Barca pentru pescuit

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
Sami
Posts: 7
Joined: 28 Dec 2014, 13:07

Barca pentru pescuit

Post by Sami »

Salutare,

Vreau sa imi cumpar o barca si doresc sa fac o alegere buna,am nevoie de ceva pareri care sa ma ajute sa fac o alegere buna,dat fiind ca va costa o suma destul de mare, din punctul meu de vedere.

Oscilez intre doua modele:

-Laguna 480 facuta de Spat sau Plasma(parerile difera,si aici am o dliema care este mai buna)

-Barca tip open 4,70

As prefera prima varianta dat fiind faptul ca pot pune un motor de 15 cai si nu as mai avea nevoie de inmatriculare,la a doua varianta trebuie motor mai mare,evident trebuie inmatriculata si costul final este mult mai mare,plus ca ,probabil, si partidele de pescuit vor fi mai scumpe datorita combustibilului consumat.

Ca sa ma puteti ajuta vin cu cateva precizari:
-Am permis de navigatie
-Barca vreau sa o tin pe Dunare permanent
-Se va folosi la rapitor,la stationar numai cateva partide pe an si posibil si la clonc daca imi va placea acest stil(intentionez sa abordez acest stil,inca nu am facut-o) numai pe Dunare si ,posibil,o iesire de o saptamana pe an in Delta Dunarii.
-Doresc ca barca sa aiba si spatii de depozitare sa nu car dupa mine toate acareturile gen jiguri,ancora,rezervor,etc

Sper sa ma puteti lamuri cei care folositi asa ceva pe Dunare.

Multumesc!
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Barca pentru pescuit

Post by ghinozo »

nu vrei tu sa te rezumi doar pe situl pe care l-ai infectat? intelegem ca v-a faceti reclama la barcile care le face-ti dar...gata..ca ne-am plictisit de voi
User avatar
administrator
Posts: 66
Joined: 26 Sep 2009, 13:11

Re: Barca pentru pescuit

Post by administrator »

ghinozo wrote:nu vrei tu sa te rezumi doar pe situl pe care l-ai infectat? intelegem ca v-a faceti reclama la barcile care le face-ti dar...gata..ca ne-am plictisit de voi
Marius, te rog detaliază, aici sau pe MP.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Barca pentru pescuit

Post by Eugen Fetes »

Omul, pe care de altfel il cunosc, a solicitat o parere. Eu nu am stiut cum sa-l ajut decat sa-l sfatuiesc sa-si faca cont aici si sa intrebe in speranta ca va fi edificat. Sami nu este comerciant de barci, nu face PROMO. SAMI NU ESTE UN BRACONIER CI UN PESCAR DE SPINNING SI OCAZIONAL DE STATIONAR ORI CLONC. Omul doar vrea sa-si cumpere o copaie si nu stie ce sa-si aleaga.
Baietii, daca era vorba de pneumatica sau de o fibra mai lunga decat are el nevoie il sfatuiam sa-si cumpere ce am eu.
VA ROG SA-L AJUTATI!
0745578278
Sami
Posts: 7
Joined: 28 Dec 2014, 13:07

Re: Barca pentru pescuit

Post by Sami »

ghinozo wrote:nu vrei tu sa te rezumi doar pe situl pe care l-ai infectat? intelegem ca v-a faceti reclama la barcile care le face-ti dar...gata..ca ne-am plictisit de voi
,,Prietene Ghinozo'',
Nu stiu ce ti-a venit pe mine si nu imi amintesc sa fi avut vreun conflict pe undeva,chiar nu iti inteleg frustrarile,daca as comercializa barci as face publicitate reala,nu ascunsa sau ce mai visezi tu.
Numele meu este Usturoi Valentin(0740048770) si sunt din Drobeta Turnu Severin,habar nu am de unde ai facut aceasta asociere ,dar esti total in afara subiectului.Am o cu totul alta activitate.Am intrat pe acest site la sugestia si recomandarea domnului Eugen.Am atata legatura cu comercializarea barcilor cat ai tu cu planeta Pluto.Nu inteleg ce site am infectat,am cerut o parere pe alt site de pescuit la rapitori si neprimind raspuns am zis sa incerc aici,pentru ca am fost indrumat.Sunt destule persoane pe celalalt site pe care ii poti intreba profesia mea si alte lucruri despre mine,ii pot enumera si iti alegi tu dintr-o suta pe cine intrebi,ca sa te linistesti.

In fine...prietenul cu care pescuiesc de obicei,care are o barca open cu motor mare mi-a recomandat sa iau in calcul si barca Black Sea 510 Fishing Consola.
Am cautat ceva info pe net,dar cam slabut,se pare ca are probleme la virarea brusca,acum nu imi dau seama cat de periculos poate sa fie,oricum nu intentionez sa fac concurs de viteza ci sa pescuiesc,deci deplasarea pe apa ,poate fi facuta si cu viteza mai mica fara viraje periculoase.

Astept sugestii care sa ma ajute,multumesc inca o data !
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Barca pentru pescuit

Post by Dan T »

Ghino, elegant este sa dai niște lămuriri.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Barca pentru pescuit

Post by ghinozo »

sa facut o mica comfuzie,imi cver scuze...bafta la pescuit
am crezut ca sunt aia de pe pescuit..care fac reclama barcilor lui pictoru'
Sami
Posts: 7
Joined: 28 Dec 2014, 13:07

Re: Barca pentru pescuit

Post by Sami »

Bafta la pescuit tie,eu nu am nevoie,eventual de fire intinse ;)

La multi ani tuturor in 2015 si cat mai multe realizari si impliniri!!!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Barca pentru pescuit

Post by Claudiu »

This is SPARTA! :lol: ;)
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Barca pentru pescuit

Post by Eugen Fetes »

UP
0745578278
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Barca pentru pescuit

Post by Dan T »

In primul rand ar fi bine sa detaliezi putin acel open 4,70. La care barca te referi?

Barca mare, grea, motor mare = pescaj mare si bordaj inalt. In lacurile cu apa mica nu mai intri. Pentru clonc un bordaj inalt te termina.
Daca o vei folosi numai pentru spinning si clonc Laguna este absolut OK. Sau... parerea mea, Romcraft. Romcrafturile au podeaua dreapta, fara curburi, ceea ce asigura o pozitie mai buna la spinning, mai putin obositoare. Laguna avand fundul barcii convex este foarte posibil sa aluneci destul de des.
Sami
Posts: 7
Joined: 28 Dec 2014, 13:07

Re: Barca pentru pescuit

Post by Sami »

Dan T wrote:In primul rand ar fi bine sa detaliezi putin acel open 4,70. La care barca te referi?

Barca mare, grea, motor mare = pescaj mare si bordaj inalt. In lacurile cu apa mica nu mai intri. Pentru clonc un bordaj inalt te termina.
Daca o vei folosi numai pentru spinning si clonc Laguna este absolut OK. Sau... parerea mea, Romcraft. Romcrafturile au podeaua dreapta, fara curburi, ceea ce asigura o pozitie mai buna la spinning, mai putin obositoare. Laguna avand fundul barcii convex este foarte posibil sa aluneci destul de des.
O barca open 4,70 care sa poata naviga cu 20 cai lejer,nu vreau motor peste aceasta valoare pentru ca as fi nevoit sa o inmatriculez si as adauga niste costuri pe care as vrea sa le evit.
Nu stiu cat de grea sa fie ca sunt novice in industria barcilor,de asta si cer sfaturi si ajutor.

Acum am mai citit una alta si parca ma atrage mai mult Black Sea decat Laguna,mai ales in interiorul barcii,plus ca in Delta am mers cu Black Sea,e adevarat cu motor de 40 cai si 7 persoane,fara bagaje ,si era super.Aduc in discutie varianta open pentru ca as vrea sa aiba pupitru si volan sa fie mai usor de condus,desi probabil la pescuit m-ar incurca putin.
Vreau sa fac comparatie intre Black Sea si open 470 la aceeasi motorizare ce avantaje si dezavantaje am in timp.
Black Sea probabil as cumpara-o noua,nu prea sunt second la vanzare sau daca sunt le gasesti aproape la pret de noua si nu se merita,la barca open ar fi second cu siguranta fiind mai scumpe,iar aici pot avea ghinionul sa iau una ,,spoita'' apoi dupa un an sa fie nevoie de reparatii capitale si investesc cat nu face.
Vedeti am ceva dileme de rezolvat si in zona mea sunt cateva barci,dar prea putine sa imi fac o idee.
Multi zic de Black Sea ca ar fi periculoasa in viraje,altii ca o barca open are nevoie de motorizare mare 40-50 cai...dar nu as vrea sa investesc atat de mult si apoi sa am taxe anuale de achitat,apoi verificari si alte chestii ce le implica o barca inmatriculata.
Prietenul cu care pescuiesc are o barca cu motor mare,inmatriculata,dar simt ca nu am nevoie de una la fel,inmatriculata,dar pe de ala parte nu vreau sa iau una sa ii trag un motor de 20 cai si sa ma trezesc ca nu are suficienta putere.
V-am bagat si pe voi in ceata? :) Eu deja sunt...
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Barca pentru pescuit

Post by Dan T »

Black Sea este prost construita, se dezlipesc chesoanele, stropește rău și virează aiurea, capacele de la chesoane sunt foarte subțiri și se sparg.
O barca cu consola centrala are nevoie de motor mai mare de 20 cp.
Na dilema :lol:
Sami
Posts: 7
Joined: 28 Dec 2014, 13:07

Re: Barca pentru pescuit

Post by Sami »

Dan T wrote:Black Sea este prost construita, se dezlipesc chesoanele, stropește rău și virează aiurea, capacele de la chesoane sunt foarte subțiri și se sparg.
O barca cu consola centrala are nevoie de motor mai mare de 20 cp.
Na dilema :lol:
De asta imi era si mie teama cu openul de 470,in subconstient traiam cu aceeasi parere ,dar parca aveam nevoie sa imi fie confirmata.

Daca Black sea nu e bine construita,recomandati-mi altceva la aceleasi caracteristici...stabila,confortbaila la pescuit,cu spatii de depozitare,etc...si sa mearga bine cu 20 cai frumosi :)...si sa nu sara de 6000 lei,sau pe acolo...
As prefera ceva sa fie asemanatoare inauntru ca Black Sea,nu cum e Laguna.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Barca pentru pescuit

Post by Dan T »

Romcraft. Vorbește cu ei, acum nu au comenzi, poate mai lasă...
Sami
Posts: 7
Joined: 28 Dec 2014, 13:07

Re: Barca pentru pescuit

Post by Sami »

Care model mai exact?

Are si fund dublu?
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Barca pentru pescuit

Post by Dan T »

480 sau 500
romcraft.ro
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Barca pentru pescuit

Post by Dan T »

Suna-ma dacă dorești
0767803255
Sami
Posts: 7
Joined: 28 Dec 2014, 13:07

Re: Barca pentru pescuit

Post by Sami »

Salutare,
Pana la urma am ales o barca second,din considerente de costuri.
Am ales o barca asemanatoare ca si constructie cu Romcraftul,doar ca e mai scurta,are numai 420,are fund dublu si pereti dubli,sistem drenaj,este echipata cu un motor Selva 2t 10 cai.
Se numeste Plastimare Lancia 420.
Sper sa fie ok,pe apa o sa o scot in 2-3 luni,vreau sa ii schimb cateva lucruri la accesorii si nu ma grabesc.
Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Mai jos sunt datele de pe siteul oficial al producatorului.

Lunghezza fuori tutto m 4,20
Larghezza m 1,65
Immersione m
Peso kg 125
Carena V
Materiale di costruzione VTR
Portata omologata persone n. 4
Posti letto n.
Velocità massima nodi
Tipo motore FB
Numero motori 1
Marca motore
Potenza unitaria motore HP 25
Serbatoio carburante litri
Serbatoio acqua litri
Categoria progettazione CE D
Prezzo (IVA esclusa) EUR 1.910
NUOVA PLASTIMARE S.R.L.
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”