Lanseta Match

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Lanseta Match

Post by CRISTI DINU »

Va salut,am o lanseta match carbon ,de la shakespeare de 3.9 m si 6 lb , este noua ,ma interesa daca o pot folosi pentru pescuitul la feeder,intr-o alta ordine de idei 6 lb inseamna cam 2.7 kg ,adica pot atarna o greutate de 2.7 de varful lansetei si nu se rupe ? multumesc
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Lanseta Match

Post by PETER »

" Test curve.
Aceasta valoare este de fapt valoarea greutatii care atunci cand este aplicata la o lanseta o va indoi la nouazeci de grade.
De exemplu, in cazul in care atasam o greutate de 2 1/2 lb (1,13Kg) la primul inel al lansetei, iar cand lanseta este ridicata aceasta greutate va indoi lanseta exact la nouazeci de grade, acea lanseta va avea un test curve de 2 1/2 lb. "
http://www.crap.ro/pagina/4/546/2/sfatu ... sonik.html

Nu recomand sa o folosesti ca feeder, pt. ca nu vei vedea trasaturile, numai cand pestele se va agata singur, si iti va trage batul....
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Lanseta Match

Post by mikcutu »

Salut Cristi,

Parerea mea este ca acel 6lb nu reprezinta TC-ul la o lanseta de match.
Gandeste-te ca pana in acest moment, nu exista lanseta de SPOD pentru crap de 6lb daramite de match. Mai mult de atat, la o lanseta de match, nu ii vad utilitatea pentru ca ar fi destul de grea iar duap vreo 10 aruncari te-ai lasa de pescuit si te-ai lua de mutat contragreutatilor macaralelor cu mainile... :D :D :D

Revenind la folosirea ei pe post de feeder, de obicei, lansetele de match sunt mai rigide pentru ca semnalizarea se face cu plutele pe cand cele de feeder, semnalizarea facaduse pe varf, acesta este mai moale si are actiune de varf pe cand cele de match sunt cu actiune parabolica sau semi-parabolica.

Daca vei folosi match-ul pe post de feeder, vei face avea aceleasi rezultate pe care le-am avut si eu cand am folosit o lanseta telescopica de 2.7m cu acelasi scop.
Eu am avut capturi dar mai putine decat la feeder, trasaturile erau mai slab vizibile...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Lanseta Match

Post by CRISTI DINU »

multumesc tare mult,ma gandeam ca pe un rau (Arges)sa o pot fol. pt. feeder ,pe balti n-am mai pescuit de mult,pe ea asa scrie 6 lb. cu siguranta am s-o marit.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Lanseta Match

Post by Mihai Vinturache »

Pe Arges cu atat mai mult n-ai sa o poti folosi ca feeder. Presupun ca ai in vedere pescuitul la scobar si mreana care au muscatura mai fina decat carasul pe lac, deci si semnalizarea la varf va fi mai greu vizibila.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”