Etica dezbaterii pe forum

Înregistrere, autentificare, funcţionare

Moderators: Ionut, cezar

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by cezar »

Claudiu wrote:
cezar wrote:
PS - iar daca sunt unii atat de "destepti" incat au ajuns ca vorbeasca despre ei insisi la persoana a III-a, cred ca asta tine mai mult de patologic, decat de un intelect dezvoltat. Dar, astia sunt "accidente" nefericite.
Nu ma surprinde ceea ce ati scris... Stiu ca obisnuiti sa va jigniti amicii sau cunostintele pe forum. Ce pot sa mai spun este doar ca imi lasati un gust amar...
Daca a le spune adevarul direct, franc inseamna a-i jigni, atunci ai dreptate, Claudiu. O fac de obicei "fata in fata"; ar fi nefiresc sa procedez altfel, daca sunt la tastatura.
Dar undeva, tot gresesti ! Atunci cand consideri ca jignesc un amic. Poate fi cel mult un "fost amic", atata timp cat incalca niste reguli ale prieteniei. Printre altele, pe aceea a sinceritatii.
Si parca termenul ca "obisnuiesc" nu este prea potrivit. Ca in cateva cazuri le-am "trantit-o" unora direct in fata, este adevarat !
Dar, asa sunt facut si e cam tarziu sa ma schimb.
Insa regulile astea, oricat ar fi de aspre, mi le aplic si mie. Ori, daca pe mine nu ma menajez, nu-l menajez nici pe celalalt.
Valentin Petrovici

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Valentin Petrovici »

Deci precizez nu am fugit şi nu am să fug cum vor unii. Este timp pentru toate. Acum titlul topicului îmi impune să spun adevărul tuturor. Chiar dacă este cam dureros. Dar sunt cam ocupat.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by costin stefanescu »

fatdaddy,eu nu stiu de unde ai gasit "teza''asta,cum ca noii veniti sant paria,ca suntem numai intre noi si nu lasam pe altii sa vina printre noi :shock: :shock: ,cand noi vrem sa fim o comunitate cat mai mare de pescari ''salbatici'',nu stiu sincer de ce ai simtit asta,sa nu mai spun ca prietenii din PH sant super de treaba,pt ce crezi tu ca facem cafenele si tot felul de actiuni,doar pt o mana de oameni ? te inseli amarnic prietene
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by nexu »

Geo wrote:Domnilor,Deschide Dorin Forgo un topic, postează ce postează el acolo, este contrazis de unii şi aprobat de alţii, când - bum!- dispar postări întregi şi nu mai înţelegi nimic ! Unele postări au fost şterse chiar de cei care le-au postat, altele de cei care au făcut curăţenie...
Cre` ca ar fi bine, ca imediat ce ai un post, dupa cel al tau, sa nu mai poti modifica, sau sterge mesaju`(vezi rapitori.ro)...ai ceva timp, pana apare urmatoru` post, pt a`ti corecta greselile, sau pt a`ti modifica mesaju`...
0762 747 895...0732 085 740
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by fatdaddy »

costin stefanescu wrote:fatdaddy,eu nu stiu de unde ai gasit "teza''asta,cum ca noii veniti sant paria,ca suntem numai intre noi si nu lasam pe altii sa vina printre noi :shock: :shock: ,cand noi vrem sa fim o comunitate cat mai mare de pescari ''salbatici'',nu stiu sincer de ce ai simtit asta,sa nu mai spun ca prietenii din PH sant super de treaba,pt ce crezi tu ca facem cafenele si tot felul de actiuni,doar pt o mana de oameni ? te inseli amarnic prietene
Multumesc pentru acest "prietene" , dar vreau sa atrag atentia asupra faptului ca nu am generalizat, ba din contra am subliniat ca am fost primit cu caldura, dar in mai multe randuri am citit niste chestii pe aici, pe care in momentul respectiv nici macar nu le-am bagat in seama. Insa a aparut explozia dlui Petrovici in fata unui nou utilizator (in speta domnul Forgo) cu atitudinea omului cu multa experienta in ceea ce se intampla aici si care le stie pe toate, dupa care s-a reorientat rapid asupra Pictorului, un alt relativ nou user. Apoi a urmat interventia domnului Claudiu (din al carui text am citat un pasaj cat se poate de sugestiv), totul culminand cu interventia domnului profesor Petru Burian care, ca un vechi camarad de arme (nu stiu daca asa este , dar de la mine asa s-a vazut), ne-a pus la colt de la inaltimea reputatiei dansului, aprobandu-l calduros pe domnul Claudiu, care tocmai afirmase ca unii, noi veniti, vor sa-i dezbine pe altii, prieteni vechi.Si asa mi-am adus aminte de cititele pasaje.
N-am sa stau sa caut pasajele vechi de care aduceam aminte, dar sper ca, chiar daca nu esti de acord cu ea, sa-mi intelegi linia rationamentului.
Andrei Riga
Valentin Petrovici

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Valentin Petrovici »

fatdaddy wrote:
costin stefanescu wrote:fatdaddy,eu nu stiu de unde ai gasit "teza''asta,cum ca noii veniti sant paria,ca suntem numai intre noi si nu lasam pe altii sa vina printre noi :shock: :shock: ,cand noi vrem sa fim o comunitate cat mai mare de pescari ''salbatici'',nu stiu sincer de ce ai simtit asta,sa nu mai spun ca prietenii din PH sant super de treaba,pt ce crezi tu ca facem cafenele si tot felul de actiuni,doar pt o mana de oameni ? te inseli amarnic prietene
Multumesc pentru acest "prietene" , dar vreau sa atrag atentia asupra faptului ca nu am generalizat, ba din contra am subliniat ca am fost primit cu caldura, dar in mai multe randuri am citit niste chestii pe aici, pe care in momentul respectiv nici macar nu le-am bagat in seama. Insa a aparut explozia dlui Petrovici in fata unui nou utilizator (in speta domnul Forgo) cu atitudinea omului cu multa experienta in ceea ce se intampla aici si care le stie pe toate, dupa care s-a reorientat rapid asupra Pictorului, un alt relativ nou user. Apoi a urmat interventia domnului Claudiu (din al carui text am citat un pasaj cat se poate de sugestiv), totul culminand cu interventia domnului profesor Petru Burian care, ca un vechi camarad de arme (nu stiu daca asa este , dar de la mine asa s-a vazut), ne-a pus la colt de la inaltimea reputatiei dansului, aprobandu-l calduros pe domnul Claudiu, care tocmai afirmase ca unii, noi veniti, vor sa-i dezbine pe altii, prieteni vechi.Si asa mi-am adus aminte de cititele pasaje.
N-am sa stau sa caut pasajele vechi de care aduceam aminte, dar sper ca, chiar daca nu esti de acord cu ea, sa-mi intelegi linia rationamentului.
Dacă tot mi-aţi pronunţat numele. Vă rog să-mi mai daţi cel puţin un exemplu în care eu m-am luat de cineva nou aşa cum afirmaţi. Cum nici dvs. nu aţi fost de acord cu mine, aşa nici eu nu sunt de acord cu dvs. Asta nu cred că vor crea noi dicuţii. Pot să vă întreb ce aţi citit de aţi ajuns la această concluzie? Şi nu îmi este ruşine a spune că am experienţă. La pescuit vorbesc. Vă mulţumesc.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Claudiu »

fatdaddy wrote:
costin stefanescu wrote:fatdaddy,eu nu stiu de unde ai gasit "teza''asta,cum ca noii veniti sant paria,ca suntem numai intre noi si nu lasam pe altii sa vina printre noi :shock: :shock: ,cand noi vrem sa fim o comunitate cat mai mare de pescari ''salbatici'',nu stiu sincer de ce ai simtit asta,sa nu mai spun ca prietenii din PH sant super de treaba,pt ce crezi tu ca facem cafenele si tot felul de actiuni,doar pt o mana de oameni ? te inseli amarnic prietene
Multumesc pentru acest "prietene" , dar vreau sa atrag atentia asupra faptului ca nu am generalizat, ba din contra am subliniat ca am fost primit cu caldura, dar in mai multe randuri am citit niste chestii pe aici, pe care in momentul respectiv nici macar nu le-am bagat in seama. Insa a aparut explozia dlui Petrovici in fata unui nou utilizator (in speta domnul Forgo) cu atitudinea omului cu multa experienta in ceea ce se intampla aici si care le stie pe toate, dupa care s-a reorientat rapid asupra Pictorului, un alt relativ nou user. Apoi a urmat interventia domnului Claudiu (din al carui text am citat un pasaj cat se poate de sugestiv), totul culminand cu interventia domnului profesor Petru Burian care, ca un vechi camarad de arme (nu stiu daca asa este , dar de la mine asa s-a vazut), ne-a pus la colt de la inaltimea reputatiei dansului, aprobandu-l calduros pe domnul Claudiu, care tocmai afirmase ca unii, noi veniti, vor sa-i dezbine pe altii, prieteni vechi.Si asa mi-am adus aminte de cititele pasaje.
N-am sa stau sa caut pasajele vechi de care aduceam aminte, dar sper ca, chiar daca nu esti de acord cu ea, sa-mi intelegi linia rationamentului.
Deci, concluzia ar fi ca dl. Petrovici s-a luat de dl. Forgo, apoi, rapid, s-a reorientat asupra Pictorului, tam-nesam, apoi am intervenit eu cu un pasaj sugestiv si totul a culminat cu interventia dl-ui Petru Burian, vechi camarad de arme (cu cine? :? ) care i-a pus la colt de la inaltime ;) aprobandu-ma calduros pe mine :P , care tocmai afirmasem ca unii noi veniti vor sa-i dezbine pe altii, vechi prieteni.
E de-a dreptul ilar, pur si simplu n-am cuvinte...
Decat asa membrii, mai bine lipsa !
P.S. Daca va pare rau de ceva...eu stiu...de cotizatie, spuneti, ca imediat ma ofer sa v-o platesc, macar sa nu-mi mai aduceti aminte de anii de gradinita...
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by fatdaddy »

Valentin Petrovici wrote:Dacă tot mi-aţi pronunţat numele. Vă rog să-mi mai daţi cel puţin un exemplu în care eu m-am luat de cineva nou aşa cum afirmaţi. Cum nici dvs. nu aţi fost de acord cu mine, aşa nici eu nu sunt de acord cu dvs. Asta nu cred că vor crea noi dicuţii. Pot să vă întreb ce aţi citit de aţi ajuns la această concluzie? Şi nu îmi este ruşine a spune că am experienţă. La pescuit vorbesc. Vă mulţumesc.
Valentin Petrovici wrote:de Valentin Petrovici » 21 Feb 2011, 21:48

.
Ultima oară modificat de Valentin Petrovici pe 23 Feb 2011, 12:41, modificat 1 dată în total.
Valentin Petrovici

Mesaje: 388
Membru din: 02 Noi 2009, 09:48
Localitate: Bucureşti
Mesaj privatE-mail Valentin Petrovici .
Din postari sterse sau modificate atat de tare incat nu se mai regaseste nici un cuvant in ele e mai greu sa citezi. Oricum, sper ca va amintiti una dintre primele postari in topicul domnului Forgo, in care il acuzati, in termeni nu tocmai academici, de mercantilism feroce.Postarea era muult off topic ! Mai mult ce sa va mai spun... daca dumneavoastra, cu experienta anilor, nu intelegeti, un tanar si neexperimentat "domn coleg" ca mine nu cred ca poate sa va lamureasca ! Sa stiti ca nu intentionez sa polemizez cu dumneavoastra, in postarea de mai devreme doar i-am explicat domnului Stefanescu pozitia mea de dimineata, de aceea am sa ma retrag din aceasta discutie, pe care nu mi-o doresc.
Andrei Riga
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by fatdaddy »

Claudiu wrote: macar sa nu-mi mai aduceti aminte de anii de gradinita...
De ce , va batea tanti educatoarea la poponet si va punea sa stati cu mainile'n sus ? Si daca vrei iti trimit o adresa , orice donatie e binevenita. Copiii amarati mai au nevoie !

Noapte buna !
Andrei Riga
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Claudiu »

fatdaddy wrote:
Claudiu wrote: macar sa nu-mi mai aduceti aminte de anii de gradinita...
De ce , va batea tanti educatoarea la poponet si va punea sa stati cu mainile'n sus ?
Da, ai ghicit ! Si acum se mai intampla uneori. ;)
Noapte buna !
Last edited by Claudiu on 26 Feb 2011, 09:00, edited 1 time in total.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by forgo dorin »

Buna dimineata
In noaptea asta am citit si eu topicul pe care l-am deschis eu pe acest Forum si acest topic pe care incerc sa postez acum
Eu cred ca nu ar fi cazul ca uni colegi sa se certe din cauza mea (ma refer normal la contradictiile care au aparut numai din cauza mea ,nu la celelalte care nu ma privesc)
Eu ce sa zic nici macar nu sint membru al acestei asociatii si nici macar momentan nu stiu daca o sa devin
Intradevar recitind topicul meu eu recunosc ca m-am angrenat in discutii care nu tin deloc de minunata noastra pasiune
Mai mult intentia mea de a posta nu a fost cu scopul de a va dezbina pe dvs.aicea la voi acasa
Asa ca rugamintea mea mare la dumnaeavoastra este sa ma iertati, imi cer mi de scuze ca am gresit.
La fel va rog sa nu mai analizati topicul la car muncesc eu daca consider ca nu are nici un rost sa scriu lucruri care va plictisesc ma retrag
Cu privire la expeditia la care dvs. vreti sa participati la sfirsitul lunii Martie eu va spun ca sinteti primiti cu drag la mine la Mila 23 ori cind vreti sa veniti.
Cit despre'' osanalele'' de care uni colegi au zis ca dau dovada vreau sa va spun ca se adresau in mod special domnului Cezar.
Care de la inceput mi-a facut o impresie deosebita discutind cu mine de la egal la egal, sincer ,deschis si onest.
In final va spun ca sint si eu un om ca toti oameni nju cer nimic de la nimeni nu vreau ca cineva sa-mi faca vre-o statuie
Dorinta mea ar fi pe cit se poate daca si voi vreti sa incercati in momentul in care sinteti al pescuit si unele din tehnicile mele sint sigur incercind uni dintre dvs.veti descoperii alta fateta a pescuitului
Fateta de pescuit de performanta care poate pe uni o sa-i faca fericiti iar altii o sa ramina reci
Dar asta este frumusetea lumii in care traim nu semanam uni cu alti si asta ne face ca fiecare in modul lui sa fie special.
La final domnilor va urez un sfirsit de saptamina placut
Cu stima Dorin F
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Petru Burian »

fatdaddy wrote:.....totul culminand cu interventia domnului profesor Petru Burian care, ca un vechi camarad de arme (nu stiu daca asa este , dar de la mine asa s-a vazut), ne-a pus la colt de la inaltimea reputatiei dansului, aprobandu-l calduros pe domnul Claudiu, care tocmai afirmase ca unii, noi veniti, vor sa-i dezbine pe altii, prieteni vechi.Si asa mi-am adus aminte de cititele pasaje.....
Domnule fatdaddy (scuze, dar nu am gasit un nume pt. adresare) :(
Chiar nu merita sa generalizam si mai ales sa ne incrancenam pe „amintiri” +/- precise :lol:
Cred ca nimeni, iar eu in mod sigur nu m-am referit la useri vechi sau noi pe forum.
Daca asta ati inteles din interventia mea :shock: :o inseamna ca tare nu am reusit sa ma ridic „la inaltimea reputatiei mele” :lol: si sa ma fac inteles de dvs.
Constat cu placere insa, ca “talentatii vorbitori” la care am facut trimitere (si care sunt "baieti" inteligenti de felul lor ;) ) au inteles mesajul :D
Sa auzim numai de bine :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by forgo dorin »

De fapt etica nu tine intotdeauna de inteligenta dupa umila mea parere ,ci de bun simt.
Precum nici pescuitul nu tine intotdeauna de ''Talentul Vorbirii'' Ci de talentul la pescuitul propriuzis.nu la talentul pe forum
Asta este lumea in care traim ,pe fiecare dintre noi ne-a inzestrat natura cu cite ceva si sintem foarte diferiti unul de altul
Dar totusi cind ne adunam toti gramada pe malul unei ape reusim sa facem in asa fel ca fiecare zi sa fie o sarbatoare,cu sunet si lumina cu trairi pe care numai pescarii stiu sa le simtim.
Multumesc domnule Profesor pentru indulgenta de care dati dovada fata de mine.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

Petru Burian wrote: Constat cu placere insa, ca “talentatii vorbitori” la care am facut trimitere (si care sunt "baieti" inteligenti de felul lor ;) ) au inteles mesajul :D
Domnule Burian ,

v-am inteles mesajul si trimiterile subliminale , ...... doar ca nu prea sunt de acord cu ele . Dar va asigur ca de inteles le-am inteles .

De ce nu sunt de acord ? Cu ceva efort din partea mea , cu putina rabdare din partea dvs , hai sa incercam sa lamurim . Si-am sa scriu in felul meu inconfundabil , asa cum ati subliniat chiar dvs ca ma caracterizeaza . N-o sa ma dezmint tocmai acum , tocmai pt ca dvs ati evocat acest ,, talent " al meu ( ironic , dar il evocati . Multumesc oricum ). Probabil c-am sa scriu destul de multe , pe atat de multe pe cate ganduri am avut in aceasta intreaga zi in care m-am tot framantat daca sa raspund sau nu , si cum anume s-o fac . Ca atare am s-o fac pe ,, capitole " ca sa pot fi ceva mai usor de urmarit :

.......................................................

- Ce caut aici ?

Pai ce sa caut ? De gasit am cam gasit . Am intalnit aici un grup inimos de oameni care cam traiesc si cam gandesc ca mine ( sau poate eu ca dansii ) . O masa de oameni care chiar vor sa faca ceva palpabil pentru pescuit , o masa de oameni cu care , dupa ce ne-am tatonat reciproc , am decis sa ne indreptam unii spre altii . Urmeaza , fireste , probele ,, de foc " , in care , in timp , vom etala ambele parti cat si ce anume avem de oferit , cat si-n ce fel vom gestiona legatura ce-am tocmai pus-o la punct .

.........................................................

- De ce scriu peste tot ? ( in acceptiunea dvs ! )

Pentru ca de fel sunt un om expansiv , deschis , disponibil , cu o deosebita abilitate in a scrie f repede , pentru ca pe acest forum si printre oamenii de aici chiar am ajuns sa ma simt bine . Mai apoi ..... , iertati-ma ca aduc asta-n discutie , nu exista o norma maxima sau minima de postari / user pe acest forum sau oriunde altundeva . Fiecare scrie cat si ce are de spus sau cat considera ca poate aloca unor asemenea discutii . Singura conditie , fireste , este postarea / expunerea ideii on topic . cel putin asa vad eu lucrurile . Daca cumva gresesc am sa va rog sa-mi aduceti la cunostiinta .
Insa , ca sa repet ce-am spus zilele trecute , consider personal analiza dvs asupra evolutiei mele pe acest forum , in mod special asupra acestui capitol ( postari peste tot ) absolut injusta si fara temei . Si iarasi va rog sa-mi reanalizati aportul adus forumului . Ceva anume , hai sa-i spunem ,, deformatie profesionala " , face sa fiu foarte atent cu detalii de acest gen . Si in urma unei analize clare , nu dupa ureche , pot afirma ferm ca nu contribui prin postari la mai mult de 8 - 10 % din topicurile forumului . Repet , aici ! Nu-mi judecati AICI prestatiile din ALTA PARTE . Sunt forumuri diferit structurate , cu diferite targeturi , cu diferiti oameni , cu diferite motivatii , cu diferite ...... etc .

........................................................

- Ce se vrea de la acest forum ? De la aceasta asociatie ?

Sunt , cei doi termeni de mai sus , postati intr-o ordine fireasca sau nefireasca ca importanta . Fiecare cum percepe .
Si hai sa dezvoltam putin pe tema asta :
A gandi despre APC 21 ca fiind doar un forum , un fel de chat pe care ne plictisim sau ne dezplictisim pe perioada de iarna sau intre pescuieli , iertati-ma stimate domn , minimalizati categoric statutul asociatiei .
Privind forumul ca pe un instrument al acestei asociatii , .... ei bine , .... se schimba radical unghiul de perceptie . Si-am ajuns unde doare !!!
Gasesc ca fiind inadmisibil , vis-a-vis de orizonturile nou impuse ale asociatiei , de planurile de debut ale acesteia , de elanul ce se doreste la acest debut , sa privim ( si mai ales sa aplaudam ) interventii meschine de oameni ce privesc forumurile ( in niciun caz nu bat domniile lor pana la nivel de asociatii sau ceva constructiv pentru acestea ) si pentru care acest mod de a comunica ( forum )se constituie in ,, dezplictiseala " de iarna sau de seara fara film interesant , persoane notorii prin faptul ca pe ..... forumuri cauta tafna sau agitatie , si , atentie mare ( !!!!! ) ..... nici macar nu-s membrii ai acestei asociatii !!! Lucru pe care au gasit firesc ..... sa-l evoce si sa faca din asta chiar un titlu de glorie .

Nu cunosc intentiile sau disponibilitatile dvs fata de aceasta ASOCIATIE ( si insist : nu FORUM ) , insa ma vad nevoit sa repet , sa insist , sa fie extrem de limpede cunoscut faptul ca-mi pun intreaga energie si bunavointa la dispozitia asociatiei . Nu mi-am facut permis aici , n-am aderat la aceasta entitate .... ca n-as fi avut unde sa-mi fac permis . Ba mai mult , pt APC 21 tocmai am devenit ,, infidel " asociatie Abramis la care am fost ani de-a randul membru .

Aici am sa va rog sa analizati cu mare atentie ( si nu doar dvs ) , daca ar trebui sa existe o diferenta intre membrii inregistrati ai asociatiei si utilizatorii non membri ai forumului . Ba mai mult , multi au aderat , .... pe bune , hai sa fim transparenti , transanti si maturi pana la capat , ..... ,, ca sa nu alerge dupa permise si PG-uri " . Unii insa chiar au aderat din convingere .

..........................................................

A scrie sau a nu scrie ..... peste tot !

Si asta-i cu dus-intors . Cum spuneam , acest forum este un instrument al asociatiei . Cu ( si cu ) ajutorul acestuia asociatia se face cunoscuta prin intermediul NET-ului . Discutiile fervente , subiectele variate , forumul ,, viu " ( in acceptiunea Google ) face bine asociatiei . Uneori avem ce spune , alteori improvizam , alteori chiar batem campii campii . Cert este ca la accesarea unui IPOTETIC VIITOR membru al asociatiei , vom parea ( chiar putem fi ) un forum antrenant , ,, populat " , tenace , interesant ( chiar si prin glumite , intrebari , sau .... chiar batai de campi ) . Credeti-ma , am onoarea sa moderez un alt forum , o alta masa de oameni , un alt sirag de discutii ( si alea la randul lor , iarna fiind , ,, pe avarii " ) pe care in mare parte le-am lasat la o parte sa pot contribui aici cu cat pot . Daca dvs ati interpretat ca pe .... altceva .... asta e . Eu nu va pot convinge de contrariu .... doar din vorbe .

..........................................................

Forum al ,, garzii vechi " sau al noii asociatii ?

Inteleg mai bine ca , poate , nimeni ce inseamna solidaritatea intre oameni ce se stiu de-o viata . Oameni ce-au facut iesiri impreuna , sprituri ,, grave " , friguri si calduri insuportabile , ce-au plecat de pe malul garlelor si au continuat sa-si intinda mainile si dincolo de pescuit . Inteleg si subiectivismul ce domina o ..... ,, garda veche " Credeti-ma , inteleg perfect !
Insa ce-ar trebui , parerea mea sincera , sa inteleaga ,, garda veche " , este faptul ca odata trecut de statutul de ,, gashca " , odata aspirat la nivelul de asociatie de renume , presupune expansiunea nivelului de pana acum . Ori asta presupune noi si noi aderenti . Buni , rai , ciufuti , figuranti , ..... cum or fi ei acolo , dar membri sa fie . Au tot timpul din lume sa arate ce pot ( sau ca nu pot si nu vor nimic mai mult decat permise si PG-uri ) . Membri , mai multi de la an la an , nu inseamna decat progres constant , pas cu pas . Cel putin in acceptiunea mea .
A fi loial acestei foste micute gasti nu presupune ,, executia " publica a unor ,,new-entry-es " ( banuiesc c-ati receptionat ,, trimiterile " ) . Presupune diplomatie maxima , indulgenta , maleabilitate , discernamat , si ...... mai ales , ..... renuntarea la orgoliile personale ( vezi Vali Petrovici - chit va deranjaza sau nu , D-l Petrovici a fost dominat zilele trecute de pornirile si orgoliile personale in defavoarea ASOCIATIEI !!! ) . Presupune concesii , presupune compromisuri chiar din partea ,, loialilor din garda veche " .
Nimic mai evident decat pozitia si reactia d-lui Petrovici ca fiind din ,, garda veche " isi revendica niste drepturi pe care altii nu le pot avea , nu pot aspira la ele . Ceea ce dvs la mine numiti ca fiind ,, histericale " , neavand cum sa evaluati sterse fiind multe postari ale domniei sale , VA ASIGUR CATEGORIC ca n-au fost decat copii ,, xerox " ale reactiilor dumnealui . Ceea ce pe dvs v-a deranjat la mine , la fel de ferm afirm asta ( cu probabil zeci de martori ) ca au fost extrem de meticulos copiate si imitate , reactii si interventii OFF TOPIC ale dansului , fireste , intr-un topic al carui autor era un ,, new-entry " . Un ,, New entry " invitat de ( !!! ) CD si a carui prestatie sau chiar reclama a fost daca nu tolerata , atat de catre CD al Asociatiei cat si de catre toti restul participantilor la discutie , acei interesati , fireste . Gasesc , si nu gresesc deloc spunand asta , ca d-l Petrovici , dominat de parerile personale , a pus la urma interesele ( culmea ! Afisate ! ) ale asociatiei . Este inadmisibil , oricine , orice-ar avea de comentat in plus peste ce sustin eu aici !
Ori , d-le profesor , cu tot respectul si-n public spusa , atitudinea dvs ( mai exact .... trimiterile ,, diafane " de care unii baieti inteligenti se prind , ca .... deh ..... ) nu face decat sa dezcurajeze . Pe cine ? Pe acei ipotetici viitori membrii ai asociatiei ce sunt dispusi sa adere sau chiar sa faca ceva pentru aceasta . Si s-o faca mare .

......................................................

De ce-am raspuns odata ce-am spus ca ma retrag ?

Pentru ca asta aveam de spus . Si etica postarii pe forum face sa-mi dea dreptul la replica , la expunearea punctului personal de vedere . Nu in ultimul rand , nu cred ca prin ce-am spus si prin cum m-am adresat am atentat la normele unanim acceptate ca fiind etice in adresarea catre interlocutori cu care nu esti de acord dar pe care totusi ii respecti .
Nimeni si nimic nu ma va putea convinge sa tac sau sa ma abtin in momentul sau situatia in care sunt ferm convins ca am macar un sambure de dreptate sau ca sunt nedreptatit .

..........................................................
Petru Burian wrote:Sa auzim numai de bine :!:
Nimic nu-mi doresc mai mult domnule profesor .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Claudiu »

Delete...
Last edited by Claudiu on 03 Mar 2011, 17:46, edited 1 time in total.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

Claudiu wrote: Domnu` limbarnita, macar recunoaste ca eu te-am incurajat sa intrii pe acest forum, pentru ca erai destul de speriat din cauza experientei pe care mi-ai povestit c-ai avut-o cu unii dintre membri de aici, pe forumul APS. Tu habar n-aveai de APC21 pana sa te pilotez eu aici. Si acum .............. de mine, in stanga si-n dreapta. La varsta pe care o ai, cu copil mai mare decat tine, te ocupi cu bagat fitile pe forumuri. Sa-ti fie .................... ce esti !
Apropo`s, ........, nu cred ca sta cineva de aici in cotizatia mea si consider ca prietenia nu trebuie conditionata de vreo taxa anume.
Stii ceva, ............. in continuare, ca atata poti sa faci !
............. Vorbind despre ,, etica dezbaterii pe forum " .
Claudiu . Deja-mi repugni . Ce trebuie sa fac sa VEZI ca te ignor cu ostentatie ?
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Claudiu »

Asa faci mereu, tulburi apele si te faci ca ploua, pe urma.
Last edited by Claudiu on 27 Feb 2011, 00:55, edited 1 time in total.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

Claudiu wrote: Domnu` limbarnita, macar recunoaste ca eu te-am incurajat sa intrii pe acest forum, pentru ca erai destul de speriat din cauza experientei pe care mi-ai povestit c-ai avut-o cu unii dintre membri de aici, pe forumul APS. Tu habar n-aveai de APC21 pana sa te pilotez eu aici. Si acum ..............de mine, in stanga si-n dreapta. La varsta pe care o ai
Recunosc . Despre acel episod de pe APS chiar ne-am amintit razand , acei candva ,, oponenti " si cu mine la ultima intalnire . Viata te schimba perpetuu . De preferat este sa-ti dea minte intr-atat incat sa poti zambi la ,, pacatele tineretii " . Din cursul evenimentelor din ultimul timp se vede ca noi putem , tu faci exact invers . Cu alte cuvinte ..... involuezi . Fiecare cum poate .

Spui ca vorbesc despre tine ,, in stanga si-n dreapta." ( n-am sa-ti citez exact intreaga fraza ) . Spune-mi , mai baiatule , de la debutul conflictului nostru si pana in seara asta ( cand ti-am raspuns , atentie ! Nu te-am interpelat ! ) , ti-am adresat vreo virgula , macar ? Chiar si dupa atacuri evidente de-ale tale . Nu . .... Nu faci decat sa-ti expui limitele . E problema ta , iti gestionezi imaginea cum simti tu , sau cat poti de elegant s-o faci .

A fost o ultima adresare de-a mea catre tine . Etica ( on topic , nu ? ) propria-mi existente imi impune sa consider ca nu existi . Esti .........
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by forgo dorin »

Eu ma-m tot gindit zilele astea
Si incet incet ca Ardeleanul am luat o decizie pe care poate o s-o regret vre-o data
Decizia mea am luat-o destul de greu avind in vedere faptul ca in asociatia asta sint multii oameni de toata stima
Am ajuns totusi la concluzia ca nu sint binevenit pe acest forum si aceasta asociatie nu este pregatita inca sa ma primeasca
Nu prea stiu multe despre Etica dar ceea ce stiu este ca daca inviti pe cineva la tine acasa ar trebui din bun simt sa il protejezi macar citeva clipe pina se obijnuieste cu mediul cu casa ta cu prietenii tai.
Deci amdecis sa renunt a mai posta pe acest forum
La final va doresc numai bine si impliniri .
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Mihai Vinturache »

Claudiule, poate ca ar trebui sa tii cont de etica dezbaterii pe forum si sa-ti temperezi putin limbajul. Sugerez asta fara nicio legatura cu titlul acestui topic ci apeland la bunul simt. Daca aveti ceva de impartit puteti sa o faceti intr-un mod mai discret, pe mailuri private sau intr-un mod mai barbatesc, pe un ring de box. Consider ca nu suntem obligati nici sa asistam la astfel de manifestari nici sa le gazduim.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Funcţionare Forum”