Delta-n flacari

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Delta-n flacari

Post by modigliani »

Iata cum inconstienta unora poate avea urmari nefaste asupra hobby-ului nostru . Mai nene , a pune cortu'-n Delta ..... cre ca necesita examen !!!

http://www.ziare.com/stiri/incendiu/inc ... le-1115291
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
piticu_13
Posts: 4
Joined: 24 Mar 2010, 22:28

Re: Delta-n flacari

Post by piticu_13 »

Nu o fii doar o vorba aruncata ca si asa le cam stam in drum(ape) prin Rezervatie ?
Era un localnic la TV care zicea ca focul a inceput foarte departe de plaja , pe de alta parte am fost
la Corbu acum 2 saptamani si era ca la Targul Vitan cu carute , cu scutere, masini sute si zeci de gratare
Scoala ?
Cred ca putina minte si bun simt ajunge , dar specia noua de ,, turisti moderni '' sunt cei care merg o singura data
undeva, scrijelesc cu cutitul numele pe un monument, pom sau altceva, daca nu lasa macar un munte de gunoaie sa se stie ca au trecut pe acolo.
Trist si cel mai trist este ca am ajuns sa ne obisnuim cu ei,cei mai multi ne multumim sa igienizam locul si la sosire si la plecare ...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta-n flacari

Post by cezar »

Nu va faceti iluzii ! Incendiul a izbucnit simultan, in mai multe locuri, in mijlocul stufarisurilor, la peste 5 km de cel mai apropiat cort.
Focul a fost PUS anume, sunt mari interese in legatura cu acea zona, multi viseaza o "mega statiune" la nord de Petromidia
(plaja excelenta, zona aproape nepoluata, lacul Sinoe pentru schi nautic si ambarcatiuni, etc.
Este vorba de vreo 3500 ha, teren pentru posibile hoteluri, vile, piscine etc. Unii au reusit deja sa cumpere teren pe acolo, altii au "mostenit"...sunt presiuni mari ca zona sa fie scoasa de sub autoritatea ARBDD.

Iar pe cei cu bani nu prea ii intereseaza fauna si flora (de mlastina) de pe acolo. Ce testoase, ce melci, ce pasari, ce insecte ?
Este un viitor El Dorado pentru investitori !
Mai ales daca R.Mazare incepe lucrarile la acea faimoasa sosea Constanta-Corbu-Gura Portitei-Sfantu Gheorghe-Sulina !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Delta-n flacari

Post by Claudiu »

Nu prea cred, dom' Cezar, pentru ca acolo e teren nisipos-mlastinos, si cine construieste ceva pe nisip si mlastina... Statiunea aia la care visau unii trebuia sa se faca pe terenul extravilan de la Corbu, unde au investit o gramada de constanteni si bucuresteni si au luat-o in bratzuleanu, ca in afara de agricultura n-au ce face cu terenurile alea. Exista si un plan al statiunii Corbu, facut pentru a musca gusterii momeala. :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta-n flacari

Post by cezar »

Claudiu wrote:Nu prea cred, dom' Cezar, pentru ca acolo e teren nisipos-mlastinos, si cine construieste ceva pe nisip si mlastina... Statiunea aia la care visau unii trebuia sa se faca pe terenul extravilan de la Corbu, unde au investit o gramada de constanteni si bucuresteni si au luat-o in bratzuleanu, ca in afara de agricultura n-au ce face cu terenurile alea. Exista si un plan al statiunii Corbu, facut pentru a musca gusterii momeala. :lol:
Poate ai dreptate, Claudiule, dar sa stii ca se poate face si acolo ceea ce s-a facut in nordul statiunii Mamaia, inclusiv dincolo de tabara Navodari.
Acum 25 de ani erau niste smarcuri puturoase si tzantaroase, unde nici nu indrazneam ca calcam, de frica "nisipurilor miscatoare".
Iar acum...constructii, viloaie, hoteluri. Cu bani, se pot face "minuni".
Post Reply

Return to “Cafenea”