Etica dezbaterii pe forum

Înregistrere, autentificare, funcţionare

Moderators: Ionut, cezar

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Claudiu »

Mihai Vinturache wrote:Claudiule, poate ca ar trebui sa tii cont de etica dezbaterii pe forum si sa-ti temperezi putin limbajul. Sugerez asta fara nicio legatura cu titlul acestui topic ci apeland la bunul simt. Daca aveti ceva de impartit puteti sa o faceti intr-un mod mai discret, pe mailuri private sau intr-un mod mai barbatesc, pe un ring de box. Consider ca nu suntem obligati nici sa asistam la astfel de manifestari nici sa le gazduim.
Mi se pare corect ce spuneti, numai ca omu` a bagat batzu` prin gard, cum e obisnuit sa faca si mi-a sarit tzandara. Imi cer scuze pentru limbaj, dar cat timp vom fi amandoi aici, cuvinte prea frumoase sa nu credeti ca o sa ne spunem.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Mihai Vinturache »

Pictore, asa cum tu iti sustii dreptul de a-ti afirma punctele de vedere, corecte sau nu, pe acest forum, tot asa au si altii acelasi drept, in limitele limbajului decent, nu neaparat de fata mare. Dar fiecare are acest drept. Si Vali Petrovici si Forgo si Claudiu si Popescu si Ionescu si Vasile si Pisti si Ivan si Itzic. Dar asta nu inseamna niciodata ca parerea lor reprezinta parerea Asociatiei, indiferent daca sunt "vechi" sau "noi". Parerea asociatiei este prezentata ca atare, in mod explicit. Imi place sa cred ca nu e nevoie sa afisam, la fiecare postare, un mesaj de genul "Acest document nu reprezinta in mod oficial punctul de vedere al Uniunii Europene." Chiar si acest mesaj e unul personal si nu reprezinta punctul de vedere al Asociatiei.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Mihai Vinturache »

Dupa cum se vede am transmis un mesaj si celeilalte parti. El a fost inceput imediat dupa primul, dar din motive independente de mine a fost terminat mai tarziu.
E mare pacat cand intr-un forum in care ar tebui sa ne facem cunoscute bucuriile, implinirile, aspiratiile, dorintele, reusitele, esecurile (pentru a nu le repetat altii), in care ne-am propus sa asiguram un spatiu al asocierii in pasiune, sa ajungem sa ne balacarim.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by cezar »

Pentru mine, o importanta componenta etica a postarilor pe forumuri o constituie obligatia de a nu depasi din spatele tastaturii nivelul mesajului pe care l-ai da direct, daca ai fi fata in fata cu preopinentul !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Claudiu »

cezar wrote:Pentru mine, o importanta componenta etica a postarilor pe forumuri o constituie obligatia de a nu depasi din spatele tastaturii nivelul mesajului pe care l-ai da direct, daca ai fi fata in fata cu preopinentul !
Sunt de acord si cred ca mesajul ar fi fost mult mai dur avand preopinentul in fata.
Cine m-a cunoscut personal sper ca si-a dat seama ca nu sunt un tip ranchiunos si certaret, insa unii prea o cer.
Atat am mai avut de zis cu privire la individ, de acum incolo il voi ignora.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by valic »

Pentru Dl. Dorin Forgo,

Va rog sa reanalizati decizia de a parasi acest forum pe motiv ca nu sunteti bine primit sau bine venit si asta datorita unor postari ale diversilor forumisti ...
Mesajele la care faceti referire nu reprezinta nici pe departe punctul de vedere al Asociatiei APC 21, sunt mesajele personale ce exprima punctul lor de vedere, nici macar nu fac parte din conducerea APC 21 si daca ar face, tot nu au girul conducerii ......
Asa ca va rog sa reveniti printre noi, va primim cu inima deschisa.

Cu stima si respect.

PS. Etica asa cum bine ati punctat, tine de cei 7 ani de acasa ....
Valic
0744 644 368
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by forgo dorin »

Buna Ziua Valic
In primul rind it-i multumesc pentru apreciere
Eu hotarirea de a nu mai posta pe acest forum am luat-o in primul rind pentru ca m-am pripit in momentul in care am decis sa postez imediat din clipa in care am intrat pe forum
Trebuia sa stau si eu pe aici putin ca si, colegii mei sa se obisnuiasca cu mine si eu cu ei.
Intradevar pentru uni colegi care nu ma cunosc pare incredibil ceea ce scriu eu si in aceste conditii normal este sa ma contreze si sa ma ironizeze
Nu este vina nimanui.La fel de adevarat este ca am primit niste mesaje private la care nu ma asteptam nici in cele mai urite cosmaruri pe care le-am avut in viata mea.
Din prima clipa in care am intrat pe pescuitul Ro.si am discutat cu voi personal mi-am facut o impresie ft. buna despre aceasta asociatie si repet eu nu mi-am schimbat aceaste impresie chiar daca uni ma vor crede naiv si servil
Cred ca nu sint asa de naiv incit sa cred ca daca vroiam nu puteam eu personal sa dau un anunt pe pescuitul si sa adun 30-40 de pescari pentru o expeditie la Mila
Chiar daca unii no sa creada pina acuma am mesaje de la peste 50-60 de prieteni care vor sa vina,nu asta este problema.
Problema ar fi sa reusim sa facem impreuna o expeditie in care toti colegii sa se simta bine ,mai ales ca din cauza prohibitiei am ales cred cea mai dificila parte a sezonului.
Drept este ca si pe pescuitul am avut niste contre cu unii colegi la inceput dar au fost contre barbatesti fata in fata si sincer acuma imi aduc cu placere aminte de ele
In fine cred ca o sa avem posibilitatea sa ne cunoastem si sa punem lucrurile pe fagasul normal.

Cu deosebita stima Dorin f
Cu privire la topicul care l-am deschis eu si asa nu se mai intelegea nimic din el asa ca ar trebui sters.
Toata lumea stie ca nu este usor sa deschizi un topic si sa postezi pe el experienta de o viata ,mai ales ca pe parcursul lui multa lume incepe sa te conditioneze ce sa scri cum sa scrii etc.
Eu totusi cred ca nu este momentul sa revin acuma ,vom merge impreuna ne vom cunoaste, vom vedea clar despre ce este vorba si apoi dupa cum am promis voi posta in direct'' aventurile '' mele in Delta Dunarii
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by valic »

Dorine,

O sa ne vedem si o sa ne cunoastem curand ;)

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

forgo dorin wrote:.........
...............Eu hotarirea de a nu mai posta pe acest forum am luat-o in primul rind pentru ca m-am pripit in momentul in care am decis sa postez imediat din clipa in care am intrat pe forum.................

...............Trebuia sa stau si eu pe aici putin ca si, colegii mei sa se obisnuiasca cu mine si eu cu ei............

...............In fine cred ca o sa avem posibilitatea sa ne cunoastem si sa punem lucrurile pe fagasul normal...............

...............Toata lumea stie ca nu este usor sa deschizi un topic si sa postezi pe el experienta de o viata ,mai ales ca pe parcursul lui multa lume incepe sa te conditioneze ce sa scri cum sa scrii etc..................

...............Eu totusi cred ca nu este momentul sa revin acuma .................
Exemplar ! Nimic mai etic . Mersi nea Dorine !( nu pentru retragere , nu categoric . Personal am sa-ti simt lipsa in discutii si-am sa simt lipsa topicului dumitale . Pentru ,, coloana vertebrala " si pentru .... etica ! Oricum , da-mi voie sa spun si asta , dilirea tuturor postarilor ce le-ai facut ..... nu-i tocmai cea mai eleganta forma de protest . Toti ce-i ce ti-au citat anumite pasaje din postari par a ..... vorbi singuri ! )
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by forgo dorin »

Multumesc mult pentru faptul ca din prima clipa m-ai sustinut
Eu nu te cunosc ,cred ca nici tu nu ma cunosti pe mine ,dar sper din toata inima sa ne cunoastem pe malul apei
Nu prea stiu eu ce inseamna etica .dar stiu un lucru sfint.
Am niste parinti pe care mi ia dat dumnezeu ,de care sint mindru si care m-au invatat un lucru
Intotdeauna sa fiu sincer si sa spun ceea ce gindesc cu voce tare,in aceste conditii adevarul o sa iasa odata la iveala.
Eu de fapt nu am cerut altceva la colegii mei decit sa aiba putina incredere in mine si putina rabdare
Daca aveau eram sigur ca ma intelegeau si chiar cred ca aveau ceva de invatat in domeniul pescuitului ceva de la mine.
Este ft. usor sa intri in tot felul de polemici dar cum v-am mai spus este destul; de greu pentru multii sa scrie totul despre locurile si tehnicile de pescuit
Este ft. greu ca prin asta te descoperi ,desconspiri locuri si metode unde tu personal ai avut partide si trairi fabuloase care incinta sufletul si mintea unui pescar.
Pentru asta trebuie sa dai de la tine tot ce ai mai bun si mai sfint sa dezvalui locuri care le-ai descoperit cu greu si cu multa truda si bani cheltuiti
Pentru asta trebuie sa ai suflet mare sa ai inima larga nu stiu daca neaparat trebuie sa sti ceva despre etica sa faci treaba asta
De asta sint eu nacajit,pentru ca era de ajuns ca un coleg care nici nu avea habar unde este delta si cum se pescuieste in ea si cu un singur clic afla multe lucruri cred eu care il ajutau sa descopere aceasta noua lume fascinanta in care imi duc eu viata de vre-o 30 ani
Ceea ce a trebuit sa demonstrez despre cunostintele si nivelul meu de pescuit am demonstrat si de cite ori e nevoie voi mai demonstra
Asta din pacate se demonstreaza in competitii nu pe forum
Am o datorie fata de societatea in care traiesc si o voi duce la bun sfirsit indiferent cit de greu im-i va fi
Acum trei luni nici nu aveam habar de tastatura sau de net am invatat ceva si voi transmite tot ce stiu eu despre acest sport nobil cu siguranta
Si eu la rindul meu am avut mentori de la care am invatat multe .asa ca eu cred ca a venit timpul ca si eu sa invat pe altii care bineinteles vor sa invete
Sint necajit si pentru faptul ca pe un forum cu zeci de mi de vizualizari am reusit usor dar aicea cu o mina de oameni nu am reusit sa ma fac inteles
Un topic despre tehnica pescuitului ar trebiu sa fie din punctul meu de vedere un topic de pescuit nu un chestionar unde toata lumea discuta tot ce vrea cu exceptia pescuitului si dupa aceea se intreaba toti de ce nu se intelege nimic.

Cu deosebita stima pentru colegii mei din APC 21
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

forgo dorin wrote:Multumesc mult pentru faptul ca din prima clipa m-ai sustinut
Eu nu te cunosc ,cred ca nici tu nu ma cunosti pe mine
Nea Dorine ( sper sa nu te superi pentru transparenta spuselor ce urmeaza ) nu te-am sustinut in mod special pe dumneata . Am ilustrat insa , prin anumite conjuncturi in care erai prezent , cateva principii de baza in ceea ce priveste conduita fireasca in discutii pe forumuri .

Iar daca vb despre dta , ei bine , .... odata ce ai atat invitatia , acordul si mai ales sustinerea CD al APC asupra promovarii serviciilor ce le pui la dispozitie , orice comentariu in plus , in mod special cele ce se vor a fi denigratoare , ..... nu inseamna decat punerea orgoliilor personale IN FATA INTERESELOR ..... ASOCIATIEI ! .

Concret : multi vor trebui accepta faptul ca ..... vechea gasca a devenit asociatie ! PUNCT !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

Personal n-am chef sa ma lupt cu ,, morile de vant " . Odata ce-am aderat plin de deschidere la aceasta ASOCIATIE , chiar daca sunt transant , nu-mi doresc decat o atmosfera de .... asociatie . Gasca de prieteni am ! Chiar ii iubesc si chiar simt ca ma iubesc si dansii la randul lor . N-am , in sensul asta , nevoie de o asociatie anume . Pan-la urma merg la peste , ma simt bine , imi place cu cine merg si cum ma simt cu ei , .... alea-alea .

Dezcurajarea pe fata , ,, scoaterea la tabla " fara discernamant , denigrarea fara scrupule a celor ce prin conduita si prin expunerea intentiilor promit ceva pt asociatie ..... este tolerata si , mai mult , liber expusa , ..... ma multumesc cu obtinerea de PG-uri .

Cu tot respectul , Pictoru' .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by costin stefanescu »

bai fratilor,da voi la peste nu mai mergeti ?eu abia ce-am sosit de pe Arges(n-am prins nimic :lol: )si va gasesc cu suparari,retrageri,nervi,toate alea,iesiti fratilor putin,dati cu nasul de ger si va recreati,apoi o sa vedeti altfel lumea,prea va incrancenati aici,viata reala e in afara nu pe forum;Pictore,nu te recunosc frate,abia ce-am vorbit ieri la telefon :!: !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by cezar »

modigliani wrote:Personal n-am chef sa ma lupt cu ,, morile de vant " . Odata ce-am aderat plin de deschidere la aceasta ASOCIATIE , chiar daca sunt transant , nu-mi doresc decat o atmosfera de .... asociatie . Gasca de prieteni am ! Chiar ii iubesc si chiar simt ca ma iubesc si dansii la randul lor . N-am , in sensul asta , nevoie de o asociatie anume . Pan-la urma merg la peste , ma simt bine , imi place cu cine merg si cum ma simt cu ei , .... alea-alea .

Dezcurajarea pe fata , ,, scoaterea la tabla " fara discernamant , denigrarea fara scrupule a celor ce prin conduita si prin expunerea intentiilor promit ceva pt asociatie ..... este tolerata si , mai mult , liber expusa , ..... ma multumesc cu obtinerea de PG-uri .

Cu tot respectul , Pictoru' .
Prietene, aici nu cred ca ai dreptate !

Dorin Forgo a promovat pana acum doar imaginea sa de pescar !

Daca in viitorul apropiat APC 21 va organiza o iesire in Delta, asta se raporteaza in primul rand la programul de activitati 2011 al asociatiei, care prevede o iesire inainte de prohibitie.
Pensiunea (si ce mai are la Mila 23) Dorin Forgo sunt doar o noua destinatie a actiunilor noastre. Daca va fi o reusita, va fi promovata si Asociatia, si pensiunea. Iar Mila 23 ar putea deveni o destinatie constanta pentru membrii asociatiei.

Asta n-are legatura cu gasca !
Iar dumneata ai avut unele contre cu unele persoane care nici macar nu sunt membri ai asociatiei, cu atat mai putin al "gastii".

Forumul asta este al Asociatiei si nu invers !
Este doar un mijloc de comunicare ! Din pacate, unii il folosesc pentru a-si regla conturile intre ei !
Asta-i situatia ! De multe ori, nu ai ce face !

Asa-i si la fotbal ! Unii confunda "galeria" cu meciul; hai sa nu confundam nici noi marfa cu ambalajul !
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Lorelai »

Dragi prieteni
Hai ca mai e putin si vine primavara.Si vine timpul sa trecem la fapte.
Pentru ca acolo o sa ne vedem. Fata in fata. Sau poate nu, dar vom avea o alta viziune.
Singura actiune concreta a fost pregatirea dosarului pentru ANPA. Iar din rezultat, trebuie sa fie cineva de rea credinta sa nu recunoasca meritele unei echipe si nu a unei "gasti"
Cafenele, baluri,ceva placut, team building departe de apa...Si latura cealalta a balantei, contre pe site, tot departe de apa.
Nimeni nu e perfect, fiecare cu personalitatea lui. (in personalitate, ca o simplificare, includ mai multe lucruri decat ar trebui, dar nu vreau sa jignesc pe nimeni )
Deci, ca sa nu o lungesc, ne asteapta unele provocari, unde ne vom arata fiecare atitudinea.
Prieteni, mai e putin !

PS Aceasta postare apartine unui membru APC 21 din aprilie 2010
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

cezar wrote: Forumul asta este al Asociatiei si nu invers !
Sunt primul care in acest topic , in aceasta discutie , am subliniat acest lucru . Asa este . Forumul acesta nu este un factor de dezplictiseala . Este , fara echivoc , un instrument al asociatiei . Cine nu stie sa umble cu el .... se taie . Ori in el , ori in asociatie .
cezar wrote: Din pacate, unii il folosesc pentru a-si regla conturile intre ei !
N-ar trebui intreprins ceva in sensul asta ? Unii ..... asa cum spuneti , altii n-au alternativa ( sau pur si simplu ajung sa fie sufocati ) si se lasa antrenati in ,, jocul " asta infantil . Niciuna dintre cele doua pozitii nu face cinste .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Lorelai »

Inseamna DIN NOU ca suntem pe acelasi drum (vanitatea, si eu ma repet !pytzi, baga halbele !)
Prieteni, la fapte !
Acelasi

Pictore, nu am vazut completarea :D
Ramane cum am vorbit !
Acelasi
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by valic »

modigliani wrote:
cezar wrote: Forumul asta este al Asociatiei si nu invers !
Sunt primul care in acest topic , in aceasta discutie , am subliniat acest lucru . Asa este . Forumul acesta nu este un factor de dezplictiseala . Este , fara echivoc , un instrument al asociatiei . Cine nu stie sa umble cu el .... se taie . Ori in el , ori in asociatie .
cezar wrote: Din pacate, unii il folosesc pentru a-si regla conturile intre ei !
N-ar trebui intreprins ceva in sensul asta ? Unii ..... asa cum spuneti , altii n-au alternativa ( sau pur si simplu ajung sa fie sufocati ) si se lasa antrenati in ,, jocul " asta infantil . Niciuna dintre cele doua pozitii nu face cinste .
Pictoreeeeeeeeee,

La ce foloseste atata inversunare frate ? !
Valic
0744 644 368
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by modigliani »

valic wrote:La ce foloseste atata inversunare frate ? !
Asa e . .... Nu foloseste .....
http://www.youtube.com/watch?v=vzCRZ0Ov ... dded#at=31
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Etica dezbaterii pe forum

Post by Lorelai »

Frumos ! Desi ninge, parca e putina caldura .
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Funcţionare Forum”