INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Post by evergreen »

Am de vreo 4 ani o barca ruseasca din cauciuc si pe langa talc-ul aferent pentru interior, as vrea sa protejez materialul, cauciucul, partea exterioara. Am mai intrebat in stanga si-n dreapta, dar lumea nu prea se gandeste la treaba asta, necum sa o mai si aplice. Daca cineva a folosit vreo emulsie, sau alt gen de solutie de protectie, sper sa ne impartaseasca din experienta avuta. Cu criza asta, nu inteleg, totusi, de ce nu se gandesc decat foarte putini la protejarea si conservarea obiectelor de folosinta mai indelungata, ca sa nu mai spun de siguranta personala, si la propriul buzunar.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Post by Albatrin »

evergreen wrote:Am de vreo 4 ani o barca ruseasca din cauciuc si pe langa talc-ul aferent pentru interior, as vrea sa protejez materialul, cauciucul, partea exterioara. Am mai intrebat in stanga si-n dreapta, dar lumea nu prea se gandeste la treaba asta, necum sa o mai si aplice. Daca cineva a folosit vreo emulsie, sau alt gen de solutie de protectie, sper sa ne impartaseasca din experienta avuta. Cu criza asta, nu inteleg, totusi, de ce nu se gandesc decat foarte putini la protejarea si conservarea obiectelor de folosinta mai indelungata, ca sa nu mai spun de siguranta personala, si la propriul buzunar.
Cel mai simplu e să dai o căutare pe "goagăl" şi vei fi surprins să constaţi că sunt preocupări în domeniu:
http://www.aventurilapescuit.ro/atelier ... ul-iernii/
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Post by evergreen »

Multumesc pentru raspuns, dar pe langa intretinere, cum apare pe link-ul amintit, trebuie sa mai existe niste emulsii, sau solutii care sa trateze cauciucul, in exterior. De exemplu, pe link-ul de mai sus nu se spune nimic despre talc, in interior, presupun ca am dreptate, nu? La orice lucru cunoscut se pot face imbunatatiri, deci tot asa sper ca exista si ceva de genul cautat de mine.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Multumesc pentru raspuns, dar pe langa intretinere, cum apare pe link-ul amintit, trebuie sa mai existe niste emulsii, sau solutii care sa trateze cauciucul, in exterior. De exemplu, pe link-ul de mai sus nu se spune nimic despre talc, in interior, presupun ca am dreptate, nu? La orice lucru cunoscut se pot face imbunatatiri, deci tot asa sper ca exista si ceva de genul cautat de mine.
Te felicit pentru interesul tau ca barca sa ramana "evergreen"
De fapt nu e decat o barca, foloseste-o fara sa-ti bati joc de ea, asa cum ai citit, dupa aceea ia-ti alta.
Nici tu nu o sa fii la fel peste 10 ani, oricate creme ai folosi !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Post by Albatrin »

Lorelai wrote:...De fapt nu e decat o barca, foloseste-o fara sa-ti bati joc de ea, asa cum ai citit, dupa aceea ia-ti alta.
Nici tu nu o sa fii la fel peste 10 ani, oricate creme ai folosi !
Acum vreo doi ani m-am ocupat intens de vânzarea de bărci ruseşti, de la una la şase persoane, cu oglindă sau fără. Toţi clienţii care mai avuseseră asemenea barci spuneau ca mai mult de 10 ani nu rezistă. Impecabile timp de 10 ani, fără petice, fără zgârieturi, în al 11-lea an nu au mai putut fi umflate, erau "sită" !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Post by evergreen »

Lorelai wrote:
evergreen wrote:Multumesc pentru raspuns, dar pe langa intretinere, cum apare pe link-ul amintit, trebuie sa mai existe niste emulsii, sau solutii care sa trateze cauciucul, in exterior. De exemplu, pe link-ul de mai sus nu se spune nimic despre talc, in interior, presupun ca am dreptate, nu? La orice lucru cunoscut se pot face imbunatatiri, deci tot asa sper ca exista si ceva de genul cautat de mine.
Te felicit pentru interesul tau ca barca sa ramana "evergreen"
De fapt nu e decat o barca, foloseste-o fara sa-ti bati joc de ea, asa cum ai citit, dupa aceea ia-ti alta.
Nici tu nu o sa fii la fel peste 10 ani, oricate creme ai folosi !
Chiar daca este doar o barca, pentru plantat sau pentru balti mici de mers la rapitor, totusi imi place foarte mult, pe langa asta, cat timp o voi folosi, doresc sa ma bazez pe ea, iar daca am grija de ea, sper ca imi va raspunde la fel. Consider ca daca incerci sa ai mai multa grija de un lucru, va putea fi folosit mai mult si vor apare mai putine probleme pe parcurs.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Post by evergreen »

Albatrin wrote:
Lorelai wrote:...De fapt nu e decat o barca, foloseste-o fara sa-ti bati joc de ea, asa cum ai citit, dupa aceea ia-ti alta.
Nici tu nu o sa fii la fel peste 10 ani, oricate creme ai folosi !
Acum vreo doi ani m-am ocupat intens de vânzarea de bărci ruseşti, de la una la şase persoane, cu oglindă sau fără. Toţi clienţii care mai avuseseră asemenea barci spuneau ca mai mult de 10 ani nu rezistă. Impecabile timp de 10 ani, fără petice, fără zgârieturi, în al 11-lea an nu au mai putut fi umflate, erau "sită" !!!
Nu spun ca ma pricep prea bine in domeniul acesta, dar toti cei care au avut 10 ani barcile le-au luat noi? Intreb, tocmai pentru ca nu am de unde sa stiu genul acesta de informatii.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: INTRETINERE & PROTECTIE CAUCIUC BARCA

Post by rebeu »

Hummmm... până la urmă indiferent de proporţia de cauciuc natural amestecat cu tot felu de adaosuri este vorba de un polimer (molecula este foaaarte mare şi ca atare, cu trecerea timpului devine instabilă şi se descompune) care SIGUR se va deprecia cu trecerea timpului. În general este vorba de 9 ani. Uneori 10. Uneori... puţin mai mult... un an doi... dar... asta este chimia...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”