprezentata de tot felul de organizatii, actiunile individuale n-au nici-o sansa.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Miyagi »

In Kazacstan (sau cum s-o scrie) s-antamplat ca pe la noi si pana la urma au dat anumite zone din delte societatilor private in administrare cu limita la pescuit. La noi ne luam de ciuf unii cu altii daca propunem idei de-astea. Si ungurii au procedat la fel cu delta Tisei. Numai ca nu e S.R.L.-u ci un ONG. Taie bilete pe zi si administreaza civilizat resursa.
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Petiţie antibraconaj.

Post by Deceneu »

Miyagi wrote:
Lorelai wrote:
Miyagi wrote:Frate astia ne-au furat revolutia si voi vreti sa ne dea pestele inapoi. O singura solutie - alta revolutie. Francezii au iesit in strada cu temele facute si si-au insanatosit regimul silvic, de vanatoare si de pescuit. Si asta dupa ce si-au clarificat situatia agricola de cadastru. Greu frate de pus problema pe fond!
Si cine sa fie pe post de Iliescu ?
Sau de Petre Roman (Petrica, esti cel mai bun !)
Sau Dan Iosif ? {Domnul sa-l ierte)
Sau copilul acela cu steagul revolutiei gaurit ?
In locul lu` Ilici, Fane Federalu`
Petrica = Vasile M. :roll:
Ca Dan Iosif poa` sa faca Rada
...si daca n-are cin` sa bage capu-n steag il trimetem pa Deceneu ca-i ultimu` venit :D .
Vezi sa iei un steag pe masura ca io am capu mare
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Post Reply

Return to “Cafenea”