alegere & achizitie barca

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

alegere & achizitie barca

Post by evergreen »

sal, de ceva timp am dat o raita pe forum-uri si caut informatii pentru alegerea unei barci, oprindu-ma la Walker Bay Super Tender 340 cu motor de 15 cp pentru 2 persoane care sa si pescuiasca din barca, plus bagaje si ma intreb daca face fata pe balti si conditiilor din Delta si pe Dunare. mai caut si un peridoc inmatriculat care sa se preteze si la o barca de 5 m. eventual ar fi bine pentru buget toate sa fie S.H. Aspectele pe care le am in vedere pentru alegerea finala sunt stabilitatea, versatilitatea, mobilitatea si nu in ultimul rand spatiul (dupa ce pe Gostilele am pescuit in doi pe barcile care sunt mult mai mici decat WB).
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: alegere & achizitie barca

Post by Lorelai »

Salut
Cand eram in perioada cautarilor, in vederea achizitiei unei barci, am studiat si eu varianta Walker Bay.Sunt barci bune, chiar de top, pentru clasa lor.
Au si o varianta pentru pescuit, cu 2 scaune rotative in dotarea standard, care daca nu ma insel este chiar o adaptare a barcii de care vorbesti.
Nu pot sa verific acum, site-ul lui blackseamagic.ro (importatorul) cred ca e in lucru. Cand am bazut-o pe apa nu m-a facut o impresie grozava, mi se pare ca se afunda cam mult.
Iti propun sa te gandesti la cateva aspecte :
- O barca gonflabila pierde o groaza de spatiu util, foarte important la pescuit, la o partida de o zi.
- O barca gonflabila are avantajul ca este usoara, este usor de transportat, impachetat si de depozitat. Dar daca are chila rigida, se cam pierde avantajul.
- Pe lacuri inchise e OK, dar in delta ai foarte multe ocazii sa o intepi.
- Walker Bay nu e o barca ieftina. La cat costa ar merita sa te uiti si pe alte oferte, eventual nu gonflabile, ceva de genul http://pescuitul.ro/ps/page.php/id/view ... cat/Barci/.
Nu-i fac reclama tipului, am vrut doar sa-ti arat un tip de barca poate mai utila in delta
In speranta ca poate am fost util,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: alegere & achizitie barca

Post by Geo »

Da' voi nu vă uitaţi la ce secţiune postaţi ??!!
Parcă nu prea se potriveşte...
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: alegere & achizitie barca

Post by Lorelai »

Geo wrote:Da' voi nu vă uitaţi la ce secţiune postaţi ??!!Parcă nu prea se potriveşte...
Scuze, asa e, m-am uitat la subiect numai din pagina mare a site-ului APC21, acolo nu se vede sectiunea.
Rog si eu, daca se poate sa fie mutat corespunzator.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: alegere & achizitie barca

Post by Geo »

Pe headerul fiecărei pagini din Forum (inclusiv pagina în care scrieţi postarea) se găseşte scrisă "calea" pe care vă aflaţi (în cazul de faţă Prima pagină < Asociaîia Pescar Club 21 < Lege, fără tocmeală ) tocmai pentru a vă ajuta. Iar informaţia este acolo, indiferent de unde veniţi pe Forum.
Lorelai, nu este nevoie de scuze; se poate întâmpla oricui.
Este bine să avem grijă toţi pentru a păstra Forumul structurat pe secţiuni şi topicuri, astfel ca să putem găsi uşor un topic sau o postare atunci când avem nevoie de el (ea).
Poate că ar fi bine ca Adminul să iniţieze o secţiune Bărci, Motoare, Rulote, Peridocuri unde să mute topicurile deschise până acum pe aceste teme. Este doar o propunere...
Pescuitul = Relaxare în natură
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”