Montura novac

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Montura novac

Post by mdd69ro »

Am vazut prin diverse site-uri o montura pentru novac. Era un plumb conic care continua cu un dop de pluta cu caneluri transversale si apoi vreo 4-5 ace. Stie cineva cum functioneaza si cum se "manufactureaza" asa ceva(eventual cu poze)?
Multumesc anticipat!

Poate ar fi fost bine sa postez la "Atelier"...Moderatorul stie mai bine si daca e cazul o poate muta linistit...Multumesc! :)

Sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Montura novac

Post by mikcutu »

cred ca ar fi de ajutor sa ne dai un link ceva...
eu imi imaginez o bomba cu plumbul deasupra arcului iar arcul schimbat cu un dop de pluta cu striatii (ca sa tina nada).
nu mi se pare greu de realizat asa ceva dar intrebarea ar fi cam cat se ridica dopul plin cu mamaliga de pe fundul apei...

cred ca plumbul poate fi si culisant
Za dacs cam from za tracs!
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montura novac

Post by mdd69ro »

cam asa arata, sper sa nu fie considerat drept reclama, desii... ;)

http://www.cricosfishing.ro/index.php?m ... e&pID=1663

Sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Montura novac

Post by cezar »

mdd69ro wrote:cam asa arata, sper sa nu fie considerat drept reclama, desii... ;)

http://www.cricosfishing.ro/index.php?m ... e&pID=1663

Sanatate maxima!
Baieti, nu poate fi considerata reclama, asta-i clar !
Dar, un pic...nesportiva, cam este !
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Montura novac

Post by mikcutu »

este o vrajeala ieftina...sau scumpa...tot vrajeala este...numai montura specializata nu este...
dupa ce cade mamaliga de pe dop, intreg echipamentul se ridica la suprafata...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Montura novac

Post by rebeu »

cezar wrote:Baieti, nu poate fi considerata reclama, asta-i clar !
Dar, un pic...nesportiva, cam este !
Nici dacă se montează doar două ace? :mrgreen:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Montura novac

Post by Dumitrescu Iancu »

mikcutu wrote:este o vrajeala ieftina...sau scumpa...tot vrajeala este...numai montura specializata nu este...
dupa ce cade mamaliga de pe dop, intreg echipamentul se ridica la suprafata...
Nu se ridica,Ionut,plumbul este dimensionat sa tina dopul de pluta la fund!Problema este sa faci nada destul de vascoasa sa stea pe dop si sa reziste la contactul cu apa!Am vazut montura,dar nici mie nu mi-a inspirat prea multa incredere!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Montura novac

Post by Claudiu »

Fiind un dop de pluta si nu arc obisnuit, e clar ca se ridica putin de pe substrat, atat cat ii da voie plumbul. E tot o bomba, numai ca-i mai saltareata. :lol:
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montura novac

Post by mdd69ro »

bomba-nebomba, nu cred ca e asa cum am citit mai sus...sau o fi :?: :?: :?: :?:
1 daca trebuie sa se ridice la suprafata. nu se justifica plumbul, sau poate doar unul mai mic, pentru aruncare;
2 daca pe canuluri se pune momeala, de ce acestea nu sunt mai adanci? rezista momeala pe pluta sau nu se prinde? si daca se prinde, rezista la socul aruncarii? sau...o fi doar pentru plantat :?: :?: :?:
3 e clar ca dopul fiind de pluta, are rolul de a ridica momeala, dar oare ridicandu-se, nu strange acele, apropiindu-le unul de celalalt prea mult?
4 de ce e montura speciala de novac????

nu-s carcotas, doar incerc sa pun niste intrebari si sa gasesc niste raspunsuri; poate cineva a pescuit cu asa ceva si stie exact cam ce si cum se foloseste :lol: ; poate e doar ceva mai special, cum e montura de crap sau de salau sau de somn...inca mai rumeg la ea si nu m-am prins...bine, nici pestele nu se prinde asa usor :lol: :lol: :lol:
cat despre faptul ca are prea multe ace, intr-adevar, e nesportiva ...dar pina la urma, orice bomba poate fi redusa la o montura legala, prin legarea a unu sau maxim 2 ace; ideea e sa fie montura practica si sa prinda novac, pentru ca altfel degeaba e...

sanatate maxima!

ps: poate cineva de la punctul de lucru al asociatiei de acolo, da o intrebare ;) ;) ;)
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Montura novac

Post by Claudiu »

Nu stiu cat de eficienta este montura asta la pescuitul novacului, probabil tot caras prinde mai bine :lol:
Cea mai eficienta montura ptr. balamucu' asta de novac am vazut ca este ancorita insotita de un blumbulet :roll:
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Montura novac

Post by PETER »

Montura este o imitare a sistemului de mai jos
http://www.energofish.hu/images/product ... roduct.jpg
pe dopul de pluta ar trebui pusa o nada dispersanta, care sa faca nor, iar cirligele sa fie ridicate de cite o biluta de polistiren, sau pop-up.
Produsul comercializat de Energo este compus din "brikhete" de nada care se ataseaza pe montura prezentata
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Montura novac

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Daca nu ma insel, ce vedem in „poza” lui Peter, nu este un dop.
Este o „briketa” de zooplancton deshidratat si presat in forma cilindrica. Cand ajunge in apa, elementele componente se hidrateaza, iau volum, se desprind si formeza un nor zooplanctonic. Vine Novacul aspira hrana inclusiv carligul „flotant” si prins estem :D
Exista astfel de „brikete” alcatuite din fitoplancton deshidratat si presat, care functioneaza pe acelasi principiu, fiind destinat Sângerului.
Poate ca si dopul lui mdd69ro este o astfel de „briketa” cu santuri pt. a mari suprafata de contact cu apa => hidratare mai rapida.
Produsule respective sunt f. raspandite in Ungaria si se comercializeaza si la noi sub diferite denumiri, dar monturile vazute prin reviste sunt sustinute in stratul superior al apei prin plute corespunzatoare.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Montura novac

Post by Dumitrescu Iancu »

Domn` Profesor,sunt absolut de acord cu explicatia pentru poza trimisa de Peter!Cat despre cealalta poza, va garantez ca este vorba de un nenorocit dop de pluta,(si folosit pe deasupra :lol: ) cu caneluri manufacturiate!La montura vazuta de mine,plumbul cade pe fundul apei,iad dopul ridica nada(cea mai uzuala-mamaliga) la 15-20 cm deasupra fundului(se zice ca novacul se hraneste "intre ape" si de aici ideea monturii!) :lol: Nada se desface,pestele absoarbe inclusiv acul...principiul oricarei bombe,numa` ca asta este "suspendata"!!!
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montura novac

Post by mdd69ro »

Dumitrescu Iancu wrote:Domn` Profesor,sunt absolut de acord cu explicatia pentru poza trimisa de Peter!Cat despre cealalta poza, va garantez ca este vorba de un nenorocit dop de pluta,(si folosit pe deasupra :lol: ) cu caneluri manufacturiate!La montura vazuta de mine,plumbul cade pe fundul apei,iad dopul ridica nada(cea mai uzuala-mamaliga) la 15-20 cm deasupra fundului(se zice ca novacul se hraneste "intre ape" si de aici ideea monturii!) :lol: Nada se desface,pestele absoarbe inclusiv acul...principiul oricarei bombe,numa` ca asta este "suspendata"!!!

da, cred ca asa este, mai ales ca am vazut si o varianta de dop de plastic, cu caneluri mai adinci, unde nada ar sta mai bine; acum nu stiu daca 15-20 de cm deasupra fundului, dar sigur o ridica si de la curentul de la fundul apei, o imprastie si vine novacu' la muscat; cred ca o sa o incerc cu 2 ace sa vad daca are eficienta;

multumesc de raspunsuri!

sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Montura novac

Post by nexu »

mdd69ro wrote:... unde nada ar sta mai bine; acum nu stiu daca 15-20 de cm deasupra fundului, dar sigur o ridica si de la curentul de la fundul apei, o imprastie si vine novacu' la muscat; cred ca o sa o incerc cu 2 ace sa vad daca are eficienta;multumesc de raspunsuri!sanatate maxima!
Cele mai rezultate bune, au fost la bomba cu pufi mari si verzi, aceia de menta sau scoica...da` am cunoscut niste chinezi, care pescuiesc in Romania si sunt cei mai pescari buni, la caras si crap chinezesc...
Pt novac si alti chinezesti, ei folosesc o montura cu un forfac, care sa ajunga aproape de suprafata apei, daca apa are 1,5m, forfacu` va avea 1,3-1,4m, iar acu`, sustinut de un flotor, va fi infipt intr`o peleta imensa, care provoaca un nor de fitoplancton)ceva care poate fi procurat numai de la chinezi...nu e nicio vrajeala, iar atata timp cat afli ca unu` da pe`o varga(undita) de 3,6m, ceva peste 150eur, iar pe un set de 3 plute, in jur de 25-30eur, parca te face sa intri la idei :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montura novac

Post by mdd69ro »

nexu wrote:
mdd69ro wrote:... unde nada ar sta mai bine; acum nu stiu daca 15-20 de cm deasupra fundului, dar sigur o ridica si de la curentul de la fundul apei, o imprastie si vine novacu' la muscat; cred ca o sa o incerc cu 2 ace sa vad daca are eficienta;multumesc de raspunsuri!sanatate maxima!
Cele mai rezultate bune, au fost la bomba cu pufi mari si verzi, aceia de menta sau scoica...da` am cunoscut niste chinezi, care pescuiesc in Romania si sunt cei mai pescari buni, la caras si crap chinezesc...
Pt novac si alti chinezesti, ei folosesc o montura cu un forfac, care sa ajunga aproape de suprafata apei, daca apa are 1,5m, forfacu` va avea 1,3-1,4m, iar acu`, sustinut de un flotor, va fi infipt intr`o peleta imensa, care provoaca un nor de fitoplancton)ceva care poate fi procurat numai de la chinezi...nu e nicio vrajeala, iar atata timp cat afli ca unu` da pe`o varga(undita) de 3,6m, ceva peste 150eur, iar pe un set de 3 plute, in jur de 25-30eur, parca te face sa intri la idei :twisted:
si ia novacu la undita???? :?: :?: :?: :?: :?:
sa-l prindem pe chinezoi, sa-l amenintam ca-l bagam in valiza si sa-l devalizam de fitoplanctonu' ala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Montura novac

Post by nexu »

La undita iau doar caras si crap...oricum, ceea ce pun ei in acele cu care prind caras si crap, nu seamana cu nimic din ceea ce cunoastem noi, ei manjind acu` cu o pasta d`a lor :twisted:

Pastilele pt pescuit la novac, le gasesti primavara la dragoane si`n niro, imediat ce vin primele importuri, ca si nada de caras, platica si crap ;)
Iti mai ramane doar sa vezi cum pescuiesti cu acea nada :)
0762 747 895...0732 085 740
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”