Cine (si de cine) face mishto !

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

De la batalia de la ..... ..... (din pacate nu-mi mai amintesc o batalie in care conducatorii frantuzi sa se fi acoperit de glorie, dar trebuie sa existe vre-una..) n-a mai cantat si defilat populatia Parisului atat de fericita pe strazile metropolei recucerite.

Daniele, cred ca te referi la "batalia de la Marignac" (1562), unde trupele franceze au reusit sa fuga inainte de aparitia inamicului spaniol.
Printul de Conde, Generalissimul armatei franceze, a aflat de la iscoade ca o armata spaniola vine in mars fortat dintr-un flanc.A ordonat retragerea, iar armata franceza a fugit catre nord si s-a baricadat aproape de Compiegne, asteptand "inamicul".
Desi nu a murit nimeni, in Compiegne au ajuns cca 8 mii din cei peste 50 mii de francezi cati se aflau in tabara de la Marignac.
Restul au dezertat!
Mai tarziu s-a aflat ca aproape de Marignac fusese o procesiune religioasa, dedicata hramului unui sfant local. Participantii la procesiune erau inarmati cu flamuri, cruci si tamaie.

Intre timp, adevarata armata spaniola a ajuns la Paris, pe alt drum, spaniolii au ocupat capitala fara lupta si au procedat conform obiceiului vremii: jafuri, incendii, violuri.

Au plecat dupa semnarea "Pacii de la Rocroy", in urma careia regele francez, care avea vreo 9 ani, s-a casatorit cu o verisoara a regelui Spaniei, mai batrana cu vreo 30 de ani.

Parca mai stiu eu pe unii care-si casatoresc copiii la 8-9 ani !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Ono »

Cezar, asa e, esti sucar rau de tot iar la anatomie meserias, te diloav te hohauatu. (se referea la postul tau anterior)
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by G_H »

cezar wrote:De la batalia de la ..... ..... (din pacate nu-mi mai amintesc o batalie in care conducatorii frantuzi sa se fi acoperit de glorie, dar trebuie sa existe vre-una..) n-a mai cantat si defilat populatia Parisului atat de fericita pe strazile metropolei recucerite.

Daniele, cred ca te referi la "batalia de la Marignac" (1562), unde trupele franceze au reusit sa fuga inainte de aparitia inamicului spaniol.
Printul de Conde, Generalissimul armatei franceze, a aflat de la iscoade ca o armata spaniola vine in mars fortat dintr-un flanc.A ordonat retragerea, iar armata franceza a fugit catre nord si s-a baricadat aproape de Compiegne, asteptand "inamicul".
Desi nu a murit nimeni, in Compiegne au ajuns cca 8 mii din cei peste 50 mii de francezi cati se aflau in tabara de la Marignac.
Restul au dezertat!
Mai tarziu s-a aflat ca aproape de Marignac fusese o procesiune religioasa, dedicata hramului unui sfant local. Participantii la procesiune erau inarmati cu flamuri, cruci si tamaie.

Intre timp, adevarata armata spaniola a ajuns la Paris, pe alt drum, spaniolii au ocupat capitala fara lupta si au procedat conform obiceiului vremii: jafuri, incendii, violuri.

Au plecat dupa semnarea "Pacii de la Rocroy", in urma careia regele francez, care avea vreo 9 ani, s-a casatorit cu o verisoara a regelui Spaniei, mai batrana cu vreo 30 de ani.

Parca mai stiu eu pe unii care-si casatoresc copiii la 8-9 ani !
Multumesc frumos Cezar, asta trebuie sa fie batalia, o sa fac modificarea de rigoare in post. Probabil cu binecuvantarea acestei inedite familii conducatoare s-a nascut fabrica de tigarete "Gitanes", pe atunci doar manufactura de tigari de foi...:))). Incet, incet, seful fabricii a ajuns Caporal, si...restul este cunoscut de toata lumea...:))
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by rebeu »

Ono wrote:@Rebeu: Pentru ca si ei sunt cetatenii aceleiasi tari.
Ai vrea sa-i dai afara din tara? Unde? in Franta! :lol:
Hummm... şi sunt cetăţeni doar la drepturi? La îndatoriri nu?

N-ar fi rău să-i ţină şi francezii aşa... vreo 200 de ani, poate reuşesc ei ce n-am reuşit noi. Că tot ne-au reproşat că nu tratăm cum trebuie problema minorităţilor. Mai ales că ei au mai multă experienţă în integrarea lor... vezi bătăile devenite deja anuale...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

Si inca ceva legat de armata franceza.

Conform datelor furnizate chiar de istoriografii francezi, dintre militarii francezi care s-au acoperit de glorie pe campul de onoare, mai mult de jumatate au murit de sifilis.
Daca mai punem si ciuma, holera, dizenteria, tifosul exantematic si automutilarile, intelegem de ce trei sferturi din criptele de la Domul Invalizilor sunt goale.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by cezar »

După comentariile umilitoare la adresa românilor, într-o emisiune de satiră difuzată de postul de televiziune Canal Plus, cum că "sportul naţional în România este cerşitul, românii au păduchi, iar Bucureşti înseamnă "coş de gunoi", o nouă emisiune plină de aluzii îi are ca protagonişti pe Nicolas Sarkozy, preşedintele francez, şi pe ministrul său de interne. De această dată sunt ironzaţi soldaţii români morţi pe frontul din Afganistan.

În timp ce Statele Unite comemorează 11 septembrie, Nicolas Sarkozy le aduce un omagiu soldaţilor francezi morţi în Afganistan, anunţă crainicul-marionetă al emisiunii satirice "Les Guignols de l'Info", difuzată de postul de televiziune Canal Plus.

Urmează discursul lui Nicolas Sarkozy:
"Dragi compatrioţi, iată-ne adunaţi din nou în tristeţe şi durere. Dar sacrificiul suprem al valorii luptătorilor noştri nu trebuie să fie zadarnic. În Afganistan sau în altă parte, el trebuie să întărească hotărârea Franţei să îşi ducă până la capăt misiunea sa: apărarea democraţiei, a libertăţii şi a fraternităţii dintre popoare. Caporalul Popescu, combatantul Djabira, vouă care aţi părăsit România şi Nigerul natal pentru a vă servi ţara şi gloriosul stindard al Legiunii străine, Franţa vă este pe veci recunoscătoare. Dau acum cuvântul ministrului nostru de interne".

Iar în final, Claude Guéant, ministru de interne:
"Mulţumesc, domnule preşedinte. În încheierea acestei ceremonii, aş vrea să mă adresez curajoşilor noştri eroi şi să-i asigur că se vor îndrepta spre locul de veci înconjuraţi de ai lor: caporalul Popescu (in cosciug), alături de 24 de alţi romi, în cursa Paris-Bucureşti de la ora 14.30", afimă ministrul francez de Interne, în timp ce sicriul soldatului român este aşezat la bordul unei ambulanţe.

"Şi combatantul Djabira, alături de alte 57 persoane de culoare, în zborul Paris-Niamey de la ora 16.00", continuă ministrul.

"Iertaţi-mi emoţia, dar odată cu această plecare, numărul străinilor care părăsesc Franţa trece de pragul simbolic de 20.000. Această cifră ne dă speranţa că vom atinge obiectivul nostru istoric de 30 de mii de oameni conduşi până la frontieră. Trăiască Republica, trăiască Franţa şi zbor plăcut!", îşi încheie discursul Claude Guéant.

Pentru cei care nu sunt informati, cei doi membri ai Legiunii Straine , caporalul Popescu si soldatul Djabira, si-au pierdut viata pe data de 4 septembrie 2011, in cursul unei operatiuni de patrulare la nord de Peshawar (granita dintre Pakistan si Afganistan).
Bietii baieti, iesisera pe jumatate din turela blindatei, pentru ca nu mai suportau mirosul emanat de pantalonii camarazilor francezi, care-si umplusera pantalonii de ciocolata. E drept, redactorii emisiunii "au uitat" sa mentioneze si acest lucru.
murphy7
Posts: 75
Joined: 31 May 2010, 18:55

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by murphy7 »

Totusi, unii ziaristi din Franta au lipsit de la lectia de rasism:

http://www.ziare.com/diaspora/romani-st ... ti-1120873
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Deceneu »

@Ono
Prietene, uite cum sta treaba: daca tu consideri ca in secolul 21 e normal ca ei sa se manifesteze dupa cum o fac, te invit sa ii aduni pe toti la tine acasa si sa ii civilizezi cum sti tu mai bine astfel incat sa nu Mai aibe nimeni nimic cu ei.
Eu am spus ca daca Asa nu merge, Asa nu merge, pana la urma trebuie sa facem ceva sau o sa ajungem sa fim total sub conducerea lor
Eu m-am exprimat cu respect Asa ca nu imi comvine sa fiu luat la misto.
Last edited by Deceneu on 15 Sep 2011, 22:39, edited 2 times in total.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by paulletta »

Deceneu=Fae 2 :mrgreen:
Paulletta
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

paulletta wrote:Deceneu=Fae 2 :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Bai , chiar asa , ..... unde-i FAE ??? Cam subtire la prezenta ! Voi nu credeti asta ? :shock:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by paulletta »

modigliani wrote:
paulletta wrote:Deceneu=Fae 2 :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Bai , chiar asa , ..... unde-i FAE ??? Cam subtire la prezenta ! Voi nu credeti asta ? :shock:

Fae lucreaza mullllllllt si bineeeeeeeee!

Betooooon :lol:
Aviz amatorilor :mrgreen:
Paulletta
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

Bai Paule , ..... banuiam , nene ! Pe criza asta , sa "bagi Berila" ...... e lucru mare , nene ! Bravo lui !!!
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by paulletta »

Rog sa explice cineva fenomenul Fae.
Sa inteleaga si Deceneu care este treaba... :lol:
Paulletta
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Deceneu »

Sunt al dracu de curios. Betooon :D
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by paulletta »

CEzar, te rog sa fi tu maestrul de ceremonie :mrgreen:
Paulletta
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by modigliani »

paulletta wrote: fenomenul Fae.
Cummmmmmm , ...... mahhhhhhhh ????? ....... "FENOMENU' FAE" ??????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Paule , esti in forma maxima-n seara asta ! ..... Noroc ! ;)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

Las` ca va bag io in gura lu` Faie. :x. Cine a inceput?
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by paulletta »

Miyagi wrote:Las` ca va bag io in gura lu` Faie. :x. Cine a inceput?

Sa iti trimit numarul lui de telefon??? :lol: :lol: :lol:
22.22.22.....
Paulletta
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Deceneu »

Sa vina Fae!
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cine (si de cine) face mishto !

Post by Miyagi »

Deceneu wrote:Sa vina Fae!
Ai rabdare ca nu dureaza mult si sa vezi dup-aia lumanari intoarse ;) . Nu scapa unu` de urarilii lui de bine. In special frasu Pauletta :twisted: .
Post Reply

Return to “Cafenea”