Mulinete crap

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

Avand in vedere ca mi-am innoit echipamentele de pescuit dupa patania pe care am intampinat-o am nevoie de niste sfaturi si as vrea sa ma ajutati va rog. Mi-am cumparat 3 lansete de match cu 3 mulinete. Bete de 2,70 pokee din dragon si mulinete hakuyo q8 f50. avand in vedere pretul sunt foarte multumit de ele. Pentru crapareala n am apucat sa iau insa decat lansetele: 3 baracuda mustang 3,60m si nu stiu ce mulinete sa iau. Aici am nevoie de ajutor. Ceva recomandari de mulinete de crap dar dc se poate al caror pret sa nu sara de 150ron bucata. De fapt veniti cu recomandari ca vad eu daca am posibilitatea sau nu sa le iau ca oricum le cumpar una cate una.
Astept recomandarile dvs!
Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Mulinete crap

Post by mikcutu »

salut. le vrei noi?
Za dacs cam from za tracs!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

nu tin musai sa fie noi dar sa fie bune sa nu le arunc dupa 1-2 ani ca nu's asa de avut incat sa-mi cumpar la fiecare 1-2 ani mulinete.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Mulinete crap

Post by mikcutu »

hmmmmm, la banii astia, poti gasi niste OKUMA PL 860 sau OKUMA SYNEX 65 dar mai greu. oricare din modelul de mai sus este OK.
pana acum eu nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu ele.
Za dacs cam from za tracs!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

Multumesc! Am retinut! Sa vedem si alte propuneri...poate ies un pic mai ieftin :lol:
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Mulinete crap

Post by mikcutu »

daca vrei, eu am 5 mulinete ca asta:

Image

numai ca se numesc Evox,

le am de vreo 2 ani, folosite cam 8-9 partide in total.
din punct de vedere estetic nu arata prea bine pentru ca partea sclipicioasa a sarit (lucru chinezesc...deh) dar mecanica este buna.
una dintre ele are o problema; la mulinare, daca aduci greutate mare cam scapa.

daca te intereseaza vorbim pe privat.
Za dacs cam from za tracs!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

sincer catre baracuda astea ma orientasem si eu dar au auzit pareri negative despre ele si am zis sa intreb ce si cum sa nu iau lucruri proaste. okuma acelea despre ca mi-ati zis imi plac. ramane de vazut dc le si gasesc de vanzare sh, in ce stadiu si cu ce pret. m-am uitat pe ebay si n am gasit decat chiar mai scumpe ca la noi. am vazut cu 191ron pe un site noi la noi in romania.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Mulinete crap

Post by mikcutu »

uite:
http://www.infopescar.tv/forum/vanzari/ ... t9846.html

sunt modelele cu tambur mai adanc, PL 865.
pe astea iti intra mai mult fir decat pe PL 86...
Za dacs cam from za tracs!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

de astea ce parere aveti: okuma longbow 800 sau hakuyo xh 6000. nu stiu sa atasez poze ca le puneam pozele.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Mulinete crap

Post by mikcutu »

Image

nu crezi ca seamana cu baracuda din poza de mai sus si totodata cu Evox-ul meu?
Za dacs cam from za tracs!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

seamana e drept...dar au auzit lucruri bune depsre ele. despre acea okuma stiti ceva?
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Mulinete crap

Post by mikcutu »

nu, nu am insistat asupra ei cand am fost in magazine.
Za dacs cam from za tracs!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Mulinete crap

Post by Lorelai »

S-o stapanesti sanatos. Si daca-ti iei 4 buc, sa le stapanesti de 4 ori mai sanatos !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

pai n am luat nimic. eu intreb. nu iau nimic pana nu ma sfatuiesc aici pe forum mai ales ca orice as lua urmeaza sa iau cate una pe luna ca altfel nu-mi permit. deci e buna sau ce altceva mi-ati recomanda?
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

mai are cineva vreo recomandare? mai astept ca si asa n am bani acum dar totusi as mai vrea niste variante. pana acum SPRO ul mi-a placut cel mai mult.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Mulinete crap

Post by Lorelai »

Radu Ionut wrote:mai are cineva vreo recomandare? mai astept ca si asa n am bani acum dar totusi as mai vrea niste variante. pana acum SPRO ul mi-a placut cel mai mult.
Cred ca daca astepti recomandari risti sa ajungi milionar, dar fara mulinete.
Daca mergi pe balta cu 10 pescari, sigur nu o sa gasesti la 2 acelasi tip de mulineta. Vorbesc de gasca, nu de concursuri de crap, si poate nici acolo.
Fa bine mataluta si studiaza , chiar si pe net, criteriile de alegere scule.Dupa aia, studiaza oferta , care este suficient de mare. Iar dupa aia, functie de ce iti permiti, fa pasul decisiv. Care este al tau.
Din postarile tale se pare ca ai niste criterii, asa ca nu ne mai obosi, ia-ti ceva si treci la pescuit.
Hai sa-ti dau un pont : La MimTeam, la Otopeni, azi (daca ma uit la ceas,ieri) a fost, si mai e si maine, un eveniment pescaresc, asezonat cu degustari de vinuri bune. Preturile sunt super, la nivel de depozit.Asa ca poti vedea cate ceva, chiar si demonstratii practice si mai bei si un spritz din partea gazdelor. Eu am fost azi si mi-a placut, chiar am cumparat unele lucruri, pentru ca mi-a convenit.Incearca si tu, alte informatii le gasesti pe net.
PS: Grosul cumparaturilor l-am facut inainte de degustare.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Miyagi »

Din pdv-ul meu de vedere orice ti-ai cumpara la bani astia sunt cam toate chinezarii. Cauta insa sa gasesti chinezariile testate si cu rezultate. Fugi de ideea ca ce-i nou tine mai mult si orienteaza-te pe SH-uri care au rezistat in timp. SPRO-ul e ceva bunicel. Mai bunicel decat ATTAK-ul si cam la fel cu MITCHELUL AVO RUNNER pe care si eu il prefer. Voi participa la un concurs la sfarsitul lunii unde voi incerca niste AVO RUNNERE noi si daca nu te grabesti iti voi spune cam ce cred despre ele la prima proba de anduranta. Cica au fost testate in conditii hard. Ramane sa si confirme. Acum mai conteaza si cum abordezi tu crapul si unde. OPL-urile sunt mulinete cu o clasa peste toate cele insirate pe aici. AI destule de unde sa alegi. Vorba lui Dan, numai s-o faci. Oricum in functie de abordare o mulineta in plus iti va trebui tot timpul la crap. Chiar daca o folosesti pe un spod sau marker si tot nu e o pierdere.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Mulinete crap

Post by Mihai Vinturache »

Parerea mea este ca daca ai trei lansete identice sa faci un efort si sa-ti iei si trei mulinete identice. Nu e obligatoriu, nu e o conditie a succesului dar cred ca e bine sa ai un set de scule identice. Sunt mai multe motive: echipate identic arunci cu fiecare din ele aproximativ in acelasi loc, daca nu le folosesti simultan, oricand poti avea mereu una pregatita pentru lansare, daca una din mulinete se strica irecuperabil ai piese de schimb pentru celelalte deci nu e pierduta chiar de tot etc.
Asa ca daca iei SH fa un efort si ia-le pe toate 3 odata, altfel risti sa nu mai gasesti, iar daca le iei noi asigura-te ca mai gasesti si peste 1- 2 luni acelasi produs.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete crap

Post by Radu Ionut »

multumesc pentru sfaturi. cred ca voi lua okuma pl865 sau banax helicon 5600nf dar astept sa strang ceva bani. spro sunt cam scumpe totusi pt puterile mele financiare. mai urmaresc pe net ce apare sh si ma orientez functie de pretul si starea lor.
Multumesc!
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”