Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

ioanrv

Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Mesajde ioanrv » 04 Mar 2013, 11:20

Am un acumulator deep cycle Crown 105 Ah, cumparat acu' vreo 3 ani. Am vrut sa-l folosesc in primavara asta, l-am pus la incarcat, redresorul mi-a dat "verde" (incarcare completa) dupa cica o ora, buuun, l-am pus la un motor electric si dupa un minut a lesinat :lol: . Motorul nu poate fi bagat in cauza, am primit de la balta un acumulator auto normal si m-a tinut toata ziua...

Dezamagit am vrut sa-mi las epava acolo dar proprietarul, om generos, mi-a spus ca poate fi relativ usor reconditionat prin adaugare de apa distilata (parca).

Intrebarea e: unde se poate face asa ceva? Mentionez ca nu doresc sfaturi despre cum as face singur asta.

ioanrv

Re: Reconditionare acumulatori (baterii) deep cycle

Mesajde ioanrv » 05 Mar 2013, 10:12

Nu stie nimeni in Bucuresti sau imprejurimi unde se poate reconditiona un acumulator?

radu_g

Mesajde radu_g » 05 Mar 2013, 13:08

pe calea giulesti in curte la Atifco in spate unde este depozitul este un magazin de acumulatori nu cine stie ce eu am cumparat de acolo si mi-a si reconditionat unul care tot la fel vroiam sal arunc,poti sa incerci sa vezi ce zice.

ioanrv

Mesajde ioanrv » 05 Mar 2013, 18:55

Mersi, maine le fac o vizita.

armeanu

Mesajde armeanu » 06 Mar 2013, 07:44

Asa cum au disparut si '' pericele calde de vulcanizare '' asa au disparut si atelierele de reconditionat acumulatori .( adevarul este ca nu mai sunt acumulatorii de altadat cu smoala pe deasupra .)
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992

ioanrv

Mesajde ioanrv » 07 Mar 2013, 15:20

radu_g scrie:pe calea giulesti in curte la Atifco in spate unde este depozitul este un magazin de acumulatori nu cine stie ce eu am cumparat de acolo si mi-a si reconditionat unul care tot la fel vroiam sal arunc,poti sa incerci sa vezi ce zice.

L-am dus azi, luni vad rezultatul... :geek:

ioanrv

Mesajde ioanrv » 12 Mar 2013, 00:12

Rezultat peste asteptari, de 4 ore se invarte electricu' fara sa dea semne de oboseala. Mi-a zis ca nu a facut decat sa-i puna apa.

radu_g

Mesajde radu_g » 12 Mar 2013, 22:23

;)

ioanrv

Mesajde ioanrv » 13 Mar 2013, 12:07

Mersi radu_g, poate topicul va fi folositor si altora.

costin stefanescu
Moderator

Mesajde costin stefanescu » 29 Mar 2013, 00:41

Ioane,de ce nu a-i mai venit la cafenea,cred ca sunt vreo 2 ani de cand a-i venit ultima oara,stiu ca nu e topicul adecvat, dar chiar sunt curios,sa stii,nu mancam pe nimeni :D ?

Ono

Mesajde Ono » 29 Mar 2013, 05:16

radu_g scrie:pe calea giulesti in curte la Atifco in spate unde este depozitul este un magazin de acumulatori nu cine stie ce eu am cumparat de acolo si mi-a si reconditionat unul care tot la fel vroiam sal arunc,poti sa incerci sa vezi ce zice.

Cam pe unde e mai precis?

ioanrv

Mesajde ioanrv » 29 Mar 2013, 11:41

costin stefanescu scrie:Ioane,de ce nu a-i mai venit la cafenea,cred ca sunt vreo 2 ani de cand a-i venit ultima oara,stiu ca nu e topicul adecvat, dar chiar sunt curios,sa stii,nu mancam pe nimeni :D ?

Pai ma sperii daca ma inviti cu gramatica asta... :shock: :lol: Nu mai face pe fata mare ca si tu ai lipsit multa vreme din peisaj, cel putin aici pe forum. Povestea e lunga, ba am fost suparat pe voi, ba eram banat :lol: , ba n-am avut timp. Stiti ca sunt incomod, s-ar putea ca CD-ul sa-ti reproseze ca m-ai rascolit :lol: :lol: :lol: ...si cum singur ai constatat, nu-i aici topicul potrivit asa ca da-ti repede un avertisment... :lol: :lol: :lol:

ioanrv

Mesajde ioanrv » 29 Mar 2013, 11:46

Intri in Giulesti, a doua statie de tramvai de la Podul Grant (se numeste George Valsan), o depasesti circa 75 m si o sa vezi o strada la stanga cu un panou mare AUTONET SERVICE AUTO, o iei pe acolo, in capat e fosta Autobaza Giulesti, intri, faci stanga, inca odata stanga si o sa vezi o hardughie ponosita cu acumulatori. Ai ajuns la destinatie. :P

Ono

Mesajde Ono » 29 Mar 2013, 16:06

Multumesc.

Înapoi la “Echipamente pentru pescuit”