CLONC SOMN

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

CLONC SOMN

Post by evergreen »

Salutare, cum si cu cine ar trebui sa iau legatura pentru a ajunge cat mai aproape de un clonc Tarenzi? Dintre varianta Tarenzi Francez si Tarenzi Clasic, care ar fi diferenta intre ele, si care sunt aplicatiile pentru cloncul Tarenzi mic, mediu sau mare?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by raitmaerg »

de ce vrei tu neaparat clonc tarenzi? am incercat anul acesta peste 10 colcuri care mai de care, de la HUNOR la home made lipovensti, cel mai mult conteza cum simti tu cloncul in mana, conteaza foarte mult si dimensiunile in funtie de inaltimea bordului barcii, lungimeea bratului celui care bate, doua cloncuri mi-au adus cele mai bune rezultate: hunor cu pastila de 38 concav si cel de la gipo. cel de la gipo e un pic mai scump aprox 80 ron dar am fost multumit de el.
nu am pus mana pe un clonc tarenzi, pana la urma cloncul trebuie sa ti se portiveasca. un alt prieten da cu un clonc lipovenesc si da foarte bine cu el , eu nu ma inteleg cu el ( cu cloncul binenteles).
despre pastila....aici sunt mai multe de discutat. se vehiculeaza ideea ca pastila este in functie de adancimea apei. cu cat pastila este mai mare cu atat zgomotul produs este mai puternic datorita cantitatii mai mari de apa ( vacuum) dislocata, daca dai la o adancime de pana in 8 m, o pastila de pana in 40 mm este suficienta. am incercat si cu pastile mai mari, de 45 mm, zgomotul este mai puternic, dar iti trebuie o dexteritate mai buna, este mai greu de produs zgomotul corect.
daca dai pe o adncime mai mare de 8m, teoretic ti-ar trebuii o pastila mai mare in diametru.
cu cat pastila este mai mare cu atat vibratia produsa este de tonalitate mai joasa, se stie ca undele se propaga mai departe cu tat frcventa este mai joasa. prin apa se aplica
capturile cele mai multe le-am avut cu pastila de 38mm, la adincimi 6-8m. din alte discutii avute cu alti pescari la clonc mai experimentati decat mine cloncul cel mai bun, este cel care iti vine cel mai bine in mana si cu care ai randamentul de lovituri corecte cel mai mare.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: CLONC SOMN

Post by mikcutu »

+ pentru raspunsul dat de raitmaerg. "foarte" concret si la obiect. asta ne poate scuti pe multi dintre noi de cheltuieli abuzive si batai de cap.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Tin sa spun ca deocamdata am 3 cloncuri, toate convexe, 2 HUNOR, cu pastila de 33 si 38 si unul de la DECATHLON, NO NAME, cu pastila aproximativ patrata, de 45 mm latime, si cel mai apropiat sunet de ce am auzit la cei care cred ca se pricep cat de cat la asta l-am avut la acesta din urma, care seamana foarte bine cu DAM-ul de 82,00 lei de la GIPO, doar ca pretul este 30,00 lei. Dar, dupa cum s-a amintit si mai sus, vreau sa aflu cat mai multe si sa incerc cu mai multe variante de clonc tocmai ca sa vad cu care ma inteleg cel mai bine, si in functie de bordajul barcii (deocamdata nu am barca) cu care ma descurc in asa fel incat sa am si ceva raspunsuri din partea interlocutorului, nimanui nu-i place sa „vorbeasca” singur, :lol: ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Astazi am primit, in sfarsit, coletul cu doua cloncuri TARENZI, unul CLASIC si unul FRANCEZ, ambele cu pastila de 45 de mm! :D Abia astept sa se dezghete apa, sa le probez, deocamdata ma rezum la cada! :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by raitmaerg »

sa le stapanesti sanatos si sa ai frana stransa la maxim....
eu pe perioada asta crunta de nepescuit m-am apucat sa imi fac singur niste cloncuri, mi-au iesit binisor, tot asa probate in cada, vedem la Dunare ce stiu sa faca.
tu prin ce zona dai la clonc?
poti sa faci si tu niste poze sa vad si eu cloncurile? pastilele de 45 sunt cam maricele, sunt pentru ape adanci...acum depinde si de forma si de mai multe ....daca ai intrebari putem detalia. nu pot spune ca stiu forte multe despre pescuitul la clonc, dar vreau sa cred ca anii de pescuit in general ma ajuta sa inteleg mai bine fiecare stil de pescuit, intodeuna mi-a placut sa caut sa citesc si sa stiu, depre pescuitul al clonc am intrebat pe cei mai experimentai , am incercat si eu am citit ce se putea citi , m-am informat , rezultatele nu s-au lasat asteptate prea mult, asa ca daca ai intrebari atat cat stiu iti raspund.
o alta "scula" indispensabila la pescuitul la clonc este sonarul...fara sonar la clon este pura intamplare sa prinzi. eu am prins prima oara la clonc fara sonar, dar am dat intr-o zona unde stiam bine albia si stiam adancimile, nu am dat decat in acea zona pe o lungime de 1 km pentru ca in rest nu stiam ce si cum..si asa am prins doua bucati unul de 2 si unul de 2,5kg.
concluzionand, cloncuri ai , mai iti trebuie sonar si barca si motor, sau intre timp ti-ai completat "trusa" de pescuit la somn?
mai multe iti recomand
http://www.pescuit-la-somn.com/index.htm spre sa nu fiu intr-o contradictie cu regulamentul forumului punand linkul. sunt destul de multe chesti utile iar omul care a scris chiar a dat din casa cum se spune..multi nu spun ce e pe site, sunt si multe chesti care poate la noi nu merg dar sigur ai multe de invatat pentru pescuitul la clonc.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Scuze ca am intarziat atat de mult, abia acum am ajuns sa fac pozele!! :oops:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Nu stiu ce se intampla, cand dau atasare fisier, imi apare ca internet explorer nu poate afisa pagina!?? :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Nu stiu ce se intampla, cand dau atasare fisier, imi apare ca internet explorer nu poate afisa pagina!?? :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Sa vedem daca s-a putut trimite!?? :x
Attachments
CLONCURI TARENZI.jpg
CLONCURI TARENZI.jpg (109.32 KiB) Viewed 28593 times
CLONCURILE MELE.jpg
CLONCURILE MELE.jpg (106.3 KiB) Viewed 28593 times
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Cu toate acestea, inca mai caut un clonc lipovenesc!! Sper sa ma opreasca cineva din cautare :lol: , prin gasirea unuia :lol: !
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

p
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Nu inteleg ce se intampla de nu pot trimite postarea!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Am incercat de vreo 17 ori sa trimit postarea si nu am reusit, nu este prima data si nu inteleg de ce!? :x Pe langa faptul ca am reluat partea scrisa, m-am plictisit atasand aceeasi poza de „n” ori!
Am intarziat din nou cu vestile, am primit la sfarsitul lunii martie doua cloncuri de la Tilo Andreas, prin Zoran Wiener, unul Ebro 2 si unul Voodoo 2, deja vad ca daca incerc sa atasez poze nu se poate trimite, de kkt situatia!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

M-am lasat pagubas, cand incerc atasarea unei poze(poza este in calculatorul meu, nu o descarc si nici nu fac trimitere spre vreun link), imi apare problema la Internet Explorer si nu mai insist, am deja o ora de cand tot incerc, poate imi spune cineva care este problema, pentru ca si atunci cand am atasat primele poze cu cloncuri, tot asa mi-a facut probleme!?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: CLONC SOMN

Post by mikcutu »

poate sunt pozele prea mari
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Poza are aceleasi dimensiuni ca si primele doua poze cu cloncuri. Imi apare ca Internet Explorer nu poate deschide pagina, si sa dau start la diagnoza conexiunii, desi pozele sunt in calculatorul meu.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLONC SOMN

Post by evergreen »

Iata poza, poate merge acum!
Attachments
clonc Tilo.jpg
clonc Tilo.jpg (2.21 KiB) Viewed 28401 times
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”