Cine (si de cine) face mishto !

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

Si cu Iugoslavia mai taie Ono. Cum poti spune tu ca de-asta s-a destramat Iugoslavia cand ea era in carti, ca poligon, precum Romania si celelalte tari aflate sub cortina de fier, doar ca a rezistat mai mult din cauza intereselor geostrategice reduse?
Mai Ono, tata! Fii mai mai deschis catre informatie ca vad ca ai destula capacitate de sinteza si nu mai lua atata in particular tot ce citesti sau tot ce auzi.
Si inca odata iti zic: nu uita ca joci intr-o echipa, iar echipa are regulile ei. Ca jucator nu le poti schimba. Cand vei ajunge antrenor poate mai stam de vorba insa si atunci sa nu ramai fara jucatori.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by rebeu »

Măi oameni buni! Ne tot învârtim după deget!

Ce se întâmplă de fapt este că ne-am cam săturat să luăm lecţii de la toţi troglodiţii care se cred mari şi deştepţi şi care s-au obişnuit să ne-o tot tragă pe toate părţile. Ne-am săturat să tot plătim oalele sparte de alţii. Ne-am săturat să ne tot arate cu degetu' nişte neica-nimeni care, pentru că nu ne mai pot fura, se supără pe noi.

Iar în top sunt alde Sarkozi şi gaşca lui. Mai sunt şi alţii, dar, deocamdată, de ăştia a devenit conştientă o mare parte din populaţia asta care umple teritoriul numit Romania. Contextul politic internaţional actual ne favorizează şi chiar am fi dobitoci dacă nu l-am folosi să facem şi să spunem ce-avem de făcut/spus.

Şi ei văd/ştiu asta, dar acum nu mai pot decât să latre. Asta-i politica lor.

Asta n-are nici-o legătură cu cultura. Nimeni nu le contestă asta.

Vedem ce se întâmplă zilnic de ceva timp: TOŢI le-o trag pe unde-i prind... financiar. -12% pe săptămână primele 3 bănci ale lor înseamnă ceva... n-am fi singurii cu poliţe restante, mai erau mulţi care-i aşteptau la cotitură... Oare de ce?

PS: Iar am pritocit prea mult textu şi-au mai scris alţii...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Claudiu »

Miyagy, cum vine treaba aia : un francez - doi franceji ? :? :lol:

Nu va mai ofuscati, frate, pe francezi, ca suntem luati la misto in fiecare zi de capeteniile noastre si le permitem asta cu zambetul pe buze. Francezii fac si ei misto de unii mai mici ca ei, ca asa-i lumea asta. Parca noi n-am facut misto de tarile mai sarace ca a nostra...ma rog, atunci cand existau tari mai sarace decat Romania. :roll:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

Claudiu wrote:Miyagy, cum vine treaba aia : un francez - doi franceji ? :? :lol:

Nu va mai ofuscati, frate, pe francezi, ca suntem luati la misto in fiecare zi de capeteniile noastre si le permitem asta cu zambetul pe buze. Francezii fac si ei misto de unii mai mici ca ei, ca asa-i lumea asta. Parca noi n-am facut misto de tarile mai sarace ca a nostra...ma rog, atunci cand existau tari mai sarace decat Romania. :roll:
Da mah! Francejii sar acum ca arsi, cum zice Radu ca i-a metisat maimutilii :lol: :lol: :lol: :lol: .
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

Claudiu wrote:Miyagy, cum vine treaba aia : un francez - doi franceji ? :? :lol:

Nu va mai ofuscati, frate, pe francezi, ca suntem luati la misto in fiecare zi de capeteniile noastre si le permitem asta cu zambetul pe buze. Francezii fac si ei misto de unii mai mici ca ei, ca asa-i lumea asta. Parca noi n-am facut misto de tarile mai sarace ca a nostra...ma rog, atunci cand existau tari mai sarace decat Romania. :roll:
Da` auzi frate de ce ne considera ei neterminati, ca nu tiganii ar fi problema romanilor ci fiindca fraiericiu` de Brancusi n-a finalizat "Coloana" si in loc s-o monteze pe orizontala si sa-i limiteze cosinusu` le-a infipt-o lor pe verticala sh-o confunda afundandu-se fratuzoaicele in ea ca-n falus.
`Ai ca am facut destul misto de iei si o iau dup-aia ca p-un compliment :twisted: .
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

Fratilor , nu este prima oara cand se-ncing spiritele pe marginea unui subiect politic . Niciun topic cu asemenea conotatii nu a sfarsit bine . Personal imi propun ca niciodata sa nu-mi mai expun parerile in asemenea discutii .

Cel mai bun argument si cel mai recent este "atacul" ce l-a lansat Ono asupra mea . Total gratuit si mult prea virulent . Din doi oameni ce au o pasiune comuna , oameni ce locuiesc la 10 min unul de altul , oameni ce s-ar putea vreodata intalni in cercul unor prieteni comuni , oameni ce ..... etc , suntem acum unul vs celuilalt in fata unei comunitati . Pentru ce ? Pentru simplul motiv ca mi-am exprimat parerea ? Eu asa vad . El vede altfel . Treaba lui ( si treaba fiecaruia cum priveste ) . Nimic vreodata nu ne poate face pe vreunul dintre noi sa ne aliniem fortat opiniei celuilalt . Cel mult putem cere ingaduinta de-a expune limpede un punct de vedere cu speranta ca poate interlocutorul va intelege ( daca intradevar este de inteles si de "imbratisat" celalalt punct de vedere .

Pacat Ono . Si ..... mai ales ..... degeaba .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

Mihai asta e un topic in care cineva face misto de altcineva. Hai sa nu capitulam asa usor ca poate iese ceva bun si din asta :twisted: .
murphy7
Posts: 75
Joined: 31 May 2010, 18:55

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by murphy7 »

@cezar

Am tastat gresit, declaratia aia era din 2011, adica acum vreo luna.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

murphy7 wrote:@cezar

Am tastat gresit, declaratia aia era din 2011, adica acum vreo luna.
Asta nu schimba cu nimic ce a spus Cezar mai devreme despre cat de parsivi sunt.
Din spate papusa, din fata matusa. Astia sunt francejii.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

modigliani wrote:Fratilor , nu este prima oara cand se-ncing spiritele pe marginea unui subiect politic . Niciun topic cu asemenea conotatii nu a sfarsit bine . Personal imi propun ca niciodata sa nu-mi mai expun parerile in asemenea discutii .

Cel mai bun argument si cel mai recent este "atacul" ce l-a lansat Ono asupra mea . Total gratuit si mult prea virulent . Din doi oameni ce au o pasiune comuna , oameni ce locuiesc la 10 min unul de altul , oameni ce s-ar putea vreodata intalni in cercul unor prieteni comuni , oameni ce ..... etc , suntem acum unul vs celuilalt in fata unei comunitati . Pentru ce ? Pentru simplul motiv ca mi-am exprimat parerea ? Eu asa vad . El vede altfel . Treaba lui ( si treaba fiecaruia cum priveste ) . Nimic vreodata nu ne poate face pe vreunul dintre noi sa ne aliniem fortat opiniei celuilalt . Cel mult putem cere ingaduinta de-a expune limpede un punct de vedere cu speranta ca poate interlocutorul va intelege ( daca intradevar este de inteles si de "imbratisat" celalalt punct de vedere .

Pacat Ono . Si ..... mai ales ..... degeaba .
Pictore, topicul asta are legatura cu anatomia, nu cu politica.
Parca la anatomie se invata despre coloana vertebrala a omului ! ;)
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Ono »

Miyagi wrote: fraiericiu` de Brancusi n-a finalizat "Coloana" si in loc s-o monteze pe orizontala si sa-i limiteze cosinusu` le-a infipt-o lor pe verticala sh-o confunda afundandu-se fratuzoaicele in ea ca-n falus.
Cornelus maica, cand dai cu bata in balta, rad si curcile... Nu mai consuma dimineata, ca cauzeaza la lingurica. :lol:
ia pentru destindere: http://www.youtube.com/watch?v=uTNes7qc6j8
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

cezar wrote:Pictore, topicul asta are legatura cu anatomia, nu cu politica.
Parca la anatomie se invata despre coloana vertebrala a omului ! ;)
Asa o fi , taticule . Insa cu orice-ar avea legatura e un topic "exploziv".
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

Ono wrote:
Miyagi wrote: fraiericiu` de Brancusi n-a finalizat "Coloana" si in loc s-o monteze pe orizontala si sa-i limiteze cosinusu` le-a infipt-o lor pe verticala sh-o confunda afundandu-se fratuzoaicele in ea ca-n falus.
Cornelus maica, cand dai cu bata in balta, rad si curcile... Nu mai consuma dimineata, ca cauzeaza la lingurica. :lol:
ia pentru destindere: http://www.youtube.com/watch?v=uTNes7qc6j8
Mah pot sa zic ca nu prea imi placea Marin Moraru pe-atunci ca prea il lua Tzatza de Draga Olteanu la bastoane si asta pana si-a gasit vocatia in bicicleta galbena :D .
Si cu bata in balta tot de-atunci imi place sa dau frate ca tot Cornelus - Mama! a luat monstru`, cu toata practica manageriala a companionilor lui :P .
Iar daca nu consum io dimineata tu de ce nu te duci la peste si stai in fata botoanelor ca sa ma citesti :D ?
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by paulletta »

Ce fac tiganii nostri in Franta

http://www.youtube.com/watch?v=YTQVbnXsJWI

Neaparat sa va uitati la al -2- lea clip pana la capat, sunt foarte multe chestii reale din ziua de azi, chiar daca filmul are ceva vechime.

http://www.youtube.com/watch?v=5hk4Vc0c0GM&NR=1
Last edited by paulletta on 15 Sep 2011, 12:50, edited 1 time in total.
Paulletta
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Ono »

Modigliani, Cezar, multumesc pentru lectia de anatomie. Eu nu am invatat-o , dar solutia de mai sus a lui Cornelus cu coloana e interesanta.

Eu doar am spus sa un incitati la exterminarea unei rase pentru ca componentii acesteia fac infractiuni multe, cersesc, traiesc in mizerie si puturosenie. Nu e in spiritul veacului 21 sa faci asta, esti considerat criminal. Vezi pe puiul de dac Deceneu care a sarit imediat cu exterminarea ca fiind dorinta lui arzatoare...
Am spus ca solutia e schimbarea mentalitatii lor, incepand cu o justitie dreapta si aspra, terminand cu o integrare a lor. Dar cat timp justitia e corupta si slab pregatita...
Iar proverbul vechi 'bate seaua sa priceapa iapa' e pentru cei care pot intelege sensul acestuia... nu vorbim aici de cei care se imbufneaza...

Revenind la francezi... ca sunt cacanari, asta au constatat-o si Cezar, si eu si multi altii... bine le-am facut-o cu terenul ala de doi bani :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

Ono wrote:Modigliani, Cezar, multumesc pentru lectia de anatomie. Eu nu am invatat-o , dar solutia de mai sus a lui Cornelus cu coloana e interesanta.

Eu doar am spus sa un incitati la exterminarea unei rase pentru ca componentii acesteia fac infractiuni multe, cersesc, traiesc in mizerie si puturosenie. Nu e in spiritul veacului 21 sa faci asta, esti considerat criminal. Vezi pe puiul de dac Deceneu care a sarit imediat cu exterminarea ca fiind dorinta lui arzatoare...
Am spus ca solutia e schimbarea mentalitatii lor, incepand cu o justitie dreapta si aspra, terminand cu o integrare a lor. Dar cat timp justitia e corupta si slab pregatita...
Iar proverbul vechi 'bate seaua sa priceapa iapa' e pentru cei care pot intelege sensul acestuia... nu vorbim aici de cei care se imbufneaza...
Bah aici te sustin, da` tu sari la gatu` omului repede daca nu esti de acord cu el.
Hai ca am fugit. Restu diseara.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by rebeu »

Hummmm... care-i vina mea aici? De ce sunt eu (şi tu) făcut culpabil de faptul că ei n-au vrut să se integreze în lumea din jurul lor? De ce trebuie să plătesc eu pentru relele făcute de ei? Pentru ce să-mi îndrept eforturile (şi fondurile) în direcţia schimbării vieţii lor când eu ard să-mi îmbunătăţesc viaţa mea?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by G_H »

Miscarea canalului frantuz de televiziune este un pic mai putin vinovata si penibila decat actiunea mediatica a individului platit de contribuabilul francez drept ministru de interne. Lipsa de respect fata de cetatenii romani manifestata de acesta (salariatul din fraza de mai devreme) este depasita lejer de lipsa totala de respect fata de cetatenii proprii. Le flutura prin fata ochilor ditamai "trenul" cu infractori romani, incercand sa-i prosteasca ca in inteligenta lui sclipitoare a descoperit "adevarata problema" a Frantei, si, erioc, iese pe strazile invadate de romani periculosi ale Parisului, purtat de avantul verbal caracteristic natiei, spulbera intr-un reportaj tot raul de la radacina. VICTORIE. De la batalia de la ..... ..... (din pacate nu-mi mai amintesc o batalie in care conducatorii frantuzi sa se fi acoperit de glorie, dar trebuie sa existe vre-una..) n-a mai cantat si defilat populatia Parisului atat de fericita pe strazile metropolei recucerite. Ministrul paseste falnic in fruntea unei armate de jurnalisti...Meciul de fotbal cu nationala Romaniei de la Bucuresti se rejoaca, iar in deschidere inmul nostru national este interpretat de Madalin Voicu la vioara, parca desprins de pe afisele din Paris de la ultimul meci disputat acolo. La mica distanta de stadion, tiganii repatriati stau ordonati la rand (umbla zvonul, ca datorita "Globalizarii" (cine naiba o mai fi si aia) bratul lung si drept al omului ordinii francez s-ar putea sa-i ajunga si aici...) sa-si depuna CV-urile la ANOFM...Imaginea se departeaza pe acordurile vesele ale imnului oaspetilor, care aduce cu Marseilleza numai ca are pronuntate tente africane...Datorita faptului ca la ultimul meci imnul a fost cantat intr-o franceza impecabila de catre o exceptionala soprana romanca, componentii lotului francez (cu mici exceptii) nu au inteles mare lucru...Drept urmare, s-a luat masura ca acesta sa fie interpretat de "Les Allumettes", o formatie nascuta in cartierele magrebiene ale Parisului, ca sa fie pe intelesul veselei majoritati....Numai Ribery n-a avut nici o problema, el ascultand si atunci si acum imnul la casti, o varianta populara in Alsacia care aduce un pic cu "Deutschland Uber Alles", interpretat de Patricia Kaas, metresa unui roman...
Last edited by G_H on 15 Sep 2011, 14:02, edited 1 time in total.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Ono »

@Rebeu: Pentru ca si ei sunt cetatenii aceleiasi tari.
Ai vrea sa-i dai afara din tara? Unde? in Franta! :lol:
Voi mai tineti minte cand se canta la Bucuresti: fransoa miteran e lami deo lasasan?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

Ono wrote:Modigliani, Cezar, multumesc pentru lectia de anatomie. Eu nu am invatat-o , dar solutia de mai sus a lui Cornelus cu coloana e interesanta.

Eu doar am spus sa un incitati la exterminarea unei rase pentru ca componentii acesteia fac infractiuni multe, cersesc, traiesc in mizerie si puturosenie. Nu e in spiritul veacului 21 sa faci asta, esti considerat criminal. Vezi pe puiul de dac Deceneu care a sarit imediat cu exterminarea ca fiind dorinta lui arzatoare...
Am spus ca solutia e schimbarea mentalitatii lor, incepand cu o justitie dreapta si aspra, terminand cu o integrare a lor. Dar cat timp justitia e corupta si slab pregatita...
Iar proverbul vechi 'bate seaua sa priceapa iapa' e pentru cei care pot intelege sensul acestuia... nu vorbim aici de cei care se imbufneaza...

Revenind la francezi... ca sunt cacanari, asta au constatat-o si Cezar, si eu si multi altii... bine le-am facut-o cu terenul ala de doi bani :lol:
Ono, eu n-am zis sa-i exterminam pe tzigani, eu am zis sa-i trimitem in Franta, la viata buna !
Recunoaste si tu ca daca s-ar face asta, viata noastra ar fi mult mai mishto.
Post Reply

Return to “Cafenea”