expo aventuri

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: expo aventuri

Post by fish bone »

Ii rog pe cei care viziteaza recenta deschisa expozitie sa posteze informatii proaspete.
Au anuntat preturi mai mici ca la editiile precedente.
Traiasca marketing-ul! :) :lol:
sau o fi pe bune? :roll:
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: expo aventuri

Post by mikcutu »

...cica EnergoTeam nu este la targ...
...asa mi-a zis un prieten care a fost acolo.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: expo aventuri

Post by raitmaerg »

asa este , energo nu e prezenta.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
fanelulu
Posts: 22
Joined: 27 Jan 2011, 10:54

Re: expo aventuri

Post by fanelulu »

Pacat ca nu vine energo, imi parea un factor "stabilizator".
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by Lorelai »

fanelulu wrote:Pacat ca nu vine energo, imi parea un factor "stabilizator".

Domnilor, lipsim noi sau lipseste el de la aceasta frumoasa intalnire ?
E problema lui. Sau a lor !
Poate, odata pe an, e buna lipsa de "stabilitate". Sau linia de mijloc, spre jos.
Ori, ori !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by Mihai Vinturache »

EU mi-am dat intalnire cu Costinelo maine dupa amiaza pe la expo. Daca mai vine cineva poate punem de o "echipa de presiune" si ii facem sa mai lase la preturi ! :lol:
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by laloi »

Eu am fost joi, am avut drum prin zona.. un MARE MINUS locatia, juma de ora m-am invartit dupa un loc de parcare... in rest, nu ma pricep eu sa cataloghez oferta, asa ca neavizat f multa marfa pt spining... oferte la nazi nu prea... eu am reusit sa cumpar doar niste plute (Maver, e drept, 12 ron bucata :x ), niste agrafe rapide cum am vazut la PVTV, o cutie de alice pt undita... maruntisuri, dar se aduna :D Si o cafea la terasa 4 RON, cat 2 mici aproape, asa ca am mancat micii :D
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: expo aventuri

Post by ioanrv »

Asa e, te umplii de nervi pana gasesti o parcare (parca nu ar trebui sa se dea autoarizatie pentru manifestari care nu asigura locuri de parcare, smecherii platesc chirie doar cat sa-si puna ei corturile), Expo e de fapt un targ cu rafturi de obor pe care-si insira marfa de pe stoc vanzatorii, nu-i nimic nou sau cu pret promotional...e frumos doar ca esti inconjurat de scule de pescuit si pescari :D , se simte si lipsa Energo care nu e deloc compensata de revenirea lui Gipo. In doua cuvinte: dezamagire anticipata... :x
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: expo aventuri

Post by ioanrv »

P.S. Si nu pricep in ruptul capului de ce trebuie sa platim bilet de intrare... :?:
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: expo aventuri

Post by evergreen »

[quote="catalin232"]Te costa mai putin intrarea la Expo decat biletele pentru transportul in comun pentru a alerga pe la zeci de magazine pentru a vedea pe "viu" niste produse. Au fost si vor fi "promotii" si reduceri, dar daca nu gasim ce ne intereseaza pe noi la reducere inseamna ca nu exista.
O expozitie, printre altele iti ofera oportunitatea de a compara produse, a le incerca si a cere detalii specifice de la vanzatori, iar pentru asta chiar merita 10 ron.
Dau un singur exemplu care imi vine in minte ... anul trecut in toamna, la Energofish, TOATA gama de fire (mono si multifilament) de la Sufix a fost la jumatate de pret in timp ce la ceilalti comerciali era la pret intreg.
In Dragon gasiti produse la preturi mici deoarece evaziunea este in floare, nu platesc nici 10 % din taxele care ar trebui sa le plateasca (de cate ori ati primit bon fiscal pe cumparaturi? ) sa nu mai vorbim de calitatea produselor, da gasesti si firme, dar tot pe forum, la un alt topic cineva se bucura ca a cumparat lansete la preturi "beton" si la prima iesire s-au facut surcele. Daca asta este ideea de economisire a banului , cumperi 3 lansete de 90 Ron din care speri sa ti se rupa doar 2 in loc sa cumperi una de 180 Ron de la o firma consacrata care sa te tina si sa iti faca placere sa pescuiesti cu ea sau cumperi carlige la 2 lei pachetul si daca le prinde roua sau fac condens in ambalaj ruginesc sau daca are cineva impresia ca va cumpara Power Pro original la 20 ron rola ... atunci ... sa ma scuzati dar eu unul nu vad unde este economia..... Nu tin partea nimanui, dar daca e sa vorbim pe bune atunci sa spunem toate fetele problemei.[/quote



Intr-adevar, desi n-am fost si in afara la o expozitie pentru pescuit, practica de a face reduceri am auzit ca este folosita, dar, sa nu uitam ca pe acolo nu exista Dragon sau Niro, pentru ca nu se face evaziune ca la noi, asa ca, din moment ce din ce in ce mai multi inclina balanta spre a cumpara mai ieftin din pricina vremurilor, nu-i putem invinui pe expozanti ca nu pot tine pasul cu cei din Niro sau Dragon, cata vreme nu au aceleasi cheltuieli. Oricum, sunt produse si produse, unele merita sa fie cumparate din cele doua locatii amintite, iar pentru altele este disponibil fratele "goagal", sa le poti gasi la un pret rezonabil. In concluzie, daca apar lucruri noi, se poate face, totusi, un tur al unei expozitii, chiar daca nu cumperi prea multe, dar iti iei notite sa ai ce cauta prin metoda enuntata mai sus, iar daca reusesti sa gasesti acelasi produs la un pret mai mic, nu conteaza de unde, daca transportul plus pretul produsului costa mai putin decat celelalte, merita achizitionat! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: expo aventuri

Post by evergreen »

P.S. Nu cred ca vrei sa mergi la pescuit, daca ai si un copil, cu o barca ieftina din Dragon sau Niro(doar daca nu este identica cu una pe care poti pune baza, mai ales in ce priveste gonflabilele)! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: expo aventuri

Post by fish bone »

Hai sa fim seriosi..
Intr-o perioada ca asta cand toata lumea se uita la fiecare leu/euro scos din buzunar, te duci la targ fara gandul ca poti gasi produsul cautat de tine la un pret bun. Nu cred. Te duci nene sa gasesti si tu un discount de 20-35 % cel putin astfel incat sa fie sub pretul cel mai mic gasit pe Google ce draq.
Eu, daca as fi participant, asa as proceda. Astfel stau linistit in magazin si cu banii cheltuiti pe inchirierea standului la targ o pun de o promotie in pravalie.
Te duci la targ sa casti ochii....
Da, te mai duci sa incerci o lanseta ( de parca poti sa faci o aruncare intre standuri), o mulineta, sa vezi ceva noutati..
Hai sa fim seriosi..
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: expo aventuri

Post by evergreen »

fish bone wrote:Hai sa fim seriosi..
Intr-o perioada ca asta cand toata lumea se uita la fiecare leu/euro scos din buzunar, te duci la targ fara gandul ca poti gasi produsul cautat de tine la un pret bun. Nu cred. Te duci nene sa gasesti si tu un discount de 20-35 % cel putin astfel incat sa fie sub pretul cel mai mic gasit pe Google ce draq.
Eu, daca as fi participant, asa as proceda. Astfel stau linistit in magazin si cu banii cheltuiti pe inchirierea standului la targ o pun de o promotie in pravalie.
Te duci la targ sa casti ochii....
Da, te mai duci sa incerci o lanseta ( de parca poti sa faci o aruncare intre standuri), o mulineta, sa vezi ceva noutati..
Hai sa fim seriosi..

Nu cred ca am spus altceva!! :) ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by Mihai Vinturache »

Nimeni nu a pus problema unor preturi mai mici decat in Dragon.
Problema ridicata de noi este ca, profitand de sindromul "supermarketului" unde le ai pe toate adunate intr-un spatiu mic si de reclama facuta evenimentului, se incearca vanzarea produselor la preturi mai mari ca in magazinele permanente. Sau cel putin asa a fost in ultimii ani, verificat de mine cu creionul in mana.
Ori rostul unor astfel de targuri, expozitii etc. de primavara, de toamna este de a scapa de solduri, de produsele demodate, pentru a face loc celor noi care urmeaza sa vina, sa eviti auto concurenta. In acest caz interesul ar fi sa bagi la vanzare produsele vechi la preturi de oferta, reduse, pentru a le vinde repede si a baga rapid banii incasati in circuitul comercial. Pentru asta trebuie sa oferi preturi atractive pentru cei cu posibilitati mai reduse. In acelasi timp ar fi de dorit sa poti prezenta si oferta pentru noul an, care normal, vine cu preturi mai mari si se adreseaza unei al;te categorii de cumparatori. Dar in cadrul expozitiei ar trebui vanduta cu pret promotional pentru ca se castiga din reclama pe care ti-o fac, vrand-nevrand, cumparatorii in timpul sezonului de pescuit.
Asta este teoria.
Din pacate, in Romania noastra nu functioneaza nimic din teoriile economice. Traim intr-un absurd economic.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: expo aventuri

Post by evergreen »

Ai intr-o mare masura dreptate, intr-adevar ar trebui sa scape de marfa veche, totusi dupa ultimii 3-4 ani, nu stiu daca mai ramane marfa veche sau daca se mai tine ceva pe stoc ca sa justifice participarea la o expozitie, dar sa nu uitam de situatiile in care se aplica reducerile acestea la deschiderea unui supermarket, si de batalia care iese la cozi, iar apoi, lumea se indreapta spre o alta deschidere, asa ca reclama printr-o expozitie nu stiu daca isi mai atinge scopul in Romania si in conditiile actuale! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: expo aventuri

Post by Deceneu »

huh, anul trecut dat pe niste bete de la energo 400 ron/buc la expo, si cand am ajuns acasa le-am gasit la ei in magazin 380.. deci in afara de nada...pararea mea este ca nu prea se merita... decat sa vezi noutatile.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”