Aventura in "Dragonu'rosu"

Despre echipamente şi accesorii pentru pescuit

Moderator: Pacapescarul

adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Salut Mikcutu,

Multumesc pentru raspuns.
Locul principal unde pescuiesc este o balta salbatica de la tara ( undeva pe langa orasul Husi).
Frecventa cu care merg la pescuit este de 3-4 ori intr-un an.
Lucrul care ma determinat sa imi cumpar niste ustensile ale mele ( pentru inceput ma gandesc la 2 lansete , am deja betele, 2 buc. de 2.4 m telescopice) a fost pestele de 1 kg -1.5 kg ( cred ) pe care l-am prins in septembrie, impreuna cu vreo 5-6 bucati carasi, cat palma.Este vorba de un caras prins la porumb din conserva Bonduele.Am avut pe momitor mamaliga cu esenta de vanilie si am dat si cu rama ( de pamant).
Crezi ca o mulineta cu un singur rulment este ok ?Am vazut in Decathlon mulineta cu un rulment ( chinezeasca) la 24 Ron.Un coleg imi spunea ca la banii astia pot sa imi iau din dragonu Rosu mulineta cu 3-4 rulmenti.
Foarte multe despre experientele mele ca pescar nu sunt de spus, poate cu timpul voi devenii mai impatimit.

Cu respect,
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by mikcutu »

Salut Adrian,

Din ce ai scris, am inteles ca pescuiesti ocazional, intr-o apa statatoare cu tinta pestilor in jurul a 2 kg. maxim.
Este adevarat ca o mulineta cu mai multi rulmenjti este mai buna decat aceeasi mulineta cu mai putini rulmenti. Asta nu inseamna ca numarul rulmentilor face calitatea mulinetei. La cate partide zici ca faci, eu GARANTEZ ca nu se vede diferenta intre mulineta cu 1 sau cu 3-4 rulmenti. Daca faptul ca o mulineata are cat mai multi rulmenti iti da incredere in tine si te face sa pleci la pescuit mai hotarat, atunci da, se merita sa mergi pana in dragonul rosu dar va trebui sa te inarmezi cu nervi de otel la ce agomeratie si zapaceala este acolo.

In locul tau, eu as lua mulinetele de la cel mai apropiat magazin la pretul cel mai bun. Nu pot sa iti dau un exemplu de pret bun pentru ca eu pescuiesc in general la crap si mulinetele mele sunt oarecum dedicare dar cred ca poti gasi o mulineta universala cu 30-35 RON, poate si mai bine.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by mikcutu »

...apropos, daca nu te grabesti, vezi ca mai apar pe forum-uri, la vanzare mulinete universale la un raport calitate pret destul de bun.
Za dacs cam from za tracs!
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Salut Mikcutu,

Apreciez promtitudinea cu care ai raspuns intrebarilor mele.
Avand in vedere faptul ca sunt un incepator si practic abia acum incep sa pun bazele unui set de scule ( pentru inceput ma gandesc la 2 lansete dintr-un numar de 4) doresc sa iti mai adresez niste intrebari ( chiar daca iti vor parea banale sau plictisitoare):
1) Exista vreo diferenta de calitate intre esentele din supermarket, plafar si cele din magazinele de specialitate ? Ma intereseaza in mod special cele de anason si vanilie.Poti sa imi recomanzi si alte arome ?
2) Pot sa folosesc in pregatirea nadei zahar vanilat in loc de esenta de vanilie ? Este vreo diferenta intre cele doua ?
3) La un fir de 0.25 mm ( de care vreau sa pun pe mulineta) ce carlige imi recomanzi ( ce nr. , model, marca) ?
4) Conteaza ce fel de fir pun pe tambur ? Monofilament, textil, etc ? Pe care sa il evit ?
De asemenea in balta de la tara ( salbatica, cu o adancime de maxim 2 m si fund malos) pe langa caras se mai afla si biban.
Pentru pescuitul bibanului se merita sa incerc cu momeli artificiale ? Ce imi recomanzi ?

Cu multumiri,
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by mikcutu »

Nici o intrebare, oricat de banala ar fi, nu trebuie sa ramana fara raspuns (parerea mea). Si eu am inceput ca si tine, numai ca acum vreo 25 ani.
La ce vrei sa folosesti aromele? Eu de obicei le folosesc atunci cand imi fac boilies (momeala pentru crap). Aromele le folosesc in functie de cum e obisnuita balta. Daca balta in care vrei sa pescuiesti tu, chiar si oricare alta balta nu e obisnuita cu vanilie sau anason, atunci nu cred ca are rost sa facem o comparatie intre cele 2 tipuri de arome pe tru ca pestele nu va fi interesat de acele arome.
Spre exemplu, sa luam o balta, cea care mie imi place cel mai mult, Moara Vlasiei 2. Acolo, toata lumea iti poate spune ca cea mai buna aroma pe care sa o folosesti este Squid - Octopus + Capsuna. OK, am stabilit aroma care trebuie pentru o balta. Acum am putea pune intrebarea daca sa o cumparam din magazin specializat sau din plafar. Probabil, in plafar ar fi mai ieftin dar nu cred ca diferenta este asa de mare. In magazinele de specialitate, pe cutie este trecut si gramajul ce trebuie folosit, astfel incat sa nu supradozezi aroma si sa iasa ceva mai mult iute de dulce ce e. Deci, un motiv pentru care eu prefer sa iau aroma din magazinele de pescuit este cel al gramajelor recomandate de producator.
Apoi, alt motiv ar fi baza aromei. In functie de volatilitatea ei, aceasta poate fi aroma cu baza ului (cel mai putin volatil - recomandat a se folosi vara, pe caldura torida), alcool (o baza cu volatilitate medie, folosibil primavara si toamna) si ester (cel mai volatil - folosibil iarna, primavara devreme si toamna tarziu). Asa spun cartile dar eu foloses arome cu baza alcool sau ester. In plafar nu cred ca gasesti o aroma cu mmai multe baze de unde sa alegi. Cal mai probabil, vanzatorul nici nu va sti sa iti spuna ce baza are aroma care o ceri. Dar inca o data, conteaza foarte mult daca balta in care vrei sa pecuiesti este obisnuita cu aroma in care iti pui increderea, altfel faci treaba de pionierat...

Diferenta dintre esenta de vanilie si zaharul vanilat, dupa mine, ar fi ca prima este o aroma pe cand al 2-lea este zahar aromat. In cazul in care pestele prefera aroma de vanilie, atunci nu este recomandat sa folosesti esenta de vanilie. Zaharul vanilat iti va inmuia nada.

Nu exista legatura intre grosimea firului si marimea carligului. Spre exemplu, eu folosesc fir de 0.25 la pescuitul crapului cu ace de 2-4 Owner C4...parca...dar nu sunt sigur. Pentru caras as folosi ace ceva mai mici...dar nu acelasi model ci ceva cu sarma mai subtire nitel.

Firul textil se foloseste la lansari lungi. La firul de 0.25 folosit de mine, pentru lansari lungi pun cam 2.5 lungimi de lanseta de fir textil. Daca pescuiesti la maxim 60-70 m, atunci nu cred ca trebuie sa pui fir textil. De recomandat, nu prea am ce sa iti recomand dar iti spun ce folosesc eu: mono Carpexpert carbon (negru) de la Energo Team si textil Sufix Matrix.

La biban ar merge grub-uri si shad-uri mici armate ci niste jiguri usoare, dar aici ar trebui sa ai scule diferite de cele pentru caras/crap...

O seara faina,
Ionut Preda.
Za dacs cam from za tracs!
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Buna ziua d-le Ionut,

Intrebarile adresate in legatura cu aromele are la baza urmatoarele argumente:
-balta in care pescuiesc de obicei ( cea de la tara, salbatica) nu este foarte vizitata de pescarii profesionisti sau cei amatori ( cu ceva experienta) ci doar de copii din sat ( pescuiesc la undita, foarte rar cu lanseta)
- printre momelile utilizate se numara traditionalele rame, mamaliga sau porumb
Tinand cont de cele doua argumente, cred ca balta nu este obisnuita cu nici un fel de aroma, motiv pentru care banuiesc ca o nada si o momeala care sa aiba in componenta lor una din aromele mentionate in discutiile anterioare ( anason , sau vanilie) ar fi un plus intr-o partida de pescuit.
Un alt motiv pentru care am cerut acele lamuriri despre cele doua arome ( am inteles ca ar fi cele mai indicate in cazul ciprinidelor, sunt un atractant puternic) este faptul ca ma gandesc sa imi pun niste porumb intr-un borcan cu apa si una din esente cam cu 1-2 saptamani inaintea unei partide de pescuit, precum si in mamaliga pentru arc sau in nada.
Referitor la fir si carlige m-am lamurit.In privinta lansarii pot sa iti precizez ca nu arunc mai mult de 30 m iar balta nu are mai mult de 2 m adancime.in concluzie imi va fi suficienta o mulineta care costa in jur de 30-35 Ron ( maxim).
Cel mai mult ma intereseaza nadele si modul acestora de preparare.De exemplu TTX-ul.Il pot folosii ca atare sau este necesar sa il combin si cu altceva ?
Am inteles ca un efect destul de bun il are si srotul de floarea soarelui dar si canepa.
Canepa este mai eficienta fiarta sau prajita ?

Cu respect,
Adrian B.
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Multumesc Peter pentru raspuns.
Despre canepa poti sa imi dai ceva informatii ?
Asa cum am mai precizat: este mai indicat sa folosim canepa fiarta sau macinata ?

Cu respect,
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by PETER »

adrian wrote:Multumesc Peter pentru raspuns.
Despre canepa poti sa imi dai ceva informatii ?
Asa cum am mai precizat: este mai indicat sa folosim canepa fiarta sau macinata ?

Cu respect,
Canepa fiarta este preferata cel mai tare de babusca, ca momeala, dar ii place si crapului si carasului.
Pt nadit poti sa o oparesti , si o lasi cu apa fierbinte in termos, peste noapte.
Canepa prajita si macinata este o componenta importanta a nadelor pe lacuri.(10-15%/kg)
Ca pret este categorisita la pret "mediu-scump"
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Salut Peter,

Canepa se poate procura din piata sau doar din magazinele de specialitate? Ai idee cat poate fi un kg ( in piata de ex) ?
Preturile de pe net, la canepa deja preparata sunt mai mult decat acceptabile ( in jur de 30-40 ron/kg).
de asemenea ai idee daca srotul de floarea soarelui se gaseste in piata ?

In ideea ca nu te plictisesc cu aastfel de intrebari iti multumesc anticipat.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by rebeu »

Hummm... mă bag şi eu... poate mută (cine poate) postările astea unde trebuie, că aici n-au ce căuta...

La Hornbach la raionul păsări găseşti tooot felu' de seminţe pentru toate gusturile...
La loc de cinste se afla şi seminţele de cânepă... cam 4-5 roni kilu' în funcţie de sezon...

Eu fac un amestec muuult mai savant punând 1kg Benzar Mix River, 1kg seminţe cânepă, 1kg mălai, 1/2kg pesmet-pisat, 1/2kg griş, 1kg amestec seminţe păsări de pădure şi ceva făină pentru legătură (o mână două, nu mai mult)... într-o găleată unde apoi torn apa din locul unde voi pescui...
Merge şi ca nadă şi ca amestec de pus în arc...

Până şi eu am prins peşte cu astfel de nadă... :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by PETER »

adrian wrote:Salut Peter,

Canepa se poate procura din piata sau doar din magazinele de specialitate? Ai idee cat poate fi un kg ( in piata de ex) ?
Preturile de pe net, la canepa deja preparata sunt mai mult decat acceptabile ( in jur de 30-40 ron/kg).
de asemenea ai idee daca srotul de floarea soarelui se gaseste in piata ?

In ideea ca nu te plictisesc cu aastfel de intrebari iti multumesc anticipat.
Canepa se poate procura din piata , sau din Hornbach unde e cam 6-8 lei.
Srotul se gaseste si la magazinele de furaje unde este deja macinat, si este mai ieftin.
Atentie le gramaje pe net, si nu numai........
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Multe multumiri pentru raspuns, domnilor.

Cu respect,
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by mikcutu »

adrian wrote:Multe multumiri pentru raspuns, domnilor.

Cu respect,
Apropos Adrian, noi suntem astia: http://forum.pescarclub21.ro/viewforum.php?f=28
tu? :lol:
Za dacs cam from za tracs!
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Salut Mikcutu,

In sectiunea CINE SUNTEM am postat o scurta prezentare a mea.

Cu respect,
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Salutare tuturor,

O intrebare:
- dintre cele doua tipuri de suporti pentru lansete care este mai indicat ( pentru pescuitul carasului):
suportul format din 2 vergi cu platic la capete sau suportul rabatabil ( de la Gipo).

Cu multumiri,
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by mikcutu »

Eu recomand primul model.
Cel rabatabil, este folosit la undita si la pescuitul cu lanseta dar pe dunare, acolo unde datorita curentului mare nu poti folosi bambine si esti nevoit sa dai la varf.
Za dacs cam from za tracs!
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Multumesc pentru raspuns Mikcutu,
Te mai sacai cu o intrebare:
care este cantitatea de nada ( sau nade combinate cu srot si seminte ) care sa fie suficienta pentru o partida de pescuit ( sa zicem 10 ore).

Cu respect,
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by mikcutu »

Eu, pentru o iesire de 10 ore, as folosi vreo 2 Kg de nada in total.
Porumb, grau sau arpacas, canepa, toate fierte. Daca vrei sa adaugi si arome, astea ar trebui adaugate dupa ce au fiert semintele si apa a fost strecurate. Trebuie sa ramana doar semintele, putin umezite, peste care pui aroma.
Za dacs cam from za tracs!
adrian
Posts: 23
Joined: 22 Sep 2010, 12:32

Re: Aventura in "Dragonu'rosu"

Post by adrian »

Salut Mickutu,

Ce parere ai de urmatoarea reteta de nada:
-nada Benzar Mix Crap Caras-1 kg
- TTX-1 kg
- srot floarea soarelui-500 gr
- canepa ( fiarta) -500 gr
- porumb conserva Bonduelle-1 conserva de 250gr
- aroma anason sau vanilie
Cred ca este suficienta pentru o partida de 10 ore ( de folosit si pe arc).
Daca ai recomandari, astept cu interes.

Cu respect,
Post Reply

Return to “Echipamente pentru pescuit”