Sfat alegere Barca rigida

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Sfat alegere Barca rigida

Post by bogdanenescu1 »

Am o dilema de ceva timp si anume in a alege o barca rigida pentru pescuit usor 2 persoane. Am un Bic 245 insa cu motor de 2,5CP si 2 oameni (240 kg cu bagaje) cam intra la apa. Asa ca m-am decis sa o vand.
Nu vreau gonflabila, vreau o barca rigida.

Problema este ca de vreo luna de zile tot caut pe net dupa o barca care sa-mi placa si care sa fie si usor de transportat.
M-am orientat la modelul IBIS de la Cirus Plast Constanta care costa in jur de 3000 lei cu vasle cu tot. Nu sunt sigur ca este exact ceea ce-mi trebuie. Mi-e teama ca nu etse destul de stabila. L3,95 x l 1,35, greutate 65 kg. Se poate transporta usor pe portbagajul masinii.

Asa ca am in vizor si modelul SL350 din aluminiu de la Motocraft. In jur de 6400 lei. In afara de pret, aici problema este ca ei dau doar 240kg incarcare omologata. L 3,53 x l 1,46, greutate 56kg.

As vrea cateva sfaturi sincere de la cineva care are asa ceva si ma poate lamuri. Multumesc!
Bogdan Enescu
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Lorelai »

Unde vrei sa folosesti barca ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by bogdanenescu1 »

In general pe lacuri gen Snagov la spinning sau varga. Deci nu pe Dunare.
Bogdan Enescu
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Lorelai »

Ce zici de asa ceva ?
http://www.probarca.ro/anunt/30772/101/ ... R-RID-.htm

Atentie, nu este o barca gomflabila, are chila rigida, se vinde si fara fuste,modelul WB 8 sau WB10, daca o gasesti Dar are o stabilitate deosebita, vezi dimensiunile.
Exista si varianta pentru pescuit, cu 2 scaune de pescar cu picior, rotative, in loc de banchete.
Intr-o vreme aveau si la Nautic-Life.
O folosea la competitii de spininng Misu Sofonea, ca sa ai o idee despre stabilitate.
Importator pana acum un an era Blackseamagic, din Limanu, jud Constanta.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Lorelai »

Uite-o si pe aia de la Nautic Life.

http://www.marinelife.ro/157-Walker-Bay-ANGLER-10-101
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by bogdanenescu1 »

Totusi nu as vrea nimic gonflabil.
Si din experienta spun ca la o lungime sub 3,5-4m, 2 pescari se descurca cam greu. M-am dat pe Snagov cu o barcuta - inchiriata de la un localnic - din fibra de 3,2m cu 1,2m latime. Numai unul dintre noi putea sa stea in picioare, altfel riscam sa plonjam in apa. Eram si destul de aproape si ne cam impiedicam unu de altul prin barca. Intr-adevar walker bay are stabilitate f buna la 1,65m.
Eu caut o barca in care sa putem sta destul de comod.
Cele 2 modele prezentate mai sus de mine sunt cele mai potrivite pe care le-am putut gasi. Dpdv al greutatii, dimensiunilor si pretului. Am verificat toti constructorii de barci din Romania. M-as orienta si spre o Laguna Minor de la Spat sau Plasma. Sau spre un B5 de la Cirus. Insa e f greu cu transportul fara peridoc, modificari la masina pentru carlig, si asta inseamna o investitie mai mare decat barca in sine. Iar pentru ce-mi trebuie mie nu se merita.
Bogdan Enescu
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Lorelai »

Repet, fustele sunt montate suplimentar la aceste modele, ele sunt detasabile, nu dau decat o siguranta sporita, nu participa la flotabilitate. Modelul fara fuste, are 1,45 latime, parca, asa ceva nu am gasit inca la o alta barca rigida de aprox 3 m lungime.
Pana la urma, normal, este optiunea ta. M-am gandit la un raport maxim de latime (implicit stabilitate)la o barca de dimensiunile pe care le-ai enuntat.
Nu poti sa le ai pe toate in acelasi timp.
Din proprie experienta, pescuind cu barca mea de 3,10, gonflabila, impreuna cu Dutu pe Snagov, am reusit un pescuit destul de comfortabil, amandoi, mai ales eu, fiind destul de bine "imbracati".
Spor la cautari, eu ti-am spus doar parerea mea.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by bogdanenescu1 »

Ramane o optiune. Cam scumpa cea noua de la nauticlife, dar o sa o iau in calcul. Am intrat la ei pe site walkerbay.com si am vazut acolo modelul 10. Insa nu afiseaza preturi.
Bogdan Enescu
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Lorelai »

Probabil am uitat ceva important. Am vrut sa-ti dau doar un model de barca. Baietilor de la Nautic LIfe nici eu nu le-asi da banii aia. Ei nu sunt importatori, au cumparat-o de la Blacksea magic si asteapta, sau au asteptat pestele.Dar nu stiu nici daca Blacksea Magic mai au barci. Ramane sa cauti tu pe site-uri oferte.
Dupa parerea mea, prima oferta pe care ti-am trimis-o, tot informativ, mi se pare mult mai ok. Adica referitor si visavis de barcuta ta BIC. : :lol: :lol:
Succes !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by valic »

bogdanenescu1 wrote:Totusi nu as vrea nimic gonflabil.
Si din experienta spun ca la o lungime sub 3,5-4m, 2 pescari se descurca cam greu. M-am dat pe Snagov cu o barcuta - inchiriata de la un localnic - din fibra de 3,2m cu 1,2m latime. Numai unul dintre noi putea sa stea in picioare, altfel riscam sa plonjam in apa. Eram si destul de aproape si ne cam impiedicam unu de altul prin barca. Intr-adevar walker bay are stabilitate f buna la 1,65m.
Eu caut o barca in care sa putem sta destul de comod.
Cele 2 modele prezentate mai sus de mine sunt cele mai potrivite pe care le-am putut gasi. Dpdv al greutatii, dimensiunilor si pretului. Am verificat toti constructorii de barci din Romania. M-as orienta si spre o Laguna Minor de la Spat sau Plasma. Sau spre un B5 de la Cirus. Insa e f greu cu transportul fara peridoc, modificari la masina pentru carlig, si asta inseamna o investitie mai mare decat barca in sine. Iar pentru ce-mi trebuie mie nu se merita.
Salut,

Nu te sfatuiesc catre o Laguna Minor (SPAT), o spun din experienta, e buna dar pe Cismigiu ...
Nici de la Plasma nu te sfatuiesc, sunt subtiri, de unde si greutatea mica, deci in timp se deterioreaza rapid... sunt f fragile ...
O barca rezistenta si bine finisata ar fi Romcraft 400 la cca 110 kg, din care se pescuieste in 2 confortabil, dar este totusi instabila la statul in picioare in 2 persoane, dar cu grije este ok.
Valic
0744 644 368
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by fatdaddy »

Eu zic ca daca tot faci o investitie, fa-o sa poti iesi pe si pe Dunare. crede-ma , pofta vine mancand, iti spun din experienta si vei vrea sa o vinzi sa-ti iei altceva mai mare(capabil), pierzand astfel timp si bani.

Ca si observatie, barcile din link-uri sunt mai scurte, dar chiar si mie care am 140kg , o barca de 3.5-4m ptr spining mi se pare cargobot, conditia sa fie stabila. Din gonflabila mea de 3.30 pescuim doi fara probleme. La spining faci ancorari dese . Intr-o barca mai mare, iti va fii destul de nasol sa le faci singur.
Si mie Laguna Minor mi se pare o idee proasta. Este instabila si pe o apa montata, cam strangi din c_r.
Andrei Riga
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Adi11 »

bogdanenescu1 wrote:Am o dilema de ceva timp si anume in a alege o barca rigida pentru pescuit usor 2 persoane. Am un Bic 245 insa cu motor de 2,5CP si 2 oameni (240 kg cu bagaje) cam intra la apa. Asa ca m-am decis sa o vand.
Nu vreau gonflabila, vreau o barca rigida.

Problema este ca de vreo luna de zile tot caut pe net dupa o barca care sa-mi placa si care sa fie si usor de transportat.
M-am orientat la modelul IBIS de la Cirus Plast Constanta care costa in jur de 3000 lei cu vasle cu tot. Nu sunt sigur ca este exact ceea ce-mi trebuie. Mi-e teama ca nu etse destul de stabila. L3,95 x l 1,35, greutate 65 kg. Se poate transporta usor pe portbagajul masinii.

Asa ca am in vizor si modelul SL350 din aluminiu de la Motocraft. In jur de 6400 lei. In afara de pret, aici problema este ca ei dau doar 240kg incarcare omologata. L 3,53 x l 1,46, greutate 56kg.

As vrea cateva sfaturi sincere de la cineva care are asa ceva si ma poate lamuri. Multumesc!
NU IBIS. DECI, NU IBIS NU NU si NU.Am vrut eu chiar luna trecuta sa-mi cumpar barca asta si dupa multe auzite si vazute am lasato balta...citeste pe net calumea sa vezi ce zicea lumea de ea...lu unu i s-a rupt oglinda cu tot cu motor...pe apa...unii spun ca parca este din jucarie,eu spun ca este din hartie.sunt foarte proaste..+ ca am vorbit la telefon cu seful de la Cirus Plast si mi-a spus ca ibis-ul nu are dublu fund si mai mult podeaua (fundul) este de doar 5 mm.pana la urma mi-am luat o gomflabila de 2.8 si sunt fff multumit de ea..parerea mea daca vrei ceva din fibra, sa aibe macar dublu fund.
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by bogdanenescu1 »

Pe bune? Eu chiar Ibis vroiam sa-mi iau sincer. Este varianta cea mai ieftina. Am citit si eu despre cel cu oglinda rupta, dar cred ca este un caz izolat. Probabil a pus un motor prea greu pentru cat era specificat. Si eu am vb cu cel de la Cirus si m-a asigurat ca este ok pentru ce-mi trebuie mie.
Gonflabila nu vreau din mai multe motive. Primul ar fi rezistenta in timp, in 4-5 ani se deterioreaza. Apoi gonflabila trebuie sa o pastrezi umflata si nu in soare sau frig.
Vreau barca rigida pentru ca o pot lasa din primavara pana in toamna pe apa fara probleme. Acoperita cu o husa speciala te tine si 20 ani. Asta este parerea mea, nu am avut gonflabila dar asa vad eu lucrurile. Daca gresesc corectati-ma!!!

Cred ca raman la un SL 350 de la Motocraft, chiar daca e mai scumpa. E totusi aluminiu. Nu stiu insa care este stabilitatea pentru 2 persoane in picioare si ma da inapoi greutatea maxima admisa de 240 Kg. Modelul mai mare SL 410 am vazut-o este ok si are stabilitate f buna chiar cu 3 persoane + bagaje.

Mai e si modelul B5 de la Cirus care pare destul de buna insa este prea lunga pentru a putea fi transportata pe portbagaj, mai ales ca eu nu am masina combi cu plafonul lung.
Bogdan Enescu
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Lorelai »

bogdanenescu1 wrote: Acoperita cu o husa speciala te tine si 20 ani.
Iti garantez ca dupa max 3 ani o sa vrei sa o schimbi.
Vorba lui Andrei, pofta vine mancand.
Iar daca vrei sa te dai doar pe Snagov, nu renteaza.
Poti sa inchiriezi cu 60 lei pe zi , pe care cu barca ta ii amortizezi in 100 de iesiri. Nu mai vorbesc de chirie cu parcarea.
Mai gandeste-te.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by bogdanenescu1 »

M-am decis. Astazi mi-am comandat barca SL 410 din aluminiu. Cred ca am ales bine.
Astept acum sa se dezghete lacurile sa o pot proba.

Imi trebuie pe cineva la Snagov sa o parchez. Un localnic sau undeva la un pret rezonabil. Daca ma poate ajuta cineva ......
Bogdan Enescu
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Mihai Vinturache »

1. Exact langa debarcaderul complexului Astoria, despartit de acesta printr-un gard de sarma cu portita (se intra din incinta complexului), exista niste baraci special pentru adapostit barci si echipamente. Terenul si baracile sunt ale unui tip care pescuieste si el tot anul pe Snagov si am inteles ca mai are chiriasi. Nu cunosc numere de telefon dar cred ca poti afla ceva de la cei de la Astoria.

2. Dutu si Iancu pot sa-ti ofere niste informatii despre locul unde ne-am tinut noi barcile. Insa este putin cam scump.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by bogdanenescu1 »

Pe cei de la Astoria ii cunosc personal. De la ei am luat anul trecut barca. Sunt foarte amabili. O sa vorbesc cu ei poate ma inteleg cumva. Dar exista problema cu paza acolo. Este departe de complex si paznicii nu stau langa barci.

Am gasit la un club nautic cu 250 lei / luna. Mie unu mi se pare mult, cu toate ca imi ofera factura, contract, paza si pe timpul iernii o tin inauntru intr-o hala.
Bogdan Enescu
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Dumitrescu Iancu »

bogdanenescu1 wrote:Pe cei de la Astoria ii cunosc personal. De la ei am luat anul trecut barca. Sunt foarte amabili. O sa vorbesc cu ei poate ma inteleg cumva. Dar exista problema cu paza acolo. Este departe de complex si paznicii nu stau langa barci.

Am gasit la un club nautic cu 250 lei / luna. Mie unu mi se pare mult, cu toate ca imi ofera factura, contract, paza si pe timpul iernii o tin inauntru intr-o hala.
Acelasi pret ni s-a cerut si noua pentru barcile asociatiei, asa ca am renuntat si am preferat sa le transportam, pe peridoc, de cate ori este necesar...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by Mihai Vinturache »

Eu nu vorbeam de cei de la Astoria ci de baracile de langa debarcader. Sunt baraci metalice inchise, de genul eurocontainerelor dar ceva mai mici si sunt ale unui individ din zona, nu ale complexului.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Sfat alegere Barca rigida

Post by bogdanenescu1 »

Nu stiam ca baracile acelea sunt ale altcuiva. O sa ma interesez. Deocamdata pana se dezgheata lacul ca lumea si iese si stiuca din prohibitie pe 25 Martie parca, nu am ce sa fac pe acolo.
Bogdan Enescu
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”