daiwa millionaire 5H

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

daiwa millionaire 5H

Post by raitmaerg »

ce parere aveti de daiwa millionaire 5H.
Image
stiu ca este o bunicuta a mulinetelor, dar am incredere mult mai mare in " bunicute" decat in cele fabricate astazi. daca vrei sa egalezi fiabilitatea si robustetea de odinioara trebuie sa bagi mana adanc in buzunar.
vreau sa o folosesc la clonc. ce fir imi recomandati?
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: daiwa millionaire 5H

Post by fatdaddy »

Prima intrebare: cu ce mana mulinezi ?
Daca o faci ca marea majoritate dintre noi, adica cu stanga si nu o faci ca americanii, adica cu dreapta si mulineta ta este chiar aia din poza ai o problema! :)
Altfel, la dimensiunea asta poti trage de somni cat vrei cu ea ca nu cred sa ai probleme !
Andrei Riga
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: daiwa millionaire 5H

Post by Ono »

E o mulineta buna. Fir 30-70 kg.
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: daiwa millionaire 5H

Post by PETREMAN »

Cam cat costa una si unde gasesti asa ceva?
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: daiwa millionaire 5H

Post by raitmaerg »

fatdaddy wrote:Prima intrebare: cu ce mana mulinezi ?
raspunzand la prima intrebare nu ma deranjeaza prea tare mana cu care mulinez pot spune ca la pescuit sunt ambidextru, asta de pe vremea mulinetelor rusesti la care nu se putea modifica partea unde sa stea manerul , aveam doua mulinete rusesti si doua cu manerul normal asa ca mulinam ori cu stanga ori cu dreapta, sper sa nu ma fi dezobisnuit prea tare. acum o sa vad cum ma descurc....
PETREMAN wrote:Cam cat costa una si unde gasesti asa ceva?
am luat-o dupa okazii, ce ma surprins si bucurat enorm este ca mulineta este nefolosita, cu cutia originala, parca acum scasa din magazin, in cutia originala mai are saculetul de velur, vaselina daiwa si niste piese de schimb( banuiesc ca niste bucsi ).
nu am mai folosit multiplicator pana acum , dar din ce am citit am inteles ca sunt mult mai rezistente decat cele cu tamburul fix. pentru clonc fir textil sau mono ? textil cred ca ar merge ceva la maxim 0.4 iar mono ceva pe la 0.7- 0.8. mi-ar surade mai mult mono: Koos 0,70mm 200m, rezistenta 42 kg. ma gandesc la vizibilitatea in apa.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: daiwa millionaire 5H

Post by Ono »

Eu as merge pe mono.
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: daiwa millionaire 5H

Post by PETREMAN »

PETREMAN wrote:Cam cat costa una si unde gasesti asa ceva?
am luat-o dupa okazii, ce ma surprins si bucurat enorm este ca mulineta este nefolosita, cu cutia originala, parca acum scasa din magazin, in cutia originala mai are saculetul de velur, vaselina daiwa si niste piese de schimb( banuiesc ca niste bucsi ).
nu am mai folosit multiplicator pana acum , dar din ce am citit am inteles ca sunt mult mai rezistente decat cele cu tamburul fix. pentru clonc fir textil sau mono ? textil cred ca ar merge ceva la maxim 0.4 iar mono ceva pe la 0.7- 0.8. mi-ar surade mai mult mono: Koos 0,70mm 200m, rezistenta 42 kg. ma gandesc la vizibilitatea in apa.[/quote]
Arata bine si pare a fi resistenta .Tot pt clonc vreau sa-mi fac si eu doua lansete.Anul asta trebuie sa incerc si tipul asta de pescuit . :)
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: daiwa millionaire 5H

Post by fatdaddy »

Apropo de fir textil sau mono, in functie de ce varsta are mulineta, ar trebui verificat daca este construita si pentru textil. Baitcasterele astea roundprofile sunt niste scule pe care sa le lasi mostenire sau sa ti le puna alaturi cand pleci in lumea de apoi, ca la faraonii egipteni. :D Super rezistente, in primul rand ptr ca au mai putine componente in miscare si cele care se misca se angreneaza intre ele in pozitii mai firesti si mai putin complicate .
Va rebui sa inveti sa controlezi frana de lansare, care este cheia unui lanseu reusit si fara "macrameuri".
Andrei Riga
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: daiwa millionaire 5H

Post by raitmaerg »

e fabricata prin anii 70. nu cred ca se punea problema de fir textil. o sa raman la fir mono. la 0,7 risc mai putin sa ma apuc de facut mileuri :mrgreen:
am desfacut-o..ma mancat tare sa vad cum e conceputa si sa incerc sa imi dau seama de robustetea ei. totul este metalic , are doi rulmenti pe arborele( axul ) principal iar in rest foarte simpla si solida. cu un bat bun nu cred ca are moarte, cum spune si "fatdaddy"
fatdaddy wrote:Baitcasterele astea roundprofile sunt niste scule pe care sa le lasi mostenire sau sa ti le puna alaturi cand pleci in lumea de apoi, ca la faraonii egipteni.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: daiwa millionaire 5H

Post by evergreen »

PETREMAN wrote:
PETREMAN wrote:Cam cat costa una si unde gasesti asa ceva?
am luat-o dupa okazii, ce ma surprins si bucurat enorm este ca mulineta este nefolosita, cu cutia originala, parca acum scasa din magazin, in cutia originala mai are saculetul de velur, vaselina daiwa si niste piese de schimb( banuiesc ca niste bucsi ).
nu am mai folosit multiplicator pana acum , dar din ce am citit am inteles ca sunt mult mai rezistente decat cele cu tamburul fix. pentru clonc fir textil sau mono ? textil cred ca ar merge ceva la maxim 0.4 iar mono ceva pe la 0.7- 0.8. mi-ar surade mai mult mono: Koos 0,70mm 200m, rezistenta 42 kg. ma gandesc la vizibilitatea in apa.
Arata bine si pare a fi resistenta .Tot pt clonc vreau sa-mi fac si eu doua lansete.Anul asta trebuie sa incerc si tipul asta de pescuit . :)[/quote]


Salut, si eu vreau sa-mi pregatesc doua „macarale” pentru clonc, ce-am gasit interesant, nu stiu cat de ok este si pretul, un combo PENN 114H 6/0 SENATOR si un bat PENN S 114 6ft6, la pretul de 170-180 $ impreuna, link-ul este

http://compare.ebay.com/like/1905884274 ... s&var=sbar
Cum vi se pare?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: daiwa millionaire 5H

Post by PETREMAN »

Salut, si eu vreau sa-mi pregatesc doua „macarale” pentru clonc, ce-am gasit interesant, nu stiu cat de ok este si pretul, un combo PENN 114H 6/0 SENATOR si un bat PENN S 114 6ft6, la pretul de 170-180 $ impreuna, link-ul este

http://compare.ebay.com/like/1905884274 ... s&var=sbar
Cum vi se pare?[/quote]

Arata bine ......eu as fi interesat de 2 mulinete(multiplicatoare) .....fara bat.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: daiwa millionaire 5H

Post by evergreen »

Pe okazii.ro la 500,00 lei sunt doua buc., mulinetele.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”