Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Hoinar7777 »

Va salut pe toti si am rugamintea sa imi spuneti,va rog ce stiti despre barca AVI (asa se numeste firma producatoare si este din Craiova) are 3,50 m lungime 1,35 m latime,este din fibra de sticla cu fund dublu (chila),cantareste aproximativ 52 kg....si cam atat stiu despre ea,din pacate.
Recunosc ca nu am deloc cunostinte in domeniul barcilor si va rog sa ma ajutati cu cateva informatii daca cunoasteti modelul. Asi dori sa aflu ce motor suporta si cu ce fel de cizma,cum se comporta pe Dunare,cat este de stabila si parerea cuiva care a avut sau a mers cu ea.
Sant la inceputul inceputului in acest domeniu,si sincer sa fiu nici nu stiu ce sa intreb sau care informatii mi-ar fi de folos...asa ca va dati seama....

Ce doresc este sa scap de grija si investitia peridocului,sa o pot transporta pe portbagajul unui Logan berlina,sa ii pun un motor de maxim 5 cai,pentru a nu mai fi nevoit sa obtin si permisul de navigatie si sa o folosesc de 2-3 ori pe an pentu deplasarea de la Murighiol pana la lacurile Uzlina,Isac sau Isacov,Isacel si Drumnealoptca,parca asa ii zice.

Cu alte cuvinte am pretentii minime pentru inceput,pe urma mai vedem....

Va multumesc anticipat.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by modigliani »

Ia-ti gonflabila . Daca esti dispus la o discutie pe tema asta , daca nu te-ai axat categoric pe ideea de fibra , vorbim .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Hoinar7777 »

Am cumparat-o deja,am omis sa spun.De cate ori am fost in delta,nu am prea vazut gonflabile cu motor,si am dedus ca exista posibilitatea sa treci peste un pom,buturuga,craca din apa si sa ...se intelege ce repercursiuni ar fi.Cam asta a fost rationamentul meu,bun rau nu stiu.
Si am uitat sa va spun ca vom fi trei adulti,posibil si un copil de 14 ani+bagaje minime,folosind-o doar pentru deplasarea de care va spuneam,nu si pentru pentru pescuitul din ea, cu asemenea incarcatura.Iar in privinta deplasarii pretentii de viteza minime.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by modigliani »

Asta e ! Ti-ai luat-o , s-o stapanesti sanatos si ..... ,, vant in pupa " ! Dar dupa ce-o cari pe msina de cateva ori , dupa ce-o urci si-o cobori , dupa ce te-o bate vantul pe autostrada , dupa ..... , dupa ..... , si dupa ..... , ..... ori iti pui carlig ori o dai !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Hoinar7777 »

Tocmai asta e ! Ca nu stiu nimic,urmeaza sa aflu,si doresc niste informatii despre modelul asta daca a avut, sau sa plimbat cineva cu ea.
Pana una alta,pana o pun pe apa, curiozitatea ma roade rau de tot fratilor,parca sunt un copil mic,caruia ia adus mosul o jucarie,asa ma bucur.Dar doresc ca voi sa-mi dati raspunsuri sincere indiferent de care este realitatea,am luat sau nu plasa asta e....nu-i nimic mergem mai departe,asa invata omul.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by costin stefanescu »

mie mi se pare foarte mica pt 4 persoane plus bagaj,mai ales pe Dunare
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by valic »

Nu vreau sa te dezamagesc, dar sa pui 3 persoane si bagaj si mai ales cu un copil ... pe Dunare ?! Cred ca glumesti ...
Eu zic s-o pui undeva pe apa (pe un lac, nicidecum pe Dunare) sa vezi ce bord liber are cu 3 persoane la bord, imprumuti un motor de 4 CP si faci probe de stabilitate si viteza cu diferite incarcaturi, apoi tragi concluziile, bine ar fi s-o faci in prezenta unuia care stie cu ce se mananca barca cu motor.
Dar parerea mea fara s-o fi vazut, nu cred ca vei avea siguranta pe Dunare mai mult de 2 persoane fara bagaj.

Succes.
Valic
0744 644 368
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Hoinar7777 »

Multumesc pentru sugestie,cred ca asa o sa procedez,astept sa se mai incalzeasca putin si o dau un anunt ca inchiriez un motor de 4 sau 5 cai pentru cateva ore, Atentie, in prezenta propietarului pentru a nu avea omul nici un dubiu in privinta folosirii stiu eu cum a motorului,si voi face cateva teste sa vad cum se comporta barca.
Si spun inchiriez pentru ca nimeni nu-si pierde timpul aiurea, si sa se aleaga si omul cu ceva,adica sa-l cointeresez.Mentionez ca nu am nici un prieten sau cunoscut care aibe un motor de 4-5 cai,asa ca nu prea am de unde sa imprumut. Probabil ca voi face testarile barcii pe Snagov sau Lacul Morii find mai aproape.
Multumesc pentru sugestie si fire intinse.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by modigliani »

Hoinar7777 wrote: Probabil ca voi face testarile barcii pe Snagov sau Lacul Morii find mai aproape..
Aiurea ! ......... Ce rezultate vrei sa ai testand pe lacu' Morii o barca si-un motor cu care vrei sa te dai pe Dunare ..... si cu familia dupa tine ?????? FAMILIA , nene , familia ! Sa scriu mai mult despre asta ???????

Uite : n-are rost sa inchiriezi motor sub ochii proprietarului . Pastram legatura si .... la cate tipuri de motoare avem , la deschidere te ajutam cu toata placerea ( pe Dunare , ca sa fie clar ! Ce vrei tu e ca si cum ti-ai pune bocanci in living la televizor ..... ca sa vezi daca tin de cald si daca aluneci cu ei ! ) . Abia dupa cateva teste cu barca plina de oameni , ma lasi pe mine la mansa ( sau pe altul cunoscator ) sa-i dau ,, goarna " si sa-i dau viraje ,, crunte " , ..... si-abia apoi iti faci o idee despre ce motor sa-ti iei ( sau poate-ti schimbi barca , dracu' stie ! )
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by rebeu »

Hummmm... voi puneţi cumva de-o "ieşire inopinată meticulos aranjată?"

Fotograf nu vă trebuie? :mrgreen: (la salvamar... nu mă bag) :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Lorelai »

rebeu wrote:Hummmm... voi puneţi cumva de-o "ieşire inopinată meticulos aranjată?"Fotograf nu vă trebuie? (la salvamar... nu mă bag)
Prietene, data trecuta, la Mila a trebuit sa te suplinesc. De abia astept sa te reintorci la "atributii".
modigliani wrote: Abia dupa cateva teste cu barca plina de oameni , ma lasi pe mine la mansa ( sau pe altul cunoscator ) sa-i dau ,, goarna " si sa-i dau viraje ,, crunte " , ..... si-abia apoi iti faci o idee despre ce motor sa-ti iei ( sau poate-ti schimbi barca , dracu' stie ! )
Te rog sa nu mai sperii proaspatul posesor de barca.A luat-o, s-o stapaneasca sanatos, i-am zis toti unde e buna si unde nu, barcuta sa stii ca e frumoasa.
Eu am vazut-o.Daca Cristi vine la o actiune comuna, cred cel mai devreme o iesire pe Snagov, sunt convins ca o sa-l putem ajuta cu unul din motoarele alea "mult hulite" pentru o proba. Daca avem voie... :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by modigliani »

Hei , ..... hei , ..... ! Nu vreau sa-l dezcurajez ! Ba dimpotriva , vreau sa-l ajut sa inteleaga pe deplin ce-i aia o barca si ce presupune asta , sa-si asume rational ideea de-a umple barca cu familia si ..... gata , agrement ! Eu stiu asa : Cu Dunarea nu-i de glumit . Insa - repet - nu probezi o barca pe Snagov ca sa-ti faci o idee despre cum se comporta pe Dunare ! PUNCT ! ;) ;) ;)
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by ghinozo »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ,ma cracanez de ras....am vrt s a postez mai demult...prin alte topicuri ...da m am abtinut ...acu ...nu mai poci ....de ras... :lol: :lol: :lol: :lol:
v a rog sa ma scuzati ...crd ca imi miroase gura..scuze ...rad cu gura inchisa..ahahahahhahaha





modigliani wrote:Hei , ..... hei , ..... ! Nu vreau sa-l dezcurajez ! Ba dimpotriva , vreau sa-l ajut sa inteleaga pe deplin ce-i aia o barca si ce presupune asta , sa-si asume rational ideea de-a umple barca cu familia si ..... gata , agrement ! Eu stiu asa : Cu Dunarea nu-i de glumit . Insa - repet - nu probezi o barca pe Snagov ca sa-ti faci o idee despre cum se comporta pe Dunare ! PUNCT ! ;) ;) ;)
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by modigliani »

Admitem un scenariu :

1 Mai sau o zi frumoasa din vara , ..... Giurgiu , ..... familie , ..... voie buna , ..... ,, hai pe apa " . Ok . Probabil e si Dunarea scazuta , iar in itinerariul impus se iveste ideea de-a trece pe sub Podul Prieteniei catre Ara ( nici nu indraznesc sa dau alte exemple ) . ,, E frumos , hai sa-i facem poze podului de dedesupt , uite ce linistit curge , alea-alea ! " .... Se ia calea Aralei ( nu de alta , da-i tentanta ) ..... Dintr-o data Dunarea are draci pe ea ! Invarte barca cum are ea chef , motorul pare decor pictat . Barca-i de fibra , Sub pod sunt mormane de cataroaie de la timpul constructiei , si tocmai acestea creaza anaforul bezmatic in care ne invartim . .... Zbang , chila se izbeste de ceva si se fisureaza ...... ( restul n-are rost sa extrapolez . Doamne fereste !!! )

Sau : stiti ce-i o Laguna de 4,8 cu 15 HP sub ea pe hula dementa ? .... O coala de hartie in voia sortii ! Stiti la cati metri pe mal poate arunca Dunarea o asemenea ambarcatiune ( cu trei oameni in ea si cu echipamentul aferent unei iesiri de 3 zile ) ? La cca 5 m ! Fara efort ..... ! Unde dracu' dai de astea pe Snagov sau Morii ?

Nu vreau sa par radical . Dar nici nu bat campii ......
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Dumitrescu Iancu »

Lorelai wrote: Te rog sa nu mai sperii proaspatul posesor de barca.A luat-o, s-o stapaneasca sanatos, i-am zis toti unde e buna si unde nu, barcuta sa stii ca e frumoasa.
Eu am vazut-o.Daca Cristi vine la o actiune comuna, cred cel mai devreme o iesire pe Snagov, sunt convins ca o sa-l putem ajuta cu unul din motoarele alea "mult hulite" pentru o proba. Daca avem voie... :D
Aveti voie! :lol: Cine stie,poate vor fi mai multe barci de incercat... :roll:
Da` pana atunci,nu te iertam de promisiunea pentru saptamana viitoare!E timpul sa dam startul! :lol:
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by rebeu »

Ai măi...

Omu' n-a mers pe Dunăre cu barca mică. N-are de unde să ştie.
Nici n-a vorbit de Dunărea mare. A specificat că vrea pe canale.
Între noi fie vorba... mi-aduc aminte de astă vară, anaforul de la intersecţia aia de canale... brrrr...
Aici era.

Eu cred că-i chiar mai bine să facă safteaua pe Snagov... altfel prinde frică şi nu mai vrea de loc!
Lorelai wrote: ...
Prietene, data trecuta, la Mila a trebuit sa te suplinesc. De abia astept sa te reintorci la "atributii".
...
D-apăi eu!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Lorelai »

modigliani wrote:Nu vreau sa par radical . Dar nici nu bat campii ......
Exact aceste lucruri i-am spus si eu, ca e buna de lac dar cu Dunarea s-o lase mai moale.
Am vrut doar sa-l ajutam sa-si incerce jucaria si din raspunsul lui Iancu am inteles ca e posibil
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Hoinar7777 »

Va salut pe toti si va multumesc pentru sfaturile si parerile pe care mi le-ati dat,am multe sa va spun dar din pacate acum nu-mi permite timpul.Incerc sa pun in fuga cateva poze ca sa va puteti face o impresie cat mai aproape de realitate.
Se pare ca nu pot pentru ca nu gasesc unde scrie incarca atasament.http://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=45&t=4667
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by Hoinar7777 »

In poza nr.7 si 1 se vede cel mai bine.Chiar e de jucarie ? Va rog sa fiti sinceri,realitatea ma ajuta mai mult decat o parere spusa de complezenta si din politete.Indiferent care este realitatea o accept fara sa-mi para rau. Mai bine asa decat sa patesc Doamne fereste cine stie ce nenorocire.Sint totusi un om precaut si responsabil si din motivul asta caut informatii,sa stiu la ce riscuri ma expun sau nu. Multumesc.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Rog informatii despre barca AVI 3,50 metri

Post by valic »

Am vazut pozele ............
Nu vreau sa te sperii, insa aia nu e barca decat de max 2 persoane fara bagaje.
Are bordul liber ffff mic si NU o recomand pe Dunare, poate pe unele canale unde nu trec rapide pe langa tine ... asta daca nu vrei sa faci baie ....
Cred ca poti pune un motor de 4 CP (pt care nu ai nevoie de permis, caci de la 5 CP eu stiu ca-ti trebuie permis).
REPET, pe Dunere esti in pericol cu acea barcuta ...

Cele bune.

PS. Ai fost vre-odata cu barca pe Dunare ?
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”