Achizitionare mulinete Okuma !

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

image.php1.jpg
image.php1.jpg (30.52 KiB) Viewed 22800 times
pescuiesc ciortan , moace somn,platica ,mai mult pescuit stationar pe lacuri naturale si doresc sa imi achizitionez 4 mulinete okuma compresa , pretul este mic circa 50 lei , si doresc sa stiu daca a mai folosit cineva aceste mulinete , daca da spunetimi va rog daca sunt rezistente bune de acest stil .
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by pupu »

Eu am folosit mai multe modele de Okuma de-a lungul timpului, si pot sa iti spun ca au un raport calitate/pret excelent . Una din problemele care apare mai des la ele(si e valabil doar la anumite modele) este ca folosind fire mai subtiri ,de la 0,16 in jos, se poate intampla sa mai prinda firul la galetul pick-up-ului. Eu cred ca poti sa le cumperi linistit .

Numai bine...
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by mikcutu »

la banii astia, pentru o okuma, este ok.
de asemenea, pare o mulineta micuta, iti recomand modelul 350 (cel mai mare), oricare ar fi el (RD sau FD).
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by raitmaerg »

eu am doua okuma fara relativ ietine de peste 10 ani, arata urat dar functioneaza corect. cred ca okuma este o firma cinstita care chiar si la produsele ieftine isi respecta clientii.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by G_H »

Am si eu un 350 cu care am inlocuit un Cormoran pt surfcasting. Imi place mai mult OKUMA!. Totusi eu nu mi-as lua patru odata. Cine stie ce mai apare?!? ;) :D
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by arlan »

...ia 5, una ptr piese ... :lol:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by Lorelai »

Dintre toate mulinetele mele, Okuma a cedat prima.
Dar aici este si vorba de ingrijire (pe toate le-am "ingrijit" la fel)
Asta nu ca sa tai cuiva entuziasmul.
Repet. Am invatat (unul din profesori e Costin ) faptul ca nu lanseta sau mulineta sunt decisive in cautarea succesului.
Linia, montura, priceperea sunt primordiale.
Dupa aceea...
O spun eu, care chiar am bagat niste bani in scule. Dar mi-am insusit acest mare adevar.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by turboslider »

ce fel de okuma la fel ca asta okuma compresa 350? io nu inteleg cat de slaba poate sa fie ca pana acu am folosit mulinete la 20-30 lei vai mama lor si le am de 2 ani si inca mai merg..
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by Mihai Vinturache »

Dragul meu, dupa cum vezi majoritatea parerilor sunt in favoarea acestor mulinete. Asa ca, daca ti-au placut, fugi si cumpara-le.
La acest pret si pentru pescuitul pe care il practici merita sa le cumperi. Daca le folosesti fara probleme 3-4 ani esti in castig si sunt sigur ca va fi asa. Eu am mulinete "no name" pe care le folosesc de 7-8 ani, e advarat ca in ultima vreme foarte rar, dar functioneaza inca bine.
Am avut si eu acest "pitic" si mi-am facut acum circa 8 ani un set de 4 scule identice (lansete, mulinete, fir)pentru pescuit la caras, platica etc. Functioneaza inca foarte bine. Acum am un set de 4 bucati scule identice pentru crap. Asa ca inteleg de ce vrea 4 mulinete. Iti asigura avantajul ca functionand la fel lansezi in acelasi loc daca folosesti acelasi "protocol" pe care nu e nevoie sa-l schimbi in functie de lanseta. Pui aceeasi montura, incarci arcurile la fel, arunci cu aceeasi forta si trebuie sa ajunga aproape in acelasi loc, nu una hais si alta cea.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
costinelo
Posts: 180
Joined: 20 Feb 2011, 13:32
Location: Ploiesti

Re: daca se poate un mic ajutor

Post by costinelo »

Mihai,de multe ori este bine sa arunci,asa cum spui hais/cea,pentru ca niciodata nu stii pe unde umbla practic pestele.De fapt si daca ai patru scule identice poti sa arunci in acest mod.Ideea e ca trebuie sa fii atent sa nu lansezi peste sculele altor pescari sau prin balari. :lol:
Aventurile sunt facute pentru a fi aventuroase.
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

va multumesc de raspunsuri si pana la urma raman pe aceste mulinete dar nu ma grabesc acum sa le iau ca poate prind si vreo oferta pana incepe pescuitul. sa traiti fire intinse.
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

Salut, am achizitionat astazi doar 1 bucata de okuma compressa 50 cu frana pe fata ,sa vad intai cum se misca. Dar am o intrebare intre manivela si surubul de pe partea opusa care strange manivela are ceva joc in sus si in jos nu mult dar este,acest joc se afla la majoritatea ?
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by arlan »

turboslider wrote:Salut, am achizitionat astazi doar 1 bucata de okuma compressa 50 cu frana pe fata ,sa vad intai cum se misca. Dar am o intrebare intre manivela si surubul de pe partea opusa care strange manivela are ceva joc in sus si in jos nu mult dar este,acest joc se afla la majoritatea ?
JOC AXIAL : trebuie analizat, chiar si prin masuratori, de unde este jocul. De obicei este in angrenaj si dintii se ridica pe flancuri si angreneaza spre varf. La o fortare necontrolata se stemiuesc cei de pe rola agrenajului ( zamac mai acatarii ), pinionul fiind de alama ( cel putin asa banuiesc la banii astia ). Mai poate fi joc si daca cota de strangere a surubului manivelei ( cota la umeri ) este mai mare decat suma cotelor lantului butuc rola angrenoare+2xgrosime rulmenti capac si corp mulineta ( daca sunt rulmenti/ sau sunt bucse ). Se rezolva cu saibe din tabla de cupru/alama de 0.1 mm care se adauga acolo unde exista jocul.
JOC TRANSVERSAL : mai rar !! de obicei rulmentul/bucsa axului manivelei are joc in locasul din capacul sau in partea opusa in corpul mulinetei.
succes!!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

deci jocul chiar este mai mult transversal pot spune ca am pus o saiba intre surub de la brat si mulineta pt a mai micsora din infiletare si sta mult mai bine dar , daca invart din mulineta se desface surubul si manivela numai oscileaza fin. trebuie descfacuta si introduse saibe in interiorul ei ?
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by DRM »

arlan wrote:JOC TRANSVERSAL : mai rar !! de obicei rulmentul/bucsa axului manivelei are joc ....
De fapt are o bataie de joc :!: :shock: :lol:
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by raitmaerg »

ca toate lucrurile care au legatura cu precizia se intampla urmatoul lucru:
precizia costa. costurile sunt in primul rand date de tehnologiile de fabricatie si in pe urma de materialele folosite. daca cresti calitatea matrialelor cresti automat si tehnologia de fabricatie. si asta se poate extinde la orice produs finit.
ai dat 10-12 eur pe mulineta...cat poate fi la poarta fabricii???? 3-4 eur. normal cele care intra in costurile obiectului sa fie facute cu costuri scazute, materiale, matrite, controlul calitatii, ambalare, prezentare...etc.
totusi fiind un brand cunoscut chiar daca este in gama ieftina, trebuie sa respecte niste caracteristici.

revenind la problema ta, jocul.
jocul acela, este dat din doua cauze, ori ai joc intre maner si axul care intra in mulineta, ori in bucsile, rulmentii in care intra axul si carcasa sau chiar intre ax si bucsile sau rulmenii din interior. ca idee, axul care intra in mulineta si de care se prinde manerul, daca are joc in rulmenti iti va da jocul in angrenajul dintre roata melcata- melc rezultand o uzura rapida a angrenajului. vezi exact de unde provine acel joc. eu tind sa cred ca jocul mare este intre maner si ax datorat boltului, acolo am vazut ca majoritatea mulinetelor au un punct slab.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

si daca gasesc de unde vinep problema cu jocul., are rezolvare din exterior sau trebuie umblat in interior?
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

uitati am pus si o filmare ,dar va rog sa va uitati pana la capat pt ca imi pare prea mult loc lipsa pe transversala manerului..multumesc. http://www.youtube.com/watch?v=YWyHU0An ... -zuVV02atA
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by armeanu »

NU este o problema....
Desfaceti manerul si adaugati o garnitura( de plastic este indicat)in raport cu jocul, pe axul manerului ,la baza si strangeti la loc...o sa vedeti ca nu mai are joc... :-))
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by mikcutu »

turboslider wrote:uitati am pus si o filmare ,dar va rog sa va uitati pana la capat pt ca imi pare prea mult loc lipsa pe transversala manerului..multumesc. http://www.youtube.com/watch?v=YWyHU0An ... -zuVV02atA
pentru un produs nou, sunt de parere ca este inadmisibil. practic, daca incercam sa reparam noi ceea ce a venit defect din fabrica se numeste ca acceptam sa cumparam produse deja stricate din fabrica. Daca se intampla sa aiba acel joc dupa o perioada buna de folosinta, atunci se intelegea, repararea era normala dar sa cumparam un produs nou la care sa aducem reparatii inainte de a-l folosi nici macar o singura data, mi se pare culmea nesimtirii.

parerea mea ar fi sa mergeti la magazin si sa o schimbati, poate doar asta o fi defecta; altele poate sunt bune.
daca toate prezinta acest defect, atunci, parerea mea, schimbati modelul.
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”