Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by ioanrv »

Am un acumulator deep cycle Crown 105 Ah, cumparat acu' vreo 3 ani. Am vrut sa-l folosesc in primavara asta, l-am pus la incarcat, redresorul mi-a dat "verde" (incarcare completa) dupa cica o ora, buuun, l-am pus la un motor electric si dupa un minut a lesinat :lol: . Motorul nu poate fi bagat in cauza, am primit de la balta un acumulator auto normal si m-a tinut toata ziua...

Dezamagit am vrut sa-mi las epava acolo dar proprietarul, om generos, mi-a spus ca poate fi relativ usor reconditionat prin adaugare de apa distilata (parca).

Intrebarea e: unde se poate face asa ceva? Mentionez ca nu doresc sfaturi despre cum as face singur asta.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by ioanrv »

Nu stie nimeni in Bucuresti sau imprejurimi unde se poate reconditiona un acumulator?
User avatar
radu_g
Posts: 22
Joined: 07 Mar 2011, 13:09
Location: Otopeni
Contact:

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by radu_g »

pe calea giulesti in curte la Atifco in spate unde este depozitul este un magazin de acumulatori nu cine stie ce eu am cumparat de acolo si mi-a si reconditionat unul care tot la fel vroiam sal arunc,poti sa incerci sa vezi ce zice.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by ioanrv »

Mersi, maine le fac o vizita.
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by armeanu »

Asa cum au disparut si '' pericele calde de vulcanizare '' asa au disparut si atelierele de reconditionat acumulatori .( adevarul este ca nu mai sunt acumulatorii de altadat cu smoala pe deasupra .)
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by ioanrv »

radu_g wrote:pe calea giulesti in curte la Atifco in spate unde este depozitul este un magazin de acumulatori nu cine stie ce eu am cumparat de acolo si mi-a si reconditionat unul care tot la fel vroiam sal arunc,poti sa incerci sa vezi ce zice.
L-am dus azi, luni vad rezultatul... :geek:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by ioanrv »

Rezultat peste asteptari, de 4 ore se invarte electricu' fara sa dea semne de oboseala. Mi-a zis ca nu a facut decat sa-i puna apa.
User avatar
radu_g
Posts: 22
Joined: 07 Mar 2011, 13:09
Location: Otopeni
Contact:

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by radu_g »

;)
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by ioanrv »

Mersi radu_g, poate topicul va fi folositor si altora.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by costin stefanescu »

Ioane,de ce nu a-i mai venit la cafenea,cred ca sunt vreo 2 ani de cand a-i venit ultima oara,stiu ca nu e topicul adecvat, dar chiar sunt curios,sa stii,nu mancam pe nimeni :D ?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by Ono »

radu_g wrote:pe calea giulesti in curte la Atifco in spate unde este depozitul este un magazin de acumulatori nu cine stie ce eu am cumparat de acolo si mi-a si reconditionat unul care tot la fel vroiam sal arunc,poti sa incerci sa vezi ce zice.
Cam pe unde e mai precis?
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by ioanrv »

costin stefanescu wrote:Ioane,de ce nu a-i mai venit la cafenea,cred ca sunt vreo 2 ani de cand a-i venit ultima oara,stiu ca nu e topicul adecvat, dar chiar sunt curios,sa stii,nu mancam pe nimeni :D ?
Pai ma sperii daca ma inviti cu gramatica asta... :shock: :lol: Nu mai face pe fata mare ca si tu ai lipsit multa vreme din peisaj, cel putin aici pe forum. Povestea e lunga, ba am fost suparat pe voi, ba eram banat :lol: , ba n-am avut timp. Stiti ca sunt incomod, s-ar putea ca CD-ul sa-ti reproseze ca m-ai rascolit :lol: :lol: :lol: ...si cum singur ai constatat, nu-i aici topicul potrivit asa ca da-ti repede un avertisment... :lol: :lol: :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by ioanrv »

Intri in Giulesti, a doua statie de tramvai de la Podul Grant (se numeste George Valsan), o depasesti circa 75 m si o sa vezi o strada la stanga cu un panou mare AUTONET SERVICE AUTO, o iei pe acolo, in capat e fosta Autobaza Giulesti, intri, faci stanga, inca odata stanga si o sa vezi o hardughie ponosita cu acumulatori. Ai ajuns la destinatie. :P
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Post by Ono »

Multumesc.
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”