expo aventuri

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

expo aventuri

Post by ghinozo »

atentiune stimati pescadroni din toate colturile si cotloanele tarii!!! v i se pregateste ceva!!
scoateti banii din saltele sau din pusculite, in perioada 18-21 martie mare expozitie mare cu scule si alea alea...deci stati la panda- se tine ca de obicei la complexu romexpo pav-19

apoi in perioada 25-28 martie la romaero baneasa se tine targul pescarilor si vanatorilor SUPER PESCAR
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by Mihai Vinturache »

Din pacate in ultimii 2 ani n-am vazut nimic care sa merite efortul.
Mi-am facut datoria fata de lumea pescarilor, am platit biletul de intrare, dar n-am vazut nimic nou iar tot ce era de vanzare avea preturi mai mari decat in propriile magazine !!! Am vazut, de exemplu pungi cu nada la 10 lei/kg iar peste 1 luna, in magazin erau la 8 lei/kg.
Eu inteleg ca astfel de "expozitii" ar trebui sa prezinte noutatile pietei si, in plan comercial, sa incerce sa scape de stocurile nevandute in anul trecut oferindu-le la preturi foarte avantajoase.
In 2007 am vazut asa ceva si am vazut clienti din provincie plecand de la expo cu bratele si portbagajele pline. Atunci am cumparat si eu ceva scule si asa m-au convins sa vin si in anii urmatori. In 2008 si in 2009 insa, mi s-a intamplat sa vad, dupa expozitie, aceleasi produse din expo, la jumatate de pret in Niro. Si chiar in magazinele firmelor participante la targ produsele se vindeau cu preturi mai mici decat la expo. Am tras concluzia ca in stilul nostru romanesc, "Expo..." inseamna "prinde prostul si taxeaza-l!" In principal se mizeaza pe fraierirea celor din provincie care vin la targ convinsi ca vor cumpara mai ieftin. Amara pacaleala.
Eu refuz sa mai fiu prost! Pe mine nu ma vor mai vedea pe acolo.
Poate citeste cineva asta si se mai trezesc si ei la realitate. Nu stiu de ce, in lumea comerciantilor din magazinele de pescuit (e vorba de "firmele" mari, care participa la expo) s-a incetatenit parerea ca pescarii intorc banii cu lopata...
Asta e un motiv pentru care cumpar din Niro si Dragon. Adica, macar acolo sunt "prost" pe bani mai putini.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
matei1971
Posts: 83
Joined: 26 Oct 2009, 00:15

Re: expo aventuri

Post by matei1971 »

anul trecut in primavara am vrut sa imi cumpar de la energofish un set de senzori noi, erau 400 lei, norocul meu ca nu mai aveau deoarece i-am luat de la dl Berbecaru din magazin la 360lei! nada benzar era 18 lei iar la alte magazine 14lei! toata marfa de la energofish e mai scumpa la expozitie decat la revanzatori. singurii care ofera discount sunt baietii de la senzor, eu la ei merg!
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: expo aventuri

Post by rubliov »

o raita voi da pe acolo si sigur voi cumpara ceva "ca chestie".
de acolo mi-am luat acum vreo 2 ani o pereche de ochelari mai ieftini cu 25% decat in magazine.foarte buni.merita mers macar pentru privit...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by Mihai Vinturache »

Viorele, asa cum spuneam si eu, in 2007 "Expo..." a fost ceea ce ar trebui de fapt sa fie.
In ultimii 2 ani a fost o pacaleala.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: expo aventuri

Post by mikcutu »

mie mi-a ajuns ce am vazut anul trecut, chit ca este EXPO-AVENTURI chit ca este EXPO SUPER_PESCAR...nu mai vreau
la ce preturi nesimtite afisau firmele...sa se intalneasca ei intre ei...firmele ce produc/importa/distribuie....mie imi ajunge sa colind prin cateva magazine si sa imi iau ceea ce imi trebuie.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: expo aventuri

Post by ghinozo »

asadar bre.....fusai paciulea pe la expo ...nimic nou sub soare...nimic care sa imi faca cu okiu'...mi-am luat o cicada,un moartea avatului...si niste gume...in rest numai prostii...astept expo super pescar din week urmator,intratea 10 lei
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: expo aventuri

Post by rebeu »

Adică ai găsit moartea avatului? Ca alea de la bulgaru'?

Zii, nu mă mai fierbe!!!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: expo aventuri

Post by ghinozo »

sunt cam la fel,..adica arata la fel ca alea...nus daca si bat la fel ca ele...de 14 si 18 grame...



rebeu wrote:Adică ai găsit moartea avatului? Ca alea de la bulgaru'?

Zii, nu mă mai fierbe!!!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: expo aventuri

Post by Eugen Fetes »

ghinozo wrote:asadar bre.....fusai paciulea pe la expo ...nimic nou sub soare...nimic care sa imi faca cu okiu'...mi-am luat o cicada,un moartea avatului...si niste gume...in rest numai prostii...astept expo super pescar din week urmator,intratea 10 lei

Cat a costat o "moartea avatului"?
0745578278
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: expo aventuri

Post by ghinozo »

9.5 ron
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by Mihai Vinturache »

Eugene, la pretul asta sunt cele despre care ai facut tu vorbire prin toamna.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: expo aventuri

Post by Eugen Fetes »

Corect Mihai. Eram aproape sigur ca despre ele este vorba, insa ma asteptam sa fie un picut mai ieftine la aceasta expozitie decat pe site.
0745578278
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: expo aventuri

Post by costin stefanescu »

n-ai sa vezi asa ceva,eu de ce nu ma duc la expo de genul asta,la cat de excroci sant ma si mir ca e la acelasi pret ,de obicei erau mai scumpe cam cu 30% decat in magazine!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by valic »

in afara de expozitie, unde mai pot fi gasite "moartea avatului" ?
o adresa de magazin sau site ?

merci
Valic
0744 644 368
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: expo aventuri

Post by modigliani »

costin stefanescu wrote:n-ai sa vezi asa ceva,eu de ce nu ma duc la expo de genul asta,la cat de excroci sant ma si mir ca e la acelasi pret ,de obicei erau mai scumpe cam cu 30% decat in magazine!
Din nefericire au in continuare o stricta politica de comerciant . Nu pot accepta costurile expozitiei ca pe ,, pierderi calculate , pierderi admise " . Inchirierea standurilor ii costa ,, o galagie de bani " , amenajarea standului .... tot p-acolo , samd . Ori , exponantii nu pot admite in ruptul capului ideea de promovare a produsului ( produselor ) pe perioada expo ( cu castig / recuperare in timp ) si practica adaosuri comerciale ca in magazine sau chiar mai abitir ca acolo .

Consecinta fireasca este ca lasa o imagine nasoala asupra consumatorului . Iata de exemplu tocmai acest topic ! Iata ce pareri cuprinde ! Iata cu ce s-au ales exponantii dupa atatea eforturi !

Prin prisma profesiei am contribuit la amenajarea unor asemenea standuri expozitionale ( in timp , si in mai multe domenii . Sa ramanem insa la expo-pescuit ) . Lucrand , si nu pe putini bani ( asta e ! Vor expozitoare cromate si ,, sclipicioase ", lumini , efecte , elemente decorative speciale ca zeppeline inscriptionate , materiale scumpe , manopera de exceptie ) , mi-am permis sa le sugerez beneficiarilor ( strict ca pescar ) sa-si promoveze elegant , chiar in pierdere pe moment , produsele . Raspunsul invariabil a fost : ,, Si ? Cu atata cheltuiala ce facem ? Cine o suporta ? "

Asadar domnii mei , descoperirea unui produs ieftin pe perioada expozitiei poate fii un simplu accident , o simpla intamplare , sau cine stie ce altceva , insa cu siguranta nu va fii ,, stiinta comerciala " !

Cele bune !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: expo aventuri

Post by catalin232 »

Te costa mai putin intrarea la Expo decat biletele pentru transportul in comun pentru a alerga pe la zeci de magazine pentru a vedea pe "viu" niste produse. Au fost si vor fi "promotii" si reduceri, dar daca nu gasim ce ne intereseaza pe noi la reducere inseamna ca nu exista.
O expozitie, printre altele iti ofera oportunitatea de a compara produse, a le incerca si a cere detalii specifice de la vanzatori, iar pentru asta chiar merita 10 ron.
Dau un singur exemplu care imi vine in minte ... anul trecut in toamna, la Energofish, TOATA gama de fire (mono si multifilament) de la Sufix a fost la jumatate de pret in timp ce la ceilalti comerciali era la pret intreg.
In Dragon gasiti produse la preturi mici deoarece evaziunea este in floare, nu platesc nici 10 % din taxele care ar trebui sa le plateasca (de cate ori ati primit bon fiscal pe cumparaturi? ) sa nu mai vorbim de calitatea produselor, da gasesti si firme, dar tot pe forum, la un alt topic cineva se bucura ca a cumparat lansete la preturi "beton" si la prima iesire s-au facut surcele. Daca asta este ideea de economisire a banului , cumperi 3 lansete de 90 Ron din care speri sa ti se rupa doar 2 in loc sa cumperi una de 180 Ron de la o firma consacrata care sa te tina si sa iti faca placere sa pescuiesti cu ea sau cumperi carlige la 2 lei pachetul si daca le prinde roua sau fac condens in ambalaj ruginesc sau daca are cineva impresia ca va cumpara Power Pro original la 20 ron rola ... atunci ... sa ma scuzati dar eu unul nu vad unde este economia.....
Nu tin partea nimanui, dar daca e sa vorbim pe bune atunci sa spunem toate fetele problemei.
fanelulu
Posts: 22
Joined: 27 Jan 2011, 10:54

Re: expo aventuri

Post by fanelulu »

Eu merg la targuri fiindca sunt toti grupati si nu mia trebuie batut orasul pt ceva anume. Si tot doar la targ am reusit sa-i gasesc juniorului o lanseta UL de 1,60 care altfel nu as fi gasit-o. In rest, intr-adevar, preturi (mai) mari.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: expo aventuri

Post by Lorelai »

Buna seara,
Spun si eu parerea mea.
Nu cumpar din Obor. Nu cumpar din Europa. Nu cumpar de la Gipo 1+1.
Ma informez de pe acest minunat instrument pe care postez care este piata, in special la importator.
Caut oleaca si pe afara. Macar ca documentare.
Cand e balci, ma duc cu drag. Ca la sarbatoare. Ma bucur de cate lucruri sunt in jurul meu. Ma rog, ma intorc acasa ca de la balci, cu o achizitie.. Asteptand sa incerc "jucaria" nou achizitionata daca se poate a doua zi pe balta . Sau sa o arat la prieteni. Cu bucuria unui copil.
Sa fim ingaduitori, eu ma bucur la fiecare expozitie !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: expo aventuri

Post by Deceneu »

Au anuntat k urmeaza exo avp in toama.. septembrie 8-11..... sper sa nu fie si asta ... alta pacaleala...
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”