Cine (si de cine) face mishto !

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

Recentele articole denigratoare la adresa romanilor, aparute in mass media franceza ne stimuleaza gustul pentru istorie, indeosebi pentru istoria Frantei. Iata cateva momente astrale ale istoriei tarii "francezului" sarkozy:

28 martie 1967

Franţa lansează primul său submarin atomic, “Le Redoutable”. Ulterior, francezii vor fi nevoiţi să construiască un alt submarin atomic pentru că “Le Redoutable”, încolţit în dreptul plajei şi copleşit numeric, se va preda unor înotători germani aflaţi în vacanţă.

18 aprilie1941

Franţa părăseşte Societatea Naţiunilor scârbită, nedorind să facă parte din aceeaşi organizaţie cu tot soiul de naţiuni pline de ifose care, ce să-ţi spun, nu colaborează cu ocupantul.

25 aprilie1214

Se naşte Ludovic IX – Sfântul Ludovic -, singurul rege al Franţei care a fost canonizat. De-a lungul vieţii, a săvârşit mai multe minuni, cea mai mare dintre ele fiind aceea că a ajuns pe tronul Franţei fără să fie cretin sau măcar nătâng. De asemenea, a murit eroic, în cruciadă. De dizenterie.

14 iunie1775

Una dintre cele mai faste zile din întreaga istorie militară franceză: se înfiinţează armata americană.

4 august 1914

Ca să facă puţin mişto de francezi, Statele Unite îşi declară neutralitatea în Războiul mondial.

1 septembrie 1939

Nemţii invadează Polonia înainte de a ataca Franţa, pentru că vroiau să-şi testeze noile tancuri pe o armată care opune măcar puţină rezistenţă.

5 septembrie 1793

Robespierre instituie regimul Terorii în Franţa. Regimul a purtat acest nume deoarece francezii erau obligaţi, sub ameninţarea cu ghilotina, să se spele des, să mai caştige din cand în cand cate o bătălie şi să facă maşini bune.

25 octombrie 1415

Bătălia de la Agincourt: armata franceză, de patru ori mai numeroasă şi mult mai bine echipată decât cea engleză, înregistrează un succes răsunător. Succes însemnand că, de data asta, regele Franţei nu mai cade prizonier, iar mai mult de jumătate dintre cavalerii francezi reuşesc să scape cu fuga de pe câmpul de luptă.

2 noiembrie 1954

Francezii trimit trupe în Algeria pentru a pune capăt tulburărilor din colonie. Soldaţii francezi nu reuşesc nici de data asta să învingă, însă, ce-i drept, algerienii erau foarte greu de bătut, întrucât loveau mişeleşte cu pietre şi picioare de scaune, după care, înainte să poţi riposta, dispăreau imediat pe bicicletele lor rapide.

5 noiembrie1944

Armata franceză îi aduce un omagiu postum lui Antoine de Saint-Exupery, doborât deasupra Mării Mediterane de către aviaţia germană. Lucru firesc, dat fiind că, după mai bine de un secol, armata franceză avea şi ea, în sfârşit, un soldat cu care să se mândrească.

25 noiembrie 1965

Franţa devine cea de-a patra naţiune care zboară în spaţiu. La vederea francezilor, extratereştrii îşi freacă mâinile de bucurie, pentru că îşi dau seama că, în caz că vor să invadeze Pământul, există un popor gata să se predea imediat şi să colaboreze cu ei.


20 aprilie 1808

Se naşte Napoleon III, unul dintre cei mai străluciţi exponenţi ai geniului militar francez. În 1870, la Sedan, s-a predat fără luptă prusacilor, împreună cu o armată de numai 130.000 de oameni. Cei mai mulţi istorici sunt de părere că francezii i-ar fi putut zdrobi cu uşurinţă pe prusaci, însă, din păcate, li se terminase posirca si nu mai aveau nicio vivandiera care sa nu fie bolnava de sifilis.

26 august 1346

În bătălia de la Crecy armata franceză îşi face datoria şi pierde în mod răsunător în faţa englezilor. Francezii spun că totuşi acest rezultat remarcabil se datorează nu doar gândirii tactice şi curajului armatei lor, ci şi faptul că au beneficiat de o superioritate numerică de 2 la 1, cu care practic nu aveau cum să nu piardă. Mai modest, regele Franţei va spune doar că băieţii săi şi-au dorit mai mult înfrângerea.

20-22 septembrie 451

În bătălia de la Câmpiile Catalaunice (în nordul actualei Franţe), hunii sunt zdrobiţi de generalul roman Aetius. Strămoşii francezilor sunt uşuraţi, deoarece nu-şi dădeau seama cum ar fi putut colabora cu ocupantul hunic afară de a se jefui singuri, a-şi da la foc la case şi a-şi viola propriile neveste.

2 septembrie 1494

Regele Franţei Carol al VII-lea invadează Italia, dar brava sa armată se loveşte de un inamic de neînvins: sifilisul. Istoricii spun că, pentru a face faţă acestui duşman, ar fi trebuit ca soldaţii francezi să facă practic imposibilul: să nu se mai culce cu cine apucau şi să se spele mai des.

9 noiembrie 1799

Napoleon Bonaparte ajunge la putere graţie loviturii de stat din 18 Brumar şi repune pe picioare Franţa. După care are ideea nefericită ca, dacă tot merge toată treaba bine, de ce să nu şi atace diverse popoare mici, precum nemţii sau ruşii, folosind renumita armată franceză?

21 noiembrie 1831

Începe prima mare mişcare muncitorească, revolta muncitorilor de la manufacturile de mătase din Lyon. Armata franceză are dificultăţi în a înăbuşi mişcarea, deoarece soldaţii se tem, pe bună dreptate, că s-ar putea tăia în colţurile baloturilor de mătase, plus că le e şi greaţă de viermii ăia mici şi scârboşi.

25 decembrie 496 (?)

Regele franc Clovis trece la creştinism deoarece religia păgână îl obliga să facă sacrificii umane iar vrăjitorii franci nu fuseseră de acord ca, în cazul extrem de probabil în care regele nu e în stare să ia niciun prizonier în luptă să sacrifice în schimb vreun căţeluş sau vreun pui de pisică din curte.

25 decembrie 800

Regele franc Carol cel Mare se proclamă împărat la Roma după ce învinge un popor cel puţin la fel de curajos ca francezii: italienii.


11 iunie 1147

Regele Franţei Ludovic al VII-lea pleacă în cruciadă de unde se întoarce după 2 ani mândru tare pentru că a pierdut întreaga armată, a luat bătaie de la turci, a tocat tot bugetul statului, nu a cucerit absolut nimic, iar nevastă-sa s-a culcat cu altul. Probabil vă gândiţi că măcar această din urmă chestie era inevitabilă, că doar nu era să rabde, săraca femeie, singură 2 ani de zile până se întoarce nebunul de bărba-su. Doar că, de fapt, Ludovic chiar o luase cu el în cruciadă.

29 august 1475

Tratatul de la Picquigny pune oficial capăt Războiului de 100 de ani şi consfinţeşte victoria franceză. Aceasta constă în faptul că practic Franţa nu pierde niciun teritoriu, ci doar trebuie să plătească nişte bani pentru ca regele Angliei, aflat în vacanţă pe litoralul francez, să nu-i ameninţe cu lopăţica pe soldaţii regelui Franţei. La data respectiva, regele Angliei avea aproape 4 ani.

19 septembrie

1356 Cavaleria grea franceză este măcelărită de englezi la Poitiers, iar regele Ioan al II-lea al Franţei este luat prizonier. Ulterior, sătui să tot ia bătaie de la englezi, francezilor le vine ideea, foarte bună de altfel, să-şi caute un adversar mai accesibil, cum ar fi nemţii.

26 noiembrie 1965

Este lansat primul satelit artificial francez, Asterix-1. Programul spaţial francez reuşeşte în scurt timp să demonstreze că nu există OZN-uri, pentru că, dacă ar fi existat, Asterix-1 le-ar fi găsit şi s-ar fi predat.

30 octombrie 1270

Începe cea de-a opta şi ultima cruciadă, condusă de regele francez Ludovic IX cel Sfânt. Dacă aţi citit episodul anterior, ştiţi deja că şi această cruciadă eşuează lamentabil, dar măcar nu se termină cu trupele musulmane mărşăluind pe străzile Parisului.

2 decembrie 1852

Napoleon III devine împărat al Franţei. Urcat pe tron, el a promis francezilor că nu va repeta ruşinea de pe vremea lui unchi-su şi că nu se va preda niciodată în faţa englezilor, promisiune pe care o va şi respecta, el predându-se, in 1870, prusacilor.

27 iulie 1214

În bătălia de la Bouvines, francezii îi înving şi-i masacrează pe invadatorii germani. Din păcate, francezii se îmbată ca porcii după bătălie iar dimineaţă nu-şi mai aduc aminte daca si cum au reuşit să-i bată pe germani. Şi, după cum desigur ştiţi, nu şi-au mai amintit niciodată.

3 august 1914

Germania declară război Franţei, întrucât de la războiul franco-prusac trecuse deja ceva vreme şi mulţi tineri germani nu vizitaseră niciodată Franţa.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Lorelai »

De asemenea, o serie de elemente laudative pot fi citite si aici :

http://moshemordechai.wordpress.com/201 ... -francezi/
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

Fiecare popor are o istorie . Plina atat de reusite cat si de esecuri . ..... Insa in acest moment Franta face misto de PREZENTUL Romaniei , ..... pe buna dreptate !

Spun asta datorita faptului ca acest lucru era iminent , atat timp cat am lasat brunetele animale sa iasa din tara si sa-si faca de cap prin lume . Datorita lipsei noastre de interes am ajuns sa fim personificati c-o minoritate . Italia gandeste la fel ( avem multe exemple ce stau la baza judecatii lor ) , Spania la fel , Germania , Anglia , ..... samd !

Iar guvernul Roman ..... ce pozitie ia in fata acuzatiilor ? O pozitie timida , fada , fara continut , fara substanta , ..... un soi de baiguiala penibila ( ca de altfel de fiecare data in fata unor asemenea acuzatii . Aduceti-va aminte de lebedele halite prin Germania ) ! As institui politii guvernamentale care cu acordul statelor vecine si prietene sa ..... " curete " ( in orice sens doriti dvs ) imaginea Romaniei si romanilor . Sa activeze in civil pe teritoriul acestor state si sa aiba putere deplina de actiune . Altfel ...... nu se poate . Sau ..... ba da ! Suportam mistourile !

Spunem noi intre noi , tipam siderati si revoltati unii la altii : " Bai nene , io-s Roman ! Nu-s tigan !!! Ce drept au astia sa ma faca pe mine tigan ??? " . Si ce daca ...... tipam doar noi ..... unii la altii ? Ce-am rezolvat ?
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

Lorelai wrote:De asemenea, o serie de elemente laudative pot fi citite si aici :

http://moshemordechai.wordpress.com/201 ... -francezi/
Cu ce ma incalzeste , Dane , faptul ca un Roman si-a facut un blog si lauda in ce chip vrea el poporul Roman ? Pai ce , dracu' , altceva sa faca ??? Ce stie el despre Romania ( cea reala , cea dreapta , cea curata ..... ) stiu si eu . Nu pierd nimic daca nu-i citesc articolul , dar nici nu castig ! Important este ca romanii sa-i determine pe blogerii straini sa scrie frumos despre noi ! Ala-i un CASTIG !!!
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Ono »

Cezar, excelent punctat!
modigliani wrote:As institui politii guvernamentale care cu acordul statelor vecine si prietene sa ..... " curete " ( in orice sens doriti dvs )
Mai Micu' Hitler, esti asa tare in clanta, ce n-am pomenit! Tu esti acel mandru roman care crede ca tiganii nostri sunt inferiori tiganilor lor... este? iar mizeria franceza e mai curata decat cea romana, nu?
Pentru ce ai scris mai sus, in tara ta prietena si cacanara Franta, te-ar aresta si ti-ar da si amennda. Din cauza unora ca tine care nu au onoare si se ploconesc la niste filfizoni, tara e considerata moale, nu din cauza tiganilor pe care ii stiu toti cum sunt....

Asa ca stai chill... (lebedele erau in Viena, in Germania erau marcile)
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

Ono wrote: Din cauza unora ca tine care nu au onoare si se ploconesc la niste filfizoni, tara e considerata moale, nu din cauza tiganilor pe care ii stiu toti cum sunt....
Nu cumva mi-ai interpretat gresit postarea ? Dar indiferent cum ai interpretat ...... vezi c-ai luat-o-n "ambrozie" cu totnul asta .

Si daca ai interpretat corect ce-am vrut sa spun , ..... stai tu-n onoarea ta si ploconeste-te la filfizoni ! Nu din cauza mea e tara moale . Din cauza unora ca tine care baga pumnu'-n gura oricui e nitel mai tare-n gura si le spune "verde" . ..... Stai , nenicule , la mistourile francezilor ! Din ..... partiotism , deh ! ;)
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by paulletta »

CE bine ca in tara asta sunt multi care stiu cu tastatura, dar cand vine vorba sa faca ceva...le pica netu :oops:
Paulletta
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by raitmaerg »

ne meritam sorta, fiecare popor isi merita conducatorii pe care si-i alege.
noi ne enervam aici , iar cei " mari " joaca table ...adica ii doare in ..basca.
si americanii au avut ceva probleme cu negri lor, dar se pare ca au reusit sa ii civilizeze. tiganul nu vrea si pace, si cand zic tigan ma gandesc la majoritatea tiganilor, ca mai exista si excepti nu neg , dar majoritatea lor asa sunt si asa vor ramane.
intr-un fel ma bucur ca nu mai sunt in tara , ca au plecat si ca fac ravagii prin paris, londra sau madrid. eu deja am inceput sa am uricarie cand ii vad.
Ono wrote:Cezar, excelent punctat!
modigliani wrote:As institui politii guvernamentale care cu acordul statelor vecine si prietene sa ..... " curete " ( in orice sens doriti dvs )
Mai Micu' Hitler, esti asa tare in clanta, ce n-am pomenit! Tu esti acel mandru roman care crede ca tiganii nostri sunt inferiori tiganilor lor... este? iar mizeria franceza e mai curata decat cea romana, nu?
Pentru ce ai scris mai sus, in tara ta prietena si cacanara Franta, te-ar aresta si ti-ar da si amennda. Din cauza unora ca tine care nu au onoare si se ploconesc la niste filfizoni, tara e considerata moale, nu din cauza tiganilor pe care ii stiu toti cum sunt....

Asa ca stai chill... (lebedele erau in Viena, in Germania erau marcile)
nu am inteles de ce il faci " MICUTUL HITLER" ???? era parerea lui si si exprima, ca si eu asi fi de acord sa se curete tara de hoti , cersetori...etc...te deranjeaza? ca in mare parte sunt tigani...mhhhh....o sa ajungem ca minoritatile sa aiba mai multe drepturi decat noi. o sa ne dormim sa fim minoritate.

in alta ordine de ideei, ne-au luat la misto si spanacul asta de guvern in frunte cu ministru de externe e piftie. nu avem coloana vertebrala. sa fi iesit cu totii in fata ambasadei franceze pana isi cereau scuze oficial ....noi am facut oare ceva ? NU....
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

Georgian are dreptate, dar pe mine ma enerveaza ca tocmai tara asta plina de papuasi, negrotei, maghrebieni, somalezi, indo-chinezi si alti tzigani mai rai decat tziganii nostri, s-a gasit sa ne ia la mishto.
Daca ziceau ceva nemtii, olandezii, suedezii etc. nu reactionam !
Dar tocmai poponarii astia, meschini si la care pana si maturile sunt curve, sa ne barfeasca ?

Am stat 2 ani de zile in Franta, am mai fost de 30-40 de ori in delegatii sau sa ma plimb (mai fac un an, daca adun) si stiu ce scriu !

Astia si labagii de italieni sa faca ciocul mic ! Sunt mai rai decat noi !

Modigliani, sa stii ca eu as forma trenuri de tzigani si i-as trimite acolo ! Asa, pe post de comandouri de pedepsire ! Atat in Italia, cat si in Franta !
Pai, cine facea galagie ca tziganii sunt tratati rau in Romania, ca sunt discriminati, ca sunt "victime". Cine facea galagie mai mare ? Franta si Italia.
Acum nu le mai plac tziganii ? S-au saturat cam repede !
Parerea mea !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Ono »

raitmaerg wrote: nu am inteles de ce il faci " MICUTUL HITLER" ???? era parerea lui si si exprima, ca si eu asi fi de acord ...
Daca nu ai inteles... ce sa-ti fac?! Vorba corsicanului: in fiecare pescar se afla un dictator... :lol:
Astea cu meritatul sortii si chel ca soz, sunt deja clisee de ratangii... Nu-ti convine ceva, protesteaza, fa partid, ia puterea.

Intrebare: de ce francezii sar la gat acum, de ce au facut talente cu Schengenu' ? eh?
(chestiunea tiganeasca e stiuta, nu confunda nimeni un roman cu un tigan)
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by rebeu »

Image
raitmaerg wrote:...
Ono wrote:...
modigliani wrote:As institui politii guvernamentale care cu acordul statelor vecine si prietene sa ..... " curete " ( in orice sens doriti dvs )
...
nu am inteles de ce il faci " MICUTUL HITLER" ???? ...
Pentru că „ăl mare“ exact asta a făcut. Şi... unii încă-şi mai aduc aminte ce-a însemnat asta. Dacă nu l-aş cunoaşte pe pictoru' (ceea ce Ono nu a reuşit) aş fi sărit în sus rău de tot! Dar, cunoscându-l, reuşesc să „traduc“ ce-a vrut să puncteze. Şi nu pot să nu-i dau parţial dreptate.

Image

Sunt satisfăcut că în sfârşit văd şi alţii (şi mai şi comentează) făţărnicia „prietenilor“ francezi care sub masca prieteniei şi-au bătut joc de noi mai mult de 150 de ani.

Acum vreau doar să amintesc doar un simplu episod.

Anul 1969. Ceauşescu decide că trebuie să ne construim singuri tehnica de calcul. Se demarează discuţii cu IBM care ajung la un nivel destul de avansat (totul mai pe sub mână să nu sară-n sus Moscova). Contraspionajul francez îşi face pe deplin datoria şi ca urmare, aproape intempestiv, se produce (la doar cateva luni de la instalarea sa ca preşedinte) vizita oficială a lui Georges Pompidou la Bucureşti. Şi unul din rezultatele vizitei (în afara „favorului cu R12“) este semnarea licentei pentru IRIS 50. Ce era IRIS 50? Nimic altceva decât un PDP11 la mâna a doua. Asta a făcut ca Romania să piardă 20 de ani de tehnologie... doar d.p.v calendaristic. Tehnic... hummm... cultura tehnica... hummm... şi-ar mai fi...

Episoade d-astea mai am... destule!

Acum când nu mai vrem să fim francofoni (adică nu mai vrem să cotizăm la ei)... hummm...

PS.... Iar au postat altzii în timp ce compuneam...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by ioanrv »

Francezii fac misto (in prostia lor) de exportul postdecembrist cel mai de succes al Romaniei: pleava societatii. Si cum sa nu continue exodul cand cel putin Parisul (la anul 2011) e un oras mai murdar decat Bucuresti, plin de descreierati si mirosind a pipi in cea mai mare parte, cu o atmosfera tipic tiganeasca pe care multi o confunda cu ceva boem. Asistam in contemporaneitate la cea mai severa ocupatie a Frantei reusita de catre confratii nostrii cu cazier care au dat de niste oi blege si le fierb la foc mic... :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

Asa este, Rebeule, dar vizita a fost parca a lui Charles de Gaulle ! ;)
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by rebeu »

Aia a fost în 1968...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

rebeu wrote:Aia a fost în 1968...
Da, se poate ! :oops:

Dar ideea asta era; ne-am cam tepuit cu francezii ! Ti-aduci aminte ca alternativa la Renault era Volkswagen ?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

ioanrv wrote:Francezii fac misto (in prostia lor) de exportul postdecembrist cel mai de succes al Romaniei: pleava societatii. Si cum sa nu continue exodul cand cel putin Parisul (la anul 2011) e un oras mai murdar decat Bucuresti, plin de descreierati si mirosind a pipi in cea mai mare parte, cu o atmosfera tipic tiganeasca pe care multi o confunda cu ceva boem. Asistam in contemporaneitate la cea mai severa ocupatie a Frantei reusita de catre confratii nostrii cu cazier care au dat de niste oi blege si le fierb la foc mic... :lol:
Pai si ce, nu-i bine ? Lasa sa-i ocupe, da-i in ma'sa !
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by rebeu »

cezar wrote:
rebeu wrote:Aia a fost în 1968...
Da, se poate ! :oops:

Dar ideea asta era; ne-am cam tepuit cu francezii ! Ti-aduci aminte ca alternativa la Renault era Volkswagen ?
Nu ştiu, n-am info, dar, din câte ştiu, discuţiile despre R12 au fost începute cu muuult înainte dar francezii tărăgănau... şi într-un fel Ceaşcă a folosit prilejul ca să facă presiuni... dacă tot era cumpărat... măcar să se vândă scump... Sunt multe nuanţe aici...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Indian Larry »

Ono wrote:(chestiunea tiganeasca e stiuta, nu confunda nimeni un roman cu un tigan)
P'asta sa o scrii pe o hartie si sa ti-o lipeste pe oglinda in baie. ;) Bag seama ca tu vorbesti in necunostinta de cauza . Daca erai tratat cum am fost eu(ca roman) , sigur aveai alta gandire . Tiganii cersetori sau ciorditori erau "romani" . Asa le zic daramatii aia . ;) Cum te-au auzit ca vorbesti romana , se retrag doi pasi. Ori le e frica de buzunare ori le e frica sa nu faca hepatita de miros .
Si apoi mai e si chestia ca tigani nu sunt numai aia cu fuste , palarii si mustata . :!:

Sunt ferm convins ca esti unul care militeaza pentru drepturile minoritatilor si ale gay-lor . :D
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

rebeu wrote: Pentru că „ăl mare“ exact asta a făcut. Şi... unii încă-şi mai aduc aminte ce-a însemnat asta. Dacă nu l-aş cunoaşte pe pictoru' (ceea ce Ono nu a reuşit) aş fi sărit în sus rău de tot! Dar, cunoscându-l, reuşesc să „traduc“ ce-a vrut să puncteze. Şi nu pot să nu-i dau parţial dreptate.
Mersi pentru "credit" Radule ! Esti un prieten bun , un om ce m-a inteles .

......................................

V-aduceti aminte de filmul Godzilla ? V-aduceti aminte de "comandoul" secret al guvernului Francez , acel comando "spalator de rufe" ? Ei bine , aia avem nevoie ! De trupe de "spalatorese" care sa se ingrijeasca de imaginea poporului Roman .

Si vb lu' Pauletta , din spatele tastelor , la-ndemana cu argumentul "mi-a cazut netu' " ...... mai facem inc-o Revolutie . .... Virtuala , normal !

( sa ma scuzati acum ! ) ...... Ce PLM atata ipocrizie si aiureala ??????? Am ajuns sa fim la misto-ul Europei CA NATIUNE datorite infectei asteia de minoritati jegoase ????? Bai Ono , tu esti sigur c-ai luat in aceasta discutie pozitia care trebuie si care-ti face cinste ? Ai lovit in cine trebuie sau asa ti s-a aratat tie ????? ...... Mi se fix rupe mie pe unde prajeau aia lebede ! Important este c-o faceau ! Daca pentru tine ca prioritate este pozitionarea geografica a gesturilor lor abjecte ( si nu gesturile-n sine ) , ..... iarta-ma , nene , angajaza-te "ghid turistic " pentru ...... fascinanta si nobila etnie maron care ne face ...... de kkt si explica-le elegant c-au trecut din Ungaria-n Austria ! "Dama bule mama . De dafto buleandro saro , sokerez cucui baro ! Haca ..... Ustria ! " !! PUNCT !

...................................................................

i'm out ...................
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Deceneu »

Io nu vreau sa inceapa air "discutiile" dar Ono nu cred ca ai intense exact ce zicea nea' Pictoru. Legation de problema cu nomazii e dificila; daca stau in Tara nu e Bine, afar ne fac de ras. Bay nene daca se pot civiliza ar trebuii ori trimisi in salbaticie ori exterminati, io Asa gandesc si sincer prefer a 2-a varianta.cu astia nu o scoti la caPat.cat despre straini, sa simta si ei pe pielea lor cum e sa traiesti cu Asa animal si apoi sa zica ca ii discriminam. Asta e pur parerea mea!
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Post Reply

Return to “Cafenea”