Va saluta ionpescarul

Dacă doreşti să te cunoaştem mai bine, scrie-ne despre tine: cine eşti, de unde eşti, de când şi pe unde pescuieşti, etc.

Moderators: dutustoica, PETREMAN

Post Reply
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Va saluta ionpescarul

Post by ionpescarul »

Salutare de la Ionpescarul
Bre, dupa cum vad ,aici trebuie sa depui CV.
Anul asta fac 50 de ani
Sa bag si din aventura vieti.
Studi 8 clase (ma scuzati atit am putut)
Ce am facut in viata ? am muncit si la lopata , am fost si patron , am fost de toate, anul asta incerc iar o reprofilare ,ma fac braconier
De ce m-am inscris pe forum ?
Intru pe forum de ceva timp (doar ca vizitator) mi se pare ca spionez (si nu sufar stilul asta) (cu ocazia asta voi avea si eu ceva de oferit )am cunoscut si citiva baieti din asociatie ,sintem prieteni si asta e inca un motiv sa ma inscriu, nu sint adeptul asocierilor (dar admir pe cei care reusesc asta)
Detali despre nebunneala asta cu pescuitul sint scrise mai jos (de fapt e un copy/paste de pe un alt site unde m-am prezentat m-ai demult.

Mai jos am scris si de niste prieteni pescari care m-au influentat in ale pescuitului
Ma numesc Paun Ion, nascut 1961,nascut prin Prahova , locati unde am locuit:stat la tara ,apoi in Ploiesti ,ultimi 15 ani stabilit la tara. Pescuiesc de copil, cam din clasa a 5 ,la Dunare am ajuns cam in clasa 6,7,la Asambei ,ma luau pescari batrini din Scaieni,pe timpul ala mergeam cu trenul de la Ploiesti la Tindarei(am apucat si dirizina ).Apoi am mers cu batrini in Insula mica a Brailei si pe Minasoaia,pina pe la 22 de ani, dar des,stateam acolo toata vara,pina dadea bruma.Apoi am rarito cu Dunarea pina pe la 34 de ani ,frecventind mai mult crescatoriile,mai rar Dunarea.De 16 ani pescuiesc exclusiv pe Dunare. Nu mai suport pescuitul pe balti,pentru mine balta
este egala cu a merge sa cumpar un pui de gaina de la o ferma de pui, animal hranit,vaccinat,incalzit,protejat in
cresterea lui, iar dunarea este echivalentul a merge la vinatoare in natura sa bati sute de km sa il cauti sa incerci
toate viclesugurile si sa il respecti daca nu il prinzi .Am apucat sa cunosc mari pescari ai Ploiestiului ,pe nea Mircea
(prin 74) pescar de crap pot spune expert,la ani aia , care venea cu motocicleta la Pleasa unchiul lui Cristi ,pe nea
Vasile Jidanu din Balaca (am fost vecini) tot pescar de crap ,pe Oaie un pescar mare care stia ce face pestele in apa si al carui stil a fost copiat de tot tineretul de la Ploiesti(pescuitul cu o singura undita cu un ansamblu foarte
fin),dl.Balas din Malu Rosu un mare crapar de Dunare care isi facuse strung acasa turna carcase de mulinete DAM
acasa(DAM-ul il asambla acasa, la uzina Plopeni facea pinioanele)Il duceam pe Minasoaia in iunie si il luam de acolo in noiembrie si asta multi ani la rind, iar din timpurile noastre mari crapari de Dunare, in viata, de la care ai ce invata,daca sti sa furi meseria, nea Vasile de la Tulcea , nea Gigel de la Barcanesti un mare pescar de crap poate cel mai mare pe care lam cunoscut(stie ce face crapul in apa) , Marian
Onofrei de la Constanta ,pe Paco de la Ploiesti , pe Fane Pamint de la Valea Calugareasca care de
atita nebunie de pescuit, se mutase in Insula Mare a Brailei la Strimba(a stat acolo vreo 3 ani si pescuia in Insula
Mica si vara si iarna)si Mircea tiganu din Malu Rosu care a stat si ala vreo 4 veri in Insula Mica
Am avut o perioada cind alergam dupa captura vieti pe Dunare .In ultimi 3 ani pescuiesc exclusiv de placere
Imi place sa filmez Dunarea,oricind,mai filmez driluri,capturi, chesti care vor deveni amintiri de care sper sa ma bucur la batrinete.
Asta este nea Paun
Bre daca veti gasi eventuale greseli in scriere ,nu le bagati in seama ,la 8 clase ale mele ? mai usor cu pretentile
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Va saluta ionpescarul

Post by Dumitrescu Iancu »

Bine ai venit,nea Ioane!(te rog sa nu re superi ca-ti spun asa,da` asa te stiu de pe forumul celalalt.Si apoi,mai am si vreo trei ani mai mult ca dumneata! :lol: ).Dupa ce ti-am urmarit postarile ceva vreme,ma bucur sincer sa te avem printe noi!
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Va saluta ionpescarul

Post by CRISTI DINU »

La multi ani,sanatate multa pentru aceasta varsta 5 decenii,inca o data ,sanatate.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Va saluta ionpescarul

Post by cezar »

Bine ai venit, nea Ioane !

Sper sa ne revedem curand ! ;)
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Va saluta ionpescarul

Post by dutustoica »

Bre...mi-am dat seama ca esti parolist, da nu chiar asa. Nici n-am ajuns bine la Bucuresti si.....pac(o)...te-ai logat.
Bine-ai venit!
De-acu, nu mai scapi. :) :) :)
PS. Bun o fost pestele ala. Si acum imi ploua in gura...cu vin (demisec de Valea Calugareasca) :lol: :lol: :lol:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Va saluta ionpescarul

Post by valic »

Bine ai venit Ioane,
Dar de ce vinzi rulota daca esti pescar ............. ?

Cele bune.
Valic
0744 644 368
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Va saluta ionpescarul

Post by ionpescarul »

Dumitrescu Iancu wrote:Bine ai venit,nea Ioane!(te rog sa nu re superi ca-ti spun asa,da` asa te stiu de pe forumul celalalt.Si apoi,mai am si vreo trei ani mai mult ca dumneata! :lol: ).Dupa ce ti-am urmarit postarile ceva vreme,ma bucur sincer sa te avem printe noi!
........................................................
Doamne fereste,nea Iancule ,nu am nici-un motiv sa ma supar ,ce naiba
Multi ani va doresc si dvs.
Sanatate
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Va saluta ionpescarul

Post by ionpescarul »

CRISTI DINU wrote:La multi ani,sanatate multa pentru aceasta varsta 5 decenii,inca o data ,sanatate.
......................................
La fel va doresc si dvs,nea Dinule (timpul trece mai incet cind esti tinar (eu asa am sesizat ) dar cu cit inaintezi in virsta ? parca trece prea repede .
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Va saluta ionpescarul

Post by ionpescarul »

cezar wrote:Bine ai venit, nea Ioane !

Sper sa ne revedem curand ! ;)
..................................................
Speranta moare ultima ,nea Cezare ,asa ca si eu , sper
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Va saluta ionpescarul

Post by valic »

tot nu ne-ai zis de ce vinzi rulota ...............
Valic
0744 644 368
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Va saluta ionpescarul

Post by ionpescarul »

dutustoica wrote:Bre...mi-am dat seama ca esti parolist, da nu chiar asa. Nici n-am ajuns bine la Bucuresti si.....pac(o)...te-ai logat.
Bine-ai venit!
De-acu, nu mai scapi. :) :) :)
PS. Bun o fost pestele ala. Si acum imi ploua in gura...cu vin (demisec de Valea Calugareasca) :lol: :lol: :lol:
.............................................................
Timpul trece repede,si am multe de rezolvat ( printre care si logarea asta )
Si eu fac borsuri (la mine exceleaza prin consistenta exagerata combinata cu multa grasime in special rezultata de la capatini de somn,trebuie neaaparat sa torni pe bucatiile de carne nujdei si otet si tot nu rezolvi nimic ) in concluzie :dupa un bors facut de mine ,e posibil sa ti se aplece ,am patit-o multi .
Dar dupa un bors facut de nea Vasile sau Gigel ? te simti racorit ,astia il fac mult mai echilibrat ,mult mai usor dar totodata si foarte gustos .
Bre,, ne uitam la un clip facut la chermeza (eu si nevastamea ) si vad ca ba te luam eu de git ,ba ma luai matale ( prieteneste ) (da nevastamea ? ma nu cumva tu esti homo ? ) (la care ,eu ii raspund : nu sint mai femeie (si asa e ,nu ma stiu cu antecedente) Abia atunci am realizat ,ce frumos a fost ,cum va-ti integrat si voi ,parca ne cunosteam din totdeauna ,a fost frumos ,super.
Sa fim sanatosi si sa nu ne pierdem obiceiul.
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Va saluta ionpescarul

Post by ionpescarul »

valic wrote:Bine ai venit Ioane,
Dar de ce vinzi rulota daca esti pescar ............. ?

Cele bune.
................................................
Asta e a treia rulota ,care o vind ,la prima nu mergea instalatia decit la 220v si era foarte lunga ( atingea spatele tare cind ieseam prin denivelari ) ,a doua avea multe atuuri (o Adria ) dar am lasat-o la angajati in santier si a facuto praf aia (credeam ca nu voi mai gasi client la ea , asa era de terminata , am mai traversat si eu o cale ferata (pe sosea bineinteles),,, cu vreo 120 km/ ora ,de era sa iasa muncitori prin geamuri ) totusi am vindut-o tot la uni care au luat-o pentru santier.
Am zis sa mai iau una doar pentru familie si pescuit, am studiat multe si am luat-o pe asta ( am protejat-o , ca eu zic ca ma pricep acum la rulote si pe sosea si la gropi ,cum am stiut eu mai bine ) Am carat-o dupa mine o vara in delta si nu am dormit in ea decit o data, (daca ies cu familia dorm si eu in ea,daca nu ,nu dorm ,i-mi place sa dorm afara ) familia iese rar cu mine pe girla ,de regula plec cu baieti si atunci degeaba o car dupa mine daca nu dorm in ea .
In concluzie sint bani blocati in ea si sint si probleme financiare ( bani luati pe ea ar fi de folos la altceva mai folositor ).
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
Post Reply

Return to “Prezentări”