Cine (si de cine) face mishto !

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by paulletta »

Miyagi wrote:
paulletta wrote:
Miyagi wrote: Inca nu vorbesc Bah cu tine :evil: .
ASTA nu ma impiedica pe mine sa comunic cu tine :lol: :lol: :lol:
Ia comunica! OVER. :lol:

Roger...
Paulletta
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by laloi »

Am reusit sa termin si eu de citit ce s-a scris prin topicul asta, concluzia mea e ca problematica e influentata de experienta proprie a fiecarui individ (comunitati) dupa interactiunea cu respectiva etnie... Cine nu a avut direct de suferit de pe urma contactului, poate privi detasat, in spirit european (occidental, dar care la randul lui s-a schimbat dupa ce a interactionat cu respectiva etnie, pana nu i-au calcat si pe ei ne acuzau pe noi ca nu reusim sa-i integram, acuma vad si ei la randul lor ce greu e sa o faci). Eu ma numar printre cei "ostili" lor, si zic asta prin prisma faptului ca doar de 2 ori am luat bataie (deci sunt f subiectiv, dar nu am cum sa fiu altfel), de doua ori fiind atacat de grupuri (si aici iese in evidenta si latura foarte lasa a lor) de tigani. Nu sunt adeptul lagarelor de exterminare, dar a unor lagare de munca, da, macar cat sa invete sa traiasca din munca cinstita, sau macar sa invete sa respecte pe cei din jur, macar atat cat o fac si conationalii lor. Cat priveste perceptia occidentalilor, e 99% atributul mass-media, pt mine a fost relevanta tot o experienta proprie, cand am facut odata autostopul in Franta, si frantuzoaica banala, dupa vreo 5 min de conversatie, sa exclame stupefiata: aa, dar voi, romani, nu sunteti tigani! No comment! :mrgreen:
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by evergreen »

Ono wrote:Modigliani, Cezar, multumesc pentru lectia de anatomie. Eu nu am invatat-o , dar solutia de mai sus a lui Cornelus cu coloana e interesanta.

Eu doar am spus sa un incitati la exterminarea unei rase pentru ca componentii acesteia fac infractiuni multe, cersesc, traiesc in mizerie si puturosenie. Nu e in spiritul veacului 21 sa faci asta, esti considerat criminal. Vezi pe puiul de dac Deceneu care a sarit imediat cu exterminarea ca fiind dorinta lui arzatoare...
Am spus ca solutia e schimbarea mentalitatii lor, incepand cu o justitie dreapta si aspra, terminand cu o integrare a lor. Dar cat timp justitia e corupta si slab pregatita...
Iar proverbul vechi 'bate seaua sa priceapa iapa' e pentru cei care pot intelege sensul acestuia... nu vorbim aici de cei care se imbufneaza...

Revenind la francezi... ca sunt cacanari, asta au constatat-o si Cezar, si eu si multi altii... bine le-am facut-o cu terenul ala de doi bani :lol:

Daca mai crede cineva in schimbarea mentalitatii acestei etnii, mai ales in aceste vremuri care nu prevestesc nimic bun, inseamna ca neaga realitatea, cand de fapt cei care se schimba sunt ceilalti, si nu in bine. Cata vreme deunazi s-au intalnit membrii a doua clanuri la intrarea unui tribunal din Bucuresti si abia i-a potolit politia(de ce oare??), dupa o batalie strasnica, cum sa nu fie un mijloc de inspiratie in ROMania „gurii mari” a zilelor noastre? Nu este nici primul , nici ultimul caz de acest gen, cand aceste creaturi fac scandal cand nu le convine orice, oriunde, fara sa tina cont de nicio lege, si fara sa se intample nimic. Intr-un fel ar trebui - chiar daca nu imi este usor sa recunosc - sa le urmam exemplul, sunt destule motive de actualitate care ar justifica un comportament de genul asta, dar indreptat in cu totul alta directie decat al lor, dar romanii se pare ca in afara catorva exceptii din istorie nu se dezmint. In stilul acesta, in viitor s-ar putea sa nu mai credem nici in acele raze de lumina intr-o istorie tot mai intunecata si mai repetata, deja incep sa ma intreb oare sunt reale aceste modele, sau sunt roadele unui vis, frumos ce-i drept, dar care se poate termina oricand. In vreo 50 de ani vom fi minoritari in raport cu etnia sus amintita, asa ca ar fi bine sa ia cate putin din ei toata lumea, cata vreme sunt bune de luat gaze, petrol, aur si altele, sa le ia la pachet, dar romanii sunt darnici numai cu ce este folositor, restul il pastreaza si il copiaza. Intr-o lume in care presedintele isi „guita” neputinta si complexarea fata de lumea civilizata, isi bate joc de un om care chiar gresind - in opinia prea putin documentata a „domnului” Basescu - are mai multa onoare decat va mai avea poate vreodata cineva din clasa politica din ROMania, un om care este respectat in cercurile inalte, chiar si de rusi, dar se aduna cu Bercea Mondialu si se incuscreste cu asemenea specimene, care sunt modelele zilelor nostre mai ales pentru cei din aceeasi etnie, nu stiu cine mai poate spera macar la putin mai bine, poate doar daca ar fi impins in vagauna de unde a iesit, in mod „democratic”, cu putin interes extern.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Ono »

Toti romanii stiu ca tiganii fac cele mai multe fapte antisociale, si europenii stiu asta. O statistica arata ca 80% din infractiuniile din Romania sunt facute de tigani. Trebuie sa li se schimbe mentalitatea, sa ii civilizam, asta e singura posibilitate in epoca in care traim; nu se poate aplica o solutie finala. Daca politia, justitia si politicienii nu ar fi atat de corupti s-ar rezolva multe chestii in domeniul asta.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by evergreen »

Ono wrote:Toti romanii stiu ca tiganii fac cele mai multe fapte antisociale, si europenii stiu asta. O statistica arata ca 80% din infractiuniile din Romania sunt facute de tigani. Trebuie sa li se schimbe mentalitatea, sa ii civilizam, asta e singura posibilitate in epoca in care traim; nu se poate aplica o solutie finala. Daca politia, justitia si politicienii nu ar fi atat de corupti s-ar rezolva multe chestii in domeniul asta.

Daca cei din lumea „civilizata” nu reusesc sa faca mai mult decat sa-i trimita inapoi, de ce crezi ca la noi se va face vreodata mai mult? In acest cerc civilizat nu s-a putut intra decat in urma unei disciplinari fortate, nu cu drepturi peste drepturi cum ni se sugereaza in ziua de azi. Omul - ca toate celelalte mamifere(ca sa nu spun animale) - in marea majoritate cum nu se prea diferentiaza de restul acestora decat prin lipsa parului pe o mare parte din trup, nu stie decat de frica, dar in timp, ajunge sa constientizeze unele avantaje ale acestui „dresaj”. In ROMania insa apare o noua ramura a speciei, care nu se supune acestei logici, care traieste in spiritul de turma, dar nu in sensul in care s-ar inspira dupa un lucru bun, ba din contra, daca se poate sa le fie cat mai rau tuturor, chiar si propriei persoane, „cainele gradinarului” fiind modelul de baza.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Ono »

Bun, si ce-i de facut?
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by evergreen »

Primul pas ar fi sa nu mai lasam pe cei care apar cu ei de brat si se inrudesc in acele functii publice care sa le permita sa le dea celor din urma impresia ca sunt deasupra tuturor, pentru ca in afara se pare ca nu mai tine treaba asta cu drepturile. Ca se beneficiezi de drepturi, trebuie sa le meriti, sa te comporti dupa reguli, cata vreme nu se supun nici unei reguli, atunci de ce sa beneficieze de mai multe drepturi decat restul cetatenilor care se supun. Sa mai vorbesc despre reducerea veniturilor si a personalului din Interne, care le da iarasi apa la moara unora? Daca inainte ne plangeam ca exista legaturi intre cele doua tabere, dupa reforma aceasta de ce ar mai apara legea cineva pe care pana si statul il prigoneste. Sa nu fiu gresit inteles, ca am ceva pro sau contra unora sau altora, dar cum poti aplica legea daca ajungi sa nu mai ai prin cine?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by rebeu »

De pe mail (normal că de-acolo :ugeek: )

1-er septembre, dans une école de Paris... le directeur fait l'appel des élèves:
-"Mustapha El Ekhzeri"
-"Présent"
-"Achmed El Cabul"
-"Présent"
-"Kadir Sel Ohlmi"
-"Présent"
-"Mohammed Endahrha"
-"Présent"
- Chanhira Amarttayaku
-"Présent"
-" Ala In Ben Oit"
Silence.
-" Ala In Ben Oit"
La classe demeure silencieuse.
- Pour la dernière fois: " Ala In Ben Oit".
Soudain un garçon dans la dernière rangée se lève et dit au directeur:
- C'est moi, mais ça se prononce: Alain Benoit.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

rebeu wrote:De pe mail (normal că de-acolo :ugeek: )

1-er septembre, dans une école de Paris... le directeur fait l'appel des élèves:
-"Mustapha El Ekhzeri"
-"Présent"
-"Achmed El Cabul"
-"Présent"
-"Kadir Sel Ohlmi"
-"Présent"
-"Mohammed Endahrha"
-"Présent"
- Chanhira Amarttayaku
-"Présent"
-" Ala In Ben Oit"
Silence.
-" Ala In Ben Oit"
La classe demeure silencieuse.
- Pour la dernière fois: " Ala In Ben Oit".
Soudain un garçon dans la dernière rangée se lève et dit au directeur:
- C'est moi, mais ça se prononce: Alain Benoit.
Iera francez saracu` :D .
Poi io cand ziceam cu francejii astiaaaa!????????????????????
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by PETREMAN »

evergreen wrote:
Ono wrote:Toti romanii stiu ca tiganii fac cele mai multe fapte antisociale, si europenii stiu asta. O statistica arata ca 80% din infractiuniile din Romania sunt facute de tigani. Trebuie sa li se schimbe mentalitatea, sa ii civilizam, asta e singura posibilitate in epoca in care traim; nu se poate aplica o solutie finala. Daca politia, justitia si politicienii nu ar fi atat de corupti s-ar rezolva multe chestii in domeniul asta.

Daca cei din lumea „civilizata” nu reusesc sa faca mai mult decat sa-i trimita inapoi, de ce crezi ca la noi se va face vreodata mai mult? In acest cerc civilizat .
Poate daca am putea si noi sa-i trimitem inapoi.......undevaaa.... :lol: ...acum pe buna dreptate ca aceasta etnie care se inmulteste alarmant si care se integreaza la noi doar in domeniile unde accesul la bani si evaziunea se face usor si fara multa scoala ....poate chiar deloc si ca exemplu domeniile ar fi: florarie,pompe funebre,administratori de cimitire , de ceva timp sunt prezenti in piete ca fiind "producatori"care-si comercializeaza "cinstit "marfa produsa cu "sudoare ",taximetristi , depozite de reciclare fier vechi,depozite de materiale de constructii.... ;) acum vb de cei care "muncesc"la vedere dar mai sunt si ceilalti care se ocupa cu furturi ,prostitutie ,camatarie ,droguri........chestii banoase ;)din care mai pleaca la munca in strainatate peste tot in lumea asta si care sunt ambasadorii nostri negativi peste hotare :roll: Deci pt mine ar fi bine sa avem varianta cu care am inceput interventia.......undevaaaaa :mrgreen:
Prb mea cea mai mare este ca am impresia ca majoritatea cetatenilor statelor care au prb cu tiganii cred ca toti sunt din Romania ceea ce nu este adevarat .......tiganii sunt de peste tot dar daca nu reactioneaza nimeni la jicnirile care ne sunt aduse asa o sa ramana tigani=romani :(
Ono wrote:Bun, si ce-i de facut?
Eu cred ca daca nu o sa mai fie "nasiri" celebre cu ecou in politic ,cu legaturi intre politic si lumea interlopa.......de fapt daca nu ar exista lumea interlopa deloc :evil: sau macar ca justitia si internele sa-si faca pe deplin treaba sau mai bine zis sa fie lasati sa-si faca treaba poate se dau dupa noi......dar cum munca cu omul este cea mai grea si in politic sunt destui care au prietenii vechi cu anumiti interlopi cred ca o sa dureze foarte mult pana o sa-i integram in adevaratul sens al cuvantului si sa ne si putem baza pe ei.
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by p_m_1959 »

Ehee!nu mai e Maresalul ca stia el ce-ar fi de facut! :lol: :lol:
______________________________________________
ne nastem goi,uzi si flamanzi, necazurile d-abia atunci incep!
Post Reply

Return to “Cafenea”