Intrebari gonflabila 3.30m

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by valibu »

pana la urma de ce nu s-ar roti maria sa balta in jurul barcii? cu toate acareturile, bineinteles...?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by Albatrin »

Ono wrote:Intrebare: Se pot pune intr-o barca gonflabila de 3,3-4 m doua scaune cum sunt cele de birou de se rotesc in jurul axei? Pot pescui doua persoane crap/somn intr-o asemenea ambarcatiune? (la americanezi am vazut ca folosesc scaune din astea, ai sta mult mai comod decat pe scandura de jos)
Luaţi de aici :
http://www.crisnautic.ro/product_info.p ... 370b2a1500
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by ghinozo »

e cam incomod grasule ala...nu are spatar mare...doar la buci,si nu prea este ce trebuie......appo de scaun de 'mare sef', lucrez acum la ceva de genu...vreau sa i l prind pe bancuta.dar intai trebe sa cumpar bancuta:),si apoi sa mosmondesc un sistem de pliere a scaunului....caci tare comod este .....







Albatrin wrote:
Ono wrote:Intrebare: Se pot pune intr-o barca gonflabila de 3,3-4 m doua scaune cum sunt cele de birou de se rotesc in jurul axei? Pot pescui doua persoane crap/somn intr-o asemenea ambarcatiune? (la americanezi am vazut ca folosesc scaune din astea, ai sta mult mai comod decat pe scandura de jos)
Luaţi de aici :
http://www.crisnautic.ro/product_info.p ... 370b2a1500
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by Albatrin »

ghinozo wrote:...e cam incomod grasule ala...nu are spatar mare...
Băăăăăăăăă, ăsta e de pescuit, nu e de stat la soare !!!! :lol: :lol: :lol:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by modigliani »

Mda !

Eu deja lucrez serios la un asemenea scaun . Fii-miu si-a rupt in timp ,, o mie " de scaune de birou de la care-am pastrat scaunele-n sine . ,, Stelele " cu rotile s-au dus dracu' . Bun ! Din cateva scaune d-astea bulite trebuie sa scot unu' bun de barca . Cum am spus , e bun de spinning . Dar trebuie sa fie bun si la fixe . Ori daca tot il fac va trebui ca-n laterale sa-i atasez cate doi suporti de lansete .

Mai testez insa cateva unghiuri de asezare fata de podina , cat si inaltimea optima fata de aceasta . Nici prea inalt , nici ,, cu genunchii-n gura , nici prea pe fata sa nu stau , si nu in ultimul rand sa nu dau pe comoditate pozitia optima pentru acces la motor-mansa . Sunt multi factori care au ceva de spus in conceperea ideala a unui asemenea scaun . Credeam ca-l fac in joaca , da' nu-i chiar asa .

Cert este ca la vara ...... o sa ma invidiati ! :lol: :lol: :lol:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by modigliani »

Marius , nu-i bun asezat pe bancuta . Uneori ai nevoie sa te misti in fata sau in spate fata de motor ( functie de bagaje , de hula , de viteza , etc ) . Si asta-i o problema . Scaunul , teoretic , n-are voie sa se miste pe suprafata podinei , dar de fapt ..... e nevoie ! Asta-i greu , nu sa-l prindem .... cumva de barca !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by ghinozo »

bre!! tu talica fati-l dupa stiinta si experienta ta,iar eu mi-l fac dupa NECESITATILE mele,vezi tu...eu nu imi pun suporti de lansete pe lateralele scaunlui, eu dau pe oglinda cu cotoarele lansetelor la 'boase', iar cand configuratia locului cere asta,dau perpendicular pe baloanele barci asezand lansetele pe baloane pus si simplu, sau bag cotoarele in v-ul care i l face balonu cu piesa de imbinare a podinii,acum....fiecare cum se simte mai bine....in barca....





modigliani wrote:Marius , nu-i bun asezat pe bancuta . Uneori ai nevoie sa te misti in fata sau in spate fata de motor ( functie de bagaje , de hula , de viteza , etc ) . Si asta-i o problema . Scaunul , teoretic , n-are voie sa se miste pe suprafata podinei , dar de fapt ..... e nevoie ! Asta-i greu , nu sa-l prindem .... cumva de barca !
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by fatdaddy »

Albatrin wrote:
Ono wrote:Intrebare: Se pot pune intr-o barca gonflabila de 3,3-4 m doua scaune cum sunt cele de birou de se rotesc in jurul axei? Pot pescui doua persoane crap/somn intr-o asemenea ambarcatiune? (la americanezi am vazut ca folosesc scaune din astea, ai sta mult mai comod decat pe scandura de jos)
Luaţi de aici :
http://www.crisnautic.ro/product_info.p ... 370b2a1500

Eu zic ca se poate folosi scaunul asta(care e pliant) si se poate mosmondi o flansa de prins in podea in care sa se vare piciorul telescopic al scaunului si sa-l folosesti exact atata timp cat e nevoie, Dupa aia il scoti , il strangi si te asezi pe bancuta. :roll:
Problema cu un scaun "de birou" e ca-l poti folosi mai mult pe balti. Pe Dunare ai mult mai multe sanse sa-l stropesti si nu stiu cum rezista la apa.
Andrei Riga
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by CRISTI DINU »

un hamac nu se poate ? cauti un loc cu umbra si te mei hodinesti :lol: ,este super un scaun rotativ, cand stai pe loc iar in mers cred ca este mai complicat sa rezisti pe scaun,pe dunare mai sunt valuri iar daca barca este scurta nu ia valu pe coama, urca si coboara pe el,nu-ti da senzatia de balans ? :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by Gabi »

Albatrin wrote:
ghinozo wrote:...e cam incomod grasule ala...nu are spatar mare...
Băăăăăăăăă, ăsta e de pescuit, nu e de stat la soare !!!! :lol: :lol: :lol:
Aaa Cristi ,deci nu mai ai nevoie de scaun cu spatar inalt? Vrei cu picior cu spatar mic si rabatabil ?Treaba ta .Al meu e aproape gata ,e cam ce vrea Ghinozo ,mai imi trebuie un rulment de presiune .O viata am pescuit cu barca din fotel si ce-ar mai fi ca acu' la batranete sa fac basici la c.. pe scaun de 58 euroi? Si cu picior ,ca pe scandura lata pusa pe baloane tuseste :lol:
chestii socoteli
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by Ono »

Eu am intrebat cum se pot face sau adapta doua scaune (ca cele rotative de birou, care au si un soi de arc) pe o barca gonflabila de 3-4 m cu podina din fibra de sticla, pentru a asigura un confort cat mai mare.
Mie in aceste barci gonflabile mici mi se pare extrem de inconfortabil de stat ore in sir... cu genunchii la urechi, te dor salele, gatul, genunchii, picioarele, amortesti, te incurci cu celalalt pescar...

Fatdaddy, e usor sa faci niste huse din muselina sau piele care sa nu fie afectate de apa.

Eu m-am gandit ca as vrea unul asemanator cu cel de birou: mare si inalt cat sa te simti comod, rotativ, cu arc central vertical (un soi de amortizor), rabatabil/demontabil usor, din plastic (?) (pe care sa-i pun un fel de perne groase, cu suport de lanseta atasat.

Cel propus de Albatran e foarte interesant, dar cred ca nu e suficient de comod... poate daca ar fi mai mare?
Modigliani, Ghinozo si Gabi, poate faceti poze si descrieti ce ati facut, ce mai vreti sa faceti, amplasament, prindere, etc.

Hai sa ne gandim cu totii, poate iese ceva bun.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by Mihai Vinturache »

Nu am barca (de fapt am una mica dar n-o folosesc, nu stiu de ce???) dar din experienta de arbitru, am constatat ca fiecare cm care te ridica de la inaltime bancutei influeneteaza fff mult echilibrul intregului ansamblu. Probabil ca barca gonflabila e greu de rasturnat dar senzatia de nesiguranta e nasoala.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by Ono »

Mihai Vinturache wrote:de fapt am una mica dar n-o folosesc, nu stiu de ce???
Probabil ca ai rau de inaltime :lol:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by Lorelai »

Buna ziua, hop si eu.
Asa cum bine s-a spus, fiecare kg in plus la o barca, sa nu mai vorbim de o gonflabila de 3,3 m, inseamna foarte mult la stabilitate, tinuta de drum, putere necesara a motorului.
Chiar si scaunul acela de barca prezentat, de care am si eu la barca, cantareste foarte mult, nemaivorbind de prinderea lui la barca, care trebuie sa se faca pe o suprafata rigida rezistenta, mai ales pentru o persoana care bate suta. Ce sa mai vorbesc de scaun de birou...
Cred ca un scaun poate intra in discutie pentru o barca mai mare, cu chila rigida.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by fatdaddy »

fatdaddy wrote:Eu am 150kg ;cu bagaje si motor frizez 200+. Crezi ca 3.30 o sa gliseze cu 6cp cu mine in ea?
Stie cineva raspunsul la intrebarea asta ? :oops:
Andrei Riga
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by ghinozo »

eu cu a mea (3.10) motor 4 c 4t,,+nevasta mea (50) plus fimea (14) si eu (85) glisam......asta la 4 cai....acum ttu depasesti astea insumate.......dar ai avea si 2 cai surplus....nus ce sa zic...mai intreaba'n stanga 'n dreapta....asta cu glisaju tine de multi factori...inclusiv de locul unde stai in barca.....dar mai aintai cumpara-ti barca ...ca teste ai cu ce si cu cine sa faci.....imprumuti motoru lu' pictoru o zi ,...si te duci pe lacu mori sa vezi care cum e treaba....

TE TRAILOS , BAFTALO









fatdaddy wrote:
fatdaddy wrote:Eu am 150kg ;cu bagaje si motor frizez 200+. Crezi ca 3.30 o sa gliseze cu 6cp cu mine in ea?
Stie cineva raspunsul la intrebarea asta ? :oops:
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by CRISTI DINU »

fatdaddy wrote:
fatdaddy wrote:Eu am 150kg ;cu bagaje si motor frizez 200+. Crezi ca 3.30 o sa gliseze cu 6cp cu mine in ea?
Stie cineva raspunsul la intrebarea asta ? :oops:
glisezi sigur,numa sa stai mai pe la jumatea barcii,daca ma cinstesti bine :lol: ,am sa te anunt cand intru in posesia barcii de fibra, pe la sfarsitu lunii si am sa o iau si pe cea gonflabila este posibil s-o testam pe ara,asta daca nu-ti achizitionezi pana atunci :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by fatdaddy »

ghinozo wrote:eu cu a mea (3.10)
care-i mai barca decat astea dupa care ma uit eu !
Andrei Riga
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by fatdaddy »

CRISTI DINU wrote:daca ma cinstesti bine :lol: ,am sa te anunt cand intru in posesia barcii de fibra, pe la sfarsitu lunii si am sa o iau si pe cea gonflabila este posibil s-o testam pe ara,asta daca nu-ti achizitionezi pana atunci :D
Pai poate nu-mi cumpar daca-mi soptesti si mie un pret 8-)

In alta ordine de idei, este vorba despre asta, nu-i asa?
http://www.sevylor-europe.com/p-54-st320w-hf.aspx
Andrei Riga
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Intrebari gonflabila 3.30m

Post by CRISTI DINU »

fatdaddy wrote:
CRISTI DINU wrote:daca ma cinstesti bine :lol: ,am sa te anunt cand intru in posesia barcii de fibra, pe la sfarsitu lunii si am sa o iau si pe cea gonflabila este posibil s-o testam pe ara,asta daca nu-ti achizitionezi pana atunci :D
Pai poate nu-mi cumpar daca-mi soptesti si mie un pret 8-)

In alta ordine de idei, este vorba despre asta, nu-i asa?
http://www.sevylor-europe.com/p-54-st320w-hf.aspx
da asta este ,am luat-o de la gipo, gara de nord ,pe atunci n-am mai avut rabdare sa astept si altceva din alta parte, barcile se aduceau la comanda 1-2 saptamani iar amicii mei il rupeau pe crap la cotul baciului,o mai au si acum,pacat ca a iesit din promotie,erau doua la pret de una.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”