Achizitionare mulinete Okuma !

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by armeanu »

Se poate sa nu mai aiba bonul si , nu o poate schimba...:-(
nu este defect din constructie,poate nu au adaugat saiba necesara la grosime ca sa-i ia jocul sau , nu este stransa indeajuns !
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

deci am garantia de la ei dar mulineta a costat 50 de lei si sa ma duc din nou la magazin ma costa benzina tot atat ,,dar inco o intrebare acest joc poate deterioara functionalitatea adecvata a mulinetei'?
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by armeanu »

daca adaugati o saiba ,asa cum v-am spus luati jocul orizontal al manerului. Acel joc vertical poate fii si din cauza ca nu este rulment la unu din capete in capac sau corpul mulinetei, sau din cauza tolerantei data din constructie , aceasta fiind mai mare.
In privinta functionarii nu sunt probleme, acel joc este la fiecare mulineta fiind in contact direct cu snecul(corpul) interior care actioneaza tija verticala in care este infipt tamburul. Uitate la tambur cand misti manerulin sus si in jos , daca se ridica si se lasa.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

deci treaba cu shaiba nu functioneaza pot sa pun si 10 ca la fel face , si la chestia care m-ai intrebat daca dau in sus si in jos se misca putin de tot tamburul. eu am obserbat ca omul mia pus chiar mulineta care era la expozitie si ma gandesc ca sau jucat prea multi la ia poate de a ajuns asa ..
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by armeanu »

inseamna ca sunt tolerantele mai mari si cam astai . Nu te speria ca sunt probleme ...daca nu vrei sa te duci s-o schimbi , pastreaz-o ca nu este nimic defect. Dar totusi ti-a ramas un fix :-) cu miscarea ,fix care nu te lasa in pace ...

O astfel de problema an si eu , adica acum cateva zile am comandat o lanseta wiking bolo de 5 m , la care era si o mulineta cu aceiasi marca cu 2 rulmenti ....

toate bune si la locul lor pana au sosit ....batul este ok dar , mulineta este cu aceiasi problema ca si a ta ...nu m-a deranjat, frana micrometrica este sus , care nu prea imi placea cum merge si i-am adaugat o saiba de pasla si acum este ok ...dar jocul nici nu m-a interesat . l-am lasat asa cum a venit ...

Jocul vertical este mic la a ta si asta-i OK acela nu este defect asa trebuie sa mearga , au si ele niste parametri de fabrica .
Sunt sigur ca daca te tine 4-5 ani est multumit .

Ce sa-ti mai zic :-) tragei fir si pune-o la bat ...fir intins.:-)
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

ok aveti dreptate ,mi-a trecut si fixu ,cat o tine o tine macar daca se rupe sa fie rupa de vrun peste ,,,sa traiti fir intins
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by Mihai Vinturache »

No, ase!
La cat ai dat pe ea este foarte buna. Spor la treaba!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

se pare ca am avut ghinionul sa nimeresc cred ce-a m-ai proasta mulineta din stand , acum problema este urmatoarea va las un video pentru ca este m-ai simplu.http://www.youtube.com/watch?v=O5GYf4Sb-pc
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

problema este cu piedica poate nu se intelege ..este pusa si normal trebuie sa impiedice sa mearga inapoi instant dar aici cred ca a sarit ceva de merge aproape un sfert de manivela
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by mikcutu »

turboslider wrote:problema este cu piedica poate nu se intelege ..este pusa si normal trebuie sa impiedice sa mearga inapoi instant dar aici cred ca a sarit ceva de merge aproape un sfert de manivela
inca un motiv sa o duceti inapoi la magazin si sa i-o faceti guler vanzatorului.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by Victor »

pentru primul video -jocul pe care il avea in ax era aproape normal[pt o mulineta chinezeasca]si foarte usor de remediat daca se baga o saiba de 5mm dreapta unde trebuie pe ax.
si eu am achizitionat din dragon 7 in iarna 2 mulinete dunare de 7000 si la una am constatat acelasi joc cum aveai tu.am pus saiba si chiar am testato la o partida extrema in curent unde sa comportat bine.
la al doilea video ai umblat la piulita axiala si din cauza asta ai scaparea care se vede.
ar trebui vazuta de cineva care se pricepe si sa confruntat cu asa ceva mai des.daca vrei sunama 0762965992 victor
0762965992
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by Lorelai »

Cata tevatura pentru o mulineta de 50 lei.
Adica nu prea se intelege vorba aia " ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine si proaste "
Adica o luam de la pravalie si incepem tot felu' de reparatii dupa sfaturi de la binevoitori de pe forum, doar poate, poate o sa avem o mulineta "performanta".
Pana o sa-i cada ce ? Mai punem si acolo o sarma...La-so bre sa merge-asa !
Nu va suparati pe vehementa mea, dar totusi cred ca in viata tebuie sa existe un minim de echilibru.
Mersul pe jos l-au inventat altii !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

bine frate ca ai tu yacht si dai numai cu shimano si daiwa, pescar de duminica
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by Lorelai »

Asa deci, in sfarsit te-ai dat in stamba, altfel chiar provocai compasiune. Mie ,cel putin acum ,nu mai imi provoci compasiune. Esti un om care are exact ceea ce merita.
Fire intinse !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by turboslider »

vezi nene ca tu te-ai bagat in seama nu eu pe tine ,rog un moderator sa inchida topicul sa rasturnat caruta .MULTUMESC CELOR CARE MI-AU RASPUNS SI AU INCERCAT SA MA AJUTE ,FIR INTINS
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by Lorelai »

Iar referitor la mine, o mica investigatie inainte de a ma face pescar de duminica te scutea de a debita alte prostii !
Tine aproape !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by mikcutu »

Domnu' Dan, daca imi permiteti o mica remarca, userul turboslider a cerut o parere si a primit...si a mai cerut...si a mai primit...si daca va mai cere sunt sigur ca va mai primi.
Nu cred ca exista undeva specificat cata tevatura avem voie sa facem sau cate caractere avem voie sa tastam pentru un anumit subiect.

Stiti cum fac eu cand gasesc un topic care nu ma intereseaza? ... folosesc optiunea Marchează subiectele ca fiind citite

din pataniile fiecaruie invatam cu totii, si nu numai despre mulinete, poate si despre barci, motoare, lansete, etc...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by Lorelai »

mikcutu wrote:Domnu' Dan, daca imi permiteti o mica remarca, userul turboslider a cerut o parere si a primit...si a mai cerut...si a mai primit...si daca va mai cere sunt sigur ca va mai primi.
Si a primit si de la mine. Si poate multi au gandit la fel. Nu am avut deloc intentia sa-l jignesc, i-am spus doar parerea mea sincera.
Raspunsul lui a aratat lucrul de care ma temeam.

Asa ca oricine e liber e sa-i dea sfaturi. Inclusiv eu, tu, etc.
Ca-i plac sau nu , e treaba lui.
Sper ca doar apararea acestui principiu a generat interventia ta.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by armeanu »

Salutare....
Mikcutu ai dreptate .....s-a cerut o parere si i s-a oferit parei de la cine a dorit ...
NU trebuie judecat omul dupa suma de bani data , de 2o - 30 - 50 ron..atat si-a permis sau atat a putut sa economiseasca , cinste lui ca si-a permis . Parerile si sfaturile nu costa , prin ele se pot apropia oamenii intre ei si pot sa se inteleaga uni pe altii.
Fiecare cu potentialul lui si gata .

Rugamintea mea este sa nu se mai insiste pe " bascalie ".
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Achizitionare mulinete Okuma !

Post by Lorelai »

armeanu wrote:Mikcutu ai dreptate .....s-a cerut o parere si i s-a oferit parei de la cine a dorit ...NU trebuie judecat omul dupa suma de bani data , de 2o - 30 - 50 ron..atat si-a permis sau atat a putut sa economiseasca , cinste lui ca si-a permis . Parerile si sfaturile nu costa , prin ele se pot apropia oamenii intre ei si pot sa se inteleaga uni pe altii.Fiecare cu potentialul lui si gata .
Adica eu nu am dreptul sa-mi spun parerea ?
Lorelai wrote:vorba aia " ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine si proaste "
Adica asta e bascalie ? E insulta ?
E mai utila o pseudocompasiune " atat a putut si el saracul " ?
Dar daca raspunde badaraneste ?
Tot " atat a putut si el saracul " ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”