Indrumare achizitie fir pt feeder

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Victor »

daca tot sa facut atita polemica sa ne spui si noua ce fir ai achizitionat pina la urma[mulinetele acelea sint de dunare si se preteaza la naylon mai de 0,40?]
eu unu nu cumpar o mulineta decit dupa ce o plimb putin trag sa vad cum declanseaza picapu ,frina etc ...,cred ca ti-ar fi prins bine sa probezi pe la tirg unde ai mai multe firme adunate la un loc,dar asta nu sa si cumperi pt ca sint mai scumpe cu 10-20/100.
0762965992
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by PETREMAN »

Victor wrote:daca tot sa facut atita polemica sa ne spui si noua ce fir ai achizitionat pina la urma[mulinetele acelea sint de dunare si se preteaza la naylon mai de 0,40?]
eu unu nu cumpar o mulineta decit dupa ce o plimb putin trag sa vad cum declanseaza picapu ,frina etc ...,cred ca ti-ar fi prins bine sa probezi pe la tirg unde ai mai multe firme adunate la un loc,dar asta nu sa si cumperi pt ca sint mai scumpe cu 10-20/100.
Acum eu nu stiu pe cine intrebi....pt ca mulinetele pe care le vezi nu sunt ale mele ...eu am cumparat fir pt alte mulinete ..de feeder ...oricum , am cumparat fir Trabucco T-Force Special Feeder de 0.18, 0.20 ,0.22, dar am facut o greseala..pe tamburi scrie ca intra 220m de fir de 0.20 si eu am pe role doar cate 150m :cry: ...deci nu prea e bine ca nu se incarca corect ...dar asta este :( http://www.peapa.ro/produs/6982/Fir-T-F ... bucco.html
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Indrumare achizitie fir pt feeder

Post by Mihai Vinturache »

Nu te-ai pacalit. Se poate incarca foarte corect.
Pune pe tambur mai intai cateva ture de sfoara (snur, siret etc.) astfel incat sa umpli putin din tambur si abia pe urma incarca cu fir. In tinereatea mea se recomanda sa nu pui nailonul direct pe tambur ci sa faci mai intai acest matisaj cu sfoara. 150 m de nailon pe tamburul de feeder sunt arhisuficienti.

Si eu am luat acelasi fir dar numai de 0,18.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”