Este corecta MORALA micii povestiri ?

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by cezar »

Intruna din zile un laptar primeste o invitatie la judecatorie, fiindu-i intentat un proces de catre brutar, caruia ii vindea unt. Omul era foarte ingrijorat si pana la data procesului nu-si mai gasea linistea. Se tot intreba cu ce o fi invinuit.
Brutarul insa stia. Il banuia pe laptar ca il inseala la cantar atuncea cand cumpara de la el unt. Dupa ce laptarul ii aducea kilu de unt si pleca, brutarul imediat cantarea marfa, in prezenta unor martori. Intradevar, banuielile sale erau justificate. Ba primea 900 gr., ba 800, cateodata 750 gr.de unt in loc de un kil.
In ziua judecatei judecatorul intreaba negustorul de lactate:
-Spune, dumneata ai cantar cu care sa cantaresti untul ce-l vinzi?
-Nu, domnule judecator.Nu am.
-Pai atunci cum pretinzi ca vinzi untul cu kila?
-Pai sa vedeti. Eu am o balanta. Pun pe o parte a balantei kilu de paine ce o cumpar de la brutar, iar pe celalta parte pun unt, pana ce balanta se echilibreaza.

Morala: In viata primesti ceea ce dai.
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by G_H »

Povestea e fara doar si poate ingenioasa.
Cat despre morala...:
brutarul este o data imoral pentru ca "umbla" la greutatea painii;
este a doua oara imoral pentru ca in loc sa-i spuna laptarului de eventuala greseala, il asteapta la "cotitura" ("hotul striga primul hotii") si il trimite in judecata;
laptarul, la o prima citire pare corect, dar de fapt nu face decat sa "plateasca cu aceeasi moneda"...
desi in relatiile economice dintre cei doi s-a stabilit un echilibru, fata de referential (kila) ambii sunt in abatere (concluzie: traim intr-o lume de banditi)
O judecata corecta, dupa parerea mea, ar putea fi:
brutarul vs laptar: - chit (au avut grija fiecare sa echilibreze balanta), sub rezerva ca brutarul trebuie sa plateasca cheltuielile de judecata (a consumat timpul judecatorului platit din banul contribuabilului pentru o actiune de inselaciune generata si intretinuta de el insusi);
fata de societate: - si brutarul si laptarul sunt vinovati si trebuie pedepsiti (umbla cu kila -ocaua- mica, nu conteaza motivatia);
Morala, asa cum a fost enuntata: - incorecta, conduce la escaladarea conflictelor in loc sa re-instaureze justa masura.

In orice caz, interesant exercitiu, o sa ma mai gandesc la el :)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Claudiu »

Din punctul meu de vedere, este corect si firesc: primesti ceea ce dai ! ;)
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Deceneu »

LaptArul 2 brutarul 0
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by ioanrv »

Incorect ! Painea se cantareste "in crud" si evident ca scade in greutate in procesul de coacere...
Morala: In viata trebuie sa fii atent la amanunte :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Claudiu »

ioanrv wrote:Incorect ! Painea se cantareste "in crud" si evident ca scade in greutate in procesul de coacere...
Morala: In viata trebuie sa fii atent la amanunte :lol:
Asta trebuia s-o ia in calcul brutarul ala tzepar, stiind ca scade la copt. Daca ar fi fost un tip corect, ar fi pus ceva mai multa coca (no coke ! :lol: ). Exact ca o bulangioaica de ospatara care mi-a aruncat-o p`aia cu: dom`le, degeaba ma certati ca v-am adus friptura mica si v-am luat banii pe una mare, dar stiti si dvs. ca mai scade din greutate dupa frigere. Hai, fa`, serios, da' de cand m.. ma-tii se cantareste friptura inainte de a o pune pe gratar ? Tu imi aduci nota de plata la 400g de friptana si eu am mancat una de maxim 200g. Pai e corect asa ? :? Ia d'aci, banii pe 200g ca altfel fac scandal ! Si... a luat...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by cezar »

ioanrv wrote:Incorect ! Painea se cantareste "in crud" si evident ca scade in greutate in procesul de coacere...
Morala: In viata trebuie sa fii atent la amanunte :lol:
Incorect, se cantareste produsul finit, aflat la vanzare, nu produsul intermediar (adica coca) !

Morala: in viata sa fii atent cand cumperi terenuri in Delta, masori suprafata la ape in cote scazuta, sau la inundatii. Mici amanunte... ;)
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by ioanrv »

Claudiu wrote:
ioanrv wrote:Incorect ! Painea se cantareste "in crud" si evident ca scade in greutate in procesul de coacere...
Morala: In viata trebuie sa fii atent la amanunte :lol:
Asta trebuia s-o ia in calcul brutarul ala tzepar, stiind ca scade la copt. Daca ar fi fost un tip corect, ar fi pus ceva mai multa coca (no coke ! :lol: ). Exact ca o bulangioaica de ospatara care mi-a aruncat-o p`aia cu: dom`le, degeaba ma certati ca v-am adus friptura mica si v-am luat banii pe una mare, dar stiti si dvs. ca mai scade din greutate dupa frigere. Hai, fa`, serios, da' de cand m.. ma-tii se cantareste friptura inainte de a o pune pe gratar ? Tu imi aduci nota de plata la 400g de friptana si eu am mancat una de maxim 200g. Pai e corect asa ? :? Ia d'aci, banii pe 200g ca altfel fac scandal ! Si... a luat...
Te contrazic, la restaurant se cantareste friptura inainte de preparare...aia a fost mai slaba de ingeri...
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by ioanrv »

cezar wrote:
ioanrv wrote:Incorect ! Painea se cantareste "in crud" si evident ca scade in greutate in procesul de coacere...
Morala: In viata trebuie sa fii atent la amanunte :lol:
Incorect, se cantareste produsul finit, aflat la vanzare, nu produsul intermediar (adica coca) !

Morala: in viata sa fii atent cand cumperi terenuri in Delta, masori suprafata la ape in cote scazuta, sau la inundatii. Mici amanunte... ;)
Deocamdata nu mi-a facut cineva o oferta pentru terenurile cu probleme din Delta ;) .
Morala: Nu pune caruta inaintea cailor !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by cezar »

ioanrv wrote:
Claudiu wrote:
ioanrv wrote:Incorect ! Painea se cantareste "in crud" si evident ca scade in greutate in procesul de coacere...
Morala: In viata trebuie sa fii atent la amanunte :lol:
Asta trebuia s-o ia in calcul brutarul ala tzepar, stiind ca scade la copt. Daca ar fi fost un tip corect, ar fi pus ceva mai multa coca (no coke ! :lol: ). Exact ca o bulangioaica de ospatara care mi-a aruncat-o p`aia cu: dom`le, degeaba ma certati ca v-am adus friptura mica si v-am luat banii pe una mare, dar stiti si dvs. ca mai scade din greutate dupa frigere. Hai, fa`, serios, da' de cand m.. ma-tii se cantareste friptura inainte de a o pune pe gratar ? Tu imi aduci nota de plata la 400g de friptana si eu am mancat una de maxim 200g. Pai e corect asa ? :? Ia d'aci, banii pe 200g ca altfel fac scandal ! Si... a luat...
Te contrazic, la restaurant se cantareste friptura inainte de preparare...aia a fost mai slaba de ingeri...
Prietene, iar te grabesti !

Sunt doua cazuri:

a) in Menu scrie : cotlet de porc la gratar/la tigaie/pe plita Pret.... X lei/portia, atunci se transeaza la Y grame (cantarit), iar in farfurie ajunge cu 18 %/12 %/18 % mai usor. Standard. Daca este mai usoara bucata, este furaciune. Mai scrie in Norme si procentul maxim pt. os.

b) daca in Menu scrie : piept de pui la gratar/muschi de porc/muschi de vita preparat in orice fel , Pret Y lei/100 gr., atunci ce ai in farfurie trebuie sa fie greutatea scrisa in menu (fara niciun scazamant)

Morala: mesteca si nu calcula !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Claudiu »

Mi s-a intamplat la un restaurant de pe plaja 2 Mai, acum 3 ani, acolo unde s-a filmat si emisiunea "Serviti Va rog" din vara asta. Friptura era in menu cu pretul la 100g- ex.:10 lei/100g. Mi-a adus o ciosvarta de vreo 150g - cu indulgenta 200g si mi-a facut nota de plata model anii '80 (scrisa cu pixul) cu fabuloasa cantitate de 400g, ce ar fi costat cam 40 lei daca-mi aduc bine aminte... In primul rand, nici n-as fi putut manca o friptura de aproape juma` de kil la o singura masa, in al doilea rand, nu i-a comandat nimeni o friptura pentru doua persoane sau pentru o persoana obeza, ce dreaq, nu a vazut cui i-o aduce ? :lol: In sfarsit, s-a vrut sa fie o teapa grosolana pe care si-au luat-o ei pan' la urma, pentru ca i-am soptit "doamnei" ca nu sunt turist si ar fi bine sa nu frece cocaru` cu mine. ;)

@Ioanrv:

Ioane, eu stiam ca in bucatarie se cantareste produsul finit, pentru ca aia mananci. Nu mananci carne cruda. Tin minte ca am vazut o emisiune, unde Piedone al vostru pe vremea cand era la OPC, i-a amendat pe niste comersanti d`astia care vindeau la oameni friptane cantarite de crude.

PS, la fast-food mai mergi si tu ? Acolo nu-ti cantareste cabanosii si cartofii dupa ce au fost prajiti? Ti-i cantareste inainte? :shock:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by ioanrv »

http://www.restaurantredsky.ro/index.ph ... IN%20PESTE
Este un exemplu ca la RESTAURANT preturile/100gr ale preparatelor sunt in crud...Eu cel putin de cate ori am intrebat mi s-a raspuns ca preturile sunt in crud. La restaurantele cu staif iti prezinta si-ti CANTARESC in fata (mai ales la delicatese) INAINTE de preparare produsul.
Morala: Cate bordeie, atatea obiceie ! ;)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Claudiu »

Macar astia o dau pe fatza.
Nu vreau s-o tin langa cu asta, dar nu mi se pare corect si ti-am spus, OPC-ul vede altfel lucrurile decat comersantii. Nu stiu cui i-ar conveni sa plateasca 400g, cand defapt sunt doar 200...Da-o-n spume, ca nu scade la jumate dupa preparare.
Mi s-a mai intamplat o chestie asemanatoare la un popas in drum spre munte, unde mi-a pus nota de plata pe masa, la fel, din pix, cu o pulpa de pui la 500g. si era o pulpa obisnuita de vreo 200g. P.l.m., o sa zici ca toate mi se intampla numai mie... :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Claudiu »

Treaba asta cu "la crud" este o gaselnita pentru a fraieri consumatorii, pentru ca nu vor sti niciodata cat a avut la crud si cat are in farfurie. E o pacaleala cu specific romanesc.
Morala: Ia-ti cantar de bucatarie la tine cand iei masa la restaurant !
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by ioanrv »

Claudiu wrote:Macar astia o dau pe fatza.
Nu vreau s-o tin langa cu asta, dar nu mi se pare corect si ti-am spus, OPC-ul vede altfel lucrurile decat comersantii. Nu stiu cui i-ar conveni sa plateasca 400g, cand defapt sunt doar 200...Da-o-n spume, ca nu scade la jumate dupa preparare.
Mi s-a mai intamplat o chestie asemanatoare la un popas in drum spre munte, unde mi-a pus nota de plata pe masa, la fel, din pix, cu o pulpa de pui la 500g. si era o pulpa obisnuita de vreo 200g. P.l.m., o sa zici ca toate mi se intampla numai mie... :lol:
Dar s-o tinem langa frate, care-i baiu' ? :lol: Chestia e ca atunci cand se prepara ceva in restaurant,o tocanita, o ciulama ;) , ingredientele se cantaresc in crud ca nu are cum sa stie nimeni cat scade fiecare asa ca tu cand citesti componentele in meniu ele sunt in crud. Exemplu: pui cu parmezan...300 gr pui, 100 gr. parmezan, blablabla x gr.
In alta ordine de idei, la restaurant nu-i problema ca te fraiereste la pret, la greutate etc ci faptul ca de cele mai multe ori iti pui sanatatea in pericol : tot ce-i vechi, expirat, tinut in conditii insalubre ia calea restaurantelor unde mai cade pe jos de vreo trei ori ca apoi seara sa-ti fie servit in farfurii stralucitoare si cu clestisori eco... :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Miyagi »

Daca vreau 200 de grame de ceafa ma duc la macelarie si o iau cu un pret. Cand vreau s-o mananc gatita ma duc si dau un pret cu mult mai mare la restaurant ca sa nu ma mai chinui s-o gatesc eu. Cand comand 200 de grame stiu ca atata vreau sa mananc. Daca restaurantul imi cantareste 200 de friptura negatita si-mi cere pe ea pretul a doua kile ce-am facut?
Brutarul in concluzie e ciorditorul si e vinovat de sperjur.
Last edited by Miyagi on 17 Sep 2011, 09:52, edited 1 time in total.
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Deceneu »

@ claudiu , mi se pare corect frate!!!! Poate sa aiba si 1 kg dacA mie imi ajunge la masa 100 gr,Io platesc cat ajunge produsul finit .Nu imi ajunge ca platesc 100 gr lA pret de kg?! Serios ........
Last edited by Deceneu on 17 Sep 2011, 21:12, edited 2 times in total.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by fish bone »

Eu cred ca ar fi bine sa cumparati unt numai la promotie.
Evitati painea si orientati-va catre malai.
Acasa numai nevasta te poate trage in piept la gramajul mamaligii, da' tu esti baiat destept si stii ce capacitate are ceaunul.
Idea e sa faca cat mai multa. Chiar daca ramane, se foloseste la balta.
Toata lumea e fericita, inclusiv pestii pe care i-ai hranit moca si carora nu le-ai vazut nici macar coada.
Pestii nu o sa-ti ceara niciodata bon fiscal pentru mamaliga papata si nici nu te reclama la OPC.
Evitati cocolosul ca altfel ajungem din nou de unde am plecat adica la judecator.

Morala: Pe Cercani e bine sa dai la boiles! Eu am prins numai la boaba.
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Este corecta MORALA micii povestiri ?

Post by Lorelai »

Ai verificat personal treaba asta ?
De ce ai dat la boaba si nu la patratica ? :D
Mai glumim si noi...
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Cafenea”