motoare barci

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

motoare barci

Post by CRISTI DINU »

va salut,sunt interesat sa-mi achizitionez un motor de barca in 4 t ,15-20 cp,ma intereseaza un sfat, o parere ,deoarece imi pun problema si de schimb piese,stiu ca unele motoare sunt mai ieftine dar piesele scumpe comparativ cu alte marci,optez pentru yamaha ,honda si jhonson.din discutii am sa optez pentru o firma mai plauzibila,multumesc de interventii .
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

Re: motoare barci

Post by PROTOS »

cati bani esti dispus sa dai?
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

multi bani, :lol: depinde de sfat :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

Re: motoare barci

Post by PROTOS »

Cunosc pe cineva care are un motor de 15 cp si te puteam pune in legatura cu el.Nu e samsar ,dimpotriva e baiat serios si ocupa o functie importanta in cadrul ROmtelecom(daca conteaza :) ). El a achizitionat un motor mai puternic pt barca lui si il vinde pe cel vechi
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

PROTOS wrote:Cunosc pe cineva care are un motor de 15 cp si te puteam pune in legatura cu el.Nu e samsar ,dimpotriva e baiat serios si ocupa o functie importanta in cadrul ROmtelecom(daca conteaza :) ). El a achizitionat un motor mai puternic pt barca lui si il vinde pe cel vechi
tinem legatura,topicul l-am deschis pentru pareri pro-contra ,pana sa ma decid sa scot banu, mai este ,sunt multe oferte, :shock: trebuie sa ma lamuresc :roll: :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by valic »

Draga Cristi,

Treburile stau asa:
-Honda e mai scump, consum mai mare, mai zgomotos, service greoi (s-au vandut putine in Romania), dar lumea spune ca sunt mai bune;
-Johnson nu se ma fabrica;
-Yamaha s-a vandut cel mai mult in Romania, are raportul calitate/pret cel mai bun si gasesti mecanici si service Yamaha mai peste tot;
-Suzuki e mai ieftin dar si mai slab;

Eu am doua Yamaha si un Johnson, sunt foarte multumit de Yamaha.

Daca iti iei second hand sa-l iei numai de la cunoscuti.

Bafta.
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

multumesc vali,eu eram cu gandu intre yamaha si jhonson ,mai mult optam pentru yamaha ,am citit si ceva de jhonson si mi s-a parut ok,faptul ca ei nu mai fabrica decat pana 10 cp asa-i ?pentru 15 mai s-o gasii piese ? un singur lucru e clar ,la a doua mana am sa-mi iau si prima optiune este yamaha.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by valic »

Cristi,

Yamaha e o alegere inteleapta, Johnson nu se mai fabrica .......
Ce putere vrei si pe ce barca vrei sa-l folosesti ? ca e f important ..........
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

valic wrote:Cristi,

Yamaha e o alegere inteleapta, Johnson nu se mai fabrica .......
Ce putere vrei si pe ce barca vrei sa-l folosesti ? ca e f important ..........
barca are 4.6m lungime si 150kg gen catamaran .motorul m-am gandit ca este ok 15-20 cp cisma scurta.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: motoare barci

Post by Albatrin »

valic wrote:...Eu am doua Yamaha si un Johnson, sunt foarte multumit de Yamaha...
Ce are mă Johnson-ul, nu te-a plimbat bine în Deltă astă toamnă?!?!?!?

@Cristi Dinu
Reprezentanţă Johnson mi-a adus piese pentru "tărăboanţa" mea din '70, aşa că din punctul ăsta de vedere să nu-ţi faci probleme!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

Albatrin wrote:
valic wrote:...Eu am doua Yamaha si un Johnson, sunt foarte multumit de Yamaha...
Ce are mă Johnson-ul, nu te-a plimbat bine în Deltă astă toamnă?!?!?!?

@Cristi Dinu
Reprezentanţă Johnson mi-a adus piese pentru "tărăboanţa" mea din '70, aşa că din punctul ăsta de vedere să nu-ţi faci probleme!!
am inteles ca service jhonson este foarte promt,dovada de seriozitate ,piesele sunt aduse foarte repede.acu ma gandesc de ce pe piata sunt mai multe motoare yamaha ?
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by valic »

Cristi,

Yamaha are multi dealeri in Romania de aceea si f multe motoare Yamaha, Delta e plina de motoare Yamaha, de ce ? pt ca sunt fiabile si usor de intretinut, asa cum am mai spus raport calitate/pret f ok.
Sunt si alte motoare f bune ........ nu zic nu .....dar daca majoritatea sunt Yamaha ............ spune ceva.
Piesele la Yamaha daca nu sunt pe stoc iti vin in max 7 zile.

Parerea mea ca la 15 CP pe barca aia nu vei glisa, mai ales daca mai iei pe cineva si bagaje pt 4-5 zile ......... 20 CP este cam la limita. Sa fie in 4 timpi (vezi ca are fo' 57 kg).
Daca il iei cu cizma standard (scurta cum zici tu) il vei putea folosi doar pe barci cu oglinda pt cizma standard .......... asa ca mare atentie .......

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

am vazut barca cum glisa cu motor de 15 cp,cu doua pers si cu cate un bagaj,de la dunavat -tulcea au facut o ora si jumatate,nu stiu daca este bine dar ei erau foarte incantati, eu i-am asteptat in la debarcader ,un motor de 20 cp se simte mai ok.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

CRISTI DINU wrote:am vazut barca cum glisa cu motor de 15 cp,cu doua pers si cu cate un bagaj,de la dunavat -tulcea au facut o ora si jumatate,nu stiu daca este bine dar ei erau foarte incantati, eu i-am asteptat in la debarcader ,un motor de 20 cp se simte mai ok.
am sa pun site ,unde poate fi vazuta ,,hiroshajo,, au mai multe modele ,troncu meu este la k maxxi. :o :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by valic »

CRISTI DINU wrote:am vazut barca cum glisa cu motor de 15 cp,cu doua pers si cu cate un bagaj,de la dunavat -tulcea au facut o ora si jumatate,nu stiu daca este bine dar ei erau foarte incantati, eu i-am asteptat in la debarcader ,un motor de 20 cp se simte mai ok.
Asta spuneam si eu, cu 20 CP va merge mai bine, cu 15 CP, 2 persoane si bagaje pt 4-5 zile nu prea merge bine........
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

ok am avut nevoie de un impuls in alegerea motorului,gandul meu era tot yamaha dar de 15 cp am sa optez pentru 20 cp,multumesc vali. acu am alte dileme :lol:
-se poate sa-mi schimb elicea sa pun una cu 4 pale la motorul de 20 cp,fortez prea mult ?
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by valic »

se poate, insa dupa ce mergi cu elicea actuala, vezi ce poate , incarcata, goala, ce viteza prinde, cum gliseaza functie de greutatea incarcaturii si apoi hotaram pasul si diametrul elicii .........
numai cu teste se poate, altfel risti sa faci o alegere gresita .............
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

valic wrote:se poate, insa dupa ce mergi cu elicea actuala, vezi ce poate , incarcata, goala, ce viteza prinde, cum gliseaza functie de greutatea incarcaturii si apoi hotaram pasul si diametrul elicii .........
numai cu teste se poate, altfel risti sa faci o alegere gresita .............
sunt unii care le vand,gata facute
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

ma intereseaza daca angrenajele de la un motor de 20 cp sunt identice cu cele de la cel de 25 cp,ma gandesc ca difera doar carboratia inte ele,adica daca pun elicea in patru pale sa nu solicit angrenaju.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by valic »

Nu e nicio problema, insa cum am mai spus, intai mergi cu el asa, faci diverse probe (barca goala/plina, vezi cum gliseaza, ce viteza prinde si mai ales ce turatie) si abia apoi poti lua o decizie, pt ca daca ii creste turatia prea mult ai ocazia sa-l termini repede, si daca scade turatia iar nu e bine ca nu mergi la toata puterea motorului, treaba e mai complicata .......

Fa cum ti-am zis si va fi bine.
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”