Lanseta de spinning

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Citesc pe multe forumuri pareri despre lansete, de multe ori ori am ramas surprins de anumite impresii care nu erau la fel ca ale mele cu toate ca pescuisem cu acelas tip de bat. La inceput am crezut ca pot fi si diferente construtive,chiar daca scula er a identica, asa ca am tot cautat pe net cam cum se testeaza o lanseta,si aici fiind vorba de spinning ma interesa in special sensibilitatea,dupa mine una dintre cele mai importante caracteristici ale acestor lansete. Nu am gasit decat aberatii cu greutati sau chiar cu lazi de bere atarnate de lanseta sau indivizi care dau cu ele de pereti sau cum blancurile sunt construite dupa programe pe calculator,bun, dar la produsul final cu grip ,mandrina,inelele matisate e.t.c. cum putem vedea principalele caracteristici ?.liniste...sau cel putin eu nu am gasit asa ceva, caci astfel cum as putea sa cred ca'' soarele rasare de la Japonezi iar in rest nu e dacat grafitul ''.Asa ca in lipsa de minima documentare am gandit un dispozitv cu care sa pot masura sensibilitatea lansetelor si sa ma convinga ca intradevar ce simt eu e adevarat. Cum sunt mai mereu in lipsa de timp am folosit ce aveam la indemana, astfel, la placa pe care e construit acest dispozitiv am pus niste puferi recuperate de la un pick-up pentru a minimaliza vibratia externa,am folosit ca traductor o doza electromagnetica care are pe tija in loc de diamant o bucatica de material antiderapant,astfel cu o greutate reglata la 4gr si doza asezata pe grip putem masura vibratiile din blanc traduse in mv. Daca vreti va pot da si alte amanunte ,amplificare ,fara corectie RIAA e.t.c. mai pe scurt atasez un generator de vibrati la gripul lansetei astfel sa am o referinta .

Image

Uploaded with ImageShack.us

Apoi atasez acest generator firului textil pe care il reglez (am un semn pe fir ,nu stiu daca se vede in poza) cu ajutorul mulinetei asa incat sa pastrez aceiasi distanta la toate lansetele testate.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Revenind,avand referinta (o reglez din potentiometru la 50mv) citesc apoi (cu doza in acelasi punct ,ea ramane de fapt nemiscata) valoarea afisata pe un milivoltmetru si asfel pot vedea cam cat atenueaza lanseta ,in general valoarea citita e de 10- 14 mv si foarte putine depasesc 17mv. Foarte interesant a fost sa urmaresc efectul pe un osciloscop . Daca vreti si va intereseaza intrebati si va voi da mai multe amanunte.Am testat pana acum 28 de lansete si pot spune pe scurt ca si printre lansetele asa zis ieftine poti gasi scule foarte sensibile,asta daca nu te deranjeaza gripul ,zgomotul facut de inele,greutatea e.t.c. Apropo, generatorul de vibratii are 10 gr , astfel se incadreaza in gama cw a majoritatii lansetelor de spin. Pentru mine rezultatele au fost interesante si au spulberat multe mituri .

Numai bine...
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by DRM »

pupu wrote: .....si au spulberat multe mituri .
...
Salut,
Sunt nerabdator ..... care mituri au fost spulberate :shock:
Cu toate ca ideea generala am cam mirosit-o....
Asteptam sa pui punctul pe i

PS. Salveaza mesajul ca pe seara ramai fara el :lol:
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by fatdaddy »

@pupu

Este f interesant articolul tau. Din pacate fiind in spital, nu pot sa-l aprofundez f bine pe telefon.. Te rog trimite-mi-l si mie la andreirigafereu@gmail.com. Mi-e frica sa nu dispara cu lucrarile astea de mentenanta a forumui. Multumesc
Andrei Riga
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Lanseta de spinning

Post by costin stefanescu »

@fattdady,ce-ai patit coane de esti in spital,sper ca nu ceva grav?scuze off topic !
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by fatdaddy »

In cuvinte putine, sotia mea iese dintr-o operatie. Nu e vorba de vreun accident, dar nu e nici ceva f simplu. Dar hai sa nu " poluam" topicul
Andrei Riga
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Scuze dar nu stiu de ce nu pot sa il trimit ,ba chiar si raspunsul pentru DRM nu a intrat ,ia sa vedem daca asta intra,oricum.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Ah uite ca acum a intrat ,da sa mai incerc o data, da mult mai scurt ca ma doare mana. E simplu ,nu e nimic de mirosit,in privinta sensibilitatii ,deci repet a sensibilitatii,diferentele sunt mici ,sper sa nu crezi ca nu sunt un adept al specializarii ,ba din contra,pot spune ca sunt maniac ,de aici si curiozitatea asta in privinta performantelor lansetelor.

Numai bine...
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by DRM »

nu mai scrie, ai rabdare sa se treaca la copia forumului din 18.01 si discutam pe urma
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Hai ca acum cred ca am reusit sa va trimit mesajul.

Numai bine...
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by DRM »

pupu wrote:....
Apoi atasez acest generator firului textil pe care il reglez .........
Firul textil a fost in contact cu toate inelele sau nu ?
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Lanseta de spinning

Post by Eugen Fetes »

Interesanta treaba ai realizat. Sincer, felicitari! Cred ca poti deschide un business cu montajul acesta. Daca te apuci de rod building ii lasi in urma pe baietii consacrati :D
0745578278
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Bineanteles ca firul trece prin toate inelele,nu vreau sa fac o afacere din asta cu lansetele ,sunt mult mai pasionat de naluci,oricum montajul poate fi imbunatatit, ar fi bune si niste observatii caci asta e oarecum un prototip si e f. greu sa faci din prima ceva perfect.Multumesc oricum.

Numai bine...
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by DRM »

De la Daiwa ai testat ceva ?
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Am testat un Powermesh ,o lanseta decenta dar cu un grip de tot rahatul.

Numai bine...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta de spinning

Post by evergreen »

EverGreen, MegaBass si Daiko s-au numarat printre betele testate? Cum s-au descurcat?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by Lorelai »

evergreen wrote:EverGreen, MegaBass si Daiko s-au numarat printre betele testate? Cum s-au descurcat?
pupu wrote:Am testat un Powermesh ,o lanseta decenta dar cu un grip de tot rahatul.
Ca sa parafrazez, la ce vrea sa fie dar ce este,EverGreen de tot rahatul !
MegaBass super !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta de spinning

Post by evergreen »

Daca „L-a” testat cineva,O.K., daca vorbim ca sa treaca timpul, iarasi O.K., depinde doar de fiecare sa fie sau nu obiectiv!! ;) :)
Altfel spus, daca MegaBass mai are si ceva culoare grena, atunci inteleg, EverGreen are doar tonuri de negru, cu o singura exceptie, verde, de fapt mai este una , cameleon!!! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Daca „L-a” testat cineva,O.K., daca vorbim ca sa treaca timpul, iarasi O.K., depinde doar de fiecare sa fie sau nu obiectiv!!
Da, am incercat un Temujin. Costa o palarie de bani.Poate eu nu m-am priceput.
Tu te pricepi ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta de spinning

Post by evergreen »

Lasand gluma la o parte, nu ma pricep extraordinar de bine, dar, nu stiu poate m-am obisnuit eu, de 4 ani folosesc un Temujin The Spin Cobra TMJS 63MH dintr-o bucata si chiar daca este putin cam scurt, mi s-a parut cam cel mai bun bat pe care am pus mana, si pe care l-am si pescuit cat de cat!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by Lorelai »

Cel mai bun bat e cel care ti se potriveste.
Referitor la culorile de la Megabass, mi se pare un misto cam ieftin . Eu vorbeam de lansete, nu de naluci.
Dar daca asa te simti bine, e treaba ta !
Sau te refereai la F0-63XKS Competition ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”