Carcasa motor barca

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Carcasa motor barca

Post by evergreen »

Cine poate sa ma lamureasca in legatura cu compatibilitatea carcaselor de motoare de barca, de exemplu o carcasa de la un motor de 20 cp se potriveste la un motor de 15 cp, sau la unul de 25 cp?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Carcasa motor barca

Post by raitmaerg »

sunt ceva potriviri la unele modele. fi mai explicit.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carcasa motor barca

Post by evergreen »

Salut, Georgian, tocmai asta as dori sa aflu, care din producatori au carcase compatibile cu mai multe marimi, in special cea de 20 cp daca este potrivita si la 25 cp. Sa zicem ca m-ar interesa mai ales Suzuki!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Carcasa motor barca

Post by raitmaerg »

ca o ultima informatie....am fost 8 zile in delta si am tot vorbit cu localnicii despre motoare si problemele lor. cei din dunavat peste 80% aveau Yamaha si cateva honda.
la intrebarile mele toti mi-au raspuuns ca yamaha sunt cele mai fiabile, dar si honda sunt bune. depre suzuky toti au fost rezervati, sau chiar sceptici. cativa au spus ca da sunt ok suzuki dar numai la motoare mari, in rest pronleme cu arborii cu axele cu came....probleme destul de mari si costisitoare.
am fost foarte uimit deoarece aveam o parere buna sespre suzuki, il consideram un motor bun, descondiderand honda. mi-au schimbat parerile mai ales ca am reusit sa vorbesc si cu un nene care inchiria barci si motoare si avea un parc destul de mare, avea motoare de la 5 la 50 de cai si majoritatea yamaha , doar vre-o doua honda.
o fi adevarat sau nu eu as opta pentru yamaha...nu degeaba au localnicii in majoritate yamaha.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carcasa motor barca

Post by evergreen »

Atunci este valabila aceeasi intrebare pentru Yamaha! Este compatibila carcasa de la 20 cp la motorul de 25 cp? Din alt punct de vedere, daca este compatibila, presupun ca de la modele din aceeasi generatie, sau sper prea mult in potrivirea si de la o generatie la alta? :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Carcasa motor barca

Post by valic »

NU SE POTRIVESC, ESTE RARA SITUATIA IN CARE SE POTRIVESC, EI SCHIMBA TOT TIMPUT FORMA, MARIMEA SI MODUL DE INCHIDERE .... ASA CA MAI BINE INTREABA DIRECT LA REPREZENTANTA, CU TOATE CA NU CRED CA SE POTRIVESC (dupa cate am vazut eu).

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carcasa motor barca

Post by evergreen »

Multumesc! :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”