motoare barci

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

ok ,sfat ce a complectat dilemele,raman dator ,am sa ud barca inainte de -a o baga la apa,cu prima ocazie vali,acuma sa-mi achizitionez motorul yamaha 20 cp 4t.am sa mai las topicu deschis,pentru alte discutii despre motoare,alt topic n-am gasit. :shock: :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: motoare barci

Post by arlan »

...daca-i produs original cumpara-l ca nu-i facut inutil, fara filozofii multe, daca ai banu' baga-l.
...o elicie de schimb e musai sa ai cu tine obligat fortat, ce cum merge, cat esti de incarcat, cat de ... descarcat :lol: , la o adica mai mergi si "descarcat" la pescuit, ca altfel esti cu mintea la altele .... !!!! :mrgreen:
...acu' far' de gluma, marca banu' ca-i super daca-i gasit, pe balta mai pleci si singur si-n 2 la distanta, la un rapitor, alea-alea, " patru pale bate trei " original, schimba asieta si razi singur in barca de bucurie ...
... mai citeste si tu pe barcoholic ca inveti multe ............. ;)
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

mi-a placut faza,,schimba asieta si razi singur in barca de bucurie ,,zburand spre locurile cu crapi :lol: :lol:
barcaholic este ok.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

cum scriam io aici zburand spre locul cu crapi ,m-a pocnit o ideie ,sa pun la barca un proiect cu care ,chiar sa zbor cu barca ,mai am o barca gonflabila de 3,3m ,pot sa -i montez un deltaplan,? :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: motoare barci

Post by Albatrin »

Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

foarte fain ,sunt de parere ca nu trebuie sa-mi zboare mintea la asa ceva,ca deja ma ia cu ameteala,totusi riscu nu este asa mare ,in caz de aterizare fortata,ca doar ti cursul apei,numa ca de elicea aia mare care trebuie sa-ti stea in carca. :D :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

CRISTI DINU wrote:foarte fain ,sunt de parere ca nu trebuie sa-mi zboare mintea la asa ceva,ca deja ma ia cu ameteala,totusi riscu nu este asa mare ,in caz de aterizare fortata,ca doar ti cursul apei,numa ca de elicea aia mare care trebuie sa-ti stea in carca. :D :lol:
ma si vedeam pe ara ,cum il intreceam pe puffyk, e jale ,pestele asta... :lol: :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by Ono »

Albatrin wrote:Nimic mai simplu !!!
http://www.youtube.com/watch?v=ZBnWa_tI ... re=related
Eu m-as baga la facut o chestie din asta cu doua locuri. Mai e interesat cineva?
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

hiiii :D lilooo,alt.. :lol: vorbim ono,vi cumva la lilieci ?
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: motoare barci

Post by PETREMAN »

Albatrin wrote:Nimic mai simplu !!! :lol: :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=ZBnWa_tI ... re=related
Foarte tare!! Dar intrebarea acum este : Ce fel de permis ai nevoie pt ea? :?: :lol: :lol:
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by Ono »

CRISTI DINU wrote:hiiii :D lilooo,alt.. :lol: vorbim ono,vi cumva la lilieci ?
Cristi, nu cred ca vin, nu am niciun fel de echipament pentru copca...iar daca e si ger, cu siguranta nu...
De venit as veni ca sa ne vedem (mai bine aranjam sa ne vedem la cafenea, sau ceva similar).

Petreman, trebuie permis de motodeltaplan (aeronava ultrausoara).

Apropo, stiti de unde as putea cumpara o elice mare, pentru deltaplan ? Vreau sa fac niste teste cu niste motoare si niste barci.
Last edited by Ono on 01 Feb 2011, 18:36, edited 1 time in total.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: motoare barci

Post by Lorelai »

PETREMAN wrote:Foarte tare!! Dar intrebarea acum este : Ce fel de permis ai nevoie pt ea?


Daca ii intrebam si asta pe politai cred ca le dam mat :D :D :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: motoare barci

Post by PETREMAN »

CRISTI DINU wrote:foarte fain ,sunt de parere ca nu trebuie sa-mi zboare mintea la asa ceva,ca deja ma ia cu ameteala,totusi riscu nu este asa mare ,in caz de aterizare fortata,ca doar ti cursul apei,numa ca de elicea aia mare care trebuie sa-ti stea in carca. :D :lol:
Am stat si m-am gandit mai bine :geek: ......nu este buna . Pai trebuie sa ai permis,casca,toate sculele sa fie legate ca sa nu faci investitii degeaba sau aterizari repetate :lol: ,,banisoru,,este istorie cand esti in locul lui Traian Vuia :shock: si unde mai pui ca banuiesc ca tre sa ai si parasuta cu tine (cel putin una) :mrgreen:
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by Ono »

PETREMAN wrote:
CRISTI DINU wrote: unde mai pui ca banuiesc ca tre sa ai si parasuta cu tine (cel putin una)
Una daca esti trist si nu esti cu prietenii :lol: , dar daca esti vesel si mai ai si prietenii cu tine... un jumbo iti trebuie :lol:
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

fratee, Traian Vuia ,uitasem prin ce a trecut acel om,pana i-a dat de cap ,noi ne cramponam de un permis,cine te intreaba de sanatate daca te dai cu deltaplanu pe ara,am sa caut un proiect,numa ca mie mi-e de inaltime,oricum gasesc solutia,zbor mai jos, :D si-mi iau si arcu :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: motoare barci

Post by PETREMAN »

M-am uitat iar la filmulet si am vazut ca barca e full, inafara de motor si scaunul pilotului nu mai ramane nimic,ma intrebam ce putere trebuie sa aibe motorul ca sa te ridici :?: cred ca sunt facute pt arbitri ;) :lol: in rest ....o rata ,o lisita ca din zbor ataci mai bine,poate arunci cu caramizi in electricieni :twisted: :mrgreen:
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by Ono »

PETREMAN wrote:ma intrebam ce putere trebuie sa aibe motorul ca sa te ridici ?
Daca ridica 500 kg (2 persoane) iti trebuie un motor de 40 cp si poti zbura cu 50 km/h. Daca vrei sa zbori cu 75 km/h iti trebuie cam 65 cp (in aceleasi conditii). Dar poti zbura si cu 10 cp, dar ai viteza mai mica.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by CRISTI DINU »

va salut, apelez si eu la cunostintele ce eu nu le detin despre barci din fibra,am achizitionat un Boston de 4.2 m cu oglinda motor cisma scurta ,este posibil daca pun motor de 20 cp sa nu o gliseze ? ea a mers cu 70 cp ,aveam si o intrebare pe care o contrazice realitatea,in legatura cu oglinda ,daca este posibil sa-mi intre apa, ca este scurta,dar daca ea a mers cu 70,nu cred ca mai este cazul sa-i ridic oglinda.raman recunoscator pentru ceva inf.
atasez o poza
http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 010jh.jpg/
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by valic »

daca barca are aprox 130 kg o sa gliseze
apa prin pupa pe la oglinda poate intra doar de la valuri mari
daca motorul de 20 CP este cu cizma scurta (de fapt se numeste standard) nu poti inalta oglinda pt ca nu o sa mai ai apa la elice ...
Valic
0744 644 368
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: motoare barci

Post by bog_da »

Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji cu privire la apa care ar intra pe la oglinda. Un motor de 70cp este macar de doua ori mai greu decat unul de 20cp chiar daca era in 2 timpi (presupunem pentru ca nu ai scris...) iar daca a functionat asa...

Atentie, vorbim de conditii de utilizare normale, fara supraincarcare.

Eu cred totusi ca barca este ceva mai grea, altfel nu se justifica motorul de 70 care a fost pe ea (poate doar daca proprietarul a fost braconier sau contrabandist si trebuia sa fuga repede de tot...).

Ar trebui sa te interesezi mai bine, sa nu ai surprize. Mare atentie, daca are peste 150kg si o sa mai fiti si macar doi oameni in barca plus benzina si baterie, nu cred ca mai gliseaza cu 20cp!

Succes!
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”