Lanseta de spinning

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Lanseta de spinning

Post by pupu »

Pentru o mai buna intelegere a acestui fel de pescuit, cred ca trebuie sa discutam si despre sculele cu care cautam dintosii. Sunt pescari care folosesc una sau doua lansete si prind clean sau biban de la 100gr pana la somni destul de maricei , altii abordeaza altfel problema si pun pret si pe cele 10-15gr care se castiga in urma schimbarii inelelor. Acum depinde pana unde merge pasiunea si placerea de a aborda acest stil, de acea e interesanta si parerea voastra. Ce lansete avem, ce ne-ar place sa folosim sau ce vrem sa stim in legatura cu acest subiect am putea cu ajutorul unora mai experimentati sa aflam mai usor de aici.

Numai bine...
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Lanseta de spinning

Post by Armand »

Foarte interesant subiect :lol:

Eu am inceput (la fel ca toata lumea cred) cu o lanseta germina cu care dadeam la orice...de la rosioara, la crap...de la biban la stiuca.

Citind si invatzand am descoperit minunea CARBONULUI si mi-am cumparat primul batz de spin adevarat un DAM de 2.40 actiune 120-180...un adevarat par cu care am descoperit minunile pescuitului la jig pe Dunare...dar cu care dadeam si la clean pe Siret, si la stiuca si la avat cand il vedeam ca sare... :twisted:

Dupa cca 1 milion de lanseuri cu batzu cu pricina, mana mea a inceput sa simta diferenta intre jig de 7 grame si jig de 28 de grame, intre lingurita rotativa si oscilanta, intre fir textil si monofilament. Mi-am dat seama ca daca batzul e prea tare, lingura oscilanta va avea un joc prea agresiv care nu place intotdeauna la stiuca, ca daca dai cu rotativa la avat pe care o recuperezi foarte repede si ai un atac in fuga si batzul e tare si firul e tare...e foarte posibil sa scape pestele. La fel am invatzat ca daca esti cu adrenalina in vene si dai cu fir textil gros si cu un batz tare si cu frana la mulineta stransa la maxim si ai in celalat capat un peste MARE si dai o tzeapa cu toata forta, ceva va face POC...in cazul meu batzul DAM...si asa s-a incheiat era lansetei de pescuit universale...

In momentul de fata am asa:
Un bat de 2.10, actiune 10-30 gr, mediu rapid pe care il folosesc la jig la biban, la strapazan pe balta din barca, sau la iesiri scurte...
Un bat de 2.40 actiune 5-15 gr, mediu moale pe care il folosesc la clean pe rauri, sau la biban pe balti...
Un bat de 2.40 actiune 15-45 gr, rapid pe care il folosesc la salau pe lacuri sau pe Dunare in apa putin adanca.
Un bat de 2.70 actiune 40-80 gr, mediu rapid pe care il folosesc pe Dunare, la jig la salau.
Un bat de 2.60 actiune 120-180 gr, rapid pentru Dunare pe ape foarte adanci sau posibilitate de somn...

Pe viitor, tot mana mea mi-a spus ca ar mai fi nevoie de: un bat de 2.70-3 metri actiune rapida pentru pescuit salau de pe mal pe lacuri intinse.
un bat de 2.70 actiune moale pentru pescuit la stiuca, cu oscilante tot pe lacuri intinse.

Pe langa astea, tot in arsenal mai sunt 2 betze de spin ale lui Vera si vreo 3 ale lui Frate-meu.

Una peste alta pescuitul asta e boala grea...si sunt foarte putine sanse sa ma mai intorc vreodata la relaxarea Germinei si la gandul ca "azi nu vrea pestele sa manance". :D
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Toti am inceput cam la fel, insa o data cu trecerea timpului, cei ramasi fideli acestui stil de pescuit isi dau seama incet incet din experienta si din ce aud sau citesc pe ici pe colo ca e nevoie de un pic mai mult . Cat de mult...e interesant de aflat de la voi, astfel vom afla si multe chesti interesante,de acea ar fi bine sa o luam usor usor. Nu vreau sa spun deocamdata f. multe ,sa nu para unora ca vreau sa dau o anumita directie acestei discutii insa eu de ex. am pentru pescuitul cleanului, opt lansete. Vi se pare mult ?

Numai bine...
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Lanseta de spinning

Post by cleniacul »

nu e mult eu am numai pentru clean 5 ul si vreo 3 ceva mai tari ul am st croix premier skill I cormoran ulf si ulx si daiwa spinmatic apoi am un jaxon light un seeker de la cristi ene ,merge batul asta si la pastrav de riu si la stiuculite pentru stiuca am un centuron airrus mh si un maver stralis spigot plus pentru salau am un kistler ltx II si folosesc si ulx-ul si pentru jig-uri mai grele dau cu maver skirt ultrafine tot pentru salau pe dunare am luat sapt trecuta un bat daiwa de jerk teapan 40-120 g pe care vreau sa-l folosesc si la voblerele mari de stiuca nu am avut ce face si incerc sa invat si casting-ul asa ca am si doua bete un lta si un banax jerk dar nu prea imi iese figura cu aruncatul fara perucichiar si cu jiguri grele pe linga astea mai am vreo doua dar deja sint cam multe si o sa dau vreo doua trei cuiva care are nevoie de niste bete
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Daca dau peste umar cu cele de cast si eu fac peruci ,in schimb cand lansez din lateral extrtem de rar mi se intampla acest lucru. Despre lansetele custom ,am avut doua acum mai am doar una, la fel ca si la celelalte imposibil sa nu gasesc si acolo cate ceva ce nu imi place si in general am probleme cu gripul, astea sunt de discutat la o bere.

Numai bine...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Lanseta de spinning

Post by Mihai Vinturache »

cleniacul wrote:nu e mult eu am numai pentru clean 5 ul si vreo 3 ceva mai tari ul am st croix premier skill I cormoran ulf si ulx si daiwa spinmatic apoi am un jaxon light un seeker de la cristi ene ,merge batul asta si la pastrav de riu si la stiuculite pentru stiuca am un centuron airrus mh si un maver stralis spigot plus pentru salau am un kistler ltx II si folosesc si ulx-ul si pentru jig-uri mai grele dau cu maver skirt ultrafine tot pentru salau pe dunare am luat sapt trecuta un bat daiwa de jerk teapan 40-120 g pe care vreau sa-l folosesc si la voblerele mari de stiuca nu am avut ce face si incerc sa invat si casting-ul asa ca am si doua bete un lta si un banax jerk dar nu prea imi iese figura cu aruncatul fara perucichiar si cu jiguri grele pe linga astea mai am vreo doua dar deja sint cam multe si o sa dau vreo doua trei cuiva care are nevoie de niste bete
Pe vremea mea, la Limba Romana se invata despre punct, virgula, litera mare la inceput de propozitie etc.
Fara suparare, dar fraza de mai sus trebuie citita de 3 ori ca sa o intelegi.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Lanseta de spinning

Post by rubliov »

Mihai,omul era bucuros sa ne spuna ce mandre scule are si a scris..."dintr-o rasuflare"...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Revenind la subiect,anul trecut am primit un Sonik sk4 3-10g 2,13m, in ultima perioada foloseam destul de des la clean ULX-ul, o lanseta cu componente de calitate si destul de accesibila ca pret, Sonik-ul nu are inele sic si are manerul un pic mai lung. Pescuind cu ea am simtit imediat un mare avantaj,sensibilitatea, e net superioara ULX-ului,asa ca o prefer pe raurile mici, Sabar,Neajlov sau lacuri nu foarte adanci.Am uitat sa precizez ca pescuiesc la clean in proportie de 90% cu vobler.

Numai bine...
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Lanseta de spinning

Post by cleniacul »

rubliov wrote:Mihai,omul era bucuros sa ne spuna ce mandre scule are si a scris..."dintr-o rasuflare"...
Nu dintr-o suflare ,pur si simplu dormea sotia si am redus numarul tastelor si,implicit,zgomotul.Am preferat sa iau scule de calitate,avind si indrumator la spinning si fly o persoana foarte cunoscuta in lumea pescarilor si ale carei articole le citim cu totii lunar intr-o revista de profil.Plus ca in general prefer sa iau lucruri de calitate si nu am vrut sa ma mindresc cu ele,dar daca tot e sa ma ,,mindresc" cu ceva trebuie sa va spun ca acum doi ani am cumparat de la tirg o undita maver de 8 m pe care am dat 1200 ron atunci .E superba ,e foarte buna,dar anul trecut nu am pescuit-o deloc si am un singur regret si anume ca nu pot pescui simultan cu mai multe lansete,la spinning ma refer,pentru a savura o partida de pescuit la maxim.Prefer sa pescuiesc cu bete de calitate in timpul putin pe care pot sa il petrec la pescuit asa incit nereusitele,dese,sa nu le pot pune pe seama betelor,mulinetelor ,firelor,voblerelor,etc,deci ramine un singur vinovat de esec:..........pestele,domnilor,ca doar nu eu .Va salut cu amicitie
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Lanseta de spinning

Post by cleniacul »

pupu wrote:Revenind la subiect,anul trecut am primit un Sonik sk4 3-10g 2,13m, in ultima perioada foloseam destul de des la clean ULX-ul, o lanseta cu componente de calitate si destul de accesibila ca pret, Sonik-ul nu are inele sic si are manerul un pic mai lung. Pescuind cu ea am simtit imediat un mare avantaj,sensibilitatea, e net superioara ULX-ului,asa ca o prefer pe raurile mici, Sabar,Neajlov sau lacuri nu foarte adanci.Am uitat sa precizez ca pescuiesc la clean in proportie de 90% cu vobler.

Numai bine...
Ma bucur sa aflu ca sonik este superioara ulx-ului, deci urmatoarea scula tinta ul este sonik ,mai ales ca am dat una din lansetele ul ,skill-ul.Am o intrebare :ati folosit sonik si cu jig-uri ?
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Deci, ULX-ul cum am spus are inele sic ,Sonik-ul nu , insa eu simt mult mai bine atacul in blancul englezoaicei decat in cel al nemtilor si din acest motiv o prefer.Nu nu am dat cu el cu jig , nu cred ca e prea bun pt asa ceva cum nu e bun nici ULX-ul.

Numai bine...
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Lanseta de spinning

Post by cleniacul »

Nu stiu daca ati dat cu jig-ul cu ulx dar din punctul meu de vadere este foarte bun pe jig mic pina in 5g si este foarte senzitiv mie imi place mai mult decit kistler ltx II desi asta este alta clasa-mh- dar pur si simplu ma simt mai bine cu el si in afara de un strapazan de cam 1,3 kg am scos si un cauciuc de dacie pe linga alte obiecte care nu aveau ce cauta in lac,deci este si rezistent .ULX mi se pare cel mai complet bat de clean,biban,pastrav si salau din clasa ul
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

E adevarat ca am vrut sa fiu mai catolic decat Papa, insa cum ai zis, si ULX-ul si Sonik-ul merg cu Jig in partea de jos a puterii data de producator , deci nu e de jig ,pune un jig mai greu si o sa ai un control naspa de tot , pune pe un Stingray un jig de 3 g sau unul de 10 g si ai sa vezi ca poti controla la fel de bine in toata gama de putere.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Domnilor, sa mai stergem praful, mai ales ca a trecut si prohibitia . Trec saptamanal prin magazinele cu jucarii din Bucuresti si am vazut Cormoranul Ito crank, cum sunt f.multumit de Ulx lasand la o parte lansete mult mai celebre ,am pus mana pe Ito si mi s-a parut ok pentru voblere.Am cumparat lanseta sa vad ce poate si pe garla,caci acolo spune tot. Duminica am fost dupa stiuca , lume destula ,aia cu stiuca dadeau la viu, baltile pline de vegetatie deci f. greu de recuperat .Am inceput cu un Predatek ,imposibil ,trebuia sa lansezi exact in gaurile din vegetatie ,insa cu toata barbeta imensa a voblerului nu il puteai juca suficient pe loc.Lanseta 2,40 si 10-30gr parea ca isi face treaba, dar ia stai.. :o :o buzz...buzzbait ... da,cred singura solutie in jungla asta .Pe scurt ca sa nu plictisesc, pun un buzzbait de 11gr si, control super cu Cormoranu ,trei bucati ,doua la kil si una un pic mai mare ,aia la viu nimic ,unu nu a rezistat si a venit sa vada dracia cu care dadeam.Tot pe scurt, lanseta excelenta , are inelul de varf cu intaritura sub blank(pentru mine o chestie super) astfel firul nu se agata niciodata cand smucesti blancul in agataturi,mandrina Fuji ok, cu un minus la partea de jos a filetului unde terminatia o cam simti in palma.Blankul se comporta bine in dril si inelele par ok cu textil, nu am simtit nici un fel de oboseala dupa atatea lanseuri si nu mi se pare scumpa la un blank HM. O lanseta super pt.stiuca ,Cormoranu a inceput sa faca si scule de top.

Numai bine...
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta de spinning

Post by Radu Ionut »

Buna ziua,

Intentionez sa-mi cumpar si eu o lanseta si o mulineta de spinning pentru stiuca. De obicei merge la stiuca in Delta pe Lumina sau alte lacuri. Am avut un bat Shimano Catana sau Carbomax de 2.70(nu mai stiu exact) si mulineta Shimano Nexave FB2500 si o Daiwa (careia nu-i mai stiu modelul)care mi-au fost furate. Sincer mie mi-au placut si mi-ai facut treaba cu ele dar acum nu mai stiu ce sa-mi cumpar. Am un buget de cca 300-350ron pe ambele. Ceva sugestii?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Lanseta de spinning

Post by Claudiu »

Lansete, iti recomand Pokee Typhoon spin 2.40m HM carbon...la numai 35 lei si-ti mai raman bani si de altele.
Eu cu una d`asta am prins stiuca si de 4 kg. fara probleme.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Daca nu esti prea pretentios ,si ai locuri care tin ceva stiuca ,poti sa incerci o combinatie Okuma pe care o gasesti la Arrow ,mulineta Trio ,cam 180 ron, si unul din noile lor modele de lanseta ,pana in 100 roni. Totusi conteaza si cu ce tip de naluci dai .

Numai bine...
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta de spinning

Post by Radu Ionut »

n-am dat decat cu oscilante si cea mai folosita a fost cea clasica de la gipo de 19g pt ca mi-a adus cele mai multe capturi. toamna trecuta am prins mai mult cu una galbena (irlandeza parca ii ziceau ca eu nu ma pricep la denumiri de astea). oricum cam asta e raza de actiune 12-26g ca mai mult nu prea e nevoie.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Pai dute in pravalie si incearca si ce ti-am zis eu ,dar apropo, nu te limita doar la linguri ,incearca de ex. si swimbait-uri mai ales offset care crede-ma acum pe ape pline de vegetatie sunt mortale.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Lanseta de spinning

Post by pupu »

Acum doua saptamani am avut ocazia sa pipai mai multe lansete pe care le stiam doar din poze, mi-au placut f. mult cateva. Un Falcon seria Clark Wendlandt de spinning, super lanseta,si American Rodsmiths, mi s-a parut f.bine echilibrata, iar de cast cele de la Duckett Fishing se asezau perfect in palma.Lista ar putea continua ,insa astea mi s-au parut super ok, totusi o lanseta spune totul despre ea pe balta unde arata cat de versatila este, pacat ca toate sunt doar dintr-o bucata,si cum am la activ vreo trei rupte, total aiurea, m-am jurat ca nu mai pun botu.In sfarsit, mi-au placum multe chestii pe acolo, dar ,de exemplu la mulinete, am ramas un pic deceptionat de jocul in manivela pe care il au, chiar seriile de varf de la Shimano,Stradic sau Sustain.Nu sariti , le puteti incerca si la noi, si credeti-ma ca aici am probat, cred ca nu mai putin de zece ,douasprezece iar in alte vreo sapte magazine mai mici, chiar mai multe,si cum am spus si mai devreme, observasem asta in magazinele de acasa,insa crezusem ca na...ca la noi.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Numai bine...
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”