Indrumare achizitie fir pt feeder

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by PETREMAN »

Tinand cont ca este si targul asta la Pta Constitutiei pe care vreau ca maine sa-l vizitez :D si mai este si iesirea in Delta unde vreau sa-mi iau si feederele cu mine va rog sa-mi dati sugestii in alegerea firelor( imi trebuie pt doua mulinete cu cate un tambur de rezerva) ...eu ma gandeam sa pun 20 pe cate un tambur si 24 pe ceilalti tamburi :?: ...si ce fir folositi voi pt vremea asta :?: ....primavarateca-rece :lol: . Multumesc.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Lorelai »

Nu e prea gros ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Dumitrescu Iancu »

Nu e prea subtire?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Dumitrescu Iancu »

Scuze, Petrica, nu m-am putut abtine!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Lorelai »

Eu m-am referit la cel de 0.24mm. Sau vreti sa incepem ca americanii in livre ?
Asa ca lasati gargara... :D
Oricum, trebuie sa fie scufundator.
Am vazut ca exista polemici de mono versus multi.
Asa ca disutii pot fi multe !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by PETREMAN »

Se pare ca tot informatia aia"din gura in gura" e mai eficienta .......INFORMATIA :!: ... repet :!: ...ca va stiu eu ce va poate pielea :lol: :lol: asa ca vb la cafenea ;)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Mihai Vinturache »

Sigur ca pot fi multe discutii si e adevarat ca ar trebui sa fie scufundator. Ba chiar am vazut oferte in magazine pentru fir special de feeder.
Dar eu folosesc de 2 ani un fir "no name" de 20 si am avut rezultate satisfacatoare.
Nu am avut ocazia sa incerc un pescuit in care sa folosesc acelasi feeder, in acelasi loc dar cu fire diferite, pentru a vedea diferenta intre fir normal si fir scufundator.
Acum am pregatit o mulineta cu un tambur mono de 20 "no name" si un tambur cu fir multi de 14. O sa vad ce se intampla.
Daca vrei sa lucrezi ca la carte, eu iti recomand pentru Delta sa incerci totusi un scufundator de 24, dar sa ai la tine si alte fire. In afara deltei cred ca un scufundator de 20 e suficient. Altii ar recomanda si mai subtire, mai ales la rau. Cu o linie de 20 si cu pricepere scoti crapi frumosi cu feederul.
Din ofertele de pe net am vazut ca preturile firelor pentru feeder nu sunt de speriat.

P.S.
Cred totusi ca acest topic este "off sectiune" feederul neavand legatura cu pescuitul la pluta. :D
Pe undeva parca Peter a mai deschis niste subiecte legate de feeder si poate mutam acolo acest topic.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by mikcutu »

inainte sa fie mutat subiectul, eu as zice in felul urmator:

firul scufundator nu este ceva neaparat necesar in pescuitul la feeder asa cum este in pescuitul la match.
la feeder, ca si la pescuitul la crap, cu plumb, firul este scufundat de catre cosulet si de asemenea sustinut intre ape tot de greutatea cosuletului si al nadei.

la match, fiind vorva de pluta, care tine firul la suprafata, este mai indicat firul scufundator.

acum, intrucat se pescuieste in Delta/Dunare cu el eu as folosi un fir de 24-25 iar in balti, as merge pe fir mai subtire de 20.
de semenea mai conteaza si batul de feeder in ce clasa se incadreaza; pentru ca daca este light, atunci nu are rost sa se foloseasca fire prea groase la fel cum si daca este heavy, nu se merita fire prea subtiri decat daca se doresc senzatii tari (toate astea daca ne gandim ca algem batul in functie de talia pestelui vizat).

sper ca am fost coerent la ora asta.
Za dacs cam from za tracs!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by laloi »

Asa stiam si eu, ca la match iti trebuie fir scufundator... Dar daca tot bagi scufundator, merge sa folosesti feederul si pt match ;) , dar oricum nu atat de gros, un 0,15, 0,18 max stiam pt match.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Lorelai »

Dupa parerea mea, ca si la match, este important ca firul sa se scufunde cat mai repede, pentru a fi intins , deoarece pescuitul este considerat de finete, o mare importanta avand sensibilitatea semnalului.
Iar manevrele urmatoare de tensionare a firului pot duce la deplasarea cosuletului, lucru care trebuie evitat.
Firul de la inaintas se cere a fi cat mai subtire, respectiv mai invizibil, carligele sunt mici. Daca nu se respecta aceste conditii nu mai e pescuit la feeder.
Deci la ce foloseste o linie de 24 ? La Dunare, unde nu faci lanseuri lungi.
Deci mai bine fire subtiri, dar de calitate.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by PETREMAN »

Mihai Vinturache wrote:Sigur ca pot fi multe discutii si e adevarat ca ar trebui sa fie scufundator. Ba chiar am vazut oferte in magazine pentru fir special de feeder.
Dar eu folosesc de 2 ani un fir "no name" de 20 si am avut rezultate satisfacatoare.
Nu am avut ocazia sa incerc un pescuit in care sa folosesc acelasi feeder, in acelasi loc dar cu fire diferite, pentru a vedea diferenta intre fir normal si fir scufundator.
Acum am pregatit o mulineta cu un tambur mono de 20 "no name" si un tambur cu fir multi de 14. O sa vad ce se intampla.
Daca vrei sa lucrezi ca la carte, eu iti recomand pentru Delta sa incerci totusi un scufundator de 24, dar sa ai la tine si alte fire. In afara deltei cred ca un scufundator de 20 e suficient. Altii ar recomanda si mai subtire, mai ales la rau. Cu o linie de 20 si cu pricepere scoti crapi frumosi cu feederul.
Din ofertele de pe net am vazut ca preturile firelor pentru feeder nu sunt de speriat.

P.S.
Cred totusi ca acest topic este "off sectiune" feederul neavand legatura cu pescuitul la pluta. :D
Pe undeva parca Peter a mai deschis niste subiecte legate de feeder si poate mutam acolo acest topic.


Deci in principiu , asa cum ma gandeam si eu , adica sa pun pe tamburi fire diferite (20 si 24) ... acum intreb cum e cu cel scufundator ...e ala dedicat pt feeder sau e altceva , ca am vazut ...de fapt mai am cumparat fir pt feeder si scrie pe rola...feeder ...deci asta este cel scufundator sau este altceva ? :oops:

P.S Am cautat sectiunea unde Dl Peter scrisese despre feedere dar nu am gasito ....cred ca s-a sters atunci cu atacul forumului :( daca exista ...nici o prb ...sa fie mutat unde trebuie :)
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Victor »

0,18-020 si 025 pt dunare iar ca marca eu am luat cralusso feeder de 025 si am fost foarte multumit,pus pe cintar a rezistat pina la 5/kg forta ,iar pe girla se scufunda bine, nu are elongatie, la trasatura celui mai mic pestisor se simte.
ma cam bate gindu sa pun pe toate mulinetele naylon din asta dar am o jena financiara ,deja am pierdut taiat in scoici 30-40 m
0762965992
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Lorelai »

Mihai Vinturache wrote:Cred totusi ca acest topic este "off sectiune" feederul neavand legatura cu pescuitul la pluta. Pe undeva parca Peter a mai deschis niste subiecte legate de feeder si poate mutam acolo acest topic.
Pana la urma, tot nu inteleg de ce purtam aceasta discutie aici, la "secret", avem ceva de ascuns ? Ca nici nu e pescuit la pluta
De ce nu o facem pe forumul mare, la tehnici de pescuit sau mai stiu eu unde ?
Poate aceasta sectiune e buna pentru locuri de pescuit secrete, pentru planuri de organizare actiuni, dar nu pentru discutii generale despre pescuit.
Parerea mea
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by mikcutu »

eu am recomandat fir de 24-25 datorita faptului ca, in general, la Dunare, pentru a nu ne trezi cu montura pe mal, este nevoie de greutati mai mari, care nu pot fi sustinute in aruncare de fire prea subtiri (14-16).
Din acest motiv am sugerat astfel de fire la Dunare/Delta si cele subtiri pe balti.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by mikcutu »

Faptul ca pe o rola de fir scrie "feeder", nu ma face sa o cumpar doar pentru acest lucru.
Daca imi si place si consider ca este buna in general, atunci ii gasesc eu utilitatea.

Pentru mine, un fir trebuie sa se preteze tipului de pescuit pe care il practic in momentul respectiv. Poate sa scrie si Nike, daca este un fir bun, atunci il folosesc si la feeder, si la match, si la varga si la crap....
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Mihai Vinturache »

Bravo Mikcutule!
Asa cum spuneam si eu, folosesc un "no name' de care sunt multumit.
De fapt, ca o paranteza off topic, am constatat ca in ultima vreme tehnologiile "de varf" se generalizeaza cu asemenea viteza incat si firele "no name" au ajuns la calitati remarcabile. Este cert ca cele consacrate au performante superioare dar si preturi pe masura. In aceste conditii fiecare se adapteaza dupa posibilitatile pe care le are, dar lipsa unui fir "de firma" nu mai inseamna neaparart insucces. Observatia este valabila si pentru carlige, am gasit unele cu preturi accesibile si de o calitate deosebita.

Si eu cred ca discutiile ar trebui mutate undeva in zona vizibila tuturor asa incat rog administratorul sa faca acest lucru.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Mihai Vinturache »

Cum mi-am dat seama ca EU sunt moderator pe sectiunea respectiva, am mutat discutiile aici.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by fatdaddy »

Mihai Vinturache wrote:Bravo Mikcutule!
Asa cum spuneam si eu, folosesc un "no name' de care sunt multumit.
De fapt, ca o paranteza off topic, am constatat ca in ultima vreme tehnologiile "de varf" se generalizeaza cu asemenea viteza incat si firele "no name" au ajuns la calitati remarcabile. Este cert ca cele consacrate au performante superioare dar si preturi pe masura. In aceste conditii fiecare se adapteaza dupa posibilitatile pe care le are, dar lipsa unui fir "de firma" nu mai inseamna neaparart insucces. Observatia este valabila si pentru carlige, am gasit unele cu preturi accesibile si de o calitate deosebita.

Si eu cred ca discutiile ar trebui mutate undeva in zona vizibila tuturor asa incat rog administratorul sa faca acest lucru.
Singura problema este daca "sinele" tau e de acord sa cumpere de la un producator care nu face altceva decat sa copieze in proportie de 70-80% un produs la care un poducator consacrat poate a investit sume mari in cercetare , ani de zile si pasiune ca sa-l obtina. Dupa asta"COPIATORUL" isi boteaza facatura cu un nume asemanator cu originalul si in plus il introduce pe piata prin niste sisteme evazioniste de "mare angajament". Bineinteles ca in astfel de conditii, "no name" ajunge sa fie extrem de ieftin si relativ satisfacator calitativ, iar cel care-l introduce pe piata are, cu toate astea, niste profituri imense, mult mai mari decat producatorii traditionali.
Andrei Riga
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by mikcutu »

@fatdady:

dintre aceste 2 mulinete,

http://www.energofish.ro/product.php/Mu ... Cast/3205/
si
http://www.magazinpescuit.ro/mulineta-l ... -3396.html

cine credeti ca este copiatorul?
Za dacs cam from za tracs!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by fatdaddy »

mikcutu wrote:@fatdady:

dintre aceste 2 mulinete,

http://www.energofish.ro/product.php/Mu ... Cast/3205/
si
http://www.magazinpescuit.ro/mulineta-l ... -3396.html

cine credeti ca este copiatorul?
"Noi" credem ( :lol: ) ca amandoi "angrosistii" au cumparat o copie mai reusita chinezeasca pe care au branduit-o. Interesant ar fii sa stim dupa care mulineta(e).
S-ar putea insa sa fie si un joc comercial ptr ca vad ca la Arrow nu mai exista mulineta respectiva (cel putin in site nu mai este)
Andrei Riga
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”