Lanseta feeder Dunare

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Lanseta feeder Dunare

Post by adiniculae »

Salutare la toata lumea,

Vreau ca incepand de anul asta sa ma apuc de feederit. Ma atrage foarte mult acest stil si as avea nevoie de ceva sfaturi de la cunoscatori. Fara suparare dar nu vreau sa isi dea cu parerea persoane care nu pescuiesc in acest stil.

In peste 80% din cazuri pescuiesc pe Dunare, nu neaparat in zone cu curenti extrem de mari dar se mai intampla. Nu as vrea sa folosesc feederul pentru crap ci mai degraba pentru caras, platica, scobar, mreana.

Ma intereseaza o lanseta (nu conteaza daca e 3.60 sau 3.90) care sa se preteze la ceea ce am scris mai sus. Sunt in dubii intrucat nu as vrea sa investesc foarte mult in scule dar pe de alta parte nici nu as vrea sa dau niste bani iar scula sa nu fie ok iar apoi sa trebuiasca sa dau alti bani sa-mi iau alta.

Initial ochisem un Maver Genesis Black Ice 2 Sectiuni 3,60m/90gr - 3 varfuri este 240 RON dar parca sunt prea multi bani pentru cat sunt dispus sa investesc in momentul de fata.

Din Dragonul Rosu as lua dar mi-e cam frica sa nu ma tepuiesc...stie careva niste scule bune undeva pe la 100 RON?

Cam asta ar fi dubiul pentru ca pentru restul cred ca sunt acoperit...adica ma gandesc sa folosesc un fir scufundator de 0.20 (XPS MATCH Sinking de la Trabucco) cu struna de 0.14 aceeasi marca, ace de 12, 14 sau 16.

Mulineta ma gandesc la un DAM QUICK ATP 830 FS sau un Carp Expert Feeder Gulp 50

Astept ceva sfaturi si opinii...multumesc ;)
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by Mihai Vinturache »

Fara sa fiu un expert, am facut cateva partide de pescuit cu feederul, atat pe balti, rauri interioare cat si pe Dunare.
Dunarea are o mica particularitate. Din cauza curentului puternic este nevoie de cosulete cu greutate mare, 80 gr. fiind destul de utilizata dar si greutati mai mari. Cel putin teoretic asta necesita un feeder lung de peste 3,60 metri, pentru ca feederele scurte (sub 3,30m -pikere) sunt mai sensibile, sunt gandite pentru actiuni de pana la 30 gr.
Pe de alta parte, am constatat personal ca lungimea feederelor mele (3,60m) m-a incurcat in dese situatii pe Dunare pentru ca nu aveam suficient spatiu de manevra din cauza copacilor de pe mal.
In aceste conditii eu recomand, pentru Dunare, pikerele de 3 - 3,30m, pentru ca oricum nu vei arunca, decat foarte rar, la mare distanta.
Eu mi-am cumparat feederele din Dragon, se incadreaza in pretul pe care ti l-ai propus si sunt multumit de ele. Daca vrei ceva mai de calitate trebuie sa platesti. Eu sunt multumit de raportul calitate/pret al feederelor Hakuyo din Dragon, dar gasesti acum mai multe modele la preturi intre 100-150 lei functie de lungime, in general din 3 bucati+varfurile.
In ceea ce priveste mulinetele nu te pot ajuta. Eu am doua feedere echipate cu mulinete mici de spinning, de 2500. M-am obisnuit asa desi ar trebui sa fie mai mari. Iti recomand mulinete de minim 3500, iar ca sursa tot Dragonul.
Sper sa-ti foloseasca.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by adiniculae »

Multumesc pentru sfaturi...sincer stiam de Hakuyo ca sunt super ok ca si lansete de crap...la feeder habar n-aveam. O sa incerc sa dau o tura prin Dragon saptamana viitoare.

Ce sunt eu nedumerit ... stiu ca Dunarea are curent puternic (desi mie imi place sa caut zonele cu curent mai domol)...dar din ce m-am documentat si eu, se pare ca nu e nevoie neaparat de cosulete foarte grele, 40-50-60 ar fi de ajuns atata timp cat firul este subtire (cu toate astea mai jos de 0.20 pe Dunare mi se pare prea riscant). Zic asta in sensul in care nu as vrea ca lanseta sa fie un par rigid, mai ales varfurile, si sa nu semnalizeze cum trebuie trasaturile pestilor mai mici (caras, platica).

Oricum, multumesc inca odata pt sfaturi...daca mai are cineva de impartasit din propria experienta v-as fi recunoscator.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by adiniculae »

Stie cineva ceva de Lanseta feeder Trabucco Antrax River Feeder 3,60m/30-150g ??? Am gasit-o la 150 de ron, ca pret mi se pare super bine tinand cont de marca dar nu am citit nimic de bat pe nicaieri. A folosit cineva? Sau macar stiti pe cineva care are?
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by DanFocsani »

Am sa incerc sa postez catalogul de produse Trabucco pe 2012-2013 pe site impreuna cu alte cataloage de la alti producatori, tocmai pentru a evita situatii ca asta (macar putem vedea caracteristici ale produselor si eventuale preturi ca si comparatie...)
Sfatul meu e sa mai astepti cateva ore macar :)
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by DanFocsani »

Catalogul promis l-am urcat pe filehost, ca aici n-am stiut cum sa fac upload la pdf:

Catalogo Trabucco 2012 13 pdf

eu n-am gasit nici un Antrax River ...
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by adiniculae »

DanFocsani wrote:Catalogul promis l-am urcat pe filehost, ca aici n-am stiut cum sa fac upload la pdf:

Catalogo Trabucco 2012 13 pdf

eu n-am gasit nici un Antrax River ...

Salut,

:) lanseta este la pagina 47 (prima pe pagina)

E buna initiativa ta cu cataloagele...sincer eu pe majoritatea le am descarcate deja de la sf anului trecut sau din ianuarie - le verific frecvent;

am verificat lanseta atat in catalogul trabucco cat si la magazinele de specialitate (ca si descriere) dar practic sunt doar niste date despre mea, pe mina ma interesa mai mult daca exista cineva care a pescuit cu ea si poate da un feedback real...de genul cu se comporta la trasaturi fine, daca e prea rigida...chestii de genul.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by DanFocsani »

Scuze! Ai dreptate! Am cautat in pdf aiurea... :o
Daca te ajuta pot da o sarma la Givadi - ei aduc Trabucco, poate stiu baietii de acolo ceva despre ea (desi ei se ocupa de vanzari, nu de pescuit, dar cine stie...)
O sa urc cat mai multe cataloage, macar niste repere si tot e ceva.
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by Victor »

eu am luat din dragon super hulk ,made in prc ,la 70 ron ,actiune 150 gr , 200 gr greutate ,testata la vreo 20 pescuituri si mult mai buna de dunare decit hakuyo care are 20-80 actiune .
naylonul cralusso feeder de 0.25 il recomand, a tinut la 5 kg forta pe cintar,e 20 roni =150 m.
0762965992
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by Lorelai »

adiniculae wrote:pe mina ma interesa mai mult daca exista cineva care a pescuit cu ea si poate da un feedback real...de genul cu se comporta la trasaturi fine, daca e prea rigida...chestii de genul.
Ady, parerea mea este ca aceste date sunt pur subiective, la 1000 de pescari 10000 de lansete.
Iar daca esti incepator, nici macar " pipaiala" nu cred ca are efect.
Sfatul meu e sa-ti cumperi o lanseta decenta, macar de firma, dar la pret minim si sa incepi sa pescuiesti. Probabil, cu timpul, o sa-ti dai seama exact ce vrei.
Din literatura si experienta ta, dupa locul unde vrei sa o folosesti cu precadere, cred ca poti face o alegere.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by DanFocsani »

Adi, sunt din acelasi sindicat cu Dan Surdu si sustin parerea lui! Una peste alta, daca nu adaptezi echipamentul cu toate conditiile de pescuit (de la experienta celui ce pescuieste pana la conditiile de la "locu' cu cioata") nu vei reusi niciodata sa devii un pescar versatil. Ia-ti o scula pe care sa-ti "faci mana" si apoi vei descoperi singur ce ai nevoie in functie de cerintele tale si locului de pescuit. Nevoia cere "scula" si nu invers... a nu se interpreta de catre carcotasi :roll:
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by adiniculae »

@DanFocsani, @Lorelai,

Voi cam aveti dreptate :D cred ca asta este exact ce voi face...aveam nevoie doar de putin curaj ca sa ma "risc".

@ Victor

Suna bine ce spui doar ca eu am mai avut experiente de genul asta (nu neaparat cu Dragonul Rosu)...cumpar un produs ca e mai ieftin si merge si pana la urma imi dau seama ca lasa de dorit si-mi iau altceva...deci practic cheltuiala mai mare decat daca as fi luat de la inceput ceva bun cu care sa fiu impacat.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by Victor »

bine ... ok ,ia ce vrei si cind vrei tu, dupa deschidere , sper sa avem o iesire neaparat ca sa ne comparam sculele .
0762965992
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Lanseta feeder Dunare

Post by Armand »

Salutare!

Eu dau la feedere de vreo 5 ani.

Am avut unele de 3.9 metri chinezarii 100% luate cu 25 de lei bucata si pescuite macar de 50 de ori. Merg si acu la fel de bine.

Anul asta mi-am mai luat unele tot chinezarii 100% insa mai scumpe 50 de lei bucata :lol: pentru ca sunt un pic mai tzapene pe cotor decat celelalte si au inelele ceva mai mari.

Avand in vedere ca pe dunare nu se lanseaza mai mult de 40 ... hai 50 de metri pe vreo intinsura, am putut sa dau cu cosulete de 80 de grame incarcate cu nada (vreo 110-120 de grame in total) fara stres. Iar in drill am scos peste de maxim 6-7 kile(somn). Daca nu are cioate feederul stoarce pestele de vlaga...iar daca are vreo buturuga si pestele e mare, trebuie fir de 50 si lanseta GROASA sa il intorci deci poa sa fie orice feeder ca n-ai ce face cu el.

Parerea mea e sa iti iei scule mai simple la inceput pentru ca pe masura ce iti faci mana...o sa vrei altceva.
Iar daca nu te dedici in totalitate unui stil, nu are sens sa iti iei scule foarte specializate!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”