Naluci pentru avat... si nu numai

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Naluci pentru avat... si nu numai

Post by pupu »

Eu dau la avat cu spinnertails-uri de mult timp,prefer pe cele cu alb ,rosu(in zilele mai insorite)sau amestecul celor doua culori.

Numai bine...
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Naluci pentru avat... si nu numai

Post by Eugen Fetes »

0745578278
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Naluci pentru avat... si nu numai

Post by ghinozo »

nalucile alea gen kick effzet,le vinde cu tot cu avatu' de kil' in ele?

http://www.dam.ro/index.php?pag=catalog ... MBsIOTD8zc
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Naluci pentru avat... si nu numai

Post by pupu »

Misto spinnertails-urile de la SPRO,par la fel ca cele de la DAM, eu prefer totusi modelele clasice cu calaret ,mi se pare ca stau mult mai bine in pelicula iar miscarea paletei este mai atragatoare,parerea mea.

Numai bine...
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Naluci pentru avat... si nu numai

Post by Eugen Fetes »

ghinozo wrote:nalucile alea gen kick effzet,le vinde cu tot cu avatu' de kil' in ele?

http://www.dam.ro/index.php?pag=catalog ... MBsIOTD8zc
Marius, DAM-urile sunt... mai mult decat nimic. Diferentele sunt majore intre ele:
1. DAM se uzeaza si se rupe vartejul de la paleta
2. DAM este vopsit cu un zmac banal. Cele de la SPRO sunt holografice
3. DAM nu vibreaza (ma refer la corp), pe cand SPRO are o bataie asamenatoare cu cea de la Thrill
4. Ancora de la DAM este o porcarie. As vrea sa spun acelasi lucru despre cea de la SPRO, dar nu pot.
5. Paleta de la DAM este una simpla care transmite oarece reflexii, pe cand cea de la SPRO... este altfel :twisted:
6. La lansare, adesea jucaria de la DAM se incurca (ancora peste fir, ori ancora peste paleta rotativa), la SPRO, mie inca nu mi s-a intamplat.

Odinioara jucarelele astea le aducea Costin de pe la Ruse si le cumpara cu 5-6 euroi (nu mai retin). Astea tot cam atat costa.
0745578278
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Naluci pentru avat... si nu numai

Post by Mihai Vinturache »

Eugene, vizavi de nalucile de la DAM ai dreptate, am patit-o si eu de mai multe ori. Dar si pretul celorlalte este cam piperat.
Pana sa prind primul avat cu o astfel de naluca am pierdut vreo 7-8 (agatate prin butucii din Dunare). La 24 lei/buc se aduna ceva. Nu poti pescui doar din barca.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Naluci pentru avat... si nu numai

Post by Eugen Fetes »

Corect Mihai. Nu am spus niciun moment ca sunt ieftine, ci ca sunt diferite de DAM-uri. In alta ordine de idei, ce sa mai spunem de un wobler care costa dublu si... ramane atarnat intr-o buturuga de la prima lansare. Astea sunt d'ale pescuitului "necazuri" si sunt inerente.
0745578278
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”