Ce se întâmplă oare ?

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Ce se întâmplă oare ?

Post by cezar »

Am lipsit ceva timp din faţa calculatorului, concediul m-a purtat uneori pe meleaguri unde nu aveam acces la tastatură, iar acum sunt după mai multe ore de "recuperare", de lectură a unor postări apărute între timp.
Observ cu tristeţe o creştere a gradului de nervozitate şi intoleranţă, chiar în cazul unor secţiuni destul de paşnice chiar prin definiţia lor.
Oare nu este destul ce se întâmplă pe stradă, pe şosea, prin magazine şi cărciumi, unde cel mai mic conflict scoate la iveală pistoale, sabii ninja, bâte de baseball, etc ?
De exemplu, topicul cu Curtea regală. Un user foarte tânar pune o întrebare. Poate cam tranşantă, dar...totuşi o întrebare.
I se răspunde, cu argumente mai bune sau mai rele. Într-o scurtă postare, omul foloseşte termenul jidan. Cam nepotrivit şi agresiv, la limita bunei creşteri şi a civilizaţiei care ar trebui să domine o discuţie.
De aici, controverse aprigi, supărări, acuze şi până la urmă, nevoia de a se închide topicul.
A folosit cuiva chestia asta ? A fost cumva vreun meci cu miză, vreun premiu, vreo onoare pentru cineva ?
Dar tânărul acela, a înţeles ceva ? Pare destul de dezorientat, ca majoritatea exponenţilor generaţiei sale. Are păreri, foloseşte expresii tranşante, dar nu se implică să contribuie la schimbarea lucrurilor, prin singura modalitate posibilă, adică votul.
Iar o parte dintre cei care i-au răspuns pe forumul ăsta, majoritatea oameni maturi, au preferat să-şi regleze conturi între ei...

Acuma, despre cuvântul "jidan"; el există în DEX, dar are conotaţii (cel puţin) peiorative. Eu nu-l folosesc decât atunci când citez pe alţii sau când descriu ATITUDINEA unora, nu etnia.
Dar ce ne facem cu marii noştri clasici?
Caragiale foloseşte copios acest cuvânt "Contul jidanului s-a plătit pentru 44 de steaguri?" sau "Toţi faliţii sunt jidani !"
Ambele citate sunt din piesa O scrisoare pierdută. Interzicem piesa? Sau îl interzicem pe Caragiale?
Dar Eminescu ? Proza lui, opera gazetărească ? Chiar şi unele poeme !
Scrie în Scrisoarea a III -a : " bulgăroi cu ceafa groasă, grecotei cu nas subţire " ?
Ce facem, îl interzicem pe Eminescu ?
La fel Rebreanu ( "jidanul Avrum", cârciumarul din sat). Îl interzicem şi pe el. La fel pe Arghezi, Sadoveanu, Topârceanu etc.

Vă place termenul oficial de Rrom ? Mie nu-mi place ! Prea seamănă cu acela de ROMÂN ! Şi consider că este ales anume aşa.
Pentru mine, nu există decât ţigan ! Cu toţi parametrii acestei etnii.

Revenind la "chestiune", mă gândesc că este grav faptul că oameni maturi, care altfel puşi faţă în faţă s-ar purta cu condescendenţă, chiar cu prietenie, oameni care uneori au împărţit o conservă şi o sticlă de bere, ajung să-şi arate pumnul sau să şi-l vâre unul altuia în gură.

Iar asta nu mai este nici neştiinţă, nici lipsă de educaţie. Este boală, BOALA SECOLULUI XXI ! Care ne cuprinde, încet-încet pe toţi.

PS: Rândurile de faţă nu sunt scrise nici pentru unii, nici împotriva altora. Orice asumare de catre vreun cititor al acestor idei a vreunui rol pozitiv sau negativ este nulă şi neavenită.
Cele de mai sus se adresează personajului colectiv "user pescarclub21.ro".
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by laloi »

Hehe, dar la ce s-a intamplat anul trecut in Franta sau anul asta in Anglia (tari "gemand" de civilizatie si traditii) a gasit cineva vreo explicatie? Dar poate prea dura comparatia ;) Sa ma ierte Dl Cezar, acuma nu stiu daca e potrivit sa scriu aici (oricum, scriu cam mult in ultima vreme pe forum si nu mi se pare in regula, promit sa ma mai abtin :D ), dar intr-adevar multe "inflamari" si "mistocareli" din orice (totusi sa ne pastram simtul umorului), pe orice tema (mai ales nepescareasca), de aceea as propune urmatoarea "cenzura" pescareasca: pentru cei care vor sa combata pe orice alta tema nelegata de pescuit, sa fie liberi sa o faca doar in conditiile in care cel putin macar o data in luna respectiva au adus si o informatie utila legata de pescuit? E prea aberanta propunerea?!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Ono »

Jidan vine din rusa, unde inseamna evreu, in romana inseamna tot evreu, e acelasi lucru cum spui maghiar unui ungur, sau romanilor valahi sau vlahi.
Peiorativ poate fi orice cuvant...
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Cezar,nu este prima data,chiar pe acest forum,cand doi prieteni devin dusmani din cauza contrelor dure pe teme politice(sa-ti reamintesc topicul "Basescu"?).Pentru a nu mai ajunge in situatia respectiva,datorita careia suntem dusmaniti si acum si ni se vaneaza orice greseala,am considerat ca este mai bine sa inchid topicul.Chiar daca am procedat gresit in opinia unora,imi asum gestul,si,mai mult,voi incerca de acum incolo sa nu las sa se mai ajunga aici...
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Ono »

Ar trebui lasate libere toate topicurile... si editat doar limbajul porcos. Nu e o alegere buna sa inchideti topicuri, sa banati useri etc.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by valic »

Dumitrescu Iancu wrote:Cezar,nu este prima data,chiar pe acest forum,cand doi prieteni devin dusmani din cauza contrelor dure pe teme politice(sa-ti reamintesc topicul "Basescu"?).Pentru a nu mai ajunge in situatia respectiva,datorita careia suntem dusmaniti si acum si ni se vaneaza orice greseala,am considerat ca este mai bine sa inchid topicul.Chiar daca am procedat gresit in opinia unora,imi asum gestul,si,mai mult,voi incerca de acum incolo sa nu las sa se mai ajunga aici...
si topicul "Basescu" nu este singurul din pacate ........
Ce a scris Cezar este f frumos si adevarat, ar fi bine sa si respectam ce scriem, chiar si "NOI"

Cele bune.
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by cezar »

Iar asta nu mai este nici neştiinţă, nici lipsă de educaţie. Este boală, BOALA SECOLULUI XXI ! Care ne cuprinde, încet-încet pe toţi.

Pai d'aia am scris la persoana I plural, Valica !
Oricum, atata timp cat si tu ai scris NOI, mi se pare in regula !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by cezar »

Ono wrote:Jidan vine din rusa, unde inseamna evreu, in romana inseamna tot evreu, e acelasi lucru cum spui maghiar unui ungur, sau romanilor valahi sau vlahi.
Peiorativ poate fi orice cuvant...
Pai sa interzicem limba rusa, mai bine ! :lol: :lol: :lol:

Ar trebui lasate libere toate topicurile... si editat doar limbajul porcos. Nu e o alegere buna sa inchideti topicuri, sa banati useri etc.

De acord, dar cine stabileste unde se termina stilul "buruienos" si unde incepe limbajul "porcos"?

Eu cred ca trebuie avut in vedere si locul unde se posteaza. Una este stilul postarii in sectiunea "legislatie" si alta la Cafenea, mai ales in topicul cu "bancuri".
Last edited by cezar on 17 Aug 2011, 12:23, edited 1 time in total.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Lorelai »

Prieteni, aveti dreptate partial, cred ca am gresit in vehementa cu care am lansat un punct de vedere, din pacate chiar intr-un subiect strain de pescuit. :lol:
Asa ca aici fac cuvenitul pas inapoi si cred ca este foarte interesanta propunerea lui Laloi, de fapt spiritul ei.
Am spus ca aveti dreptate partial pentru ca Radu nu a devenit dusmanul meu. Si nici eu al lui. (din punctul meu de vedere )
Cred ca avem foarte multe lucruri pe care sa le putem discuta prieteneste, cel mai fericit fata in fata.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by cezar »

Dumitrescu Iancu wrote:Cezar,nu este prima data,chiar pe acest forum,cand doi prieteni devin dusmani din cauza contrelor dure pe teme politice(sa-ti reamintesc topicul "Basescu"?).Pentru a nu mai ajunge in situatia respectiva,datorita careia suntem dusmaniti si acum si ni se vaneaza orice greseala,am considerat ca este mai bine sa inchid topicul.Chiar daca am procedat gresit in opinia unora,imi asum gestul,si,mai mult,voi incerca de acum incolo sa nu las sa se mai ajunga aici...
Prea multe idei in doar 4 randuri. S-o luam pe rand !

1. Topicul "Basescu" era chiar un topic politic de actualitate; faptul ca (in scurtele momente cand nu-si da pumni in cap pentru ce a sustinut), autorul ne injura pe unde apuca, are si o parte buna: niciodata nu ne-a mers atat de bine ca in perioadele cand omul ne musca de ...popou, desi nu regasim cuvantul in DEX. Dar nu vreau nici sa fie porcos.
Poate ca "bibicul" ar trebui activat.

2. Faptul ca ni se vaneaza orice greseala e chiar bine; daca greselile sunt reale, asta ne ajuta sa le corectam.

3. Cred ca editarea unor postari fara motive serioase, precum si inchiderea unor topice sunt masurile cele mai nepotrivite care se pot lua. Pana la urma, regulamentul forumului prevede atentionari, avertismente, banari temporare sau, in cazuri extreme, definitive. De ce sa inventam alte metode ?
Se editeaza sau autoediteaza unele postari, se sterg altele (dar uneori raman citatele !), rezulta o aiureala din care nimeni nu intelege nimic.

4. In general, moderatorul face uz de dreptul de moderare si nu abuz. Nu intamplator, moderator face parte din aceeasi familie de cuvinte cu moderatie, moderat etc. Adica, ceva sinonim cu temperat.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Ono »

cezar wrote: "Ar trebui lasate libere toate topicurile... "
De acord, dar cine stabileste unde se termina stilul "buruienos" si unde incepe limbajul "porcos"?
CD al asociatiei cred... poate stabili sa nu se vorbeasca cu urmatoarele cuvinte... si se pun undeva la Bine ati venit pe forum ,nu aveti voie sa folositi urmatoarele cuvinte... si aia e.

Eu sunt pentru o libertate totala... (interdictie doar la injuraturi sau limbaj necivilizat, dar si astea pot fi lasate la bancuri).

Privitor la stresul ce i-a cuprins pe multi... asta e efectul capitalismului si consumatorismului.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Cezar,greseli s-au facut si se vor mai face in continuare,da d-aia suntem oameni.Pana acum cred ca nu s-a exagerat nici cu editarile(in afara autoeditarilor) cu atat mai putin cu banarile(in afara amicului de care vorbeai,nu cunosc alt caz),la fel nici topicuri nu se inchid pe banda rulanta,asa ca nu prea vad abuzurile..
Dar astea mai putin conteza,ma bucur sa te "vad" din nou activ pe forum.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by cezar »

Ono wrote:
cezar wrote: "Ar trebui lasate libere toate topicurile... "
De acord, dar cine stabileste unde se termina stilul "buruienos" si unde incepe limbajul "porcos"?
CD al asociatiei cred... poate stabili sa nu se vorbeasca cu urmatoarele cuvinte... si se pun undeva la Bine ati venit pe forum ,nu aveti voie sa folositi urmatoarele cuvinte... si aia e.

Eu sunt pentru o libertate totala... (interdictie doar la injuraturi sau limbaj necivilizat, dar si astea pot fi lasate la bancuri).

Privitor la stresul ce i-a cuprins pe multi... asta e efectul capitalismului si consumatorismului.
Pai nu avem niciun filolog in CD ! Plus ca sunt multe variante de ocolire a "listei", inclusiv prin folosirea unor neologisme sau cuvinte straine pur si simplu. De exemplu:
Ce te faci daca cineva, in loc de "mananci kkt", scrie "mananci Boc". Poti sa interzici cuvantul Boc ? Iar in limba turca, boc inseamna exact "kkt".
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by cezar »

Dumitrescu Iancu wrote:Cezar,greseli s-au facut si se vor mai face in continuare,da d-aia suntem oameni.Pana acum cred ca nu s-a exagerat nici cu editarile(in afara autoeditarilor) cu atat mai putin cu banarile(in afara amicului de care vorbeai,nu cunosc alt caz),la fel nici topicuri nu se inchid pe banda rulanta,asa ca nu prea vad abuzurile..
Dar astea mai putin conteza,ma bucur sa te "vad" din nou activ pe forum.
Pai nu m-am referit la situatia cu topicul de mai sus, ci asa cum am precizat, in general.
Iar activ pe forum am redevenit odata cu intoarcerea din concediu, unde nu (prea) am avut acces la calculator.
A scris de cateva ori Claudiu despre cateva ispravi d'ale noastre de la Marea Neagra.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by ghinozo »

in loc sa pregatiti ceaunu si chirostriile.....ramele si spritu ...voua v a arde de jidani si de tigani....nu v a mai osteniti voi ...de ei ...ca au de ei grija de noi ....huooooooo,auzi in plin sezon pescaricesc..lor le arde de zmardoiala,
appo-ma sunat cineva de pe borcea...ma intrebat daca am sa ai trimit ( cu funcurier) si lui o coada se somotel sa faca un bors...ca pescarii cu plasele....l-au vazut in clzasa a 4-a la biologie...
baftfaaaaa
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Ono »

cezar wrote:Pai nu avem niciun filolog in CD !
CD poate intocmi o lista cu restrictii daca vrea asta, daca vrea filolog, il plateste. Forumul fiind in romana, ar fi o pierdere de timp sa pui restrictii la 2500 de limbi... Oricum se observa tendinta moderatorilor de a modera ce considera ei... mai bine libertate totala :idea:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by cezar »

ghinozo wrote:in loc sa pregatiti ceaunu si chirostriile.....ramele si spritu ...voua v a arde de jidani si de tigani....nu v a mai osteniti voi ...de ei ...ca au de ei grija de noi ....huooooooo,auzi in plin sezon pescaricesc..lor le arde de zmardoiala,
appo-ma sunat cineva de pe borcea...ma intrebat daca am sa ai trimit ( cu funcurier) si lui o coada se somotel sa faca un bors...ca pescarii cu plasele....l-au vazut in clzasa a 4-a la biologie...
baftfaaaaa
Pai ce sa facem cu ceaunul si chirostriile, frumuselule ? :shock: :shock: :shock:
Ne dai tu somotel din Bucuresti ? Sau ceva crap, caras, platica, stiuca ? :lol: :lol: :lol:

Am si eu niste prieteni la pescuit, in zona Dervent. S-au saturat de conserve de fasole, rosii cu branza si cartofi copti pe gratar !

Tot cu tziganii si cu jidanii ne mai "scoatem"! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Miyagi »

Dumitrescu Iancu wrote:Cezar,nu este prima data,chiar pe acest forum,cand doi prieteni devin dusmani din cauza contrelor dure pe teme politice(sa-ti reamintesc topicul "Basescu"?).Pentru a nu mai ajunge in situatia respectiva,datorita careia suntem dusmaniti si acum si ni se vaneaza orice greseala,am considerat ca este mai bine sa inchid topicul.Chiar daca am procedat gresit in opinia unora,imi asum gestul,si,mai mult,voi incerca de acum incolo sa nu las sa se mai ajunga aici...
Nu ti-l asuma singur Iancule. Eu in calitate de initiator al topicului am considerat de cuviinta ca nu ar mai trebui tinut deschis ca se abatuse prea mult de la tematica si daca am considerat ca orice polemica pe seama subiectului poate fi constructiva sau educativa n-am mai acceptat ca disputele pe orgolii sa se lungeasca si sa dea nastere la alte alea. Pe de alta parte nu neg ca il si vedeam pe Bibicu cum "se rade" de noi. Nu semanau cele doua topicuri nici pe departe, dar daca s-a lansat afirmatia ca orice politica ne dezbina si ca noi suntem pescari si regele meu nu e :mrgreen: - stiau ei asa ! - am solicitat inchiderea topicului inainte de a se produce inevitabilul si a-i da satisfactia maxima bibicului.
Cat despre toleranta mai dezvoltati va rog ca-i interesant si multa lume se plange pe latura asta.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Corect,Cornele,multumesc!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Miyagi »

Dumitrescu Iancu wrote:Corect,Cornele,multumesc!
Macar atat sa facem unii pentru altii. Sa fim corecti ca viata-i asa cum e.
Sa traiesti si sa fi sanatos Nene.
Post Reply

Return to “Cafenea”