Aventura in "Dragonu'rosu"

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Ono »

Speranta in van, nu te tine o zi!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Adar Marian »

Am fost ieri sa-mi iau o rola de PowerPro 0,12, n-am gasit...
Apropo, vorbim de pavilionul 7 sau mai e si-n alta parte?
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Mihai Vinturache »

In principal, magazinele de pescuit sunt in pavilionul 7. S-ar putea sa mai gasesti cate unul ratacit prin alte pavilioane. Acum 2 ani era unul in pavilionul principal (cel cu cupola). Cum n-am mai intrat de mult acolo, nu stiu daca mai exista.
Power Pro n-am vazut nici eu sub 0,2.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by pupu »

Si in Dragonul 6 mai sunt doua standuri .

Numai bine...
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by fish bone »

Salut,

Am plecat dupa ceva si cum nu am gasit ce vroiam, am cumparat altceva...
Pe scurt 1 lanseta telescopica Hakuyo Simago 3.6m, 80-180g, 95% carbon, una bucata mulineta Hakuyo XH7000 si multe maruntisuri.
Sper sa le pot testa cat mai curand. De mulineta sunt oricum incantat astept sa vad cum se comporta lanseta.
Pana una alta, cam tot ce am cumparat din Niro/Dragon anii trecuti inca functioneaza si cred ca daca cauti putin mai mult gasesti produse cu raport excelent calitate/pret.
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Gabi »

Adar Marian wrote:Am fost ieri sa-mi iau o rola de PowerPro 0,12, n-am gasit...
Apropo, vorbim de pavilionul 7 sau mai e si-n alta parte?
Mai bine ca n-ai gasit. Eu am luat de 0.10 cica tine 7kg . Aiurea e 0,2 masurat si culmea, tine mai bine de 12 kg .Nici tabelele de echiv.(inch-cm sau lbs-kg ),tiparite si puse-n cutie, nu-s corecte. Atata tot ca merge si 0.2 :lol: .
In schimb am luat o lanseta hakuyo shimago :D 4,2m pt. sheffield excelenta (scor 85 lei) si o mul. pt sheff (cu unul din tamburi special de match) ,8 rulm etc 60 ron. (de la Siweida, stand pe care nu-l ratez niciodata).Pe ambele le-am testat deja si sunt OK ,mai putin lipsa facturii ;)
chestii socoteli
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Eugen Fetes »

Am fost si eu astazi sa-mi cumpar... ce gasesc. Am luat 2 mulinete pentru feeder Tjotter (n-am auzit ever de asemenea marca) are 7+1 rumlmenti, biterunner, tambur pe care a intrat 150m de 0,28 si mai are tambur de rezerva. Prima impresie este excelenta, sa vad comportamentul ei in uz... Pretul a fost de 50 lei/bucata.
Am mai cumparat starleti 4buc/1 leu (vrac nu la plic) si alte fleacuri (bambine luminoase 10 lei o cutie, un fir mono de 0,28, cosulete feeder 70gr 2,5 lei/buc, 1 cutie cu plumbi 3 lei, pat pliant idem cu cele din Metro unde erau ieri 120 lei bucata , la Dragon cu 50 lei/buc). Am cautat sa-mi cumpar varfuri pentru lanseta feeder si... nu am gasit.
0745578278
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Mihai Vinturache »

Eu am luat 4 buc de lansete Hakuyo de 3m inca de acum 2 ani, imediat ce au aparut. Sunt superincantat de ele, s-au comportat excelent pana acum.
Am luat, in aceeasi perioada si 4 mulinete Siweida cu baitruner si sunt la fel de incantat si de acestea. Sincer sa fiu nu am nevoie de mai mult pentru ca nu particip la concursuri si nu am nevoie sa lansez la 100m.
Produsele din Dragon sunt tot mai bune si raportul calitate-pret este foarte bun. In conditiile in care foarte putini pescari au nevoie cu adevarat de scule care sa justifice prin performante niste preturi exorbitante (iar in Romania exagerate chiar comparativ cu preturile de afara) cred ca magazinele "de firma" vor vinde tot mai putin, pentru ca preturile practicate se adreseaza unui numar tot mai mic de pescari. Ma refer la Bucuresti.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by fish bone »

Am reusit sa testez si lanseta si mulineta ieri.
Am lansat aprox 100m fara sa ma fortez iar mulineta lucreaza destul de precis.
Hakuyo sa traiasca...........
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
matei1971
Posts: 83
Joined: 26 Oct 2009, 00:15

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by matei1971 »

Am vazut ca e mare incendiu acolo!
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Marian BARUTZ »

Am un prim "rezultat" al expeditiei din primavara, cu Rubliov, la draconu rosu :twisted: Printre altele am cumparat si 2 telescopice Hakuyo de 3,6 m. Fason de fason la 80 lei buca da` numai atat. La prima punere a atei prin inele cand am tras putin de guta s-a rupt segmentul la vreo 3-4 cm de varf. L-am reparat, am facut vreo 2 sedinte iar ieri am terminat-o, s-a rupt segmenul 2 de la varf. Celalta este OK, probabil am avut eu ghinion, cu aia care-i inca buna,evident :lol:
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by nexu »

Cica paharu`, plin pe jumatate, are doua jumatati, una plina si alta goala...depinde de cum priviti "problema" :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by dutustoica »

Marian BARUTZ wrote:Am un prim "rezultat" al expeditiei din primavara, cu Rubliov, la draconu rosu :twisted: Printre altele am cumparat si 2 telescopice Hakuyo de 3,6 m. Fason de fason la 80 lei buca da` numai atat. La prima punere a atei prin inele cand am tras putin de guta s-a rupt segmentul la vreo 3-4 cm de varf. L-am reparat, am facut vreo 2 sedinte iar ieri am terminat-o, s-a rupt segmenul 2 de la varf. Celalta este OK, probabil am avut eu ghinion, cu aia care-i inca buna,evident :lol:
Si eu am cumparat tot in primavara 2 telescopice Hakuyo Tele Carp Baits 3.00 m, act. 80 - 180g. Am pescuit cu ele la Dunare, cu plumb de 100 gr, am scos o tona de iarba dar si ceva crapi. S-au comportat bine, numai ca la una i-a sarit interiorul de la primul inel :oops: :oops: :oops: Io spun ca am avut noroc, ca nu s-au rupt......s-au poate ghinion :?: :lol: :lol: :lol:
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Marian BARUTZ »

nexu wrote:Cica paharu`, plin pe jumatate, are doua jumatati, una plina si alta goala...depinde de cum priviti "problema" :twisted:
Nexule si daca luam 3 cum dreacu imparteam jumatatile de pahar :mrgreen:
manubabanu
Posts: 32
Joined: 25 Oct 2009, 17:13

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by manubabanu »

Ca la table.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by Mihai Vinturache »

Mai exista ceva standuri de pescuit pe la Dragon? Ca n-am mai fost dinainte de incendiu si am auzit ca tocmai pavilionul de pescuit a ars. Si trebuie sa-mi inlocuiesc lanseta de spining care s-a rupt la Gura Portitei.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by mikcutu »

Da. Exista in jumatatea din stanga a dragonului 7.
Za dacs cam from za tracs!
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by charly »

Exista marfa Jaxon sau Maver (linguri grele) in Dragonul Rosu?
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Salutare tuturor,

Sunt un incepator in ale pescuitului, motiv pentru care ma adresez catre d-voasatra cu rugamintea de a ma ajuta cu un sfat in privinta achizitionarii unui numar de 2 mulinete din Dragonul Rosu.
Pentru inceput cred ca imi este suficienta o mulineta cu 3-4 rulmenti la o varga telescopicade 2.4 m, avand mentiunea :30-g-50-g ( cumparata din Carrefour).
Aveti idee daca articolele de pescuit sunt localizate tot in Dragonul 7 ?
Sunteti cumva in tema cu preturile pentru o astefel de mulineta ? Dar pentru o rola de fir de 0.25 ?
Se merita sa bat drumul pana acolo pentru 2 mulinete si o rola de guta ?
Referitor la nade, exista diferente de calitate intre cele de la Benzar Mix si Sensas ? Intreb pentru ca diferente de pret exista.
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by mikcutu »

salut, inainte sa iti dam unraspuns, ar fi necesar sa ne dai mai multe detalii despre locurile de pescuit si speciile pe care le abordezi. In mare nu ne intereseaza locurile secrete de unde prinzi pestele ci mai degraba daacws pescuiesti in rauri, lacuri, mare...etc. Apoi in functie de specia vizata, putem sa iti dam niste detalii.

Ca idee generala, pentru 2 mulinete si o rola de fir nu este cazul sa te duci pana in dragon ca nu o sa economisesti prea mult.

O zi buna,
Mikcutu.
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”