salut prieteni

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

salut prieteni

Post by patrascu77 »

Vreau sa cer si eu un sfat sau o parere ,sambata dupa amiaza vrau sa merg la "baraj gurbanesti"poate stie cineva ce "bile" merg mai bine si daca a fost careva recent pe acolo.merg cu un prieten care se asteapa la "monstrii"sau la unu macar .va multumesc anticipat
Sa traiti cum ati votat.....
marin1
Posts: 58
Joined: 28 Jan 2010, 19:47

Re: salut prieteni

Post by marin1 »

de rulment :lol:
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

Re: salut prieteni

Post by patrascu77 »

:D nu de biliard :D
Sa traiti cum ati votat.....
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: salut prieteni

Post by Mihai Vinturache »

Te rog sa fii ceva mai exact.
Mergi pe lacul Sarulesti langa baraj sau mergi pe canalul de la Gurbanesti, dincolo de baraj? E mare diferenta.

Pe canal se prinde, in general, platica ceva mai mare ca palma, rar cate un caras si foarte rar cate un ciortan. Cu putin noroc si pricepere, mai ales toamna, poti incerca si la salau, la spinning, in imediata apropiere a barajului.
Momeli recomandate: viermusi, patratica, porumb in lapte si pufi (aroma de usturoi merge bine la platica, dar si cea de capsuna). Aceleasi arome le recomand si pentru arcul naditor.

Pe lac nu am mai fost de circa 2 ani. Mi se pare prea scump raportul pret/calitate. Inclusiv platicile care se prindeau cu zecile de kg au devenit pretentioase si tot mai mici.
Se poate prinde multa platica, dar asa cum spuneam din ce in ce mai mica, la combinatiile descrise mai sus pt. canal. (momeli + nada)
La rama si la o nadire corespunzatoare intra si caras, foarte rar dar foarte mare, 1-2 la kg. Boabe de porumb pe ac, viermusi, patratica. Nada pentru crap sau caras, pe baza de betaina sau lapte de porumb.

Nu uita, nu ai voie cu niciun fel de monturi pentru crap. Deci monturile pt. caras sa fie mai solide sa poti scoate si crap cu ele.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

Re: salut prieteni

Post by patrascu77 »

Salut domnu Mihai ,eu vreau sa merg pe lacul mare de la baraj ca doar acolo este voie,au mai fost 2 amici acum doua saptamani si au avut rezultate foarte bune ,adica au scos doua exemplare mari unul de 17,5 kg ,crap romanesc ,respectiv un ten de 14kg,iar capturi intre 4-9kg foarte multe, dartot "suparati "au plecat alcasa dupa 24 ore de munca adica au retinut doar 2 crapi unul de 4kg,iar altul de 4,8kg si asta doar la plantat si nadit cu peste 5 kg de boilie.Despre taxa este nu mare ci foarte mare tinind cont de pestele pastrat.Amici mei nu vor sa divulge aroma boliesurilor asta asa doar ca-sa ma chinui si eu putin pana imi g.asesc momeala potrivita.Daca aveti un sfat sau o parere este bine venita.multumesc
Sa traiti cum ati votat.....
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: salut prieteni

Post by modigliani »

patrascu77 wrote:Despre taxa ....... este nu mare ci foarte mare
Solutia ??? Schimbat macazu' ! PUNCT ! Varianta ,, suna un prieten " , in conditiile in care avem prieteni in felul urmator :

- Acaru' Paun ,
- Cativa , multi de pe forum , d-astia de le curge prin vene un pui de afluent de Dunare .

In rest , orice alta varianta posibila ramane utopica si exagerat de costisitoare . Fireste , spun asta raportat la nivelul meu maxim admisibil al cheltuielilor , al calcarii-n picioare a orgoliului , a ...... multor altor criterii . ......

Stiu insa un lucru : In pescuit nu-s doi oameni ce-si gasesc satisfactiile in acelasi punct . Fiecare ..... cum are nevoie . Dar dac-as plusa cu ceva as spune doar ca-i ..... criza . Si mai am inca ,, fro nouaspe mii de motive " sa spun asta ....... Dar mka abtin .

Mergeti pe balti , nenicule ! Chiar asa , vreti sa dea aia faliment ??? Cum sa contribuie , saracii , prin impozite , la economia nationala ????? :roll: :roll: :roll:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

Re: salut prieteni

Post by patrascu77 »

Sal,adica sa mergem pe balti doar asa ca act de prezenta?ca la ce tarife sunt.......in urma cu 2-3 ani taxa care o cereau eu unu nu-o bagam in seama dar acum cu venirea crizei altfel stau datele problemei,daia si vreau sa merg insotit de un prieten ca sa mai reduc din cheltuieli.Eu cu "sculele" el cu " malaiul" (o parte) doar asa mai pacalim si noi criza.Momelile inca nu sau adaptat la "criza"din buzunarele pescarilor si constat ca de la o partida de pescuit la alta bugetul alocat pescuitului se subtiaza si asta nu e bine ,poate castigam la loto .speranta moare ultima. :D
Sa traiti cum ati votat.....
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

Re: salut prieteni

Post by patrascu77 »

Ai vre-o solutie?
Sa traiti cum ati votat.....
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: salut prieteni

Post by Mihai Vinturache »

Am scris un raspuns pe care, din cauza unei pauze prea mari l-am pierdut (am fost scos din program). Nu mai am rabdare sa-l reconstitui dar precizez ca:
- nu ai voie cu monturi de crap (gen fir de par)
- nu ai voie sa pescuiesti cu boiles
- nu ai voie sa pescuiesti cu bomba
- nu ai voie sa plantezi
- nu ai voie sa pescuiesti la rapitor
- nu poti sa retii crap mai mare de 4 kg ( mai nou am auzit ca ar fi 2 kg, dar nu am verificat)
- nu ai voie noaptea.
Ca urmare colegii tai ori te-au pacalit ;) ori au achizitionat un pachet de 4 zile pescuit la crap care costa cam 1000 euro. Sau au reusit sa mituiasca paznicul. M-ar mira pentru ca este destul de vigilent si la randul lui e verificat de 2-3 ori pe zi de administrator (Paco). Dar pe saracia asta probabil ca risca si el.
In mod normal e greu de pacalit, se plimba toata ziua pe mal cu o Lada Niva si in restul timpului supravegheaza cu binoclul asa ca stie cam tot ce se petrece pe lac.
Ramane sa pescuiesti cu montura de caras (arc cu 2 ace mai mari) cu porumb in lapte sau din conserve cu arome, pus pe ac sau cu rama, cu nada cu aroma de usturoi sau capsuna. Dar poti incerca si altceva (S&O de exemplu). Eu am prins multi crapi asa (pana in 4 kg bucata) dar am inteles ca se intampla ceva si crapii sunt tot mai rari.

P.S. Prietenul care te insoteste e cel din avatar ??!!!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

Re: salut prieteni

Post by patrascu77 »

Este vorba de sarulesti lake si taxa este de 200 ron si se pescuieste doar in zona barajului, se pot retine 5 crapi pana in 5 kg,iar caras si platica nelimitat.(pescuit baraj g urbanesti pe google)partron este domnul raduta(sarulesti raduta lake)
Sa traiti cum ati votat.....
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: salut prieteni

Post by modigliani »

Patrascu , mai deschide un topic , tot la prezentari , in care sa continuam cu pareri ( cerute - oferite ) despre ce vrei tu . E firesc , vei fi initiator de discutii , ca atare se impune sa ,, dirijezi " discutiile . Si-asa ne plictisim . Si suntem in mare penurie de topicuri noi . Topicuri noi in care vorbim despre noi , despre cele sase lansete ( toate la fel dar in sase topicuri distincte ! ) despre viermusi sau rame ( de la aceeasi partida , fireste ! ) , despre vreme , despre pescuit ..... in general . E mare nevoie de topicuri despre absolut orice ! :shock: Noi , cum vezi , suntem disponibili .....

p.s. Cre' ca dau o tura pe la "Prezentari" . O fi vre-unu' de nu ma stie si vrea sa stie ce mananc Sambetele dimineata la pescuit .....
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

Re: salut prieteni

Post by patrascu77 »

Ps:mareste poza din avatarul meu .Sus in dreapta scrie:"asta da mulineta".Ar fi partenerul ideal pt.o"partida de pescuit"
Sa traiti cum ati votat.....
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: salut prieteni

Post by modigliani »

bine
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: salut prieteni

Post by Petru Burian »

modigliani wrote:.... mai deschide un topic , tot la prezentari ........ :evil: :evil: :evil: :evil:
Intrebare: moderatorii's in vacanta sau sunt toropiti de caldura :?: :?: :?:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

Re: salut prieteni

Post by patrascu77 »

cine stie :roll:
Sa traiti cum ati votat.....
Post Reply

Return to “Cafenea”