Pescuit la caucioace !

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Nici pe mine nu m-au deranjat in nici un fel aprecierile lui Cornel asa ca nu cred ca e cazu sa fim trasi de urechi ! Erau ca sa zic asa niste alinturi cu care ne gratulam noi ! Dar daca trebuie o sa fim mai atenti la limbaj ! Imi cer si eu scuze pe aceasta cale daca cineva s-a simtit ofensat de replicile mele ! :oops:
Asa cum am promis o sa vin cu gumele de rigoare si cu niste "galbena de ardeal " si stam de vorba !
@rebeu - unele gume , mai ales cele de firma sunt impregnate din fabrica cu anumite uleiuri si atractanti speciali care tinute in contact cu aerul mai mult timp isi pierd din calitati , atat din punct de vedere al atractantilor cat si din puct de vedere al cauciucului care se rigidizeaza si nu mai lucreaza la fel !
Ptr detalii adu cu incredere carnetelul si pixul k ai ce sa notezi ! :mrgreen:
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Mihai Vinturache »

Mie mi s-a intamplat ca unele gume, tinute impreuna sa se topeasca. S-au facut practic o masa compacta. Si au stat acasa intr-o punga in sertar. Cumparate din magazin...
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Miyagi »

Mihai Vinturache wrote:Mie mi s-a intamplat ca unele gume, tinute impreuna sa se topeasca. S-au facut practic o masa compacta. Si au stat acasa intr-o punga in sertar. Cumparate din magazin...
Si mie mi-a stricat un penar de la Cormoran care era prezentat ca si garantat la plastice.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Petru Burian »

Miyagi wrote:
Mihai Vinturache wrote:Mie mi s-a intamplat ca unele gume, tinute impreuna sa se topeasca. S-au facut practic o masa compacta. Si au stat acasa intr-o punga in sertar. Cumparate din magazin...
Si mie mi-a stricat un penar de la Cormoran care era prezentat ca si garantat la plastice.
"unele gume , mai ales cele de firma sunt impregnate din fabrica cu anumite uleiuri si atractanti speciali" + produsi chimici speciali pt. caracteristicile elastice ale gumelor. Acesti componenti reactioneaza cu unele componente ale unor cutii de plastic => fie lipirea gumelor de acestea, fie "topirea" lor. In caz de incertitudine referitoare la cutii, se recomanda captusirea "separeurilor" cu hartie de calc :D
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

De obicei ataca cutiile din plasticul acela dur ,eu imi torn mare parte din naluci si le tin fara probleme in cuti din celalalt tip ,bineinteles separate pe culori, caci se ia f.usor de la una la alta.

Numai bine...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Mihai Vinturache »

Si uite asa am mai invatat ceva. Multumesc.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Miyagi »

Mihai Vinturache wrote:Si uite asa am mai invatat ceva. Multumesc.
Vreau sa-i mulţumesc şi eu lui Razvan de dovada de caracter pentru modul în care a ales sa ne delecteze cu propriile particularitaţi. Eu unul voi fi transparent şi-l voi vota anul acesta ca lider al clubului de spinning. Sper sa-i fi atacat tot bagaju' mârâiţi de pe Făclia. ;)
Salutari Evo!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuit la caucioace !

Post by costin stefanescu »

Cornele, a plecat Razvan pana la urma pe Faclia,ca dimineata nu prea se arata vremea buna?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Miyagi »

costin stefanescu wrote:Cornele, a plecat Razvan pana la urma pe Faclia,ca dimineata nu prea se arata vremea buna?
Il sun acum.
..................................................
E in drum spre casa. O sa povesteasca el diseara. Un amic de-al lui a ramas fara un somn la apa calda cica - pietrele batele-ar vina.
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

In sfarsit am ajuns si eu acasa asa ca pot sa tastez cate ceva despre partida de azi !
Vreamea in primu rand ft ok , in partea aia nu mai e zapada deloc si e nitel mai cald decat aici !
Si acum in ordine cronologica :
Baltile de la faclia , limpezi frumoase dar pestele inca pe gropi undeva la vreo 90 de m in larg unde nu aveam cu ce sa ajung cu nici un fel de jig ! Rezultatul nici o trasatura la trei oameni !
Apa calda la Cernavoda : nivelul apei extrem de sus , cine stie zona pernele de beton de langa casacada erau acoperite de apa !
Ceva atacuri de avat da anemice la suprafata ! Un amic a reusit sa agate un somn care la bagat in pietre si a taiat firu !
In schimb localnici faceau servici frumos la undita : platica , morunas , babusca , oblete ( astea vazute de mine ) si din spusele lor din cand in cand cate un caras si ceva crap !
Cam atat dupa marea iesire de azi , adik rezultate zero !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la caucioace !

Post by rosu razvan »

Baieti va ft multumesc ptr cuvintele frumoase primite in urma discutiilor de aseara si ma bucur ca am putut sa va ajut chiar si cu un sfat ! Promit sa continui la fel si la fiecare cafenea sa va mai arat cate o smecherie k asa am invatat si eu de la altii asa ca dau si eu mai departe !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Pescuit la caucioace !

Post by cleniacul »

tot pe 12 am fost si eu pe pantelimon ca nu aveam astimpar vreo doua ore la a doua lansare am luat un salau de cam 1,3 kg am cam ramas cu gura cascata ca nu prea ma asteptam formula cistigatoare cormoran ulx fir textil sufix de 6 si twister manns pearl sidef cu jig de 3 g mulineta abu garcia ul pe linga surpriza emisiunii adica salaul am recuperat si eliberat una bucata cauciuc de dacie celofane una bucata cutie bere goala totul a fost eliberat pe mal am fost si ieri pe coada lacului si nimic multa mizerie un fir de japca cu ancora cu tot si mult mult vint
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuit la caucioace !

Post by costin stefanescu »

!concluzie,ai luat,o bucata de 1.3 kg,bravo,restul sant la categoria,D'ale Pantelimonului,te faci ca nu stii :lol: :lol:!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Astazi am facut o iesire la stiuca,a batut f.tare vantul si era greu de lansat ,da vantul e si un avantaj atunci cand nu esti cu barca ,caci poti lansa f. departe dar numai in directia spre care bate asa ca am dat numai de pe un singur mal tocmai la marginea celuilalt. Am luat o marla si nu prea mai vroia nimic ,da apa fiind cristal mi-am dat seama ca tre sa schimb culorile si consistenta,apoi a inceput .Am prins vreo 13-14 buc ,din pacate doar una punctabila in rest numai marle,totusi o zi extra,mai erau ceva pescari dar numai eu dadeam dupa stiuca.

numai bine...
Attachments
P1010020.JPG
P1010020.JPG (77.25 KiB) Viewed 20535 times
P1010022.JPG
P1010022.JPG (62.17 KiB) Viewed 20535 times
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by DRM »

O mica iesire astazi dupa saloo.
Attachments
Photo0022 (Medium).jpg
Photo0022 (Medium).jpg (84.14 KiB) Viewed 20460 times
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by fatdaddy »

Bravissimo!
la ce vant a fost azi, ori esti mare meserias, ori esti mare norocos. Oricare din variante te face MARE PESCAR ! :D
Andrei Riga
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by DRM »

Danke !
Noroc ar fii fost daca reuseam sa fac o poza celui pe care l-am lasat fara 2 solzi, ramasi infipti in carligul jigului, nu stiu ce peste a fost.
Da .... am zis sa pun poza ca sa vada si corpul nostru expeditionar care este acum prin Delta cum arata un salooo, ca am auzit ca se dau lupte grele cu obletii :D :lol:
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuit la caucioace !

Post by costin stefanescu »

pai dupa cum arata poza la el nu a fost vant,probabil n-a fost in tara :lol:
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Partida de ieri trasa la indigo, multe da micute,aceiasi culoare a facut legea.



Nimai bine...
Attachments
P1010023.JPG
P1010023.JPG (91.56 KiB) Viewed 20195 times
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Pescuit la caucioace !

Post by ioanrv »

pupu wrote:Partida de ieri trasa la indigo, multe da micute,aceiasi culoare a facut legea.
Unde se intampla asta ?
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”