Ce se întâmplă oare ?

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by G_H »

cezar wrote:Iar asta nu mai este nici neştiinţă, nici lipsă de educaţie. Este boală, BOALA SECOLULUI XXI ! Care ne cuprinde, încet-încet pe toţi.

Pai d'aia am scris la persoana I plural, Valica !
Oricum, atata timp cat si tu ai scris NOI, mi se pare in regula !
Aveti dreptate! Suntem tot mai obositi de tot ceea ce se intampla in jurul nostru si din aceasta cauza tindem sa devenim din ce in ce mai intoleranti si mai nerabdatori. Nu mai exista repere, nu mai exista o scara a valorilor umane unanim acceptata. Nu mai avem rabdare (poate din cauza ca, "nu mai avem timp") sa explicam, si, in cazul in care totusi o facem, ne asteptam ca adresantul sa inteleaga imediat...Ni se pare firesc ca lucruri odinioara considerate "de bun simt" sa fie cunoscute si asumate de toata lumea. Si chiar ar fi firesc...Viata a tinut insa sa ne demonstreze ca odata cu caderea "Cortinei de Fier" "bunul simt" si-a pierdut principalul suport: FRICA politicienilor ca populatiile ar putea vira de la un sistem la celalalt. Scara valorilor s-a redus la doua caracteristici
masurabile: puterea si banul. Din lipsa "competentelor comunitare", NOI tinde sa devina tot mai mult EU, iar "Eu sunt" aproape ca s-a metamorfozat in "Eu Am".
....................................
In loc de final, nu pot decat sa ma bucur si sunt onorat ca am fost acceptat intr-un grup in care putem discuta orice, si, chiar daca discutiile se mai "incing", in final sa ramanem aceiasi onesti colegi sau/si prieteni.

Fir intins!
User avatar
zgubea
Posts: 232
Joined: 10 Mar 2010, 08:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by zgubea »

Foarte buna intrebarea : "Ce se intampla oare ? " desi...daca privim stirile de pe tv, se cam transforma intr-o intrebare retorica. Am fost 6 zile plecat la munte la Veliko Tarnovo si de luni de cand am ajuns acasa doar asta vad la tv: femei injunghiate in timisoara....jurnalisti batuti pe strada de rromi....focuri de arma in trafic pe aparatorii patriei....lovituri cu sabia si focuri de arma la eforie nord....focuri de arma si violente la un hypermarket din sectorul 6....luceafarul huilei se imbranceste cu jandarmii la constanta...etc. Ma simt norocos,onorat si impacat cu mine insumi ca fac parte dintr-un grup de Oameni, si aici ma refer la membrii APC 21 si, as vrea sa generalizez, si user-ilor forumului APC 21. Este o diferenta intre NOI si cei mai sus amintiti, sunt sigur ca o vom apara si o vom pastra.

Multumesc
Dragos Bradatan
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Miyagi »

Imnul tarii nu a fost o gaselnita ci a fost cerut in mod expres la revolutie pentru impactul care ar fi trebuit sa-l aiba primul vers. "Desteapta-te romane!" ar fi trebuit sa ne faca sa nu mai gresim cum am gresit 45 de ani. Ma intreb daca va trebui sa ne schimbam iarasi imnul ca sa intelegem ca "dujmanul" vegheaza si nu doarme niciodata, asculta si ia tot felul de forme pana "ne adanceste in somnul cel de moarte". Adunandu-ne sub forma unor colective de acest gen nu facem altceva decat sa ne manifestam dorinta de protectie; morala, spirituala, informationala, mai putin conteaza. Iata-ne pusi si-n fata unor situatii care cer rezolvari ce isi gasesc solutiile tot in cadul comunitatii.
Poate ca avem nevoie de un sfat al batranilor sau poate doar de ... hai sa dam mana cu mana!... .
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by CRISTI DINU »

inca e bine,chiar daca purceaua este moarta in cotet,nu trage pestele,asta o fii ?? saptamana trecuta pe la giurgiu a mai miscat ceva,caras platica sarita de jumatate.sfarsitu este inca departe.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by modigliani »

Nene Cezar , fratilor , suntem victime ale sistemului . Sistem care functioneaza la perfectie ( !!! ) . Este PREVAZUT sa ne invrajbim unii impotriva celorlalti . Sa nu mai avem timp liber , sa ne consumam intreaga energie si conciliere alergand scosi din minti dupa banii ce-ar trebui sa ne asigure traiul . Suntem bombardati media cu tot soiul de tampenii ( aduc exemplu doar Stirile de la 17 00 h ) , ne sunt nervii si capacitatile impinse pana dincolo de suportabil , ..... samd .

Toti avem iesiri si rabufneli . Dupa care stam si ne facem analiza intamplarii : nimic din ce-am postat ( replicat , si nu doar in forumuri ) nu ne caracterizeaza . Firesc ar fi sa ne cerem scuze . Numai ca stresul si nervii cresc direct proportional cu cantitatea de orgoliu . Sau , dupa ce dam in cineva cu vehementa ..... dam uitarii evenimentului . P-ala , saracu' , il marcheaza iar pentru noi n-a fost decat ,, pistol cu apa " ( cu ocazia asta-mi fac autocritica pt diverse situatii si-mi cer scuze ) .

Traim vremuri grele , nene ! Grele de tot ! Mai grele decat razboaiele si foametea ..... Traim vremuri despre care , cand vor deveni istorie , vor fi numite probabil ...... in cele mai terifiante moduri . Epoci de mare restriste ( macar de-ar mai ramane cineva intreg la cap , sa aiba urmasi care sa pomeneasca si sa scrie despre asta . Macar sa apucam se devenim .... un capitol de istorie )

Nasol de tot . Iar daca mai e ceva bun in asta , ..... e faptul ca ne avem aici unii pe altii , ca ....... avem cu cine sa ne certam ! Mai trista de-atata e doar ..... SINGURATATEA !!!!!

Si ca veni vorba , la prima intalnire cu care ma potrivesc cu oricare de p-aici ..... fac eu borshu' si pipotele ........
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by rebeu »

Hummmm... ce să se întâmple? Lipsa autorităţii şi aplicarea legilor dupa ureche, generează ce vedem (şi ni se întâmplă zi de zi). Dac-ar fi numai atât am mai avea ceva şanse. Dar... când respectul pentru lege este ironizat şi ridiculizat... când respectul pentru cel de lângă tine este considerat o neghiobie... în ce să mai credem? De ce ne mai mirăm?

PS. iar a mai postat cineva când... „compuneam“... dar e chiar în concordanţă... doar că... sistemul tot de noi este întreţinut...

Cine dintre voi schimbă postul când i se transmit prostii? Cine reacţionează când vede nedreptatea? Şi întrebări d-astea... am duium!

Ar mai fi dar... sunt rupt. Şi... este peşte pe Dunăre... dacă mă rugaţi frumos vă spun şi unde!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by CRISTI DINU »

panica umana ,asta a fost ,este si va fi,criza e de cand m-am nascut in tara asta ,asa ca peste prindem pe cotu dracului :lol:
mai rau e cand n-ai cu cine sa te certi,asa este, singuratatea si indiferenta ne transforma,i-al :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Deceneu »

Da... gresala in mare parte imi revine mie.
Va spun sincer k nu am vrut sa creez atatea neplaceri si discutii intre membri, prieteni, pescari.
Intrebarea mea a fost destul de banala din punctul unora de vedere , dar sincer mi-am sustinut ideea poate si ptr a primii niste respunsuri mai concrete, care au venit din partea unora ... apoi gata am incetat ptr k am vazut k deja se creea o stare de nervozitate.
M-am abatut si eu de la subiect si am aruncat cateva cuvinte (jignitoare ptr unii) care nu au fost in totalitate intelese, dar ptr mine personal , jidanul nu o sa fie niciodata evreu , cioara - rrom etcc , si nu pentru k asa vreau eu sau k o fac din rautate, dar m-am saturat sa vad k cei in cauza, nu fac deca sa traga in jos tzara asta , sa faca rau celor din jurul meu , implicit mie. Mi-am luat libertatea de a imi spune parerea strict personala.
IMI CER SCUZE TUTUROR CELOR CARE AU AVUT DE " SUFERIT " in urma celor spuse de mine , promit k gresala sa nu se mai repete .
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Deceneu »

SI inca ceva.. io kiar nu vreau sa ma pun rau cu nimeni de aici.Ar fi total in defavoarea mea , io caut sa ma " anturez " , sa ies la peste sa mai " fur " meserie sa mai aflu una alta sa invat cat mai multe despre aceasta pasiune care ne uneste pe toti , nu sa ma cert cu cineva. In juru meu nu am pescari , tovarsii prefera diso , mare , terase etc, io prefer de banii de disco sa plec la peste 1 zi 2 k m-am saturat de bubuiala . De pescuit , in afara de sa leg un ac sa pun un plumb , am invatat dintr-1 documentar romanesc despre pescuitul la crap , la care m-am uitat de 2342423423423 ori , si imi faceam monturile in fatza dvd ului.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Lorelai »

Imi pare rau ca nu ai reusit sa vii acum cu noi. Te asteptam cu drag data viitoare.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Deceneu »

Voi face tot posibilu.multumesc.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
toma58
Posts: 45
Joined: 02 Feb 2011, 20:13

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by toma58 »

un ,raspuns din fundul gradini ,ca pescar ,ai grija ,de unde iei ramele pentru partida de pescuit .Cand ajunci acasa esti nervos pe familie ca nu au fost rimele bune ??? ai grija cind faci rucsacul cu care pleci ,prostia si inginfarea lasale pe holul casei ,vei fi constient ca nu ai nevoie de asa ceva cu prieteni pescari din aceasta asaciatie indiferent cum se numesc ei >>>sa fim alaturi mereu ??? credeti ca am gresit !!!fire intinse si peste mult
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by modigliani »

Deceneu wrote: In juru meu nu am pescari , io prefer de banii de disco sa plec la peste 1 zi 2 k m-am saturat de bubuiala .
Respect ! O lada de bere !
Lorelai wrote:Imi pare rau ca nu ai reusit sa vii acum cu noi. Te asteptam cu drag data viitoare.
Respect ! Doua lazi de bere ! ( si promit ca stau tinta pe malu' celalat ! :lol: :lol: :lol: )
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Deceneu »

Lazile le iau io . Dvs langa , sau , la pipote :D
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Miyagi »

Deceneu wrote:Lazile le iau io . Dvs langa , sau , la pipote :D
Pe toate trei? Ca sa stiu ca eu cu Rebeu nu bem mult :lol: .
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by rebeu »

He he... crezi tu! Eu (în ultima vreme... ) mi-am montat şi un furtun! Sîc!

Auzi tu! Să zică el că beau puţin! Nene!!! Soţia mea nu citeşte forumuri! Nu-i nici-un pericol! :lol: :lol: :lol:

Hai c-am aiurit şi topicu' ăsta...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by modigliani »

Deceneu wrote:Lazile le iau io . Dvs langa , sau , la pipote :D
Bah ! Uite care-i treaba p-aici : Suntem pescari , prieteni , colegi , alea-alea ! D-astea cu DVS n-au loc . Respectu' vine din altele . In primul rand din a fi capabili sa stam unii cu altii si sa ramanem ....... pescari , prieteni , colegi , alea-alea !

Esti pescar ? ...Sau macar te-a muscat microbu' ? ...Strangi lemne sau asiguri corturile inaintea furtunii ? ...Duci la misto-uri si la glume ? ...Nu esti ranchiunos ? ...Impingi masinile pe noroaie ? ... Mie-mi ajunge !

PICTORU ! Incantat de cunostiinta ! ;)
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Deceneu »

Alex , Sa traiti.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by Deceneu »

ps : indeplinesc toate cerintzele de mai sus .:D
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ce se întâmplă oare ?

Post by modigliani »

Sa vedem ! Bine-ai venit ! ;)
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Post Reply

Return to “Cafenea”